2.2ml Milteforan!


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Καλημέρα σας,

αποφάσισα να "ρωτήσω" απλά αν περισεύει μία δοση (2.2ml) Milteforan σε κάποιον και αν μπορεί να την μοιραστεί. Φυσικά εννοείται πως μπορώ και να πληρώσω το ποσό που αντιστοιχεί...

Το θέμα μου είναι το εξής:

Πρόσφατα βρήκα σε ημιθανή κατάσταση μία πιτμπουλίνα 5 ετών (περίπου), με εμφανή σημάδια από δαγκώματα άλλων σκύλων, συρματόμπλεγμα στον λαιμό, προχωρημένα δερματικά προβλήματα (μέσα σε αυτά και ψώρα) και φυσικά καλαζάρ (με δείκτη 1/1600)!
Είναι ένα σκυλί ορισμός της ευγένειας και της καλοσύνης. Αγαπάει κάθε ζωντανό οργανισμό που βλέπει, είτε είναι άνθρωπος είτε σκύλος.

Έχουμε ξεκινήσει θεραπείες για τα πάντα (παίρνουμε καθημερινά 4-5 διαφορετικά είδη φαρμάκων) και Milteforan για το Καλαζάρ.

Η θεραπεία του καλαζάρ πρέπει να διαρκέσει 28 ημέρες. Εμάς, το φάρμακο των 60ml που αγοράσαμε, θα φτάσει για ακριβώς 27 ημέρες.
Θα πρέπει δηλαδή να αγοράσουμε νέα συσκευασία για μία μόνο δόση.

Ο κτηνίατρος που μας παρακολουθεί, μας ανακοίνωσε πως ανάλογα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας, θα δούμε αν θα χρειαστεί και δεύτερο κύκλο αλλά σίγουρα ο δεύτερος κύκλος δεν θα είναι με milteforan. Θα πάμε σε άλλο φάρμακο.
Συνεπώς, αν αγοράσω μία συκευασία των 30ml (~100€) θα χρησιμοποιήσω τα 2.2ml και το υπόλοιπο θα πάει χαμένο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά
Γιώργος
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Γιώργο, μπράβο σου για την διάσωση της μικρής!!!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, τίποτα δεν πάει χαμένο. Αντίστοιχα, ότι σου περισσέψει, μπορείς να το δωρίσεις σε κάποια φιλοζωική, που θα ψάχνει κι εκείνη με αγωνία.

Μπορείς επίσης, και ίσως είναι και καλύτερο, να βάλεις και μια ανακοίνωση στο fb. Ολο και κάποιος μπορεί να βρεθεί, να του περισσεύουν τα λίγα που χρειάζονται σε σένα. Κάνε "like" στο παρόν θέμα και προώθησέ το. Και βάλε μας και το link, να το προωθήσουμε κι εμείς. Γιατί οι περισσότεροι από εμάς, έχουμε διασυνδέσεις με φιλοζωικές και γενικά, ανθρώπους που ασχολούνται με διασώσεις.
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και με τα μπράβο νοιώθω άσχημα γιατί θεωρώ πως απλά έκανα το αυτονόητο!

Εννοείται πως αυτό θα κάνω... Αν τελικά δεν βρεθεί κάτι, θα πάρω κανονικά το φάρμακο και ότι περισσέψει θα το δωρίσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και στην καλύτερη φάση οικονομικά αλλά τουλάχιστον ανήκω στους τυχερούς που ακόμα έχω δουλειά και πληρώνομαι. Θα την βρω την άκρη μου δηλαδή... ;-)

