Aλλαγή τροφής σε westie


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
Γειά σας και χαίρομαι που έγινα μέλος του φόρουμ.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Αυτό γίνεται γιατί, καλυπτόμουν από όσα διάβαζα και τώρα έχω μπλοκάρει.
Έχω ένα west highland terrier εννέα μηνών, θηλυκό.
Από το σεπτέμβριο 2015 μέχρι τώρα τρώει τροφές της pro-pac.
Τελευταία τροφή ήταν η puppy chicken and brown rice.
Με την πρώτη αδιαθεσία της άρχισε να της ξυνίζει.
Θεώρησα σκόπιμο και έβαζα σε κάθε γεύμα μισό κουταλάκι ελαιόλαδο.
Αφού είδα ότι της αρέσει πήγα σε λάδι σολωμού.
Μια χαρά τα έτρωγε αλλά μαλάκωσαν τα περιττώματα πολύ.
Διαβάζω για τα 15πενθήμερα λαδιού και σταματώ το λάδι και αυτή δεν έτρωγε.
Δεν την άφησα ούτε μια μέρα νηστική.
Ειχα μια τροφή lamb and brown rice της propac και εδώ και 3 μέρες τρώει αυτή, τα κακά σφίξανε, αλλά αυτή τελειώνει και θα πρέπει να πάρω άλλη.
Τώρα διάβασα για τις free grain και θεωρώ σκόπιμο και απαραίτητο για μένα να ρωτήσω προς τα που να πάω.
Προβληματίστηκα πολύ γιατί είδα εδώ στο φόρουμ, ότι σχεδόν κανένας δεν δίνει propac και είμαι σε μεγάλο μπλέξιμο.
Περιμένω νέα σας σύντομα.
Φιλικά γιάννης.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
το θέμα είναι, πέρα από την ποιότητα, ότι δεν είδα μικρή συσκευασία.
βρήκα των 2 κιλών στα 21 ευρώ. δεν νομίζω ότι έχει διαφορά στην τιμή.
ας δούμε τι θα πουν και τα άλλα παιδιά, ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
το θέμα είναι, πέρα από την ποιότητα, ότι δεν είδα μικρή συσκευασία.
Με συμφέρει να παίρνω το 12κιλο που βγαίνει στα 50 ευρώ, και να το μοιράζω σε αεροστεγείς σακούλες τροφίμων. Συνολικά για τη Μούζη που ζυγίζει 8 κιλά, μου κρατάει 3-4 μήνες.

Διαφορετικά δες κι αυτήν.
http://www.petshop88.gr/σκύλοι/ξηρά-τροφή-σκύλου/ambrosia-grain-free-holistic
Πιο ακριβή, Ελληνική, και με "καλές προδιαγραφές" Δεν την έχω δοκιμάσει. Απλά διαβάζοντας τα συστατικά της, μου φαίνεται καλή.
 


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
ευχαριστώ και πάλι.
το θέμα είναι πως θα την δεχτεί η Λώρα (westie).
έτσι λέω να παραγγείλω τα 2 κιλά για δοκιμή και βλέπω.
αλλά 50 ευρώ δεν βρήκα.
τα 2 κιλά τα βρίσκω στα 20+μεταφορικά, εκτός αν μου φέρει το πετ.
αν έχεις να προτείνεις κάτι δεκτό.
 




bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επειδή και μένα η δικιά μου ειναι 9 κιλά και μέχρι τώρα παίρνω τις μικρές συσκευασίες, πώς αποθηκεύεις την τρόφη στις σακούλες @d-friend ; Βγάζεις όσο αέρα μπορείς πιέζοντας με το χέρι; Τα σακούλια τα βάζεις ψυγείο; Δεν μπαγιατεύει η τροφή σε τόσο καιρό; Αυτά :D
Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος εγώ δίνω αυτήν εδω και κάποιους μήνες:https://www.pet-tails.gr/ProductDet..._ Potato 2kg/Dog/nutritionDog/DryDogFood.aspx Της έχει κάτσει πολύ καλά και την εξαφανίζει στο λεπτό. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι το ίδιο καλή με αυτές που σου έχουν προτείνει ήδη, αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένη. :)
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Επειδή και μένα η δικιά μου ειναι 9 κιλά και μέχρι τώρα παίρνω τις μικρές συσκευασίες, πώς αποθηκεύεις την τρόφη στις σακούλες @d-friend ; Βγάζεις όσο αέρα μπορείς πιέζοντας με το χέρι; Τα σακούλια τα βάζεις ψυγείο; Δεν μπαγιατεύει η τροφή σε τόσο καιρό; :D:)

:D:)
Έχω κρατήσει δύο σακιά (των τριών κιλών) με zipper από την τροφή που της έπαιρνα παλιά, και τη μοιράζω εκεί, επειδή μου φαίνονται κάπως πιο.. σοβαρές για αποθήκευση συσκευασίες. Η υπόλοιπη μπαίνει σε σακούλα τροφίμων με διπλό zipper (αν τα λέω καλά) από το ΙΚΕΑ. Για την ακρίβεια έχω πάρει το σετ με τη μπλε λεπτομέρεια (το μεγαλύτερο μέγεθος). Είναι για πολλές χρήσεις, αλλά όταν φάει τα ψωμιά της την αντικαθιστώ με καινούρια. Έχω και το πράσινο σετ (μικρότερο μέγεθος) που εξυπηρετεί για την ποσότητα μιας δύο ημερών αν είναι να πάμε κάπου. Τα σακιά τα τιγκάρω και βγάζω όσο μπορώ τον αέρα. Έχουν πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα από την ποσότητα που περιέχουν κανονικά στο εμπόριο. Όταν τα ανοίγω μετά από μήνα και βάλε, για να εφοδιάζω την πλαστική σακούλα τροφίμων του IKEA καταλαβαίνω ότι η μυρωδιά έχει διατήρηθει αναλλοίωτη. Φαντάζομαι και η ποιότητα. Η Μούζη πέφτει με τα μούτρα. Το μυστικό είναι μάλλον να μην ανοιγοκλείνεις καθημερινά τα σακιά (ή τις σακούλες), παρά μόνο για να γεμίζεις με την ποσότητα της εβδομάδας τη σακούλα που θα ανοιγοκλείνεις καθημερινά, και να τα ξανακλείνεις προσεκτικά, αφερόντας τον αέρα. Και τα παλιά σακιά να μην είχα, πιστεύω μόνο με τις σακούλες τροφίμων με διπλό φερμουάρ του IKEA μια χαρά θα έκανα τη δουλειά. Εκτός ψυγείου εννοείται, χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι μεγάλες σακούλες του ΙΚΕΑ, δυόμισι κιλά τα παίρνουν άνετα. Όσο για τα 3κιλα σακιά από την παλιά τροφή, παίρνουν από 5 κιλά τροφή.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ωωω ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! :D(y) Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, γιατί δεν συμφέρουν τα 2κιλα.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ωωω ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! :D(y) Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, γιατί δεν συμφέρουν τα 2κιλα.
Παρακαλώ. Υποθέτω, ότι η τροφή που της παίρνεις τώρα έχει και τρόπο για να κλείνει αεροστεγώς, οπότε αν δεν κάνεις άμεσα την αλλαγή, φρόντισε στο μεταξύ να αποθηκευσεις μερικές συσκευασίες. Θα σου φανούν χρήσιμες.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Επίσης, κυκλοφορούν και κουβάδες αποθήκευσης τροφής, τους οποίους προσφέρουν ως δώρο αρκετά καταστήματα, αγοράζοντας συγκεκριμένες μάρκες τροφών.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Παρακαλώ. Υποθέτω, ότι η τροφή που της παίρνεις τώρα έχει και τρόπο για να κλείνει αεροστεγώς, οπότε αν δεν κάνεις άμεσα την αλλαγή, φρόντισε στο μεταξύ να αποθηκευσεις μερικές συσκευασίες. Θα σου φανούν χρήσιμες.
Δυστυχώς όχι, δεν κλέινουν με ζιπ, τουλάχιστον τα 2κιλα που παίρνω.:mad::mad: Προσπαθώ με διάφορες πατέντες να τις κρατάω όσο καλύτερα προφυλαγμένες μπορώ.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επίσης, κυκλοφορούν και κουβάδες αποθήκευσης τροφής, τους οποίους προσφέρουν ως δώρο αρκετά καταστήματα, αγοράζοντας συγκεκριμένες μάρκες τροφών.
Το ξέρω και μου γυαλίζουν εδώ και πολύ καιρό, απλά αν βάλω μέσα ένα 12κιλο και το ανοιγοκλείνω κάθε μέρα 2 φορές την μέρα για 3-4 μήνες που θα μου πάει η τροφή νομίζω θα πάει τζάμπα το 12κιλο. :p
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Το ξέρω και μου γυαλίζουν εδώ και πολύ καιρό, απλά αν βάλω μέσα ένα 12κιλο και το ανοιγοκλείνω κάθε μέρα 2 φορές την μέρα για 3-4 μήνες που θα μου πάει η τροφή νομίζω θα πάει τζάμπα το 12κιλο. :p
Τώρα μοιράζεις την τροφή σε διαφορετικές συσκευασίες και με το που τελειώνει η μία ανοίγεις την άλλη ή ανοιγοκλείνεις συνέχεια την αρχική συσκευασία; Γιατί αν είναι το δεύτερο, δεν υπάρχει καμία διαφορά με το να έχεις κουβά. Θα μπορούσες, βέβαια, να έχεις και παραπάνω από έναν, τσαμπέ τους δίνουν. :p
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Τώρα μοιράζεις την τροφή σε διαφορετικές συσκευασίες και με το που τελειώνει η μία ανοίγεις την άλλη ή ανοιγοκλείνεις συνέχεια την αρχική συσκευασία; Γιατί αν είναι το δεύτερο, δεν υπάρχει καμία διαφορά με το να έχεις κουβά. Θα μπορούσες, βέβαια, να έχεις και παραπάνω από έναν, τσαμπέ τους δίνουν. :p
Όχι ανοιγοκλείνω την αρχική, η οποία μου κρατάει πάνω κάτω 15 μέρες γιατί παίρνω την 2κιλη. Δεν νομίζω να είναι το ίδιο. Στην προκειμένη με το που τελείωνει το 2κιλο ανοίγω καινούρια συσκευασία, ενώ το 12κιλό στον κουβά θα είναι συνέχεια εκτεθειμένο. :confused::confused: Λες να πάω να πάρω 2-3 να σωθώ; :p Θα κάνω αυτό με τα σακούλια καλύτερα, που θα μπορώ να κανονίζω και την δοσολογία. Ευχαριστώ πάντως ;)
 
  • Like
Reactions: d-friend and Tri


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ευχαριστώ και πάλι.
το θέμα είναι πως θα την δεχτεί η Λώρα (westie).
έτσι λέω να παραγγείλω τα 2 κιλά για δοκιμή και βλέπω.
αλλά 50 ευρώ δεν βρήκα.
τα 2 κιλά τα βρίσκω στα 20+μεταφορικά, εκτός αν μου φέρει το πετ.
αν έχεις να προτείνεις κάτι δεκτό.
Ποτε δεν ξερεις πως θα Κάτσει στο σκυλί μια καινούργια τροφή.γιαυτο αγοράζεις 2 κιλά και δοκιμάζεις.αν σου κανει προχωράς σε μεγαλύτερη συσκευασία.εγω ειμαι πανω στην αλλαγή απο rc σε acana ειναι η δεύτερη μερα όπου ακομα δίνω μισό μισό.μακαρι να πάνε ολα καλα γιατι εχω ακούσει και διαβάσει τα καλυτερα για την acana.
Εγω αγοράζω παντα την συσκευασία των 2,5 κιλών.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
@bat-iris μπορείς ενδεχομένως να πάρεις μεγάλα, αεροστεγή μπολ και να χωρίσεις την τροφή εκεί. Το 5κιλο σε μας χωράει άνετα σε 10lt (νομίζω) μπολ. Εσύ μπορείς να πάρεις 2 τέτοια, να μοιράσεις την τροφή εκεί και να αφήσεις λίγο στη σακούλα που θα χρησιμοποιείς. Το δικό μου το είχα πάρει περίπου 6€ από supermarket..
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
@bat-iris μπορείς ενδεχομένως να πάρεις μεγάλα, αεροστεγή μπολ και να χωρίσεις την τροφή εκεί. Το 5κιλο σε μας χωράει άνετα σε 10lt (νομίζω) μπολ. Εσύ μπορείς να πάρεις 2 τέτοια, να μοιράσεις την τροφή εκεί και να αφήσεις λίγο στη σακούλα που θα χρησιμοποιείς. Το δικό μου το είχα πάρει περίπου 6€ από supermarket..
Να σου πω την αλήθεια μετά που κάθησα και το σκέφτηκα, είπα μήπως κλέψω κανά τέτοιο τάπερ από την μάνα μου χαχα :p:whistle: Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!!(y) Θα δω τι θα με βολέψει.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3