Acana;


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Ρε γμτ, η puppy για 8 μηνών και 10-15 κιλά λέει 240-300γρ. είναι δυνατόν δίνει την ίδια ποσότητα για τον δικό μου που είναι μισός απ το δικό σου; Τι δεν κάνω καλά;
300 για σενα ειναι πολλα δωσε 200 για λιγο καιρο και παρατηρησε αν παλι συνεχισει ετσι δεν καθεται καλα στο σκυλο δωκιμασε κατι αλο
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
A) Βλέπω στη σελίδα της ΚΟΜΠΑ την acana adult.
Η σελίδα της μαμάς εταιρίας όμως όπως και τα φυλλάδια (και το ελληνικό και το καναδικό) δεν αναφέρουν καθόλου τον κωδικό.
Στο pet shop που ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν καμιά πληροφορία ότι είναι υπό κατάργηση.
Ξέρετε τι συμβαίνει;

B) Επίσης, στο ελληνικό site βλέπω ως πρώτο συστατικό το αφυδατωμένο κοτόπουλο ενώ για τον ίδιο κωδικό (adult large breed) στο καναδικό το γεύμα κοτόπουλου (chicken meal).
Αντίστοιχη διαφορά υπάρχει και στον κωδικό με το αρνί και το μήλο, τη ροζ συσκευασία.

Το ίδιο (λάθος στη μετάφραση; ) συμβαίνει και στους grain free κωδικούς της.
Έτσι στην grasslands όπου όμως το αφυδατωμένο/γεύμα αρνιού είναι δεύτερο συστατικό (με 10%) με πρώτο το αποστεωμένο αρνί (με 11%).
Βλ. εδώ (σελ. 9) και εδώ
Που και πάλι, αν αφαιρέσεις το νερό από το φρέσκο αποστεωμένο κρέας, πάλι το γεύμα έρχεται πρώτο.

Γ) Εάν το πρώτο συστατικό είναι "γεύμα" ρωτάω ότι ακριβώς ο τίτλος του θέματος: acana;
Παλιά τη θεωρούσα την σίγουρη επιλογή. Αλλά τώρα αναρωτιέμαι αν αξίζει (τόσο) τελικά.

Η εναλλακτική είναι η N&D με αρνί (κρέας αρνιού χωρίς κόκαλα 20%, αφυδατωμένο κρέας αρνιού 18%).
Τι λέτε;
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Το " γεύμα αρνιου" που περιέχει ή grasslands σημαίνει κρέας μαζί με κόκκαλο... Πολύ υψηλή τέφρα και πολύ ηψηλα επίπεδα ασβεστίου... Σε αντίθεση στήν N&D το μονο με κόκκαλο είναι οι ρέγκες... Το ζωικό λίπος που στην αρχή δε μου άρεσε αυτη ή γενικότητα διευκρινίστηκε με email από την εταιρία πως πρόκειται για λίπος αρνιου μαζί με κοτόπουλου όπως και το ιχθυελαιο για έλαιο ρεγκας και έλαιο σολωμου
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ή αλήθεια είναι ότι ή Champion άνοιξε το δρομο και συμπαρεσυρε κι άλλες εταιρίες παραγωγής στην ανανέωση και "βελτίωση" των συνταγών και συστατικών των τροφων τους.
Την εποχή εκείνη περιείχε, τουλάχιστον ως πρώτη ανάγνωση, τα καλύτερα ή μάλλον πιο ασυνήθιστα συστατικά, απαυτα που είχε συνηθίσει ο κοσμος, στις τροφές της.
Ή φήμη της κλονίστηκε ιδιαίτερα το 2008 με τις δύο περιπτώσεις ανακλησεων των τροφών της που μάλιστα οδήγησαν πολλές κυρίως γάτες στο θάνατο ή στη μερική παράλυση όπως και πολλούς ιδιοκτήτες με κοψιματα στα χέρια καθώς και κατοικίδια με εσωτερικές ,ευτυχώς μικρής έκτασης, αιμορραγίες. Έκταση μεγάλη δε δόθηκε προφανώς ειδικά έξω από την Αυστραλία όπου συνέβησαν αυτά!
Στις μέρες μας υπάρχουν πολλές ευρωπαϊκές τροφές με πολύ καλά συστατικά σε πολύ καλύτερες τιμες... Βέβαια πάντα ή πρωτοπόρος εταιρία αποτυπώνεται στη συνείδηση του ανθρώπου όπως ή "καλύτερη".
Ή πραγματικότητα όμως βρίσκεται κάπου στη μέση.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το " γεύμα αρνιου" που περιέχει ή grasslands σημαίνει κρέας μαζί με κόκκαλο... Πολύ υψηλή τέφρα και πολύ ηψηλα επίπεδα ασβεστίου... Σε αντίθεση στήν N&D το μονο με κόκκαλο είναι οι ρέγκες... Το ζωικό λίπος που στην αρχή δε μου άρεσε αυτη ή γενικότητα διευκρινίστηκε με email από την εταιρία πως πρόκειται για λίπος αρνιου μαζί με κοτόπουλου όπως και το ιχθυελαιο για έλαιο ρεγκας και έλαιο σολωμου
Βάση όσων είχα διαβάσει νομίζω ότι το γεύμα σημαίνει ότι περιέχει όχι μόνο κρέας αλλά και υποπροϊόντα, όπως νύχια, πούπουλα κ.α. ενώ όταν πρόκειται μόνο για κρέας ο αγγλικός όρος, που είναι πιο ξεκάθαρος είναι lamp meat meal.
Αν η διαφορά είναι στο ότι περιέχει και κόκαλο κακό δε μου φαίνεται. Άλλωστε τα επίπεδα ασβεστίου της ακάνα, συγκριτικά και με του φωσφόρου, δεν είναι υπερβολικά.