Τώρα, όσον αφορά την ανακοίνωση στο FB, δεν θα ήθελα να το κάνω... Θα ήταν σαν να παρακαλώ απεγνωσμένα γνωστούς και φίλους για μία δόση Milteforan. Δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο. Θα έβαζα ανακοίνωση προς όλους μόνο αν ήμουν σε σημειο που δεν μπορούσα να διαχειριστώ.
Αυτός ειναι και ο λόγος που η αγγελία εδώ στο forum, έχει την μορφή ερώτησης.
Αν υπάρχει κάποιος που του έχει περισσέψει, έχει καλώς...
Αν όχι, θα αγοράσω το φάρμακο και θα το δωρίσω. Όχι πάντως σε φιλοζωική... Έχω προσωπική άποψη για τις φιλοζωικές δεν είναι και η καλύτερη! ;-)

(Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν κάποιος παρεξηγηθεί από αυτό το statement αλλά είναι προσωπική μου άποψη και δεν αλλάζει. Δεν το κάνω με σκοπό να ανοίξουμε κουβέντα για αυτό.)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θα σου πω κι εγω μπραβο που μαζεψες το σκυλακι γιατι πρεπει να λεμε μπραβο σε ανθρωπους με ηθος!:)

Να θυμασαι οτι καθε εβδομαδα καλο ειναι να ζυγιζετε το σκυλακι και να αναπροσαρμοζετε τη δοση του μιλτεφοραν καθως θα παιρνει βαρος οσο δουλευει το φαρμακο και ανακτα ο οργανισμος της δυναμεις. Αρα πως ξερεις ακριβως ποσα ml παραπανω θα σου χρειαστουν? Ισως να ειναι παραπανω απο αυτα που υπολογιζεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Γαμώτο.......αυτή την λεπτομέρεια με το βάρος, όλο την ξεχνάω ](*,)](*,)](*,)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κρίνοντας από την τιμή του φαρμάκου ...θα ήταν κρίμα να πάρεις ολόκληρο το μπουκάλι για μια μόνο δόση άσχετα αν το χαρίσεις μετά. Αν θα είναι 2,2 ml η δόση μακάρι κάποιο μέλος να έχει να σε καλύψει.
Μπράβο για την κίνησή σου και εύχομαι ότι καλύτερο για το σκυλί. :)
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Σας ευχαριστώ όλους...

Nizinny, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες αλλά θεωρώ πως το έχω ήδη υπολογίσει - στο μέτρο του δυνατού...

Όταν την βρήκα ηταν 17Kg. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων, να μας δώσουν αγωγή και να έρθει το φάρμακο πήραμε 4 ολόκληρα κιλά (με φαγητό παραπάνω του κανονικού - έπειτα από οδηγίες του γιατρού)!
Τώρα είμαστε σε φάση κανονικής διατροφής και τα κιλά αυξανονται με αργό ρυθμό.
Άλλωστε με γνώμονα την "δυναμική" της Ζωής (βάση πάντα του κτηνίατρου) που είναι στα 22-23kg Max, είμαστε κοντά στα ανώτερα όρια.


Όταν ξεκινήσαμε την αγωγή, η Ζωή (το όνομα της) ήταν 21.1kg και έτσι πέρναμε 2.1ml/δόση.
Τώρα, η ζωή είναι 21.7kg και έχουμε πάει την δόση στα 2.2ml.
Ο γιατρός είπε ότι μέχρι τα 22.2 - 22.3kg να μην αλλάξει η δόση. Να μείνει στα 2.2ml.

Με βάση τον ρυθμό που παίρνει κιλά η Ζωούλα, δεν αναμένεται να ξεπεράσουμε μέχρι τις 13 Δεκεμβρη που λήγει η θεραπεία, τα παραπάνω κιλά.

