Acana ή καποια αλλη...?


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Λάθος.

Από την προσωπική μου εμπειρία τον περασμένο μήνα: Η Λάρα όταν τρώει ξηρά τρώει acana χωρίς σιτηρά. Για ένα διάστημα κοντά στις δέκα μέρες κατανάλωνε δειγματάκια (που για αυτήν είναι η ημερίσια ποσότητα τροφής της) με κωδικούς από τις εταιρίες happy dog, belcando και trainer.
Είναι "δοκιμασμένη" και της τα έδωσε. Ένα βράδυ έφαγε από ξεχασμένη σακούλα με σουβλάκια τα κρεμύδια και το λεμόνι... o_O

Ακριβώς στο παράδειγμα που αναφέρεις φίλος τάιζε pedigree και δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα όταν τάισε από την acana pacifica που τότε έδινα και εγώ.


Απλά η ασφαλέστερη επιλογή είναι η σταδιακή μετάβαση.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Raul1st δεν έχει νόημα να ρωτάς πώς κάθεται η τροφή σε σκύλους άλλων. Μπορεί να ταιριάζει τέλεια σε όλους και στο δικό σου καθόλου ή το αντίθετο. Σημασία έχει να διαβάζεις τα συστατικά κι αν σε καλύπτουν, τότε να τη δοκιμάζεις. Η Acana, βάσει συστατικών, είναι από τις πολύ καλές.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εγω αλλαξα απο ρογιαλ σε ακανα εδω και ενα 3 μηνο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη,παιρνω την αρνι και μηλο και την puppy and junior κοτοπουλο..
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλησπέρα
Είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα μέχρι να βρω ποια τροφή ταιριάζει.
Πέρασα απο huppy dog,hills και προ πλαν puppy large robust και τώρα pro plan adult original.
Δε μπορώ να ξέρω ποια τροφή θα ταιριάξει στον σκύλο σου αλλά σίγουρα δε σημαίνει ότι θα το κάνει η πιο ακριβή.Κι αυτό σου το λέω γιατί ψιλοταλαιπωρήθηκα με τις τροφές και μετάνιωσα που άλλαξα την huppy dog.Όταν του έδινα προ πλαν robust για κουτάβια,έτρωγε μια της purina που ηταν για ενήλικα σκυλιά και την δική του δε την ακουμπούσε.Παρόλο την καλύτερη ποιότητά της.Από κοπρανα χάλια!
Τώρα με την adult ειμαι ευχαριστημένος προς το παρόν και δίνω και στα 2 την ίδια!

Επίσης έχει να κάνει και με τι άλλο τρώει το σκυλι.Αν του δίνεις κοτόπουλο πχ όταν τρως εσύ ή τίποτα άλλο και τρώει και τις τροφές πλούσιες σε πρωτείνες και τα σχετικά,τότε λογικό είναι να δεις αλλαγή στα κόπρανα γιατί πολύ απλά ο οργανισμός έχει ένα μέτρο.Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να τρώει όση ποσότητα αναγράφεται κι όχι με το ''μάτι''
Να είσαι καλά :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
και εγω τις αλλαγες τις εκανα χωρις μεταβατικο περιοδο μπαμ και κατω
και δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κανενα προβλημα.

