ACANA Δραστηριος-Μη Δραστηριος


nikosjkd

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
118
0
Καλησπερα κ παλι μπορει να μου εξηγησει καποιος κατι?Τι εννουμε σκυλο δραστηριο?Πηγαινει 3-4 φορες βολτα την ημερα.Στη διαρκεια για κανενα 15λεπτο το τρχω πανω κατω μπαλακι επαναφορα κτλ και περπατημα βουνο κανα χιλιομετρο ανηφορα.Αυτος θεωρειτε δραστηριος σκυλος?Παρατηρησε κανεις οτι στις Acana κολλησαν απο μεσα Ιουλιου Ελληνικο feeding guide ρωτησα τον πετσοπα και μου ειναι λογο κλιματος εδω ειναι πιο ζεστο και χουν μειωσει κατα 50-80gr την δοσολογια.Ρωταω γιατι η διαφορα ειναι 100γραμ μεταξυ δραστηριου και μη δραστηριου
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Noμίζω ότι δραστήριος θεωρείται ένας σκύλος που κάνει κάποια μορφή εργασίας και όχι τα δικά μας κοπρόσκυλα όσο και να τα εκτονώνουμε :)
Δίνε του για μη δραστήριο και αν δεις ότι δεν είναι σωστός στο βάρος του αύξησέ το.
 


nikosjkd

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
118
0
Για μη δραστηριο του δινα και γω και χει κολλησει στα 34 κιλα 2 μηνες τωρα την τελευταια βδομαδα του δινω 2 φορες απο 280γρ πηρε κοντα 1 κιλο σε 3 μερες
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Μα το διευκρινίζει στο ταμπελάκι με την ημερήσια πρόσληψη τροφής. Εάν ο σκύλος σου αθλείται > 1 ώρα ή <1 ώρα. Ποιον κωδικό της Acana έχεις πάρει, γιατί σε εμένα δεν υπάρχουν διαφορές στην δοσολογία όσον αφορά το καρτελάκι στα ελληνικά με το αντίστοιχο στα αγγλικά.(Wild prairie)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο καλύτερος δοσομετρητής είναι η συνεχή παρακολούθησει του βάρους. Αν παχαίνει ελλατώνεις, αν χάνει βάρος αυξάνεις...
Αν είναι κουτάβι και δεν ξέρεις σε τι βάρος πρέπει να βρίσκεται κάθε μήνα ζήτα απο τον εκτροφέα μια εκτίμηση για το που πρέπει να παίζει το βάρος του.
 


nikosjkd

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
118
0
Εχω την Grasslands, τωρα να παρω Σερβια λιγο δυσκολο ανοιξει Thread στο αναλογο usergroup αλλα δεν πειρα απαντηση απο τους εχοντες rotti σε κατι ξενα sites λενε οτι πρεπει να τουλαχιστον 11 μηνων 38-50 kg o δικος μου ειναι στασημος στα 34.6 κιλα.