φοβικο σκυλι


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Morian,
το σκυλακι στο βιντεο ειναι αρρωστο...σου φαινεται αστειο?
Ναι μου φαίνετε αστείο και δεν είναι άρρωστο... Το σκυλάκι λέγετε Marnie και όλες η πληροφορίες είναι εδώ http://marniethedog.com/about

Προφανώς όμως δεν μπόρεσες να καταλάβεις οτί είναι καθαρά χιουμοριστικό ποστ και δεν έχει να κάνει τίποτε με το σκυλάκι της εικόνας...

Αλλά το κάνω πιο εύκολο
The reality is Marnie just has a long tongue, and has always had a long tongue, and its awesome, and she licks it every few minutes to keep it from getting too dry, and when it’s snowing she puts her tongue back in.
Many owners mistakenly think their dog is dying or having a stroke when they actually have Vestibular Syndrome, and most dogs are able to recover in a few weeks and continue living normal, pain-free and happy lives
 


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Βρε παιδιά μην θυμωνετε..Όχι ρε γαμωτο δυστυχώς με τον άντρα μου παλεύουμε να την πιάσουμε..Την λυπήθηκα σήμερα γιατί φοβήθηκε τόσο που έβαλε την ουρά κάτω από τα σκέλια αλλά δεν ήταν κ σίγουρη όποτε την κούναγε κιόλας..άσε έσκασα αλλά για το καλό της γίνεται..προτιμώ να με μισήσει κ να με φοβηθεί κ ας είναι στειρωμένη κ καλά
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Δυστυχώς δεν κατάφερα να την πιάσω είπα να την αφήσω μέχρι να στρώσει λίγο ο καιρός γιατί κ στην κλινική 4 μέρες θα την κρατήσουν μέσα κ μετά πάλι έξω θα είναι κ δεν θέλω να έχει κρύο πολύ..έχω στεναχωρηθεί πολύ μαζί της..ποιος της φέρθηκε τόσο άσχημα που να μην μπορεί να δεχτεί ένα χάδι φοβούμενη ότι θα φάει ξύλο..έχει ραγίσει η καρδιά μου μαζί της
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


Emma-Baron

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
11
15
33
το να την πλησιασεις μεσο αλλου σκυλου; βεβαια εξαρταται το ποσο ενδιαφερον δειχνει για τα σκυλια και το ποσο φοβαται. μου εχει τυχει αρκετες φορες σκυλος που δεν πλησιαζε λογο φοβου οταν ειχα αλλο σκυλο μαζι μου στο λουρι να ερθει και ν μ αφησει να τον χαιδεψω κιολας.
 




Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Πήρα το ένα από τα σκυλιά μου μαζί που είναι κ γιος της μυριστικανε γλυφτικανε αυτό ήταν ..με βλέπει κ κουνάει ουρά σαν ανεμοστροβιλο χαχαχα αλλά να χαϊδέψω με τίποτα.το χέρι μου γλύφει που κ που το παίρνω σαν ευχαριστώ..άμα την πλησιάσω πολύ ψάχνει διέξοδο να φύγει βάζει την ουρά κάτω από τα σκέλια ενώ την κουνάει συγχρόνως κ ούτε ένα βλέμμα δεν μου ρίχνει γυρνάει το κεφάλι αλλού..mareco είναι υπερπροσπάθεια οντως αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι ιδιαίτερο να είναι υγιής θέλω κ φαΐ τρώει από όλους..Εκτός από την μαλακισμενη που την έδιωξε..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
σε ποια περιοχη εισαι?
αλλος εχει προσπαθησει να την πλησιασει? αντρας? μια φοβικη σκυλιτσα που
ταιζω εμενα δεν με πλησιαζει και μολις δει αντρα παει πιο ανετα!
 
  • Like
Reactions: mareco


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
καλησπερα Παλληνη μενω οσο ειχε τα κουταβια κ μετα που τα υιοθετησαν ηταν οκ μολις καταλαβε ομως οτι θελω να την πιασω πλησιαζει αλλα στην παραμικρη κινηση εξαφανιζεται στα χωραφια..γενικα νομιζω δεν ειναι θεμα φυλου η φοβια της,και επισης πολυ αμφιβαλω αν την χαιδεψε κ την αγκαλιασε ποτε κανεις..δεν νομιζω οτι ξερει τι σημαινουν αυτες οι εννοιες
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
υπαρχουν εθελοντες απο καποια φιλοζωικη οργανωση να ερθουν να σε βοηθησουν?
ποσο καιρο την ταιζεις τωρα? με νοστιμιες πας?
αστην δυο τρεις μερες νηστικη και μετα πηγαινε με κατι πολυ νοστιμο
οπως βραστο κοτοπουλο μπας και ερθει λιγο πιο κοντα και με καμια θηλια
την πιασεις.
αλλιως μιλα με το Αγαπαζω, εχουν μεγαλη παγιδα, μηπως μπορουν να στην δανεισουν!
 