Τωρα οσον αφορα την Acana. Παλιοτερα η απλη της σειρα ηταν πολυ καλυτερη.
Θεωρω οτι τον τελευταιο καιρο που εχουν αλλαξει τα συστατικα της λιγο
εχει πεσει και η ποιοτητα. Θυμαμαι πριν χρονια ανοιγα το τσουβαλι και
μοσχομυριζε και τωρα με παιρνει μια μποχα.
Πλεον θα αγοραζα μονο την Gran free σειρα της και συγκεκριμενα ταιζω την
grasslands.
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
καλησπερα,και ο σαριτος μας 1 μηνα τρωει ακανα ανταλτ.τοσο καιρο του διναμε χυμα τροφες τις οποιες δεν τις ετρωγε σκετες και αναγκαζομασταν να τις αναμειγνυουμε με κονσερβα ή κοτοπουλακι που του εφτιαχνα.Τελικα εψαξα το θεμα και κατεληξα στην ακανα,ειδα βεβαια οτι πολλα σκυλια δεν την δεχονται και ειχα αγχωθει λιγο με αυτο το θεμα γιατι και ο δικος μας καποτε μας ειχε παιδεψει με το στομαχακι του (μαλλον αυτο προεκυψε απο τις αηδιες που τον ταιζαμε,δεν ξεραμε!).Τελικα τωρα που καναμε την αλλαγη το δεχτηκε ο οργανισμος του , τα κακα του ειναι αψογα,καθολου εμετοι και διαροιες και μαντεψτε....την τρωει σκετη την τροφη!!! για εμενα ειναι πολυ καλη επιλογη φτανει βεβαια να την δεχεται και ο οργανισμος του σκυλιου σου (y)
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
η αληθεια ειναι οτι σαν την ρογιαλ ειδικα για κουταβια σε μυρωδια δε παιζει...θελεις να την φας..η ακανα παλι αδιαφορη μυρωδια :p
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Εμείς υποφέραμε δυστυχω΄ς με την Acana Pacifica, ενώ πριν του έδινα Simpsons Premium 80/20 fish & mix.

Ο σκύλος άρχισε να ξύνεται έντονα από τη πρώτη βδομάδα, κορυφώθηκε ο κνησμός στη συνέχεια...δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό και νόμιζα ότι κάπου κολλάει ψύλλους, αλλά ποτέ δεν έβρισκα όταν τον έψαχνα.
Παράλληλα η τριχόπτωση έγινε ανυπόφορη.
Επίσης ο σκύλος γέμισε πιτυρίδα και παρουσίασε 2-3 τυφλά σημεία στο τρίχωμά του.

Όταν του την άλλαξα άρχισε κάπως να συνέρχεται, αλλά είχε αδυνατίσει αρκετά ο οργανισμός του ώστε στο τέλος και πιο πρόσφατα εμφάνισε μικρά στρογγυλά εξανθήματα/κοκκινίλες στο στομάχι του.

Ο κτηνίατρος πρότεινε την χρήση κρέμας εξωτερικα στα ερεθισμένα σημεία (Kenacomb) ενώ ξεκινήσαμε και χορήγηση λιπαρών σε αμπούλα (DOUXO). Σήμερα βάλαμε την τρίτη και τελευταία.

Αν μέχρι την επόμενη Παρασκευή δεν δείξει έντονα σημάδια βελτίωσης, θα κάνουμε κάποιες ενέσεις που στοχεύουν τα ακάρεα και μετά θα ακολουθήσουν αιματολογικές εξετάσεις.

Με την Barking Heads - Bad Hair Day, με βάση το αρνί, είδαμε κάποια βελτίωση, ωστόσο συνολικά μαζί με τα παραπάνω μέτρα, οχι επαρκή ίσως.
Η επιδερμίδα του ακόμη δεν κρατάει τη τρίχα όσο θά'πρεπε...τον κούρεψα κι όλας γιατι είχα βαρεθεί να εισπνέω τρίχες κι ίσως η βελτίωση να είναι υποκειμενική.
Από Δευτέρα θα επισκεφθούμε πάλι τον γιατρό.

Πάντως βρήκα τη νέα μάρκα μου για τη ξηρά τροφή. Η Barking Heads νομίζω πως έχει πολύ καλές τιμές και καλή ποιότητα.
Η παραπάνω τροφή στοιχίζει 12,90€ το δίκιλο.

Τελευταία του πήρα και την Barking Heads - Fusspot με βάση τον σολωμό, προκειμένου να αποφύγω το ρύζι και να το αντικαταστήσω με τη πατάτα και γλυκοπατάτα ως συμπληρωματικό βασικό συστατικό, αλλά παρατήρησα ότι του κάνει δυσκοιλιότητα και τα κακά του δεν είναι τόσο σφιχτά όσο με την Bad Hair Day.

Οπότε ίσως ανέπτυξε κάποια ευαισθησία στο ψάρι, δεν ξέρω...

Με αυτά και μ' αυτά είμαι έτοιμος να δοκιμάσω - και την ετοιματζίδικη έστω - barf του barfer εδώ στη Θεσσαλονίκη.
 


Raul1st

Member
27 Ιουνίου 2013
13
1
Σας ευχαριστω πολυ όλους για την βοηθεια σας. Τελικα επελεξα την ακανα puppy large breed. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποψη οτι την τρωει με ευχαρίστηση. Τα κοπρανα του ειναι φυσιολογικα σε ποσοτητα και οχι τοσο μαλακα οπως πριν. Τρωει οση ποσότητα αναγραφει για το βαρος του και μου ζηταει κι αλλο. Τωρα περιμενουμε να δουμε αποτελεσματα.
 
  • Like
Reactions: sharito


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Εμείς τρώγαμε της Visan τη Proct-Dog 20κιλη και προσφατα αλλάξαμε στην Visan Optima Adult large breed που βγαινει 15κιλη μονο (λιγο ακριβότερη). Τρώει λιγότερη ποσότητα χωρις να ζητάει άλλο και είναι εντελώς τρελαμένος από άποψη διάθεσης-από κιλά φαίνεται φιτ και από κακάκια προς το παρόν καλά
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Σε Αμερικάνικο Ακίτα έχουμε αλλάξει αρκετές τροφές (Simpsons, Acana, Arden Grange) γιατί παρ' όλο που τις έτρωγε με όρεξη δεν του καθόταν καμία καλά (πολλά κόπρανα, διάρροιες) αλλά το πιο σημαντικό δεν έπαιρνε βάρος και όγκο (σύμφωνα με τον εκτροφέα του).
Εδώ κι ένα μήνα και μετά από προτροπή της 'εκπαιδεύτριάς' μας και την ετυχαριστώ γι αυτό, αλλάξαμε σε Barking Heads και κατα κοινή ομολογία έχουμε άλλο σκύλο. Φοβερό τρίχωμα, το σκυλί γέμισε αρκετά και αυτό φαίνεται, περίπου το 1/3 των κοπράνων σε σχέση με τις άλλες τροφές και γενικά είμαστε πολυ ευχαριστημένοι. Θα περιμένουμε να φάμε 2-3 σακιά ακόμα για να είμαστε σίγουροι.
Αυτά.
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την acana αν ισχύει αυτό που λένε για τα μεγάλα ποσοστά πρωτεΐνης που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα μακροχρόνια σε σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών στις αρθρώσεις.Ο κτηνίατρος μου και το παιδί στο pet shop που πηγαίνω μου το είπαν αυτό και φοβάμαι να δώσω ακόμα και τον πιο απλό κωδικό της εταιρίας στο σκύλο μου(γερμανικός ποιμενικός). Γνωρίζεται εσείς κάτι άλλο;Είμαι σε φάση να αλλάξω τροφή και μου πρότειναν τη pro plan double delice,άλλα δεν νομίζω να είναι καλύτερη από την sam's field που δίνω μέχρι τώρα,την οποία δεν τρώει με τίποτα.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Η πρωτείνη πρόβλημα στις αρθρώσεις,καλό κι αυτό, να δούμε τι άλλο θα επινοήσουν. Στο πετ σοπ που στο είπαν είτε δεν έχουν acana ή έχουν μεγάλυτερο ποσοστό κέρδους από αυτή που σου πρότειναν.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την acana αν ισχύει αυτό που λένε για τα μεγάλα ποσοστά πρωτεΐνης που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα μακροχρόνια σε σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών στις αρθρώσεις.Ο κτηνίατρος μου και το παιδί στο pet shop που πηγαίνω μου το είπαν αυτό και φοβάμαι να δώσω ακόμα και τον πιο απλό κωδικό της εταιρίας στο σκύλο μου(γερμανικός ποιμενικός). Γνωρίζεται εσείς κάτι άλλο;Είμαι σε φάση να αλλάξω τροφή και μου πρότειναν τη pro plan double delice,άλλα δεν νομίζω να είναι καλύτερη από την sam's field που δίνω μέχρι τώρα,την οποία δεν τρώει με τίποτα.....
Εφόσον η πρωτεΐνη ευνοεί την ανάπτυξη της μυϊκής μάζας, σε μεγαλόσωμα και μυώδη σκυλιά κι εγώ έχω διαβάσει ότι μπορέι να προκαλέσει δυσπλασίες των οστών ή να επιβαρύνει τις αρθρώσεις καθώς αναπτύσσονται...

Αλλά δεν νομίζω ότι το 60% συστατικών ζωϊκής προέλευσης είναι τόσο βαρύ...δεν είναι και 80% της Orijen πχ.

Στην ανάλυση της περιεκτικότητας είναι βέβαια μικρότερο το ποσοστό της πρωτεΐνης, συνήθως μεταξύ 28-38%.
Απ' ότι έχω διαβάσει γύρω στο 30% είναι πιο ασφαλές

Πόσο τοις εκατό πρωτεΐνη έχει η τροφή που δίνεις τώρα;
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Είχαν acana την δούλευαν 7 χρονιά άλλα την έκοψαν λόγω προμηθευτή....Αλλά με προβλημάτισε ο γιατρός πιο πολύ και μου το δικαιολόγησε περισσότερο λόγω κλίματος γιατί υποτίθεται ότι στον Καναδά χρειάζονται τροφή πλούσια σε ενεργεία και πρωτεΐνες γιατί έχουν πολύ κρύο εκεί και επειδή ασκούνται περισσότερο λόγω περιβάλλοντος.Τι να πω, μπέρδεμα!
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Εφόσον η πρωτεΐνη ευνοεί την ανάπτυξη της μυϊκής μάζας, σε μεγαλόσωμα και μυώδη σκυλιά κι εγώ έχω διαβάσει ότι μπορέι να προκαλέσει δυσπλασίες των οστών ή να επιβαρύνει τις αρθρώσεις καθώς αναπτύσσονται...

Αλλά δεν νομίζω ότι το 60% συστατικών ζωϊκής προέλευσης είναι τόσο βαρύ...δεν είναι και 80% της Orijen πχ.

Στην ανάλυση της περιεκτικότητας είναι βέβαια μικρότερο το ποσοστό της πρωτεΐνης, συνήθως μεταξύ 28-38%.
Απ' ότι έχω διαβάσει γύρω στο 30% είναι πιο ασφαλές

Πόσο τοις εκατό πρωτεΐνη έχει η τροφή που δίνεις τώρα;




Εχει 28%
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Η δικη μας κτηνιατρος δεν μας ειχε πει για τις αρθρωσεις αλλα για το συκωτι του σκυλου. Αποψη μου ειναι οτι (μπακαλιστικα) εξαρταται παντα απο τις δραστηριοτητες του σκυλου.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ε διάλεξε κάποια άλλη πάλι με πρωτεΐνη γύρω στο 30% και θα είσαι εντάξει.

Δώσε λίγη βάση στα συστατικά, ψάξε τις τροφές που σου προτείνουν και έλεγξε αν έχουν συστατικά που δεν προτείνονται βάσει του παρακάτω οδηγού
http://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-ingredient-glossary.php

Οι ολιστικές (καθόλου σιτηρά) μπορεί να είναι πολύ ακριβές και συνήθως έχουν αυξημένη πρωτεΐνη, οπότε διάλεξε κάποια λίγο κατώτερη...και να έχουν ρυζάκι (κατά προτίμηση "brown rice") δεν χάλασε και ο κόσμος...καλύτερα όμως γλυκοπατάτα και πατάτα ως "γέμισμα"

Εγώ βρίσκω την Barking Heads πολύ καλή και οικονομική, αλλά δεν ξέρω κι όλας, είναι πολλές αυτές που δεν έχουμε δοκιμάσει και αρκετές εταιρείες έχουν άλλους κωδικους για πιο μεγαλόσωμους σκύλους (μέγεθος κροκέτας υποθέτω)
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Ε διάλεξε κάποια άλλη πάλι με πρωτεΐνη γύρω στο 30% και θα είσαι εντάξει.



Είναι και δύσκολη στο φαγητό της,πρέπει να διαλέξω με προσοχή...Πάντως την acana lamp and apple που δοκιμάσαμε από δείγμα της αρέσει και είναι ελαφριά τροφή,λεω να της ξεκινήσω αυτήν!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Lampapple, 26% πρωτείνη και αν και δεν συμμερίζομαι την φοβία σου αυτή σε καλύπτει. Επιπλέον την δέχονται όλοι οι σκύλοι πολύ καλα, δεν προκαλεί διάροιες. Μια χαρά επιλογή.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3