Έχεις ιδέα η τέφρα από πού προέρχεται και τι είναι; :cautious:
Νομίζω ότι όλες οι τροφές έχουν ένα ποσοστό.
Αν θυμάμαι καλά η belcando αναφέρει και συγκεκριμένο ποσοστό.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ή αλήθεια είναι ότι ή Champion άνοιξε το δρομο και συμπαρεσυρε κι άλλες εταιρίες παραγωγής στην ανανέωση και "βελτίωση" των συνταγών και συστατικών των τροφων τους.
Την εποχή εκείνη περιείχε, τουλάχιστον ως πρώτη ανάγνωση, τα καλύτερα ή μάλλον πιο ασυνήθιστα συστατικά, απαυτα που είχε συνηθίσει ο κοσμος, στις τροφές της.
Ή φήμη της κλονίστηκε ιδιαίτερα το 2008 με τις δύο περιπτώσεις ανακλησεων των τροφών της που μάλιστα οδήγησαν πολλές κυρίως γάτες στο θάνατο ή στη μερική παράλυση όπως και πολλούς ιδιοκτήτες με κοψιματα στα χέρια καθώς και κατοικίδια με εσωτερικές ,ευτυχώς μικρής έκτασης, αιμορραγίες. Έκταση μεγάλη δε δόθηκε προφανώς ειδικά έξω από την Αυστραλία όπου συνέβησαν αυτά!
Στις μέρες μας υπάρχουν πολλές ευρωπαϊκές τροφές με πολύ καλά συστατικά σε πολύ καλύτερες τιμες... Βέβαια πάντα ή πρωτοπόρος εταιρία αποτυπώνεται στη συνείδηση του ανθρώπου όπως ή "καλύτερη".
Ή πραγματικότητα όμως βρίσκεται κάπου στη μέση.
Για το λόγο που λες, ότι η Champion άνοιξε το δρόμο, θέλω να τη στηρίξω σαν καταναλωτής.
Επίσης, ως ευρωπαίος (της ΕΕ, όχι με τη γεωγραφική έννοια) καταναλωτής που θέλει να στηρίξει την ενωσιακή, κοινοτική αγορά με χαλάει που η farmina νομίζεις (ή σου δίνει εσκεμμένα (; ) την εντύπωση) ότι είνα ιταλική αλλά παρασκευάζεται στη Σερβία.
Που δεν έχω κάτι αρνητικό με τη Σερβία αλλά μη μου πλασάρεσαι σαν ιταλική, γιατί (ξέρεις ότι) δεν είμαι λογιστής για να ψάχνω που έχεις την έδρα σου, είμαι καταναλωτής και που παράγεις (άρα με τι πρώτες ύλες, σε τι συνθηκών εργοστάσιο κλπ) τα προϊόντα σου με ενδιαφέρει.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Το καλό και το κακό είναι σχετικό...
Ή τέφρα είναι ή συγκέντρωση ανόργανων αλάτων όπως ασβέστιο φωσφορος σιδηρος ψευδάργυρος χαλκός κλπ κλπ.
Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία στα ποσοστά τέφρας. Το κρέας του αρνιου περιέχει πιο πολλα ανόργανα άλατα απαυτα του κοτόπουλου γιαυτό ανά παρατηρήσεις όλες οι τροφές με αρνι έχουν λίγο τσιμπημενη τέφρα σε σχέση μαύτες με κοτόπουλο. Όταν σαυτο προστίθεται και κόκκαλο ανεβαίνει ακόμα παραπάνω όπως στην grasslands όπου το min είναι 2%.
Πες ότι δεν είναι κακό αυτό.
Σκέψου όμως τι πληρωνεις.
Επίσης με δυσκολία είχα βρει πως όταν το κρέας περιέχει και κόκκαλο ή διαδικασία αποξήρανσης του προϋποθέτει επεξεργασία σε πολύ ηψηλη θερμοκρασία για να επιτευχθεί ή αποτέφρωση του οστού.
Αν δε περιεχει οστο τότε επεξεργάζεται με πολύ πιο ηπιες μεθόδους σε χαμηλές θερμοκρασίες.
 
