manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οποτε εχω το σκαλιμπορ και καθε μήνα θα βάζω και advantix αμπούλα.δεν πειράζει ε;;;;
Manolο σε ευχαριστω για την απάντηση και τις πληροφορίες.
Κάποια σκυλιά τους πέφτει κάπως βαριά η ουσία που έχουν με αποτέλεσμα να έχουν φαγούρες ερεθισμους η και πιο βαριά συμπτώματα.
Αν εσένα δεν έχει τέτοιο θέμα, φυσικα μπορείς.
Παντως ο πιο κατάλληλος να σου λύσει αυτές τις απορίες είναι ο κτηνίατρος σου.
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις στο μενού και 1 σπρέι σιτρονελας το οποίο είναι φυτικό χωρίς χημικά, δεν επιβαρύνει τον οργανισμό του σκύλου και είναι αρκετά αποτελεσματικο (κυρίως για την σκνιπα που είναι και το πιο επικίνδυνο παρασιτο). Τον ψεκαζεις ανά 2 μέρες η και καθημερινά συνήθως πριν την βόλτα.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Κάποια σκυλιά τους πέφτει κάπως βαριά η ουσία που έχουν με αποτέλεσμα να έχουν φαγούρες ερεθισμους η και πιο βαριά συμπτώματα.
Αν εσένα δεν έχει τέτοιο θέμα, φυσικα μπορείς.
Παντως ο πιο κατάλληλος να σου λύσει αυτές τις απορίες είναι ο κτηνίατρος σου.
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις στο μενού και 1 σπρέι σιτρονελας το οποίο είναι φυτικό χωρίς χημικά, δεν επιβαρύνει τον οργανισμό του σκύλου και είναι αρκετά αποτελεσματικο (κυρίως για την σκνιπα που είναι και το πιο επικίνδυνο παρασιτο). Τον ψεκαζεις ανά 2 μέρες η και καθημερινά συνήθως πριν την βόλτα.
Εννοείται θα ρωτήσω τον κτηνίατρο πριν το οτιδήποτε.ευχαριστω..
 
  • Like
Reactions: manolo




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Άμπουλα είναι. Το καλό με αυτήν είναι ότι προστατεύει και απο σκνιπα. Περιέχει την ίδια ουσία που έχει και το σκαλιμπορ.



Τα σπρέι σιτρονελας που πουλάνε στα πετσοπ εκτός από σιτρονελα περιέχουν και εεκχυλίσματα ευκαλυπτου, άλλοης και κάποια άλλα ματζουνια. Με αυτό ψεκαζουμε ανά 2 μέρες.
Παίζουν και κάποιες συνταγές για να φτιάξουμε μόνοι μας για όποιον δεν βαριέται να μπει στην διαδικασία. Νομίζω πως κάποιες συνταγές έχω δει και στο φόρουμ σε παλιότερα θέματα.
Σημερα αγόρασα το σπρέι και ήθελα να ρωτήσω.1αν υπαρχει κάποιο πρόβλημα επειδή τα παιδια εχουν το σκυλάκι ολη μερα αγκαλιά;
2 αν ψεκάζω καθε μερα πριν την απογευματινή-βραδινή βολτα η μερα παρά μερα;;;;;;;;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ τον ψεκαζω πριν την απογευματινή βόλτα και μέχρι να επιστρέψουμε είναι στεγνος. Μένει μόνο η μυρωδιά. Καλό είναι για τα επόμενα λίγα λεπτά που θέλει να στεγνώσει, να μην τον αγκαλιαζετε.
Γενικά πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι φυτικό. Δεν έχει χημικά μέσα.
Επειδή φέτος (τουλάχιστον εδω) έχει πολλά κουνούπια, τον ψεκαζω κάθε μέρα.
Θα τον ψεκαζεις αντίθετα στην τρίχα χτενιζοντας τον παράλληλα με το άλλο χέρι ώστε να εισχωρει μέσα στο τριχωμα και να μην μένει επιφανειακα.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Εγω τη βγάζω βόλτα και το πρωί 7,15-8,00 και το βράδυ ανάλογα τι ώρα θα γυρίσω,πρέπει ναν τη ψεκάζω σιτρονέλα και τις δυο φορές ή το βραδινό ψέκασμα αρκεί και για το πρωί;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγώ τον ψεκαζω πριν την απογευματινή βόλτα και μέχρι να επιστρέψουμε είναι στεγνος. Μένει μόνο η μυρωδιά. Καλό είναι για τα επόμενα λίγα λεπτά που θέλει να στεγνώσει, να μην τον αγκαλιαζετε.
Γενικά πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι φυτικό. Δεν έχει χημικά μέσα.
Επειδή φέτος (τουλάχιστον εδω) έχει πολλά κουνούπια, τον ψεκαζω κάθε μέρα.
Θα τον ψεκαζεις αντίθετα στην τρίχα χτενιζοντας τον παράλληλα με το άλλο χέρι ώστε να εισχωρει μέσα στο τριχωμα και να μην μένει επιφανειακα.
Manolο (y)
 






Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Σε κουτάβι 4 μηνών..να παιξω μονο με κολλαρο η και με αμπούλα μαζι?? μηπως ειναι βαριά εννοω μαζι??