Akita inu;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλησπέρα! Εδώ και πολύ καιρό έχει αρχίσει να «με τραβάει» η φυλή των Ακιτα… Δεν το εκδήλωνα τόσο καιρό γιατί είχα κάποιες αμφιβολίες για το αν θα τα καταφέρω με ένα Ακίτα. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η ράτσα πάντα με γοήτευε περισσότερα από κάθε άλλη. Αυτό το αριστοκρατικό στήσιμο, η ομορφιά και το ταπεραμέντο του σκύλου. Μου αρέσει που είναι από την μια πιστός σύντροφος αλλά με την δική του βούληση. Δηλαδή δεν θα εκτελέσει μια εντολή αν δεν θέλει ή εάν δεν του δώσεις το κατάλληλο κίνητρο!
Επειδή όλοι λένε ότι είναι μια ιδιαίτερη φυλή και πολύ κυριαρχική, είχα τις αμφιβολίες μου. Θέλω και την γνώμη σας…. Πιστεύετε ότι μπορεί να τα καταφέρω; Μίλησα με τον κ.Βαζάκα και μου είπε πως με τον κατάλληλο εκπαιδευτή και την δική του καθοδήγηση, τίποτα δεν είναι αδύνατο! Θέλω και την δική σας γνώμη. Είναι το σκυλί των ονείρων μου… Αλλά δεν θέλω να καταδικάσω το σκύλο. Δεν θέλω να έχει μια άσχημη ζωή με έναν ιδιοκτήτη που δεν του αξίζει…
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Θα το κρίνεις εσύ αυτό αν θα είσαι κατάλληλη ...και το λέω βασιζόμενη στο άλλο σου θέμα που είχες ανοίξει σχετικά με την καταλληλότητα του κάθε ιδιοκτήτη. :)
Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου ...τι να σου πούμε εμείς παραπάνω ?
 






Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Θα το κρίνεις εσύ αυτό αν θα είσαι κατάλληλη ...και το λέω βασιζόμενη στο άλλο σου θέμα που είχες ανοίξει σχετικά με την καταλληλότητα του κάθε ιδιοκτήτη. :)
Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου ...τι να σου πούμε εμείς παραπάνω ?
Στο άλλο θέμα απλά τόνισω πως πιστεύω οτι ένας ιδιοκ΄τητης που νομίζει πως έχει καθαρόαιμο σκύλο ενώ οχι μόνο δεν έχει, αλλά ο σκύλος του δεν μοιάζει καν με καθαρόαιμο, και δεν δέχεται τις υποδείξεις των άλλων, είναι ακατάλληλος διότι δεν φροντίζει να ενημερώνεται. Οπότε βάση αυτής της θεωρίας είμαι κατάλληλη. Όμως θέλω κάποιοι ιδιοκ΄τητες ακίτα να μου πουν λίγα πράγματα για τις δυσκολίες που αντιμετοπίζουν στην συμβίωσή τους με ένα τέτοιο σκυλί για να δώ αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες του! :)

Τελικά, Ακίτα Ίνου ή Γερμανικός ποιμενικός; ...
Η μέρα με τη νύχτα είναι αυτές οι 2 φυλές.
Το ξέρω αλλά μου αρέσουν και οι 2 πάρα πολύ για διαφορετικούς λόγους.

Κατσε εχουμε και τα τσεχοσλοβακικα.Η κανω λαθος νεφελακι;
Όχι δεν με ενδιαφέρουν τα Τσεχοσλοβακικά, απλώς ρώτησα αν είναι διαφορετική φυλή απο τα Σααρλος.
 






Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Για πες τους λογους.
Για τα γερμανικά ποιμενικά μου αρέσει αυτο το "δέσημο" με το αφεντικό τους και η τρομερή αγάπη τους γι' αυτό. Είναι διατεθημένοι να κάνουν οτι τους πεί το αφεντικό τους μόνο και μόνο για να το ευχαριστήσουν. Και αυτό το εκτιμώ πολύ. Τα Ακίτα απο την άλλη έχουν την αγάπη και την προσκολιση στο αφεντικό τους σε μεγαλύτερο βαθμό κάποιοες φορές
όμως έχουν και δική τους βούληση, πράγμα που με γοητεύει επίσης...
είχες πάλι σκύλο?
Είχα ένα ημιαιμάκι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο άλλο θέμα απλά τόνισω πως πιστεύω οτι ένας ιδιοκ΄τητης που νομίζει πως έχει καθαρόαιμο σκύλο ενώ οχι μόνο δεν έχει, αλλά ο σκύλος του δεν μοιάζει καν με καθαρόαιμο, και δεν δέχεται τις υποδείξεις των άλλων, είναι ακατάλληλος διότι δεν φροντίζει να ενημερώνεται. Οπότε βάση αυτής της θεωρίας είμαι κατάλληλη. Όμως θέλω κάποιοι ιδιοκ΄τητες ακίτα να μου πουν λίγα πράγματα για τις δυσκολίες που αντιμετοπίζουν στην συμβίωσή τους με ένα τέτοιο σκυλί για να δώ αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες του! :)
Ξέρεις πόοοοόοοόοοσα θέματα με ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις για τα ακιτάκια έχουν ανοίξει τον τελευταίο καιρό?!?