  • Like
Reactions: LaCat


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Δε σου πλασαρεται σαν Ιταλική εταιρία , είναι Ιταλική εταιρία... Με εργοστασιο στην Ιταλια και στη Σερβια...
Μαυτο που λες είναι σαν να λες πως πχ. Ότι φτιάχνεται στην Κίνα είναι ίδιας ποιότητας... Είναι?? Προφανώς όχι...
Απλά να γνωρίζουμε όλοι πως οι Ευρωπαϊκές οδηγίες και κανονισμοί είναι πολύ πιο αυστηροί σε σχέση με τις αντίστοιχες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικου.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Το "meal" που βλέπετε στις τροφές, δεν σημαίνει γεύμα και δεν είναι προσδιοριστικό ποιότητας ή μη.

Για την ακρίβεια πρόκειται για "άλευρο"
Είναι ενα άλευρο συμπυκνωμένης πρωτείνης.Μπορεί να περιέχει αγνό κρεατάκι ή υποπροιόντα.Αυτό αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια του κατασκευαστή και στη φήμη του.

Οπως και να έχει πάντως, απο μόνο της η λέξη "meal" δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@zaher αυτό με το ποσοστό τέφρας που το βρήκες;
Ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω.
Δεν κολλάω στην grasslands και άλλοι κωδικοί με ενδιαφέρουν.
Παλιά έδινα αυτήν και την pacifica αλλά τώρα θέλω μία άλλη με χαμηλότερα ποσοστά πρωτεΐνης άρα δύσκολα θα την επέλεγα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το αρνί -και το θεωρούσα καλύτερη επιλογή από το κοτόπουλο.. :)

Για το θέμα της ιταλικού, κινέζικου κλπ δεν επεκτείνομαι γιατί είναι οφ τόπικ.

@Johnkokk και εγώ αυτό ξέρω, ότι μπορεί να περιέχει και υποπροϊόντα.
Θεωρώ όμως κακό να πρέπει να στηρίζομαι στην καλή πίστη του παραγωγού. Θα προτιμούσα να είναι ξεκάθαρος και να μου λέει "αγνό κρεατάκι" ώστε να μην υπάρχουν περιθώρια για παρανοήσεις. :)



Πόνεσε το κεφάλι μου. Η μπαρφ τελικά ήταν πολύ εύκολη! :D
 
  • Like
Reactions: Aslan


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Δεν είναι ακριβώς έτσι.. Δεν επιτρέπεται να περιέχει υποπροϊόντα όπως στομάχια νύχια πούπουλα τρίχες ουρές,οπλές κλπ.
Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό απλά η μή διευκρίνηση στη συγκεκριμένη περίπτωση και το υπερβολικό ποσοστό σε τεφρα-ασβεστιο συνηγορεί στο γεγονός πως περιέχει οστό.

Δεν είναι κακό το αρνι... Κι εγώ αρνι δίνω τελευταία σε κροκετα και μαγειρευτο με "φρέσκο αποστεωμενο κοτόπουλο" και μυρωδικά!! :p
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δεν είναι κακό το αρνι... Κι εγώ αρνι δίνω τελευταία σε κροκετα και μαγειρευτο με "φρέσκο αποστεωμενο κοτόπουλο" και μυρωδικά!! :p
Και εγώ ένα παρόμοιο πρόγραμμα έχω σκοπό να ακολουθήσω: "τον υγιεινό συνδυασμό του τεμπέλη"! :D
Τρώει ωμά αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό δεν προλαβαίνω (κ βαριέμαι :oops:) να δίνω τα πάντα (κρέατα, λαχανικά κλπ) ήθελα να δίνω κρέας και δυο, τρεις φορές την εβδομάδα κροκέτα για να καλύπτει τα κενά-αστοχίες.
Έτσι σκεφτόμουν το αρνί στην κροκέτα γιατί πιο δύσκολα, συγκριτικά με το κοτόπουλο, θα το δώσω φρέσκο.

Με αυτά και με αυτά από το να βρω την καλύτερη/καταλληλότερη ξηρά πιο εύκολο το βλέπω να συνεχίζω να τα ετοιμάζω μόνη μου, μη σου πω και να φυτεύω μαρουλάκια στο μπαλκόνι... :rolleyes:
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Δυστυχώς ωμά εγώ δε γίνεται να δωσω... Δεν έχω λεφτά για διαζύγιο...
Εγώ πάντως την N&D δίνω όπως έδινα και από κουτάβι αυτήν με κοτόπουλο.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Παιδιά και εγώ πρόσφατα ανακάλυψα την διαφορά στα ελληνικά συστατικά με τα ξένα και συγκεκριμένα στην acana.[πολλά εγκεφαλικά]

Το chicken meal μπορεί να είναι:
-Η σάρκα του κοτόπουλου με το δέρμα, με ή χωρίς τα οστά και ΧΩΡΙΣ το κεφάλι, τα εντόσθια, τα φτερά και τα πόδια. Το συγκεκριμένο είναι ένα καλό meal γιατί περιέχει σχετικά μικρή ποσότητα τέφρας.
-Η σάρκα κοτόπουλου που προέρχεται από κότες παραγωγής αυγών, με το δέρμα και τα οστά χωρίς τα υπόλοιπα. Στο συγκεκριμένο meal όμως η σάρκα[μύς] έχει αποδυναμωθεί από τη συνεχή παραγωγή αυγών και έτσι η αναλογία οστού-σάρκας παρουσιάζει μεγάλη διαφορά. Έτσι έχουμε ένα meal με μεγάλη ποσότητα τέφρας.

Η αλήθεια είναι πως τελικά meal με meal διαφέρει κατά πολυ[γι' αυτό στην Ευρώπη το συγκεκριμένο meal της acana θεωρείται κανονικά κρέας]!