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Ναι ου από εθελοντές σκιζουμε εδώ στην περιοχή αφού δεν ξέρω σε ποιον να πρωτοπω χαχα την ταΐζω από τον Ιούνιο που μετακομίσαμε εδώ που της πήρα Κώστα τελευταία κουτάβια κ τα κράτησα κ πιο εντατικά κάθε μέρα δλδ από τον Νοέμβριο που γέννησε
 




Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Καλημέρα ευχαριστώ πολύ θέλω να φτιάξει ο καιρός για να ξαναπροσπαθησω γιατί και να την πιάσω τώρα θα την κρατήσουν 3-4 μέρες στο νοσοκομείο κ μετά θα πρέπει να βγει έξω πάλι κ αν κάνει κρύο θα είναι με τα ράμματα κ δεν θέλω να σπάσουν..κ είναι κρίμα που δεν νομίζω ότι αυτό το σκυλί θα μείνει πότε σε σπίτι θέλει πολύ δουλειά κ τρελή υπομονή και ένα άνθρωπο να την λατρέψει και είναι καλή ..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and spyv


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
Και ναι επανερχομαι υστερα απο 3 μηνες και δεν μπορω να πιάσω το θηλυκό που προσπαθούσα. Μάλλον είναι έγκυος παλι οποτε επειγομαι να την πιάσω οπωσδήποτε calmivet δεν έπιασε να μην μιλησω για lexotanil και hypnostedon που πέρασαν και δεν ακουμπησαν καν..δεν ξέρω τι να την κάνω..καμια ιδέα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ο Δήμος Παλλήνης είναι ένας από τους πρώτους δήμους στην χώρα μας που υλοποιεί πρόγραμμα για τα αδέσποτα ζώα.

Από το 2008 έχει στελεχωθεί ειδικό τμήμα που εφαρμόζει το πρόγραμμα προστασίας αδέσποτων, στοχεύοντας αφενός στην καταγραφή του αριθμού τους, και αφετέρου στη βιωσιμότητα τους, μέσα από δράσεις εμβολιασμού, στείρωσης και αποπαρασίτωσης.

Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι ουσιαστικά η κοινωνική ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των πολιτών που ολοκληρώνεται με την υιοθεσία των ζώων.

Είναι πεποίθηση μας ότι τα ζώα δικαιούνται την φροντίδα μας κι εμείς με ευαισθησία τους την προσφέρουμε. Με το πρόγραμμα προστασίας για τα αδέσποτα, προσφέρουμε την σωστή φροντίδα στους τετράποδους φίλους μας και παρέχουμε ασφάλεια στους δρόμους για τους κατοίκους της πόλης μας.

Σε συνεργασία με το Νοσοκομείο Ζώων Πικερμίου παρέχεται ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στα αδέσποτα της περιοχής η οποία τα παραλαμβάνει και στη συνέχεια τα επιστρέφει στο Δήμο. Ενδιάμεσα παρίσταται εκπρόσωπος του Δήμου ο οποίος υπογράφει τα σχετικά έντυπα παράδοσης και επιστροφής των ζώων.

Οι βασικοί άξονες του προγράμματος αφορούν...
  • περισυλλογή
  • καταγραφή
  • εμβολιασμό
  • στείρωση
  • αποπαρασίτωση
  • περίθαλψη
  • υιοθεσία ή επανατοποθέτηση των αδέσποτων ζώων
Σε μια προσπάθεια ενίσχυσης του προγράμματος προστασίας των αδέσποτων ζώων ζητάμε την ενεργή συμμετοχή όλων των πολιτών.

Πέρα λοιπόν της ουσιώδους συμμετοχής του δικτύου εθελοντών φιλόζωων με σκοπό την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και προώθηση της υιοθεσίας αδέσποτων ζώων ζητάμε και τη συνεργασία κάθε δημότη ξεχωριστά, ώστε μέσα από τη συλλογική προσπάθεια, να συμβάλλουμε όλοι αποφασιστικά στην προστασία των αδέσποτων ζώων.

