Acana;


DimIt®!$

Active Member
19 Φεβρουαρίου 2012
40
0
Tagkanika
Παιδια καλησπέρα!Εδω και περιπου ενα μηνα δινω στο κουταβι μου την orijen large puppy αλλα ενω εχει αρκετα καλη αναπτυξη και αρκετα λαμπερο τριχωμα τα κακακια του ειναι πολυ μαλακα τις περισσοτερες φορες και μυριζουν απιστευτα!!!Λεω να αλλαξω και να παω acana αλλα εχω μπερδευτει!Ειναι γερμανικος ημιαιμος καθως δεν εχει χαρτια!Να του παρω λοιπον την acana puppy large breed ή καποια απο τις νεες της acana no grain???Τι προτεινετε απο πλευρας θρεπτικων ουσιων?Προβλημα στην τιμη δεν υπαρχει.Η μαφια μου ειναι 2 μηνων & 23 ημερών!!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γνώμη μου είναι, να δοκιμάσεις αρχικά, να μειώσεις λίγο την ποσότητα που δίνεις από Orijen, κι αν μέσα σε 2-3 μέρες δεν δεις θετική αλλάγη, τότε να κάνεις αλλαγές. Στο λέω επειδή η Orijen είναι πολύ καλή τροφή κι είναι κρίμα να την αλλάξεις αν το πρόβλημα είναι μόνο στη δοσολογία. Απλά επειδή έχει υψηλα ποσοστα πρωτεϊνης, ακόμα και λίγη τροφή παραπάνω απ'όση χρειάζεται το σκυλούνι μπορεί να προκαλέσει αυτά τα... ευχάριστα
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
μαλλον του δινεις παραπανο απο οτι πρεπει επισης μπορει να μην τη δεχεται καλα ο σκυλος.το οτι δεν εχει χαρτια ο σκυλος δεν εχει να κανει με την τροφη και δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες,ψαξε στα post για την ακανα εχει συζητηθει πολλες φορες και θα παρεις μια γνωμη
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
49
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Είχα το ίδιο πρόβλημα επειδή δεν έδωσα βάση στις ποσότητες που γράφει η συσκευασία και συνέχιζα να δίνω την ίδια ποσότητα με την προηγούμενη τροφή που απλά δεν έχει καμία σχέση! Αν σκεφτείς ότι οι συνηθισμένες περιέχουν μεγάλο αριθμό fillers και άλλων άχρηστων συστατικών ενώ η Orijen έχει μόνο εξαιρετικά υλικά και πολύ περισσότερη πρωτεΐνη καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να ταΐζεις λιγότερο!

Για να ξεπεράσω το πρόβλημα ζύγισα μερικές φορές τις ποσότητες ώστε να δίνω τα minimum γραμμάρια που γράφει η συσκευασία και μετά αυξομείωσα αναλόγως.

Είναι πού κοινό πρόβλημα το υπερβολικό τάισμα με τις πολύ καλές τροφές αφού η ποσότητα που είναι αρκετή φαίνεται λίγη στο μάτι αλλά αξίζει για την μακροπρόθεσμη υγεία του σκύλου σου!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η συσκευασία είναι μπούσουλας, δεν είναι ευαγγέλιο. Δε σου λέω ντε και καλά να μείνεις στην Orijen, μπορεί όντως να μην του κάθεται καλά του μικρού. Απλά, πριν κάνεις άλλες αλλαγές, σου πρότεινα, ΑΝ ΘΕΣ, να δώσεις λίγο λιγότερο...
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδή έχω και γω το ίδιο θέμα, του έδινα όπως λέτε το μίνιμουμ για να δω πως θα τα πάει αλλά φοβόμουν πως υποσιτίζεται το σκυλί. Η κτηνίατρος που ρώτησα μου είπε να μην του δίνω πολύ λιγότερο. Τα κακά συνεχίζουν να είναι πολλά και μαλακά και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω... Είχα στείλει ένα μειλ στην εταιρία και μου απάντησαν αυτό.
[FONT=&amp]The most common reasons dogs get soft stool depends on a few things:[/FONT]

[FONT=&amp]1. [/FONT][FONT=&amp]Not doing a proper transition / Change in diet[/FONT]
[FONT=&amp]2. [/FONT][FONT=&amp]Over feeding[/FONT]
[FONT=&amp]3. [/FONT][FONT=&amp]Going from a low protein food to a high protein food (like ORIJEN)[/FONT]
[FONT=&amp]4. [/FONT][FONT=&amp]Sensitive tummies (especially with new puppies)[/FONT]

[FONT=&amp]All these factors can influence how the digestive tract responds to the new diet. Some dogs who are prone to having a sensitive tummy, I find need longer transitional periods. Puppies are known to have sensitive tummies, just like human babies, we need to ease them onto new foods. [/FONT]

[FONT=&amp]I would recommend transitioning the puppy to the new diet by mixing the old diet with the new diet to avoid any digestive upset. If you still have the old diet to mix in I would suggest continuing until you see stool firm up. Usually we say start with 90% old food with 10% new food for a couple days, then 80% old with 20% new for a few days, and so on until you’ve completely transitioned over. There is no right or wrong way to transition, so if you find stool is still soft you can continue to mix for as long as the puppy needs to adjust.[/FONT]

[FONT=&amp]Also breaking the total daily amount into 2-3 smaller portions, I find helps to aid in digestion.[/FONT]

