8ετικα και αρνητικα alaskan malamute


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
quote=twipsy;190326]1ον υποτι8ετε οτι ει[ναι φιλοζωοι και πουλανε τα κερατα τους εγω οσο εχο ψαξει στο ιντερνετ εχω βρει ιδιοτες οι οποιοι ουτε καν βγενουν σε σαιτ να το παιξουν εγω αγαπαω τα σκυλακια και ετσι και εκτρεφουν σκυλια μεχρι 2 μηνον και τα πουλουν τσαμπα...
Μάλιστα!!! ιδίωτες που "εκτρέφουν" και πουλάνε και τσάμπα!!! μπαίνουν δηλαδή σε όλη αυτή τη διαδικασία από την αγάπη τους για τη φυλή δίνουν pedigree κάνουν όλες τις εξετάσεις!!! Πού είναι αυτοί οι ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ρε παιδία??? byb είναι και απλά θέλουν να "ξεφορτωθούν" τα κουτάβια που ανέυθυνα έφεραν στη ζωη!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
1ον υποτι8ετε οτι ειναι φιλοζωοι και πουλανε τα κερατα τους εγω οσο εχο ψαξει στο ιντερνετ εχω βρει ιδιοτες οι οποιοι ουτε καν βγενουν σε σαιτ να το παιξουν εγω αγαπαω τα σκυλακια και ετσι και εκτρεφουν σκυλια μεχρι 2 μηνον και τα πουλουν τσαμπα...Τωρα το ποιος ειναι φιλοζωος και ποιος οχι δν 8α το κρινω εγω...ο γαια εχει κανει ποστ και το μονο που κανει ειναι να πουλαει ηρωνια και εγω ξερω και μπορω να γινω ηρωνας,,
Aυτοί που λες λέγονται Βack yard breeders (BYB). Γνωρίζεις τι είναι και ποια η διαφορά τους απο τους σοβαρούς εκτροφείς?

Off topic: H ειρωνία γράφεται με ΕΙ. :rolleyes:
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
εμ, χασκυ θες!αν ηθελες αδεσποτακι ή κατι που να μοιαζει με χασκυ δεν θα σε ενδιεφερε ποιος ηταν ο πατερας του. ο εκτροφεας σου εγγυαται οτι θα παρεις χασκυ !

Off topic: H ειρωνία γράφεται με ΕΙ. :rolleyes:
και να ηταν μονο η ειρωνια!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Διοτι οι εκτροφεις δεν προσφερουν κατι παραπανω απο τουσ ιδιωτες..Το μονο που προσφερει παραπανω ο εκτροφεας ειναι οτι σου λεει το σκυλι που εχεις ο προ προ προ παππους του ηταν ο Vav Damme και τετοια και εγω εχω 8ειο τον παπανδρεου αξιζω 100.000.000.000 ευρω ?
Κάνεις λάθος. Ενημερώσου πριν βγάλεις και άλλα λαθος συμπεράσματα.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν μίλησε κανένας με ειρωνικό τόνο! Πολύ απλά κάποιοι γνωρίζουν και δεν είναι σωστό να τους αμφισβητείς εφ όσον φαίνεται πως δεν γνωρίζεις! Από την άλλη κάποιοι άλλοι που το έκαναν το λάθος (η ομιλούσα δεν εξαιρείται...) πάνε να σε προλάβουν!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν αποφασισεις να γινεις ηρωνας,
παρε απο τον γαια, τουλαχιστον πουλαει καθαρη...:maria:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Twipsy μη αντιδράς σαν κακομαθημένο παιδί...

το θέμα-σκύλος είναι πολύ σοβαρό και έχεις πάρει πολλές και σοβαρές απαντήσεις απο πολλούς ανθρώπους.

Δεν δικαιολογείται μετά απο τόσο καιρό που διαβάζεις το φόρουμ να λες τέτοια....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Διοτι οι εκτροφεις δεν προσφερουν κατι παραπανω απο τουσ ιδιωτες..Το μονο που προσφερει παραπανω ο εκτροφεας ειναι οτι σου λεει το σκυλι που εχεις ο προ προ προ παππους του ηταν ο Vav Damme και τετοια και εγω εχω 8ειο τον παπανδρεου αξιζω 100.000.000.000 ευρω ?
Δηλαδή όσα γράφουμε τόσο καιρό και στα δύο θέματα για μας τα γράφουμε....

Λυπάμαι πάρα πολύ....:(:(:(
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
1ον υποτι8ετε οτι ειναι φιλοζωοι και πουλανε τα κερατα τους εγω οσο εχο ψαξει στο ιντερνετ εχω βρει ιδιοτες οι οποιοι ουτε καν βγενουν σε σαιτ να το παιξουν εγω αγαπαω τα σκυλακια και ετσι και εκτρεφουν σκυλια μεχρι 2 μηνον και τα πουλουν τσαμπα...Τωρα το ποιος ειναι φιλοζωος και ποιος οχι δν 8α το κρινω εγω...ο γαια εχει κανει ποστ και το μονο που κανει ειναι να πουλαει ηρωνια και εγω ξερω και μπορω να γινω ηρωνας,,
εσυ δεν μπορεις να γινει ειρων, μονο αστειος ή εκνευριστικος. να πας να παρεις απο αυτους που τα δινουν τζαμπα και 200 ευρω. εδω εμεις ειμαστε κυκλομα και θησαυριζουμε απο την αγνοια του απλου κοσμακη
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
επειδη εχω μηλισει με πολλους εκτροφεις το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εχετε αποτερο σκοπο μονο τα λεφτα γενικος γιαυτο και πολοι εκτροφεις δουλειουν μονο εξωτερικο...
Πίστεψέ με, οι αγοραστές στην Ελλάδα είναι πολλοί δύσκολοι (σου σπάνε τα νεύρα κανονικά μέχρι να τους "ξεδιαλέξεις" και μετά να τους μάθεις να φροντίζουν το κουτάβι σου σωστά). Στην ουσία δεν υπάρχει ΚΑΝ αγορά για τις περισσότερες φυλές. Αυτός είναι ο λόγος που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ο ηθικός εκτροφέας να δίνει τα περισσότερα κουτάβια του στο εξωτερικό (με μοναδική εξαίρεση τις πιο "μοδάτες" φυλές).