Έτσι αν εντοπίσετε ένα αδέσποτο ζώο το οποίο είναι άρρωστο ή χτυπημένο απευθυνθείτε στα τηλέφωνα:

210 6604624 και 210 66 04 666 ώστε να καταγραφεί το περιστατικό και να προχωρήσει η διαδικασία.



Δοκίμασέ το. Δεν έχεις κάτι να χάσεις.

Επίσης:
Πήγασος Φιλοζωική Ραφήνας Πικερμίου - Pegasus Animal Welfare Group
 
  • Like
Reactions: Aslan and spyv




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ναι αλλά...έχεις επικοινωνήσει κι έχεις φάει χυλόπιττα, ή έτσι νομίζεις, έχεις ακούσει;
 


Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
οχι ρε εχω επικοινωνησει το μονο που κανουν ειναι να συνενοηθουν και να στειλουν εντολη απο τον αντιδημαρχο για στειρωση και ολα οσα χρειαζεταιι να το ξερει η κλινικη στο πικερμι απο εκει και περα τιποτα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Κοίτα...σ'αυτές τις καταστάσεις, παίρνεις και ξαναπαίρνεις, μέχρι να βαρεθούν να σε ακούνε. Επίσης, για μένα πολύ σημαντικό, στέλνεις το αίτημά σου γραπτά, στα στοιχεία επικοινωνίας του δήμου. Και συνεχίζεις να πιέζεις.
Επικοινώνησε και με την φιλοζωική, εξηγώντας ότι καταρχάς χρειάζεσαι βοήθεια να την πιάσεις. Αν συμβεί αυτό, θα επιμείνεις να ελεγχθεί/στειρωθεί, με έξοδα του Δήμου.

Εγώ τουλάχιστον, έτσι θα έκανα. Tsourekia method :rolleyes::cool:
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis




Stergianna

Active Member
23 Οκτωβρίου 2015
41
43
39
προσεξε να δεις τι εγινε γιατι το θεμα με την φιλοζωικη και τον δημο ειναι μεγαλος βραχνας μιλησα με τον αντιδημαρχο τον φεβρουαριο ειχε στειλει τις εντολες στην κλινικη το μονο που εμενε ηταν να την πιασω οπως καταλαβαινεις δεν συνεβη γιατι οσοι ασχολουνται με την φιλοζωικη και ανεξαρτητα το μονο που μου προτειναν ηταν ηρεμιστικα χαπια τα οποια δεν την επιασαν χειροπιαστη βοηθεια απο ανθρωπους που τους εχει ξανατυχει και ξερουν καμια.Και φτασαμε στο σημερα που ξανασταλθηκαν οι εντολες αλλα παλι αυτο που μου προτειναν ειναι τα hypnostedon τα οποια πηρε 3 χαπια και επισης δεν την επιασαν.Μου ειπαν οτι αν δεν την πιασουν παμε για πιο μεγαλη δοσολογια αλλα η βοηθεια που δινουν ειναι μεχρι εκει.Εχω ακουσει και τα εξης ωραια οτι επι της ουσιας φιλοζωικη δεν υπαρχει ο καθενας οτι κανει μονος του και απλα ο δημος δινει τις εντολες σε αυτο το παναθλιο νοσοκομειο που συνεργαζεται για περιθαλψη.Οπως καταλαβαινεις εγω που μια ζωη μαζευα γατια και δεν ειχα τρεξει ποτε για σκυλι τετοιο γιατι απλα δεν τυχαινε δεν ξερω πως να την πιασω γιατι παντα ολα τα σκυλια που εβρισκα ηταν συνεργασιμα και κοινωνικα και δεν ειχα αντιμετωπισει θεμα τετοιο ξανα.Για εναν ανθρωπο σαν και εμενα που δεν μου εχει ξανατυχει ειναι μεγαλο ζορι αυτο που τραβαω ολους αυτους τους μηνες.Την εχω καταφερει και ψιλοτρωει απο το χερι μου,της βαζω φαι και καθομαι διπλα της και τρωει οχι ανετα αλλα τρωει.Μολις ομως δει χερι απλωμενο,λουρι ,σκοινι και οτιδηποτε αλλο απομακρυνεταια 5 μετρα .Δεν μπαινει και σε κλειστους χωρους να πεις οτι οκ θα την στριμωξω καπου..τιποτα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π