Τα ύποπτα meals γράφονται σαν:
  • Meat meal - γεύμα/άλευρο κρέατος/κρεατάλευρο
  • Animal meal - γεύμα/άλευρο ζώου
  • Chicken by-product meal - γεύμα/άλευρο υποπροϊόντων κοτόπουλου
  • Meat and bone meal - γεύμα/άλευρο κρεάτων και οστών
  • Glandular meal - γεύμα/άλευρο αδένων
  • Poultry meal - γεύμα/άλευρο πουλερικών
  • Blood meal - γεύμα/άλευρο αίματος
  • Βone meal - γεύμα/άλευρο οστών/οστεάλευρο
Σε γενικές γραμμές τα καλά γεύματα έχουν χαμηλή ποσότητα τέφρας.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Άρα @Aslan από ότι καταλαβαίνω εσένα δε θα σε απέτρεπε από την αγορά της ακάνα το γεγονός ότι το πρώτο συστατικό είναι "γεύμα".
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Άρα @Aslan από ότι καταλαβαίνω εσένα δε θα σε απέτρεπε από την αγορά της ακάνα το γεγονός ότι το πρώτο συστατικό είναι "γεύμα".
Στην ουσία είναι αφυδατωμένο κοτόπουλο απλά στις Η.Π.Α. χαρακτηρίζεται meal που όμως εμπίπτει στην πρώτη περίπτωση meal που ανάφερα[δηλαδή σάρκα με ή χωρίς οστό] και γι' αυτό μόλις φτάνει στην Μ.Βρετανία, με βάση τα Ευρωπαϊκά δεδομένα[;] θεωρείται κανονικά κοτόπουλο μέν, αφυδατωμένο δέ.
Στην Μ.Βρετανία[και ίσως γενικά στην Ευρώπη] απ' ότι καταλαβαίνω είναι πιό αυστηρός ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να αναγράφονται τα προϊόντα.
Η.Π.Α.:


M.Βρετανία:


Συνοψίζοντας, ναι δεν έχω θέμα αν το πρώτο συστατικό είναι "meal" τέτοιου τύπου.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να πω κι εγώ το μακρύ και το κοντό μου... παρότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου expert στα θέματα των τροφών:

Πρώτον: Την εκτιμώ την Acana και τη θεωρώ από τις καλύτερες (και, ίσως, την καλύτερη για την τιμή της) ξηρές τροφές...
Τάϊζα φανατικά (και επί χρόνια) Acana, μέχρι τη στιγμή που διαπίστωσα ότι ο κούταβός μου δεν μπορούσε να τη σηκώσει... βέβαια, να σημειώσω ότι η Μόκα μου, που τη σήκωνε καλά, μπορεί να φάει και πέτρες και να της χωνέψει...

Τούτων λεχθέντων...

Δεύτερον: Όταν βλέπεις την "σαφέστατη" λέξη "meal"... σημαίνει: "Και τα τελάρα μέσα"!!!
Εκτός από τα μαγευτικά - ρομαντικά που αναφέρονται, μιλάμε για νύχια, ράμφη, οπλές (δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνονται τα πέταλα) και κάθε μέρος του "παραγωγικού" ζώου... που, ας μην ξεχνάμε, δεν πρέπει να πάει χαμένο...
 




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Στην ουσία είναι αφυδατωμένο κοτόπουλο απλά στις Η.Π.Α. χαρακτηρίζεται meal που όμως εμπίπτει στην πρώτη περίπτωση meal που ανάφερα[δηλαδή σάρκα με ή χωρίς οστό] και γι' αυτό μόλις φτάνει στην Μ.Βρετανία, με βάση τα Ευρωπαϊκά δεδομένα[;] θεωρείται κανονικά κοτόπουλο μέν, αφυδατωμένο δέ.
Στην Μ.Βρετανία[και ίσως γενικά στην Ευρώπη] απ' ότι καταλαβαίνω είναι πιό αυστηρός ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να αναγράφονται τα προϊόντα.
Η.Π.Α.:


M.Βρετανία:


Συνοψίζοντας, ναι δεν έχω θέμα αν το πρώτο συστατικό είναι "meal" τέτοιου τύπου.
Απλά να τονίσω όπως είπα και παραπάνω πως το Αφυδατωμένη της Champion περιέχει και οστό... Αλλιώς θα αναφερόταν ως dehydrated chicken meat και όχι απλά chicken ή beef ή οτιδηποτε
 
  • Like
Reactions: Aslan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3