Έχω φτιάξει μάλιστα και τον παρακάτω πίνακα, στον οποίο επίτηδες έχω υπολογίσει και "απώλεια" σε κάθε δόση (απώλεια=να τραβάς με την σύριγγα λίγο παραπάνω χωρις να το καταλαβαίνεις). Άρα, μπορεί και να μου λείπουν λιγότερα από 2.2! ;-)


ΔΟΣΗ Milteforan(Πιθανή απόκλιση δόσης)
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.100.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
2.200.05
Σύνολο δόσεων:Σύνολο απώλειας:
60.8 ml1.4 ml
Θα λείπουν συνολικά: 2.2ml


Με αφορμή την συζήτηση περί κιλών, δείχνω σε "παγκόσμια πρώτη" και την διαφορά που έχουμε έως τώρα:

 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπράβο σου κι απόμένα να σου ζήσει το κορίτσι. Τέτοιες διασώσεις μου φτιάχνουν τη μέρα.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Μπράβο κι από μένα, κι ας είναι λίγο οφ-τόπικ, να σου ζήσει, να το χαίρεσαι!
Βάλε μας και λίγο μούτρο να δούμε :D
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
αυτό που είπε ο ντούλης... πραγματικά!
να είσαι καλά και θα το δεις ν' ανασταίνεται - είναι απίστευτα σημαντικό ότι μαζί με την σωστή ιατρική φροντίδα παίρνει και την δική σας αγάπη <3
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλωσήρθες και ευχομαι να πάνε όλα καλα!

Λες οτι ο τίτλος είναι 1/1600. Είναι ανεβασμένος αλλά έχετε δει αν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα? Αυτό είναι πολύ σημαντικό!

επίσης παιδιά.... καλό είναι να λέμε οτι ο σκύλος θα θεραπευτεί απο την αγάπη αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.... δεν είμαστε στη μελωδία της ευτυχίας και η αγάπη βοηθάει αλλά δεν θεραπεύει....
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μπράβο σου και καλό κουράγιο...Να βγει υγιέστατη από όλο αυτό...
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Καλωσήρθες και ευχομαι να πάνε όλα καλα!

Λες οτι ο τίτλος είναι 1/1600. Είναι ανεβασμένος αλλά έχετε δει αν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα? Αυτό είναι πολύ σημαντικό!

επίσης παιδιά.... καλό είναι να λέμε οτι ο σκύλος θα θεραπευτεί απο την αγάπη αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.... δεν είμαστε στη μελωδία της ευτυχίας και η αγάπη βοηθάει αλλά δεν θεραπεύει....
Aliki_s, τα ζωτικά της όργανα είναι super... και το συκώτι και τα νεφρά! Είχαμε τύχη σε αυτό. Είναι "δερματικό" και όχι "σπλαχνικό" όπως είπε ο γιατρός (ότι κι αν σημαίνει αυτό)...

Σε αυτό για την αγάπη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι δεν αρκεί από μόνη της για την θεραπεία αλλά όταν υπάρχει αγάπη (ειδικά σε τόσο ανρωποκεντρικά σκυλιά όπως η Ζωή), ανεβαίνει η ψυχολογία και η διάθεση για ζωή από την ίδια.
Όπως και σε εμάς, έτσι και στα ζώα θέλω να πιστεύω πως η ψυχολογία παίζει τον ρόλο της στην αντιμετώπιση μίας ασθένειας.

Ποτε το χρειαζεστε? Αμεσα?
Eirini-Fontas, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όχι. Θα το χρειαστώ περίπου στις 13/12.
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δεν το εγραψα κυριολεκτικα..
μεταφορικα μιλωντας να σου δωσω δυναμη, θετικη αυρα,σκεψη,κουραγιο,θαρρος,βοηθεια,ανακουφιση,αρωγη,ενθαρρυνση,ενισχυση,ηθικη υποστηριξη,συμπαρασταση..
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
δεν το εγραψα κυριολεκτικα..
μεταφορικα μιλωντας να σου δωσω δυναμη, θετικη αυρα,σκεψη,κουραγιο,θαρρος,βοηθεια,ανακουφιση,αρωγη,ενθαρρυνση,ενισχυση,ηθικη υποστηριξη,συμπαρασταση..
...και το κατάφερες! ;-)

Σε ευχαριστώ φίλε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf