Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Λοιπόν,

Μιας και έκανε πολύ καλές μέρες και είχαμε την ευκαιρία είπαμε να κατέβουμε στο χωριό να χαλαρώσουμε λίγο. Κάτσαμε περίπου 6 μέρες και από ότι είδα σήμερα γυρίσαμε με παρέα :mad:
Ήξερα ότι θα πάμε και έτσι επίτηδες άφησα την αμπούλα λίγες μέρες πίσω ώστε να την έχουμε φρέσκια για το χωριό αλλά έλα που δεν... Μόλις φτάσαμε το πρωί αμέσως της έβαλα την αμπούλα να είναι τούμπανο η δικιά σου. Σήμερα είδα την μικρή να έχει μια φαγούρα στα πλευρά, λέω θα έτυχε. Λίγο μετά ξανά και άμεσως την έπιασα στο σημείο να δω τι γίνετε. Έκπληξη!! Ο καινούργιος μικρός μας φίλος ήταν εκεί.. Το έβγαλα εύκολα δεν είχε μπει μέσα καλά αλλά το κακό έγινε.

Τελικά από ότι φαίνεται τζάμπα τα φαρμακώνουμε με αμπούλες κλπ, αν είναι να σου κάτσει θα κάτσει.

Αύριο το πρωί θα την πάω στον κτηνίατρο να δω τι θα κάνουμε, λογικά πιστεύω ότι θα αρχίσουμε θεραπεία προληπτικά. Άντε τώρα να ξέρω αν έχει και κανένα άλλο, Με τόση τρίχα δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω αν δεν μου δώσει σημείο. Αν έχει και κάποιο άλλο λογικά δεν θα την τρώει ώστε να το καταλάβω;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Η προηγουμενη αμπουλα ποτε ειχε μπει στο σκυλο ?
Για αυτο λεω πως τα μετρα προφυλαξης πρεπει να ειναι συνεχη και ''πληθωρικα'' , η δε εφαρμογη τους θα πρεπει να ειναι σωστη (ως προς τα διαστηματα εφαρμογης, τον τροπο εφαρμογης ειδικα σε μακρυτριχα ζωα κλπ)
Πχ το Scalibor αρχιζει να λειτουργει 20 μερες μετα την εφαρμογη του στο ζωο ...
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Η αμπούλα χρειάζεται κάποιο χρόνο για να δράσει και να απορροφηθεί απο το δέρμα του σκύλου και να απλωθεί. Ήταν μάλλον λάθος επιλογή να κάνεις την εφαρμογή το ίδιο πρωί που ο σκύλος εκτέθηκε σε επικίνδυνο περιβάλλον. Σε αντίστοιχη περίπτωση, ο κτηνίατρος μου είχε συστήσει τρεις με πέντε μέρες νωρίτερα και φυσικά όχι μπάνιο αυτές τις μέρες.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Όσα λέτε τα βρίσκω άκυρα. Γιατί όμως. Αμπούλα τις βάζω κάθε 20 μέρες, με την καθυστέρηση είχαμε πάει περίπου στις 27 μέρες. Δηλαδή θεωρητικά έπρεπε να είναι ήδη καλυμμένη από την προηγούμενη και + την καινούργια να είναι όλα οκ αλλά δεν.
Το συμπέρασμα μου, τουλάχιστον πλέον αυτό πιστεύω εγώ είναι ότι ναι γίνεται κάποια πρόληψη με όλα αυτά αλλά αν είναι σε επικίνδυνο περιβάλλον δεν βοηθάνε 100%
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και εγώ έβρισκα κάπου κάπου τσιμπούρια με την Advantix ώσπου άλλαξα σε vectra 3D και από τότε δεν βρήκα καμιά φορά. Συν το γεγονός που κρατάει περισσότερες μέρες προστασία για σκνίπα.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε νομίζω να ισχυρίζεται καμία εταιρεία ότι παρέχει κάλυψη 100% από οτιδήποτε ακόμα κι αν τηρούμε ευλαβικά τα χρονοδιαγράμματα ή τις οδηγίες χρήσης ούτε σε χώρο "μειωμένου" κινδύνου. Παλεύουμε να προστατεύσουμε τα ζώα μας κατά το ανθρωπίνως δυνατό, χρησιμοποιώντας ό,τι θεωρεί καλύτερο ο καθένας, συνδυάζοντας περισσότερα "όπλα" ενδεχομένως, κι ελπίζοντας μέσα σ' όλα να έχουμε/έχουνε και την τύχη με το μέρος τους.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Όσα λέτε τα βρίσκω άκυρα.
Το μονο ακυρο ειναι αυτο που αναφερεις παρακατω :)

Τελικά από ότι φαίνεται τζάμπα τα φαρμακώνουμε με αμπούλες κλπ, αν είναι να σου κάτσει θα κάτσει.
Τα υπολοιπα που αναφερθηκαν ειναι ακυρα μονο μετα τις διευκρυνισεις σου στο δευτερο ποστ... (οτι εβαλες αμπουλα 27 μερες πριν κλπ κλπ) . Επισης, εχω δει ανθρωπους να ριχνουν την αμπουλα χυμα πανω στην τριχα νομιζοντας πως θα δουλεψει εντομοαπωθητικα με τη μυρωδια ...

Εγω θα ξαναπω πως αναλογα με την εποχη και το προφιλ διαβιωσης του σκυλου, ενα προστατευτικο μετρο μαλλον δεν ειναι αρκετο και απαιτειται καποιο κοκτειλ ωστε να μειωθουν (οχι να εκμηδενιστουν) οι πιθανοτητες προσβολης ...
Mη ξεχναμε αλλωστε οτι τα κουνουπια πχ ειναι το πιο επικινδυνο ζωο για τη ζωη του ανθρωπου αφου ειναι υπευθυνα για 2-3 εκατομμυρια θανατους το ετος :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ του έβαλα πρώτη φορά αντβατιξ πέρσι. Ήταν η πρώτη χρονιά που δεν βρήκα ούτε 1 τσιμπουρι πάνω του.
Φυσικά συνεχίζω και φέτος.
ΣΥΝ ότι προστατεύει και από σκνιπα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τίποτα δεν είναι 100%, αν είναι το πρώτο τσιμπούρι που βρήκες εισαι τυχερός.

Γιατί να ξεκινήσεις προληπτικά θεραπεία; Για κάθε τσιμπούρι που βρίσκεις θα δίνεις φάρμακα; Εγώ θα έκανα εξετάσεις για ερλίχια ή ότι άλλο φοβάσαι πως μπορεί να έχει μεταδώσει το τσιμπούρι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η προηγουμενη αμπουλα ποτε ειχε μπει στο σκυλο ?
Για αυτο λεω πως τα μετρα προφυλαξης πρεπει να ειναι συνεχη και ''πληθωρικα'' , η δε εφαρμογη τους θα πρεπει να ειναι σωστη (ως προς τα διαστηματα εφαρμογης, τον τροπο εφαρμογης ειδικα σε μακρυτριχα ζωα κλπ)
Πχ το Scalibor αρχιζει να λειτουργει 20 μερες μετα την εφαρμογη του στο ζωο ...
Όχι 10?????:eek:
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είτε 10 είτε 20 μικρή σημασία έχει. Το σκαλιμπορ έχει δράση για τουλάχιστον 4 μήνες. Οπότε αλλάζοντας το στους 3 μήνες όπως προτείνεται, δεν υπάρχει θέμα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγώ του έβαλα πρώτη φορά αντβατιξ πέρσι. Ήταν η πρώτη χρονιά που δεν βρήκα ούτε 1 τσιμπουρι πάνω του.
Φυσικά συνεχίζω και φέτος.
ΣΥΝ ότι προστατεύει και από σκνιπα
Το advantix ειναι αμπούλα;;;;
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Γεια σε ολους. Εγω πιστευω πως εκτος απο την αμπουλα βαζοντας και 2 φορες την εβδομαδα Ευκαλιπτο υπαρχει μεγαλυτερη προστασια
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γεια σε ολους. Εγω πιστευω πως εκτος απο την αμπουλα βαζοντας και 2 φορες την εβδομαδα Ευκαλιπτο υπαρχει μεγαλυτερη προστασια
Ευκαλιπτο πως;;;;;υπάρχει κάποιο ειδικό σε σπρέι;;;;η περνούμε το φυτό το βράζουμε και το ζουμί του μετα το ψεκάζουμε;;;;;
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το advantix ειναι αμπούλα;;;;
Άμπουλα είναι. Το καλό με αυτήν είναι ότι προστατεύει και απο σκνιπα. Περιέχει την ίδια ουσία που έχει και το σκαλιμπορ.

Ευκαλιπτο πως;;;;;υπάρχει κάποιο ειδικό σε σπρέι;;;;η περνούμε το φυτό το βράζουμε και το ζουμί του μετα το ψεκάζουμε;;;;;
Τα σπρέι σιτρονελας που πουλάνε στα πετσοπ εκτός από σιτρονελα περιέχουν και εεκχυλίσματα ευκαλυπτου, άλλοης και κάποια άλλα ματζουνια. Με αυτό ψεκαζουμε ανά 2 μέρες.
Παίζουν και κάποιες συνταγές για να φτιάξουμε μόνοι μας για όποιον δεν βαριέται να μπει στην διαδικασία. Νομίζω πως κάποιες συνταγές έχω δει και στο φόρουμ σε παλιότερα θέματα.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Άμπουλα είναι. Το καλό με αυτήν είναι ότι προστατεύει και απο σκνιπα. Περιέχει την ίδια ουσία που έχει και το σκαλιμπορ.



Τα σπρέι σιτρονελας που πουλάνε στα πετσοπ εκτός από σιτρονελα περιέχουν και εεκχυλίσματα ευκαλυπτου, άλλοης και κάποια άλλα ματζουνια. Με αυτό ψεκαζουμε ανά 2 μέρες.
Παίζουν και κάποιες συνταγές για να φτιάξουμε μόνοι μας για όποιον δεν βαριέται να μπει στην διαδικασία. Νομίζω πως κάποιες συνταγές έχω δει και στο φόρουμ σε παλιότερα θέματα.
Οποτε εχω το σκαλιμπορ και καθε μήνα θα βάζω και advantix αμπούλα.δεν πειράζει ε;;;;
Manolο σε ευχαριστω για την απάντηση και τις πληροφορίες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.797
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf