6 μηνων. 24 κιλα.


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
καλησπέρα. θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα.

έχω ένα θηλυκό rottwailer. αισίως φτάσαμε στον 6 μηνα και στα 24 κιλά. της δίνω την royal canin jaiant junior 600 γραμμάρια ημερησίως σπασμένα σε 2 γεύματα πρωί και απόγευμα. πριν της έδινα την maxi junior.

πιστεύω ότι είναι λίγο αδύνατη.
ο εκτροφέας μου είπε να μην ανησυχώ. έτσι ήτανε ο πατέρας της ψηλός και αδύνατος στην "κουταβισια" περίοδο. τώρα είναι 4 χρονων και 55 κιλά.

είναι πολύ ενεργητική και ΑΚΟΥΡΑΣΤΗ περπατάμε στην βόλτα και μετά την αφήνω ελεύθερη και κάνει σαν δαιμονισμένο. τρέχει πάνω κάτω, πηδάει , και παίζει ασταμάτητα.

την άφησα επίτηδες να δω σε posh ώρα θα κουραστεί αλλα τίποτα. είχε περάσει μιάμιση ώρα και δεν είχε σταματήσει καθόλου.

την βγάζω 2 φορες την ημερα βόλτα. το πρωί για μια απόσταση 100 μέτρον και το απόγευμα περπάτημα 20 λεπτών και μετά την αφήνω ελεύθερη να τρέξει.

κάνω καλά? η μπορεί να φταίει και η πολυ άσκηση που δεν παίρνει εύκολα κιλά?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σε αυτη την ηλικια οσο πιο αδυνατη τοσο καλυτερα για την υγεια της. Αναπτυσεται σκελετικα με γρηγορους ρυθμους και τα πολλα κιλα μονο προβληματα θα της δημιουργουσαν.
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
συμφωνώ και εγώ με αυτό.

αλλα μήπως γίνεται πιο ευάλωτος ο οργανισμός της σε αρρώστιες-κρύο επειδή είναι πιο αδύνατη από το φυσιολογικό...
ο κτηνίατρος που ρώτησα μου είπε ότι πρέπει να είναι από 27-30 κιλά σε αυτή την ηλικία.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οχι, δε γινεται πιο ευαλωτη επειδη ειναι 2-3 κιλα πιο αδυνατη. Ο δικος μου ηταν παντα πιο αδυνατος απο οσο μου ελεγαν οι περισσοτεροι οτι θα "επρεπε" να ειναι μεχρι 18 μηνων.. μετα εδεσε ο σκυλος και εγω πιο ανετα του εβαζα κιλα γιατι δεν ειχα το φοβο της αναπτυξης.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Όσο ποιο λίγα κιλά είναι τόσο ποιο χαρούμενος να είσαι...
Την ανάπτυξη που είναι να πάρει θα την πάρει έτσι κι αλλιώς...Είναι γραμμένο στο DNA της...
Τώρα όσο ποιο πολύ την επιβραδύνεις, τόσο το καλύτερο....

Για το πολύ τρέξιμο σε αυτή την ηλικία οι απόψεις ποικίλουν...
Γνώμη μου είναι να υπάρχει ένα μέτρο μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη της....
Δεν είναι πολύ καλό να καταπονείς το μυοσκελετικό της σύστημα τώρα που είναι μικρούλα.....
Όταν ολοκληρωθεί η ανάπτυξη της τρέχε την μέρα-νύχτα....

Είναι σαν να έχεις ένα πιτσιρίκι 3-4 ετών, και να το αφήνεις να τρέχει όλη την ώρα....
Από κούραση δεν θα καταλάβει τίποτα...Αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ο εκτροφέας μου είπε να μην ανησυχώ. έτσι ήτανε ο πατέρας της ψηλός και αδύνατος στην "κουταβισια" περίοδο. τώρα είναι 4 χρονων και 55 κιλά.
Το πρότυπο του Doberman δίνει για αρσενικό από 40-45 κιλά!
Πως γίνεται να αφέθηκε ο εκτροφέας και να πήγε σκύλος του 55 κιλά?
 






merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μην αγχωνεσαι περιμενε θα δεις θα μεγαλωσει και μην κρινεις μονο απο τον πατερα

εσενα ειναι κοριτσι αρα πιο λιγα κιλα 42 - 46 θα παει

και αν θες να μας πεις ποιο ειναι το εκτροφειο και ποια γεννα
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!stelios εγραψες,αλλα milva.....ζωγραφιααα!!!!!!!!χαχαχαχαχα

φιλε οπως σου ειπαν κ τα παιδια...τα κιλα δεν θελουν αγχος.