AKITA INU ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ


Eirini_48

New Member
9 Φεβρουαρίου 2014
2
0
Γεια σας παιδιά,με λένε Ειρήνη.Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πανέμορφο Ακίτα. Εγώ και ο άντρας μου είμαστε στη διαδικασία χτισίματος μονοκατοικίας με αυλή(όχι πολύ μεγάλη) και ενδιαφερόμαστε να αποκτήσουμε ένα σκύλο φύλακα.Είμαστε ανάμεσα σε ακίτα και κάνε κορσο.Είμαστε νεαρό ζευγάρι κ θέλουμε μέσα στα επόμενα χρόνια να αποκτήσουμε παιδάκι.Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου είτε αν το ακίτα θα ήταν σωστή επιλογή.Βασικά το θέλω στην αυλή στο σπιτάκι του,όχι δεμένο αλλά δεν έχω πρόβλημα να μπαινοβγαίνει κ λιγάκι στο σπίτι.Είμαστε άπειροι σε θέμα σκυλιών αλλά πάρα πολύ φιλόζωοι από μικροί.Ειλικρινά είμαι πολύ χαδιάρα με τα σκυλάκια κ το λυπάμαι να το βάλω σε διαδικασία εκπαίδευσης σε ειδικό.Θα το υπεραγαπάμε.Από κει κ πέρα επειδή έχω διαβάσει τόσα και τρομοκρατήθηκα θα υπάρχει πρόβλημα αν τον πάρουμε ελεύθεροι κ έρθει μετά ένα μπεμπάκι στο σπίτι?Φοβάμαι μήπως το ζηλεύει και του κάνει κακό.Δηλαδή μην είμαστε συνέχεια με το διαρκές άγχος ότι θα επιτεθεί σε μία λάθος στιγμή στο παιδί της οικογένειας ή στο παιδί κάποιου φίλου που θα έρθει επίσκεψη και βρούμε κανένα μπελά. Πές ρε παιδί μου ότι έρχεται κόσμος στην αυλή για μπάρμπεκιου πρέπει να τον έχω δεμένο μην επιτεθεί?Δεν θέλω να το τυραννήσω το ζώο σε καμία περίπτωση.Και αν το μάθω από κουτάβι με χαδάκια κ αγκαλίτσες τι στο καλό θα είναι πάλι επιθετικό?Πρέπει σώνει κ καλά να εκπαιδευτεί?εντάξει θα το μαλώνουμε σε περίπτωση που κάνει ζημιά κλπ.Επίσης θα δουλεύουμε κ οι δύο το πρωί και θα γυρνάμε σπίτι στις 14:30 καθημερινά.Θα βαρεθεί τόσο πολύ?Αυτά τα λίγα παιδιά θα χαρώ πολύ να μου απαντήσετε γιατί είμαι απελπισμένη!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Καλώς ήρθες.
Καλά εσύ προκαταβολικά απελπίστηκες? Για ποιό λόγο?
Για την φυλή δεν θα σου απαντήσω γιατί δεν έχω εμπειρία με καμία από τις δυό φυλές.
Για την εκπαίδευση ήθελα να σου πω κάποια πραγματάκια γιατί τα έχεις λάθος στο μυαλό σου. Στην εκπαίδευση δεν βασανίζουμε τον σκύλο. Ουσιαστικά μαθαίνουμε καλύτερα πως να το προσεγγίζουμε, δημιουργούμε έναν κώδικα επικοινωνίας με τον σκύλο μας. Και του μαθαίνουμε κάποιες εντολές που σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πολύ χρήσιμες.
Όσο για το παιδί και τον σκύλο. Σκύλος σε κήπο λιγότερες ευκαιρίες κοινωνικοποίησης με το παιδί. Να το έχεις υπόψη σου αυτό. Επιπλέον μην έχεις την εντύπωση ότι ένας μικρός κήπος, ή ακόμα και ένας τεράστιος κήπος αναπληρώνει τις βόλτες. Είσαι έτοιμη για πρωινό ξύπνημα και άλλες δύο βόλτες την ημέρα που θα περιλαμβάνουν μεγάλους περιπάτους και παιχνίδι? Αν όχι ξανασκέψου το , τον σκύλο δεν τον παρκάρουμε αλλά ασχολούμαστε μαζί του για να είναι χαρούμενος κι αυτός.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπέρα και καλώς όρισες !
Για τα cane corso δε γνωρίζω λεπτομέρειες χαρακτήρα κλπ επομένως δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Σχετικά με τα Ακιτα με τα οποία εχω ασχοληθεί, απο τα όσα εγραψες και κυρίως απο το συνδυασμο των παρακατω τριων
α) Δεν εχετε εμπειρία
β)το θέλετε στην αυλη
γ)Μπορει στα επομενα χρονια να αποκτησετε παιδι