[FONT=&amp]Or another option you could try would be to increase the fiber content with pumpkin puree (minus any sugar or spices). You can mix in 1-2 teaspoons with each feeding until stool starts to firm up. You can use pumpkin any time you start to see soft stool.[/FONT]

[FONT=&amp]I would say the longer the puppy is on the diet, the longer the body has to adjust and soft stool should start to subside soon.[/FONT]

[FONT=&amp]I hope this information helps, If you have any other questions or concerns, please feel free to write back to me[/FONT]

[FONT=&amp]Have a fantastic day,[/FONT]

[FONT=&amp]Angela [/FONT]
[FONT=&amp]Customer Care[/FONT]
[FONT=&amp]Champion Petfoods LP[/FONT]



οπότε του δίνω λίγο χρόνο ακόμα, όπως μου είπε και η κτηνίατρός, και ταυτόχρονα παίζω με τις δόσεις μήπως και το πετύχω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ότι έγραψαν τα παιδιά.
Μείωσε για αρχή την ποσότητα μήπως του είναι πολύ.

Δεν θυμάμαι πως πάνε οι κατηγορίες στην Orijen αλλά χρείάζεται το σκυλί σου το Large Breed σειρά?
Large συνήθως εννοούμε... large σκυλιά τύπου Bullmastiff ή Μ.Δανός.
 


DimIt®!$

Active Member
19 Φεβρουαρίου 2012
40
0
Tagkanika
παιδια σημερα πηγα στον κτηνιατρο για εμβολιο και μου ζυγισε το κουταβο 10 κιλα!εγω τον εβγαζα 11 βεβαια αλλα μαλλον η ζυγαρια του γιατρου παει σωστα!ειναι 2 μηνων και 20 περιπου ημερων.Μηπως ειναι λιγο το βαρος του?
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
παιδια σημερα πηγα στον κτηνιατρο για εμβολιο και μου ζυγισε το κουταβο 10 κιλα!εγω τον εβγαζα 11 βεβαια αλλα μαλλον η ζυγαρια του γιατρου παει σωστα!ειναι 2 μηνων και 20 περιπου ημερων.Μηπως ειναι λιγο το βαρος του?
οχι και λιγοοο μια χαρα εισαι
 


Georgios_Lupo

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
272
1
Thessaloniki
greece.pvybe.com
Πολύ καλές τροφές Orijen και Acana απλά θα πρέπει να προσέξεις το ποσοστό πρωτεϊνής στο οποίο οφείλονται τα μαλακά κόπρανα. Οι εκπρόσωποι της Blue Buffalo η οποία βγάζει την Blue Wilderness αντίστοιχης ποιότητας και με πρωτεϊνη 34% λένε ότι τόσο υψηλό ποσοστό πρωτεϊνής πρέπει να δίνεται σε σκυλιά που κάνουν πρωταθλητισμό και αυτό μόνο 2-3 μήνες πριν από τους αγώνες για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στο νεφρό. Εμείς δίναμε Blue την απλή γράμμη με 22% πρωτεϊνή για ενήλικα και τώρα αλλάξαμε σε ΑCANA Apple & Lamp με 27% λόγω του ότι΄έχουν ενταθεί κάπως οι προπονήσεις μας και τον είδα να χάνει κιλά με την Blue. Oι απόψεις διίστανται όσον αφορά τα ποσοστό πρωτεϊνής και το κατά πόσο είναι επιβλαβές αρά η επιλογή είναι δική σου. Ακόμα δεν έχει αποδειχθεί τίποτα πάντως για κανένα από τα δύο στρατόπεδα.
Εγώ προτίμησα να είμαι σίγουρος γι' αυτό και δε θα διάλεγα κάτι υψηλότερο από 30% αν και πολύ θα ήθελα να ταίζω Orijen. Αν προσέξεις την ποσότητα που δίνεις ανάλογα με τις ανάγκες του σκύλου σου και όχι με το τι λέει η συσκευασία τότε θα δεις τα κόπρανα να σκληραίνουν απλά θα πρέπει να πειραματιστείς με τις οδηγίες σαν μπούσουλα και όχι κανόνα.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
εγω παντος που δινω acana ranclands και acana pacifica 31% και 33% αντιστοιχα στα 300 γραμμαρια ημηρεσιως ολα ειναι υπεροχα μολις ξεπερασω τα 300 αρχιζουν τα μαλακα
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
τώρα αλλάξαμε σε ΑCANA Apple & Lamp με 27% λόγω του ότι΄έχουν ενταθεί κάπως οι προπονήσεις μας και τον είδα να χάνει κιλά με την Blue.
σε τι γραμμαρια ημηρεσιως παιζεις;
 








DimIt®!$

Active Member
19 Φεβρουαρίου 2012
40
0
Tagkanika
την αλλη εβδομαδα κλεινουμε τους 3 μηνες!στη συσκευασια λοιπον στη κατηγορια 30-40κιλα για ενηλικο σκυλο που συμφωνα με αυτη τον ταιζω λεει 500γρ ημερησιως!πιστυεω οτι με τοση τροφη σιγουρα θα τα κανει μιαμια!!!Ποσο προτεινεται να του δινω?
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
την αλλη εβδομαδα κλεινουμε τους 3 μηνες!στη συσκευασια λοιπον στη κατηγορια 30-40κιλα για ενηλικο σκυλο που συμφωνα με αυτη τον ταιζω λεει 500γρ ημερησιως!πιστυεω οτι με τοση τροφη σιγουρα θα τα κανει μιαμια!!!Ποσο προτεινεται να του δινω?
500 πολλα ειναι δοκιμασε 300
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf