Acana;


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
A) Βλέπω στη σελίδα της ΚΟΜΠΑ την acana adult.
Η σελίδα της μαμάς εταιρίας όμως όπως και τα φυλλάδια (και το ελληνικό και το καναδικό) δεν αναφέρουν καθόλου τον κωδικό.
Στο pet shop που ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχουν καμιά πληροφορία ότι είναι υπό κατάργηση.
Ξέρετε τι συμβαίνει;

B) Επίσης, στο ελληνικό site βλέπω ως πρώτο συστατικό το αφυδατωμένο κοτόπουλο ενώ για τον ίδιο κωδικό (adult large breed) στο καναδικό το γεύμα κοτόπουλου (chicken meal).
Αντίστοιχη διαφορά υπάρχει και στον κωδικό με το αρνί και το μήλο, τη ροζ συσκευασία.

Το ίδιο (λάθος στη μετάφραση; ) συμβαίνει και στους grain free κωδικούς της.
Έτσι στην grasslands όπου όμως το αφυδατωμένο/γεύμα αρνιού είναι δεύτερο συστατικό (με 10%) με πρώτο το αποστεωμένο αρνί (με 11%).
Βλ. εδώ (σελ. 9) και εδώ
Που και πάλι, αν αφαιρέσεις το νερό από το φρέσκο αποστεωμένο κρέας, πάλι το γεύμα έρχεται πρώτο.
Αν και με μεγάλη καθυστέρηση να μεταφέρω τις απαντήσεις της Champion Petfoods και της ΚΟΜΠΑ στα mail που είχα στείλει σχετικά με το "γεύμα":

Σας ευχαριστούμε για το e-mail σας και ζητώ συγνώμη για την με καθυστέρηση απάντηση.

Ως εξαγωγέας η Champion Petfoods πρέπει να πληρεί όλους του διεθνής κανόνες για τις τροφές των κατοικίδιων συμπεριλαμβανομένων και αυτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που είναι οι αυστηρότεροι στον κόσμο. Προκειμένου να εξάγει προς την ΕΕ η κυβέρνηση του Καναδά (Καναδική Υπηρεσία Επιθεώρησης Τροφίμων)πρέπει να πιστοποιεί όχι μόνο το εργοστάσιο μας αλλά και τα συστατικά και τους προμηθευτές μας.

Το πρότυπο που απαιτείται για την πιστοποίηση είναι ότι το εργοστάσιο και τα τρόφιμα μας περιέχουν μόνο τα ζωικά συστατικά που έχουν εγκριθεί ως κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση. Όλα τα προερχόμενα από κρέας συστατικά μας μπορούν μόνο να επεξεργαστούν σε εγκαταστάσεις που είναι προορισμένες για επεξεργασία ανθρώπινης ποιότητας συστατικών (αυτό σημαίνει ότι οι μονάδες τεμαχισμού δε μπορούν να έχουν στις εγκαταστάσεις τους κανένα μέρος από κοτόπουλο, γαλοπούλα ή ψάρι που δεν έχει εγκριθεί για κατανάλωση από τον άνθρωπο από την κυβέρνηση του Καναδά).

Η Acana Adult είναι ένας κωδικός που κάναμε για την ευρωπαϊκή αγορά μας, δεν είναι διαθέσιμο στη Βόρεια Αμερική. Για αυτό το λόγο δε το συμπεριλαμβάνουμε στη σελίδα μας.

Αν έχετε οποιεσδήποτε άλλες ερωτήσεις ή απορίες μη διστάσετε να επανέλθετε.

Και το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο:

Thank you for your email, I apologize for the delay in response.

As an exporter, Champion Petfoods must meet all international pet food regulations, including those of the European Union which are the toughest in the world. In order to export to the EU, the government of Canada (Canadian Food Inspection Agency) must certify not only our factory, but also our ingredients AND our ingredient suppliers.

The standard they are required to verify is that our factory and foods contain only those animal ingredients that have been passed as fit for human consumption. All our meat ingredients can only be processed in facilities that are dedicated to the processing of human grade ingredients (this means that our rendering plants cannot have on their premises any part of any chicken turkey or fish that has not been passed as fit for human consumption by the Government of Canada).

ACANA Adult is a diet that we make for our European market, it is not available in North America. For this reason we do not include it on our website.

If you have any other questions or concerns please feel free to write back.

Warm Regards,
Bonnie
Customer Care Leader
Champion Petfoods LP



Καλησπέρα σας,

Η παρατήρηση σας είναι σωστή. Ναι η ελληνική ετικέτα αναγράφει "αφυδατωμένο κοτόπουλο" ενώ τα αγγλικά που είναι εκτυπωμένα επάνω στη συσκευασία αναγράφουν "Γευμα κοτόπουλου".
Έχει αλλάξει πρόσφατα και δεν έχουν σταματήσει να κολλάνε τις παλιές ετικέτες με το ελληνικό κείμενο επάνω.Παρόλα αυτά αν μπείτε στην ιστοσελίδα μας η σύνθεση αναγράφει κανονικά "γεύμα κοτόπουλου".

Όμως εδώ ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η ορολογία στον κλάδο μας δεν είναι καθορισμένη, με αποτέλεσμα ο κάθενας να γράφει ό,τι θέλει και να εννοεί κάτι άλλο. πχ. "Freshly prepared chicken": δεν σημαίνει ότι το κοτόπουλο είναι φρέσκο, αλλά αυτό θα καταλάβει κάποιος που το διαβάζει.
Ενώ στην Champion Petfoods "Φρέσκο" εννοούμε ότι εντός 3 ημερών από τη συγκομιδή των φρούτων ή σφαγή των ζώων έχουν χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή των τροφών (όπως ακριβώς και το κρέας που έχουμε σπίτι μας). Η μόνη μέθοδος συντήρησης για εκείνες τις 3 ημέρες είναι το ψυγείο και δεν χρησιμοποιούνται χημικά συντηρητικά.
Επομένως καταλαβαίνετε ότι η ορολογία που χρησιμοποιείται διαφέρει από εταιρία σε εταιρία. Όμως η Champion Petfoods έχει διακριθεί παγκοσμίως για τις τροφές της, για τις καινοτομικές συνταγές της και την απαράμιλλης ποιότητας και φρεσκάδας συστατικά.
Επομένως το δικό μας "γεύμα" δεν περιέχει νύχια, πούπουλα και τριχώματα κτλ.
Η διαδικασία έχει ως εξής:

Ας πάρουμε για παράδειγμα το γεύμα κοτόπουλου: Είναι κοτόπουλο που κανονικά θα βρίσκατε στα ακριβά εστιατόρια, φρέσκο, χωρίς αντιβιοτικά, χωρίς αυξητικές ορμόνες και φυσικά όλα κατάλληλα προς ανθρώπινη κατανάλωση.

Αφου αφαιρούνται τα φιλέτα από το κοτόπουλο (στήθος, μπούτι κτλ) που χρησιμοποιούνται σε άλλο στάδιο, έπειτα αφαιρούνται και τα υποπροϊόντα (νύχια, κεφάλι, ακατάλληλα κόκαλα προς βρώση, πούπουλα και εντόσθια). Αυτό που μένει, το βρώσιμο κόκαλο, κάποιοι χόνδροι, το κρέας, και κάποια επιλεγμένα όργανα (κοιλιά, καρδιά και συκώτι, που δίνουν ουσιώδη θρεπτικά στοιχεία και εξαιρετική γευστικότητα στην τροφή) αλέθονται και αυτό το μείγμα αποτελεί το "Γεύμα κοτόπουλου", που είναι εξαιρετική πηγή θρεπτικών στοιχείων αφού άλλωστε και τα συστατικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν εξαιρετικής ποιότητας.

Όπως επίσης το "αφυδατωμένο κοτόπουλο" άλλες εταιρίες εννοούν κοτόπουλο σε σκόνη/ κρεατάλευρα, εμείς εννοούμε κοτόπουλο φρέσκο μετά το μαγείρεμα του. Το κοτόπουλο προτού μαγειρευτεί ζυγίζει πχ 1kg, έπειτα που θα μαγειρευτεί ζυγίζει 500gr. Υπάρχουν πολλές εταιρίες λοιπόν που αναφέρουν το φρέσκο κοτόπουλο ζυγισμένο ΠΡΙΝ μαγειρευτεί και έτσι "κλέβουν", ενώ εμείς μετράμε αυτό που θα μείνει μετά την αφαίρεση της υγρασίας.

Όπως σας είπα, δεν έχει καθοριστεί επίσημη ορολογία για τον κλάδο των τροφών για κατοικίδια, έτσι υπάρχει μία "χαλαρότητα", παρόλα αυτά ψηφίζεται τώρα μία νομοθεσία στο εξωτερικό που θα περιορίζει και θα καθορίζει κάποιες ονομασίες. Είμαστε αισιόδοξοι.

Ελπίζω να σας κατατόπισα παρόλο που σας βομβάρδισα με πληροφορίες, όμως είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Καλό σας απόγευμα και καλό Σαβ/ιακο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Aslan and sis






Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
@Albatross Δεν νομίζω να έχουν έρθει ακόμα Ελλάδα αλλά ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο αντιπρόσωπος τους εδώ.

