Acana και διάρροια?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Όπως και να έχει όμως πιθανολογούμε..;)
Δεν κάνεις και μια εξέταση κοπράνων για να είσαι σίγουρος?
 








sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Α... Θα ρωτησω αυριο τον κτηνιατρο μπας και. Σωστος.
Πάντως ρε γαμωτο μονο αυτο το προβλημα... Ολα τα άλλα τέλεια. Τρίχωμα, διάθεση, ενέργεια, βάρος.... Θέλω να εξαντλησω τα περιθωρια πριν αλλαξω τροφη.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Κι εγω συμφωνο να μειωσεις την τροφη και αν δεν φτιαξει τοτε αλλαξε την.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
500 γραμμαρια δινω εγω στα Φιλα των 60 κιλων,απο οτι διαβαζω ειναι και θυληκια αρα πιο λαιμαργη απο αρσενικο(και για αυτο τρωει τα 400) εγω θα ελεγα να δινεις 300 γραμμαρια,ποσα κιλα εχει η σκυλα 30 εχει?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.787
500 γραμμαρια δινω εγω στα Φιλα των 60 κιλων,απο οτι διαβαζω ειναι και θυληκια αρα πιο λαιμαργη απο αρσενικο(και για αυτο τρωει τα 400) εγω θα ελεγα να δινεις 300 γραμμαρια,ποσα κιλα εχει η σκυλα 30 εχει?
Ηλια αρσενικο ειναι 6,5 μηνων... Οντως και μενα τα 400 γρ μου φαινονται πολλα!
Ασε που οι Ολλανδικοι οπως και τα Μαλινουα νομιζω ειναι αδυνατα απο τη φυση τους! Δεν παχαινουν.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ασε που οι Ολλανδικοι οπως και τα Μαλινουα νομιζω ειναι αδυνατα απο τη φυση τους! Δεν παχαινουν
.

Αυτό δεν υπάρχει..
O κάθε οργανισμός ότι και προδιάθεση να έχει (λόγο φυλής) η ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός του ορίζεται από την ίδια ζωή που κάνει, απο την τροφή που τρώει, το περιβάλον..κλπ.

Ένα σκυλί που δεν αθλείται θα παχύνει αν η ποσότητα δεν ειναι ελεγχόμενη..

Αν δηλαδή ένα σκυλί κάνει αθλητική ζωή χρειάζεται μεγαλύτερη ποσόστητα από ένα σκυλί που δεν έχει..
Επίσης δεν έχει σχέση πόσα κιλά έχει ένα ίδιο σκυλί της ίδιας φυλής, γιατί πάντα κοιτάμε βάση τον σωματότυπο του ιδιου του σκύλου και από αυτό ορίζεται και η ποσότητα.
Τα πλευρά και μόνο εκείνα.. μας δίνουν την απαντηση αν όντως χρειάζεται περισσότερη ποσότητα ή λιγότερη..

Γενικά μπορούμε να πούμε πως το καλοκαίρι μειώνεται η ποσότητα που τρώνε..(λιγότερες καύσεις)..
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πρωτα ειναι το βαρος του σκυλου και μετα ο μεταβολισμος,δεν υπαρχει νορμαλ σκυλι με 20 κιλα,που να τρωει σαν ενα με 60,οσο και αν γυμναζεται.
Οταν λεμε αναλογα με τον μεταβολισμο μιλαμε και για το βαρος,δηλαδη,σκυλι 60 κιλα που γυμναζεται και σκυλι 60 κιλων που δεν γυμναζεται,οχι για σκυλι 6,5 μηνων που αντε να εχει 20 κιλα και να τρωει 400-500 γραμμαρια δηλαδη σαν ενα με 60 κιλα και βαλε.
Ενα μεγαλοσωμο 6,5 μηνων που εχει 40-50 κιλα τρωει περισσοτερο απο ενα ενηλικο 60 κιλων της ιδιας ρατσας,γιατι ειναι στην αναπτυξη και χρειαζεται της ποσοτητες.
Και ενα Μαλι 20 κιλων,ισως να τρωει πιο πολυ απο ενα ενηλικο Μαλι 35 κιλων αλλα αυτο παλι δεν μας κανει 400-500 γραμμαρια.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Για τα πλευρα εχω ακουσει πολλα κανενας ομως δεν ειπε τι γινεται με τα πλευρα.
Θα κανω την αρχη,οταν χαιδευουμε το σκυλι στα πλευρα πρεπει να τα αισθανομαστε και να μπορουμε να τα μετραμε(οχι ολα,και οχι με το ματι,αλλα με το χερι)αν δεν γινεται αυτο τοτε το σκυλι ειναι χοντρο(με 5% περισσοτερο βαρος ενα σκυλι ειναι παχυ,με 10% ειναι παχυσαρκο).
Για τα κουταβια αυτο ισχυει εν μερη,1ον γιατι αναπτυσονται,και 2ον δεν μπορουμε να δουμε αμεσα αποτελεσματα,π.χ. ταιζουμε ενα μηνα και μετραμε το βαρος αλλα ο σκυλος εχει ψηλωσει κιολας οποτε τι να δεις στα πλευρα(μιλαω παντα για τεστ τροφης).
Και παντα ενα κουταβι ειναι καλυτερα να φερνει προς το αδυνατο παρα προς το χοντρο,πρεπει να αυξανουμε σταδιακα τις ποσοτητες παρακολουθοντας τον σκυλο,και να πρατουμε αναλογα.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι πάει και με την ηλικία..

