Aξιολόγηση τροφής Flatazor


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
tataaaaaaaa! ΅Ας πω κι εγω τον προβληματισμο μου, καθοτι προβληματικια.
Η μικρη μου Χοουπ εκανε τον σσκητη στο Θηβετ, δεν ετρωγε παρα ελλαχιστα. Παω χθες σε μια γνωστη μου με πετ σοπ για πανες, της κλαιγομαι γιατι ειμαι σε απογνωση με την ξυλαγκορω μου, κ μου λεει παρε φλαταζορ πριμιουμ παπι σουπερ η καπως ετσι. Της λεω, ρε συ, δεν ξερω, την ρογιαλ ουτε να τη φτυσει. Μου δινει λιγη σε σακουλακι ισα να δοκιμασει η μικρη. τατααααα!Εκπληξη! εφαγε κ μαλιστα πολυ.
την αλλαζω την ρογιαλ η τσουκου;;;Υγ: τη ρογιαλ δεν την τρωει. Κι οταν λεω δεν την τρωει εννοω ουτε σπορακι.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δωστης ξανα και σημερα και αν την φαει παλι με τετοιο ζηλο να την αλλαξεις! Εγω εχω ακουσει καλα λογια
για την flatazor αλλα δεν την εχω δοκιμασει. Ισως να ταιριαζει πιο πολυ στο σκυλι σου αυτη παρα η Royal!
 






ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Δινω κ εγω στον μπομπιρα Flatazor...αλλα τωρα που εχω αρχισει να ψαχνω συστατικα μεχει αγχωσει καπως!!!Επισης τα κοπρανα του ειναι κομματακια κομματακια οποτε κ αυτο δεν ειναι καλο σημαδι.....Αποτι εχω διαβασει κ μου ακουγεται απολυτα φυσιολογικο το σχημα κ η μυρωδια των κοπρανων ειναι πολυ σημαντικο δειγμα για το αν το σκυλι τρεφεται σωστα οπως βεβαια συμβαινει κ σεμας.
 


foxstam

New Member
12 Οκτωβρίου 2010
2
0
Γνωμες για Flatazor

Καλησπέρα. Καινούργιος στο forum με διαφορες αποριες που πιστευω θα λυσω σιγα - σιγα. Εχω ενα Golden 3 &1/2 χρόνων και του έχω δώσει κατα καιρους διαφορες τροφες γιατι εχει την ταση να βαριέται ευκολα (orijen, akana, royal, hills, proplan). Σχεδον ολες τις ετρωγε με το ζόρι και ανακατεμενες με πατε. Απο το καλοκαιρι του εδωσα Flatazor (Prestige Adult Sensible / Chicken, Duck, Turkey) αρχισε να τρωει πιο ευκολα κυριως ανακατεμενη κι αυτη με πατε. Το ερωτημα ομως ειναι αν προκειται για αξιολογη τροφη. Στα συστατικα λεει τα εξης: Crude Protein 26% , Crude Fat 17% , Crude Fibre 2,5% , Crude Ash(minerals) 5,5% , Calcium 1,1%, Phosphorus 0,8%, Vit A,E,D. Εχει καποιος να μου πει καμια γνωμη. Αν την εχει δοκιμασει? Πως βλεπει τα στοιχεια που αποτελειται η τροφή? Ευχαριστώ πολύ.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
foxstam καλώς ήρθες στο Dogforum! Πέρνα αν θες και από την ενότητα "Νέα μέλη" για να σε καλωσορίσουμε επίσημα!

Μετέφερα το ποστ σου σε παλαιότερο θέμα σχετικά με την τροφή Flatazor.
Για τη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum θα ήθελα να παρακαλέσω τα μέλη (νέα και παλιά) να κάνουν χρήση της αναζήτησης πριν ανοίξουν νέο topic. Ευχαριστώ!
 