Ευχαριστώ @Aslan,
Τους έχω στείλει ήδη mail και περιμένω απάντηση. Απλά έλεγα μήπως την είχε δει κάποιος.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Τι να σου πώ, πιστεύω πως εάν ειναι να έρθουν θα αργήσουν αρκετά... εδώ οι singles δεν είναι ακόμα καλά καλά διάθεσημες σε πολλά καταστήματα που έχουν acana. Πάντως μόλις πάρεις email πες μας αν θές τι σου απάντησαν.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Τι να σου πώ, πιστεύω πως εάν ειναι να έρθουν θα αργήσουν αρκετά... εδώ οι singles δεν είναι ακόμα καλά καλά διάθεσημες σε πολλά καταστήματα που έχουν acana. Πάντως μόλις πάρεις email πες μας αν θές τι σου απάντησαν.

Ανεπίσημα μάλλον τον Μάρτιο θα είναι εδώ.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ας πάρουμε για παράδειγμα το γεύμα κοτόπουλου: Είναι κοτόπουλο που κανονικά θα βρίσκατε στα ακριβά εστιατόρια, φρέσκο, χωρίς αντιβιοτικά, χωρίς αυξητικές ορμόνες και φυσικά όλα κατάλληλα προς ανθρώπινη κατανάλωση.
αχ Κατερίνα σε παρακαλώ ζήτησέ του και μία λίστα με εστιατόρια, ή δώσε μου το mail σε εμένα, θενξ :giggle:

ξέχασε να σου πει το κλισέ είναι όλα βιολογικά, ελευθέρας βοσκής κτλ
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
αχ Κατερίνα σε παρακαλώ ζήτησέ του και μία λίστα με εστιατόρια, ή δώσε μου το mail σε εμένα, θενξ :giggle:
ξέχασε να σου πει το κλισέ είναι όλα βιολογικά, ελευθέρας βοσκής κτλ

Όταν μου απάντησαν (με σχετική καθυστέρηση) δε μου άρεσε αυτό το σημείο:
Η παρατήρηση σας είναι σωστή. Ναι η ελληνική ετικέτα αναγράφει "αφυδατωμένο κοτόπουλο" ενώ τα αγγλικά που είναι εκτυπωμένα επάνω στη συσκευασία αναγράφουν "Γευμα κοτόπουλου".
Έχει αλλάξει πρόσφατα και δεν έχουν σταματήσει να κολλάνε τις παλιές ετικέτες με το ελληνικό κείμενο επάνω.Παρόλα αυτά αν μπείτε στην ιστοσελίδα μας η σύνθεση αναγράφει κανονικά "γεύμα κοτόπουλου".
που σε σχέση με το τελευταίο και την αλλαγή στην ιστοσελίδα τους όντως ήταν αλήθεια αλλά για την ώρα που μου απάντησαν όχι όταν έκανα την ερώτηση -που ακριβώς εστιαζόταν στη διαφορά της μετάφρασης και στο αν είναι ίδιος ο όρος, και ποια η σημασία του, με παραπομπές ανά κωδικό στην αντίστοιχη ελληνική και καναδική σελίδα.
Αντί να πει ότι "παρόλα αυτά αν μπείτε στην ιστοσελίδα μας η σύνθεση πλέον αναγράφει κανονικά "γεύμα κοτόπουλου", προτίμησε μια διατύπωση που δείχνει ότι μάλλον θεωρεί το συνομιλητή της ιδιαίτερα απρόσεκτο και ευκολόπιστο (λάθος είχες διαβάσει όταν μου απηύθυνες το ερώτημα) ή ίσως, κατά άλλη διατύπωση, χαζό.
Επίσης, λέγοντας μου ότι έχει αλλάξει αλλά "δεν έχουν σταματήσει τις παλιές ετικέτες" (ποιοι; εσύ της τοποθετείς), μου δηλώνεις ευθαρσώς ότι ενώ ξέρεις το ζήτημα συνεχίζεις τη λάθος (ή "μη κανονική" κατά τη διατύπωση τους) αναγραφή συστατικών.
Δεν είχε νόημα να ασχοληθώ περαιτέρω και δεν ανταπάντησα αλλά έκτοτε δεν αγόρασα ξανά, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, τα προϊόντα τους.

Οπότε σε παρακαλώ πολύ να τους ζητήσεις τη λίστα και μετά (εδώ σε παρακαλώ ακόμη περισσότερο :giggle:) να μου στείλεις την απάντηση! :D
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Orilis Σε περίπτωση που δεν τα έχεις δεί, διάβασε #35 και εδώ. Απ' ότι καταλαβαίνω η λέξη "meal" όταν αφορά τα πτηνά έχει διαφορετική έννοια απ' όταν χρησιμοποιείται για κρέας από άλλα ζώα. Τώρα η θεωρία από την πράξη μπορεί να διαφέρει αρκετά...
 
  • Like
Reactions: Orilis


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Η ακανα ειναι ποιο γευστική απο την οριτζεν? Είδα πως η ακανα βγαζει τροφή puppy για μικροσωμες φυλές με πολυ μικρές σε μέγεθος κροκέτες ενώ η οριτζεν puppy βγαίνει με μεγάλες κροκέτες. Ξέρετε γιατι συμβαίνει αυτο?