Για τα λεφτά δεν έχεις δίκιο. Ο ηθικός εκτροφέας ελπίζει μόνο να του έρθει "μία -η άλλη" στο τέλος του έτους. Δεν έχουν κέρδος. Απλά ελπίζουν να μπορέσουν να συντηρίσουν το εκτροφείο.

Τα έξοδα ενός εκτροφείο "της προκοπής" είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Αναλογίσου λίγο πόσο θα κοστίζει (βάλε και τις εκθέσεις μέσα γιατί δεν υπάρχει ηθικός εκτροφέας που δεν "ελέγχεται" από εκθέσεις ή αγώνες εργασίας).

Μετά πες μου πόσο ΕΣΥ θα πουλούσες το κάθε κουτάβι.

Εγώ προσωπικά θα το πουλούσα 5000 ευρώ.
Ο κόπος μου να αναλώνομαι με τόσους πολλούς αδαής εώς πανήβλακες καθημερινά, μόνο έτσι θα άξιζε.

Γι' αυτό και δεν θα μπορούσα να κάνω γέννα στην Ελλάδα!

Αυτοί που τα πουλούν "τσάμπα" ή από κάπου κόβουν έξοδα (συνήθως στην φροντίδα των σκύλων) ή απλά έκαναν ένα τεράστιο ΛΑΘΟΣ που ζευγάρωσαν τη σκύλα τους (δεν εκτίμησαν σωστά τη δυσκολία μιάς γέννας) και βιάζονται πολύ να φύγουν τα κουτάβια από το χώρο τους και να σταματήσει η ταλαιπωρία!

Πολύ συχνά χαρίζουν τα κουτάβια που μένουν (απλά γιατί κοστίζουν και ενοχλούν αφάνταστα).

Εγώ δεν θα έπερνα σκύλο από τέτοιο άτομο κι ας με ΠΛΗΡΩΝΕ να το πάρω.

Αμα θέλω να κάνω "ψυχικό" στη φιλοζωική θα πάω!
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
απορω παντως με το κουραγιο σας
του γραψατε αρκετα ποστ με συμβουλες
και γραφει τα δικα του σαν να μην εχει διαβασει
ουτε ενα:eek: και καποιοι ακομα γραφουν και προσπαθουν!
μπραβο αλλα εγω δεν θα μπορουσα!!
μπραβο στο φορουμ για αλλη μια φορα
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
καλησπερα σας!!!!
προκειται να υιοθετησω ενα μαλαμουτ και θα ηθελα να με πληροφορισετε για ορισμενα πραγματα.
1)το σκυλακι που προκειται να παρω ειναι 7 μηνων-θα δεθει μαζι μας?θα μπορεσω να το εκπαιδευσω να μη τραβαει στη βολτα καθως και να μην τρωει απο ξενους?
2)ποση ωρα την ημερα θα πρεπει να ασχολουμαι μαζι του?ποσες βολτες και απο ποση ωρα η καθεμια?τι ειδους παιχνιδια για να μη βαριεται?
θα ειναι σε σπιτι με κηπο (300 μετρα)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλησπέρα!
ΑΝ θες κάνε κι ένα θέμα στον τομέα Νέο Μέλος να σε καλωσορίσουμε όπως πρέπει!

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου!
Το ποσο θα σας μάθει και πόσο θα δεθεί μαζί σας εξαρτάταθι περισσότερο με το πόσο θα ασχοληθείτε με τον σκύλο παρά με την ηλικία του!
Το ίδιο ισχύει και με την εκπαίδευσή του για το τράβηγμα και την υπόλοιπη βασική υπακοή!
Το να μην τρώει από ξένους είναι μια δύσκολη διαδικασία χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα επιτευχθεί ο στόχος!

Μαζί του πρέπει να ασχολείσαι όσες περισσότερες ώρες μπορείς!
Ουσιαστικά όσο είσαι σπίτι, ο σκύλος είναι μαζί σου!
Τα μαλαμιούτ είναι πολύ ενεργητικά σκυλιά και χρειάζονται αρκετές ώρες για την εκτόνωσή τους!
Οι ιδιοκτήτες Μαλ θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ανάγκες του σκύλου!
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
εγω μενω σε διαμερισμα,στους γονις μου θα το παω οπου πηγαινω και εγω καθημερινα και καθομαι καμποσες ωρες...γι αυτο ρωταω συγκεκριμενα...σε ευχαριστω για την απαντηση και θα συστηθω στο νεο μελος:)