foxstam

New Member
12 Οκτωβρίου 2010
2
0
Συγγνώμη για την ταλαιπωρία με το νεο θέμα για τη Flatazor, το search που έκανα χωρίς login δεν μου έδειξε τίποτα και δεν φαντάστηκα οτι έπρεπε να έχω κάνει login για να δω αποτελεσματα. Anyway σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Τώρα σχετικα με τον Eco μετά από 3 χρόνια που δεν ετρωγε ξηρα με τιποτα τωρα τρώει ξηρά τροφή Flatazor από μόνος του. Με πολλές επώνυμες μαρκες ειχαμε ασιτια για 3-4 ημέρες και μετα υποχωρουσαμε λιγο αυτος λιγο εγω και κατι γινοταν με την ξηρα τροφη και διαφορους μεζεδες. Ευχομαι η Flatazor να αξιζει να τη δινουμε στα σκυλια μας.
Ακομη θα ηθελα η flatazor να του ανοιξει την ορεξη και να παω σε innova evo, η All Natural ή BLUE ή κατι αντιστοιχο . Ο λογος ειναι οτι θα ηθελα ο σκυλος μου να τρωει πιστοποιημενα οργανικη αριστη τροφη. Το προβλημα είναι ομως θα του αρεσει ή θα ξαναπερασουμε τα της Orijen & Acana. Κι ακόμη με ποιο κριτηριο πρεπει να διαλεξω τα συστατικα της τροφης για να του κανει καλο.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Η Flatazor ήταν η προτεινόμενη τροφή του εκτροφέα από όπου αγοράσαμε το Vihar.

Η τροφή είναι λίγο πιο κάτω του μετρίου (αν εκτός από θαύμα κάτι άλλαξε τα τελευταία 3 χρόνια), η οποία παίζει με το που παρασκευάζεται για να πουλήσει.

Είναι μια εκτροφική τροφή για εκτροφείς που θέλουν να λένε ότι ταΐζουν κάτι επώνυμο, χωρίς όμως να θυσιάζουν κάτι στον οικονομικό τομέα.

Μόλις μπορέσαμε να απαγκιστρωθούμε αλλάξαμε σε μια super premium και δε κοιτάξαμε ποτέ πίσω... και για να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις, φωνάζαμε το Vihar "Flatazor" για μερικούς μήνες... είναι ωραίο ονοματάκι για σκύλο....
συμφωνω... εχω πετ σοπ και δεν την δουλευω γιατι δεν μου εκανε "κλικ" , βαζω τροφες που θερω μετριες και ανω ακομα και αν το ποσοστο κερδους δεν ειναι υψηλο, προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι τα σκυλακια ταιζονται καλα,.... και να μην ερθει κανεις να μου πει τι μου δινεις και ταιζω... Το μαγαζι το ανοιξα [περιπου 6 μηνες αλλα σκυλια εχω χρονια, καταλαβαινω τι θα πει εξοδα σκυλου και τι ποιοτητα προσπαθω να παραμεινω σε λογικα πλαισια...
Τελος, πριν ανοιξουμε προμηθευομουν τροφες απο ενα πετσοπ στην γειτονια μου για πολλα χρονια, πολυ δυνατο μαγαζι, την δουλευε την Φλαταζορ αλλα δεν μου την προτεινε ποτε και ας ηταν στα ιδια λεφτα που διαλεγα τροφες, μια φορα που τον ρωτησα μου ειπε "αστο καλυτερα"... Ειχαμε αναπτυξει μια φιλικη σχεση με το παιδι μου ειχε το μαγαζι και τον εμπιστευομουν αρκετα.
 


zuccheros

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2013
46
0
ΑΘΗΝΑ
ο δικός μου είναι 2.5 μηνών golden και ο τύπος στο pet shop μου την πρότεινε.
γενικά από την κουβέντα μαζί του δεν φάνηκε πως με έβλεπε σαν ευρώ. ήταν αρκετά ρεαλιστικός σχετικά με το τι αξίζει να παίρνω και τι όχι.
παρόλα αυτά ο οργανισμός του δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.βέβαια δεν τον ταίζω πολύ καιρό,αλλά διάρροια εμετό δεν είχε ποτέ.το τρίχωμά του μου φαίνεται ωραίο και η ενέργειά του και ο τρόπος που μαθαίνει πολύ καλός.αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

διάβαζα και το θέμα με τα συστατικά των ξηρών τροφών και είχα φρικάρει.για όλες λένε πως έχουν ουσίες που απαγορεύονται και ιδιαίτερα για τις καλές και γνωστές ξηρές τροφές.
είμαι σε αδιέξοδο με όλο αυτό.πάντα υπάρχει ύποπτο συστατικό. η junior maxi flatazor που του δίνω δέν έχει βέβαια συστατικά από τα άκρως επικίνδυνα. δεν έχει πχ άλευρα. για τις adult τροφές της flatazor δεν ξέρω τι συμβαίνει.

είχα διαβάσει επίσης κάπου ότι οι κακές τροφές προλαμβάνουν με ουσίες διάρροιες κλπ για να μην φαίνονται κακές τροφές.

το θέμα είναι απο το 2007 και ελπίζω να συνεχιστεί το 2013 με περισσότερες πληροφορίες!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π