Σου τονίζω, εντελώς φιλικά αλλα ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ οτι η φυλη ειναι ακατάλληλη για σας. Πρόσεξε τα κεφαλαία, δεν υπαρχει περιθώριο για δευτερη ερμηνεία, η συμβουλη μου ειναι να στραφείτε αλλου γιατί θα αντιμετωπίσετε πολλά προβλήματα κι εσεις και ο σκύλος. Καταλαβαινω τη λαχταρα, τις αγαθες προσθεσεις κλπ αλλα η συγκεκριμενη φυλη ειναι απο τις δύσκολες, με περιπλοκο χαρακτηρα, χρειάζεται εμπειρία, εχει κυριαρχικές τάσεις, εχει αναγκη να μενει με την οικογενεια μέσα στο σπίτι και χρειάζεται συνεχη επιτηρηση με μικρά παιδιά, ιδιως εαν δεν εχει μεγαλώσει απο κουταβι μαζι τους.
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας . Ολα αυτα που ανεφερες ειδικα το γεγονος οτι ΔΕΝ θες κιολας να εκπαιδευσεις το σκυλι αλλα παρ'ολα αυτα το θες για "Φυλακα" καλυτερα θα ηταν να διαλεγες μια διαφορετικη φυλη οχι Ακιτα Ινου . Υπαρχουν αρκετες πιο ευκολες φυλες σε οτι αφορα εκπαιδευση κ φυλαξη .
 








George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Πιστευω λιγοτερο χρονο σκοτωσαμε εμεις οταν γραψαμε 2 γραμμες ... απ'το "troll" που εγραψε ολοκληρη ιστορια :)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Παντα να σκεφτεστε πως ολο και καποιος που (οντως) βρισκεται να εχει αναλογες αποριες θα βοηθηθει απο τις απαντησεις σας,αυτο βεβαια στην περιπτωση που καποιος γραφει για να.."γραφει" ενα thread.

Και εγω παντως θα συμφωνησω με τους προηγουμενους,και ακομα και αν ισχυει πως τα ακιτα εχουν ενστικτο φυλαξης,δεν πιστευω πως κανουν για φυλακες(με την σωστη σημασια της λεξης,και οχι να δαγκωνουν οποιονδηποτε δεν γνωριζουν εντος της ιδιοκτησιας).
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Troll attack :p ...
Κατά πάσα πιθανότητα...:cool:

Αλλά, φαντάσου ότι μπαίνει και κάποιος άλλος, με παρόμοια χαρακτηριστικά εμπειρίας και οικογενειακή κατάσταση και φιλοσοφική προσέγγιση "τρυφερότητας" με τα σκυλιά... και ψάχνεται για το ίδιο πράγμα...

Προσωπικά, αυτός είναι ο λόγος που έχω γράψει σε αρκετά θέματα αυτής της "συνομοταξίας"...:)

1. ...Για τα cane corso δε γνωρίζω λεπτομέρειες χαρακτήρα κλπ επομένως δε μπορώ να σε βοηθήσω...

2. ...Σχετικά με τα Ακιτα με τα οποία εχω ασχοληθεί, απο τα όσα εγραψες και κυρίως απο το συνδυασμο των παρακατω τριων...

...Σου τονίζω, εντελώς φιλικά αλλα ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ οτι η φυλη ειναι ακατάλληλη για σας...
Τόσο στο (1.), όσο και στο (2.), οφείλουμε να πούμε ομόφωνα κάτι:

Μιλάμε για 2 φυλές που απευθύνονται σε ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ιδιοκτήτες... τελεία και παύλα!

...Ολα αυτα που ανεφερες ειδικα το γεγονος οτι ΔΕΝ θες κιολας να εκπαιδευσεις το σκυλι αλλα παρ'ολα αυτα το θες για "Φυλακα" καλυτερα θα ηταν να διαλεγες μια διαφορετικη φυλη οχι Ακιτα Ινου...
Τα ίδια κι εδώ...

Αρα, απευθυνόμενος προς τον "άγνωστο αναγνώστη", θα έλεγα:

Φίλε, εφόσον δεν έχετε εμπειρία, καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποια άλλη φυλή (ή σε ένα μαλακό ημίαιμο!), που θα σου δώσει την ευκαιρία να κάνεις λάθη και να μην τα πληρώσεις...:)
Και, προσωπική γνώμη: Σε πρώτη φάση, ΟΧΙ "σκύλο φύλακα"... δηλαδή, όχι φυλή που θα διαβάσεις αυτό το χαρακτηριστικό στις περιγραφές της...
 


Eirini_48

New Member
9 Φεβρουαρίου 2014
2
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση και την κατανόηση.Το ξέρω ότι το ακίτα είναι λιγάκι δύσκολη ράτσα αλλά πιστεύω ότι με προσπάθεια θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε.Έχει ένας γνωστός μου κ είναι πολύ φιλικό κ παιχνιδιάρικο.Το έχει στην αυλή του.Μήπως αν το εκπαιδεύσουμε δεν θα έχουμε πρόβλημα?Η και πάλι θα έχει προβλήματα συμπεριφοράς?Τι άλλες ράτσες θα μπορούσαμε να επιλέξουμε σαν άπειροι ιδιοκτήτες?Π.χ διάβασα για το καναδέζικο λυκόσκυλο που είναι φύλακας κ καλό με τα παιδιά.