2 προβλήματα που έχω με σκύλο που τρώει barf


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Καλησπέρα ομάδα
Αντιμετωπίζω 2 προβλήματα με την σκυλίτσα μου...
Η σκυλίτσα τρέφεται με σπιτική barf εδώ και 2 χρόνια που της φτιάχνω εγώ

Πρώτο πρόβλημα
Εδώ και 2-3 μήνες η μικρή έχει πολλή φαγούρα πίσω στον ποπό...
Την πήρα στον γιατρό μου είπε μπορεί να είναι οι αδένες και γέμισαν, ωραία τους καθαρίσαμε 2-3 φορές σε αυτό το διάστημα, αλλά η φαγούρα επέμενε
Δώσαμε προληπτικά χαπάκι για παράσιτα και σκουλήκια, η φαγούρα ακόμα συνεχίζεται..
Άλλαξα την τροφή και δίνω περισσότερα κόκαλα πάλι το ίδιο...
Για να καταλαβαίται αρχίζει και τρώει/γλύφει εκινη την περιοχή με τις ώρες ή τρίβει τον ποπό της στο έδαφος και όπου είναι ανομαλο χώμα πέτρες χαλί κτλ
Τι μπορεί να φταίει??

Δεύτερο πρόβλημα
Εδώ και 3 μέρες η μικρή τρώει ελάχιστα σανα και έχασε την όρεξη της για φαγητό, αλλά δεν δείχνει σημάδια ότι είναι άρρωστη... Τα περιττοματα ειναι καλά και η ίδια φαίνεται εντάξει
Τι μπορεί να φταίει?

Υ. Γ.1 στην Κύπρο έχει πάρα πολύ ζέστη
Υ. Γ.2 στην οικογένεια μπήκε πριν 10 μέρες το πρώτο μας παιδάκι

Δεν ξέρω αν κάπου επιρρεαζουν αυτά
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλησπέρα ομάδα
Αντιμετωπίζω 2 προβλήματα με την σκυλίτσα μου...
Η σκυλίτσα τρέφεται με σπιτική barf εδώ και 2 χρόνια που της φτιάχνω εγώ

Πρώτο πρόβλημα
Εδώ και 2-3 μήνες η μικρή έχει πολλή φαγούρα πίσω στον ποπό...
Την πήρα στον γιατρό μου είπε μπορεί να είναι οι αδένες και γέμισαν, ωραία τους καθαρίσαμε 2-3 φορές σε αυτό το διάστημα, αλλά η φαγούρα επέμενε
Δώσαμε προληπτικά χαπάκι για παράσιτα και σκουλήκια, η φαγούρα ακόμα συνεχίζεται..
Άλλαξα την τροφή και δίνω περισσότερα κόκαλα πάλι το ίδιο...
Για να καταλαβαίται αρχίζει και τρώει/γλύφει εκινη την περιοχή με τις ώρες ή τρίβει τον ποπό της στο έδαφος και όπου είναι ανομαλο χώμα πέτρες χαλί κτλ
Τι μπορεί να φταίει??

Δεύτερο πρόβλημα
Εδώ και 3 μέρες η μικρή τρώει ελάχιστα σανα και έχασε την όρεξη της για φαγητό, αλλά δεν δείχνει σημάδια ότι είναι άρρωστη... Τα περιττοματα ειναι καλά και η ίδια φαίνεται εντάξει
Τι μπορεί να φταίει?

Υ. Γ.1 στην Κύπρο έχει πάρα πολύ ζέστη
Υ. Γ.2 στην οικογένεια μπήκε πριν 10 μέρες το πρώτο μας παιδάκι

Δεν ξέρω αν κάπου επιρρεαζουν αυτά
Καλησπέρα να σου ζησει το παιδακι και η σκυλιτσα,

Οταν λες φτιαχνεις εσυ , για πες λιγο πιο λεπτομερος τι βαζεις μεσα στο φαγητο (δοκιμασε για καποιο διαστημα αντι για ωμο να της δωσεις μαγειρευτο χωρις κοκκαλα μεσα να δεις πως θα παει). Αν της δινεις πχ 2 χρονια κοτοπουλο συνεχως μπορει να παρουσιασε δυσανεξια στο κοτοπουλο (ενα παραδειγμα)
 
  • Like
Reactions: Gkontos10


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θεωρώ ότι η barf δεν φταίει για τίποτα από όσα αναφέρεις σαν προβλήματα.

Αν υπάρχουν προβλήματα, θα πρέπει να ανατρέξεις αλλού και όχι στην διατροφή της σκυλίτσας σου :)
 
  • Like
Reactions: Luiza and Gkontos10


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Ευχαριστώ για τις ευχές

Μα δεν δίνω μόνο κοτόπουλο :p
Λοιπών πάμε σε περίοδο 2 εβδοδων έχουμε 28 μερίδες (2 την μέρα)

4-6 μερίδες βοδινό ή αρνί
2 μερίδες συκώτι με εντόσθια
1 μερίδα ψάρι
Και μετα μοιράζουμε
Μισές μερίδες κοτόπουλο αλεσμένα με κόκκαλο (10 - 12 μεριδες)
Κσι μισές αλεσμενο κοτόπουλο με σαλάτα (μπολτοποιημενα αντίδια καρότο μπρόκολο κτλ) (9 +- μερίδες)