Και παντα ενα κουταβι ειναι καλυτερα να φερνει προς το αδυνατο παρα προς το χοντρο,
Το ίδιο ισχύει και για τα ηλικιωμένα.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Την Large
κι εγώ αυτή έδινα και είχα το ίδιο πρόβλημα.

Η large λέει για 30-35 κιλά και πάνω.
Ενώ, η puppy junior (κιτρινη συσκευασια) λέει μέχρι 30-35 κιλά.
Αν είναι στο όριο αυτών των κιλών μπορείς απλά να αλλάξεις τη συσκευασία, αν δεν στρώσουν τα κόπρανα του με τη μείωση της ποσότητας της τροφής.

Το λέω γιατί κι εγώ τα ίδια προβλήματα είχα.
Στην αρχή του μείωσα την τροφή σε ποσότητα.
Αλλά, τελικά την άλλαξα σε puppy junior κι έστρωσε.
Ο δικός μου είναι στο όριο των κιλών των δύο τροφών.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Και εμενα απο οσο γνωριζω το πολυ να φτασει στα 30 με 32 κιλά. Οπότε οντως αυτο θα κανω. Σωστός.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Ηλια αρσενικο ειναι 6,5 μηνων... Οντως και μενα τα 400 γρ μου φαινονται πολλα!
Ασε που οι Ολλανδικοι οπως και τα Μαλινουα νομιζω ειναι αδυνατα απο τη φυση τους! Δεν παχαινουν.
Αδυνατα τα έχουν. Αμα τα τηλώσεις.... Μάλον εννοεις πως δεν είναι τόσο ογκώδη όπως πχ τα γερμανικα. ε?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.787
Αδυνατα τα έχουν. Αμα τα τηλώσεις.... Μάλον εννοεις πως δεν είναι τόσο ογκώδη όπως πχ τα γερμανικα. ε?
Ναι αυτο εννοουσα αλλα δε το εξεφρασα σωστα... Ολα τα μαλινουα που βλεπω εγω στο εκπαιδευτηριο φαινονται αδυνατα παντως αλλα πιθανον να μην ειναι.
 


sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Πάντως απο χθες που μειωσα την τροφη ο σκυλος αρχιζει και τα κανει σχεδον κανονικά. Ίσως βεβαια θελει ακομα μειωση η τροφή. Θα το παρατηρησω και θα σας πω. Αλλα μαλλον η υπερδοσολογια ήταν!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Έχω δοκιμασει αρκετες τροφες, ο σκυλος μου δηλαδη. Εχω μεινει ακανα.Του εκανα εξετασεις αιματος και δεν βγηκαν πολυ καλες,βγηκαν τελειες!Ετσι ακριβως ειπε η κτηνιατρος.Του εκανα και παλιοτερα και ολο κατι ειχε χαμηλο ή υψηλο.Με τα κοπρανα εχω προβλημα.Ποτε μαλακα,ποτε οδοντοκρεμα,ποτε διαρροια,ποτε κανονικα.Παρατηρησα οτι κανει κανονικα οταν ζεσταινεται και δεν τρωει πολυ.Οι εξετασεις αιματος μου ηταν αρκετη αποδειξη για να παραμεινουμε σε αυτη την τροφη. Δεν την αλλαζω.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.607
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3