Ακόμα δίνω σαν συμπληρώματα
Τυρί
Λάδι
Κιτρινοριζα
Αυγά

Και αν περισσέψει από εμας καμία μέρα ψημένα, μπριζόλα σουβλάκι κοτόπουλο καθαρά όλα χωρίς κόκκαλο

ΥΓ μέχρι την περασμένη εβδομάδα το κοτόπουλο το έδινα κομμένο σουβλάκι, αυτή την φορά το άλεσα σε κιμά, αλλά δεν νομίζω να έχει διαφορά


Για το φαγητό το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως επειδή το βγάζω από το βράδυ να ξεπαγωσει αν τις μυρίζει άσχημα από την ζέστη, αλλά και πάλι δεν προλαβαίνει να "χαλάσει" γιατί το βάζω ψυγείο το πρωί
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οποτε αν δινεις τετοια ποικιλια τοσο διαστημα ουτε εγω νομιζω οτι ειναι η τροφη. Αν εδινες 2 χρονια κοτοπουλα τοτε θα μπορουσε να δικαιολοηθει
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ίσως να είναι ψυχολογικό το αίτιο.
Μήπως τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει η συμπεριφορά σας απέναντι στο σκύλο; Πιθανόν τους τελευταίους μήνες με την εγκυμοσύνη και την έλευση του μωρού (να σας ζήσει) να μην του δίνετε την ίδια προσοχή και να ασχολείστε λιγότερο σε σχέση με παλιότερα με αποτέλεσμα να βγάζει αυτή την συμπεριφορά λόγο αμηχανίας και άγχους.
Τα σκυλιά έχουν την τάση να ξυνονται, να δαγκωνονται έντονα και με μανία στην βάση της ουράς η και σε άλλα σημεία όταν αγχώνονται η όταν έχει αλλάξει η καθημερινότητα τους. Πχ μένουν περισσότερες ώρες μόνα τους σε σχέση με πιο παλιά και με αυτό τον τρόπο εκτονωνουν το άγχος τους.
Για να το τσεκαρεις αυτό όταν βλέπεις να το κάνει, φρόντισε να του αποσπας την προσοχή με κάτι πχ παιχνίδι. Αν ισχύει αυτό που λέω θα το σταματήσει σταδιακά φροντίζοντας παράλληλα να επανέλθει η καθημερινότητα του όπως ήταν πριν.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Κοίτα δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε τόσο πολύ, αφού η μικρή είναι μέλος της οικογένειας, ίσως η γυναίκα μου να μην είναι τόσο μαζί της τώρα τελευταία, αφού είναι συνέχεια με το μωρό...

Τώρα που το λες πριν λίγο καιρό μου έκανε κάποιους εμετούς, άγχους και στρες και υποψιάζομαι ότι ήταν γιατί το σπίτι είχε κόσμο για τον μικρό, και φαντάζομαι ξέρετε τους πιο μεγάλους πώς αντιμετωπίζουν τον σκύλο όταν υπάρχει μικρό... Αν και εμείς προσπαθούμε να τις δείξουμε ότι την αγαπάμε πολύ
Ωραία αυτό μπορώ να το δεχθώ για το οτι έχει περιορισμένη όρεξη..

Όμως για τον κυνισμός κάτι άλλο συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω τι...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Celestoderm!

Την παίρνεις από το φαρμακείο, την αλοίφεις τοπικά στον πρωκτό, δεν την αφήνεις να το γλείφει ούτε να το ξύνει κάτω, και τα λέμε σε λίγες μέρες!

Το πως θα πετύχεις να μην το γλείφει και να μην το ξύνει στο έδαφος είναι η μαεστρία!;):)
Αν έχεις έναν από τους δύο παράγοντες κάνεις απλά κύκλους και ερεθίζεται η περιοχή ξανά και ξανά και ξανά...

Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Χαχαχα φίλε 1000 ευχαριστώ
Καμία ιδέα πώς να το πετύχουμε αυτό?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ίσως να είναι ψυχολογικό το αίτιο.
Μήπως τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει η συμπεριφορά σας απέναντι στο σκύλο; Πιθανόν τους τελευταίους μήνες με την εγκυμοσύνη και την έλευση του μωρού (να σας ζήσει) να μην του δίνετε την ίδια προσοχή και να ασχολείστε λιγότερο σε σχέση με παλιότερα με αποτέλεσμα να βγάζει αυτή την συμπεριφορά λόγο αμηχανίας και άγχους.
Τα σκυλιά έχουν την τάση να ξυνονται, να δαγκωνονται έντονα και με μανία στην βάση της ουράς η και σε άλλα σημεία όταν αγχώνονται η όταν έχει αλλάξει η καθημερινότητα τους. Πχ μένουν περισσότερες ώρες μόνα τους σε σχέση με πιο παλιά και με αυτό τον τρόπο εκτονωνουν το άγχος τους.
Για να το τσεκαρεις αυτό όταν βλέπεις να το κάνει, φρόντισε να του αποσπας την προσοχή με κάτι πχ παιχνίδι. Αν ισχύει αυτό που λέω θα το σταματήσει σταδιακά φροντίζοντας παράλληλα να επανέλθει η καθημερινότητα του όπως ήταν πριν.
Εχεις δικιο , εμενα εχει ψιλο φαγουρα οταν εχει ενταση-ενθουσιασμο , πχ το πρωι πριν βγει βολτα κανει σα τρελη και δειχνει να εχει φαγουρα στην ουρα , την υπολοιπη ημερα κομπλε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95