Άτιμη αναζήτηση..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αν δεν είχες πάλι σκύλο θα ήταν κάπως πικάντικη επιλογή το Ακίτα

πάντως...
το τι σε γοητεύει να το έχεις μόνο για λόγο περαιτέρω ψαξίματος
το θέμα είναι αν έχεις και τον τρόπο ζωής ,τον χρόνο,την όρεξη,την αντοχή για κάθε φυλή και τις ιδιαιτερότητές της....

δεν γνωρίζω σχετικά με τις φυλές που λές ώστε να σε κατατοπίσω ,αλλά γενικά τα σκυλιά που έχουν την τάση να είναι ανεξάρτητα βαριούνται εύκολα,αυτοεκπαιδεύονται εκεί που δεν το καταλαβαίνεις,δεν αλλάζουν ρότα εύκολα,έχουν "παραξενιές"
γενικά πρέπει να είσαι πολύ απίκο συνέχεια μαζί τους για να μην σου γυρίσουν τα "γοητευτικά τους" χαρακτηριστικά σαν μπούμερανγ

Ξέρεις πόοοοόοοόοοσα θέματα με ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις για τα ακιτάκια έχουν ανοίξει τον τελευταίο καιρό?!?


Άτιμη αναζήτηση..
χατσίκο είναι η αιτία
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
αν δεν είχες πάλι σκύλο θα ήταν κάπως πικάντικη επιλογή το Ακίτα

πάντως...
το τι σε γοητεύει να το έχεις μόνο για λόγο περαιτέρω ψαξίματος
το θέμα είναι αν έχεις και τον τρόπο ζωής ,τον χρόνο,την όρεξη,την αντοχή για κάθε φυλή και τις ιδιαιτερότητές της....

δεν γνωρίζω σχετικά με τις φυλές που λές ώστε να σε κατατοπίσω ,αλλά γενικά τα σκυλιά που έχουν την τάση να είναι ανεξάρτητα βαριούνται εύκολα,αυτοεκπαιδεύονται εκεί που δεν το καταλαβαίνεις,δεν αλλάζουν ρότα εύκολα,έχουν "παραξενιές"
γενικά πρέπει να είσαι πολύ απίκο συνέχεια μαζί τους για να μην σου γυρίσουν τα "γοητευτικά τους" χαρακτηριστικά σαν μπούμερανγ
Εγώ έχω όλο το χρόνο και την διάθεση! Θα έχω και την βοήθεια εκπαιδευτή φυσικά, γιατί φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος απο την απειριά μου και γίνει ένας τέτοιος σκύλος επικίνδυνος.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλησπέρα! Εδώ και πολύ καιρό έχει αρχίσει να «με τραβάει» η φυλή των Ακιτα… Δεν το εκδήλωνα τόσο καιρό γιατί είχα κάποιες αμφιβολίες για το αν θα τα καταφέρω με ένα Ακίτα. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η ράτσα πάντα με γοήτευε περισσότερα από κάθε άλλη. Αυτό το αριστοκρατικό στήσιμο, η ομορφιά και το ταπεραμέντο του σκύλου. Μου αρέσει που είναι από την μια πιστός σύντροφος αλλά με την δική του βούληση. Δηλαδή δεν θα εκτελέσει μια εντολή αν δεν θέλει ή εάν δεν του δώσεις το κατάλληλο κίνητρο!
Επειδή όλοι λένε ότι είναι μια ιδιαίτερη φυλή και πολύ κυριαρχική, είχα τις αμφιβολίες μου. Θέλω και την γνώμη σας…. Πιστεύετε ότι μπορεί να τα καταφέρω; Μίλησα με τον κ.Βαζάκα και μου είπε πως με τον κατάλληλο εκπαιδευτή και την δική του καθοδήγηση, τίποτα δεν είναι αδύνατο! Θέλω και την δική σας γνώμη. Είναι το σκυλί των ονείρων μου… Αλλά δεν θέλω να καταδικάσω το σκύλο. Δεν θέλω να έχει μια άσχημη ζωή με έναν ιδιοκτήτη που δεν του αξίζει…
Προσωπικά πιστεύω οτι δε θα τα καταφέρεις.
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Και εγώ. Το λέω χωρίς κανενα ίχνος ειρωνείας ή κακίας.

Βέβαια πρέπει να σου πω οτι ειλικρινά δεν εχω ιδέα αν τα καταφέρεις ή οχι. Όπως δε μπορώ να ξέρω για κανενα! Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα στο κανενα που λεω.
Οπότε ανοίγεις ένα θεμα και μας ρωτάς αν μπορείς να καταφέρεις κάτι και ποια είναι η γνώμη μας. Πως μπορούμε να σου απαντήσουμε? :)
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Και εγώ. Το λέω χωρίς κανενα ίχνος ειρωνείας ή κακίας.

Βέβαια πρέπει να σου πω οτι ειλικρινά δεν εχω ιδέα αν τα καταφέρεις ή οχι. Όπως δε μπορώ να ξέρω για κανενα! Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα στο κανενα που λεω.
Οπότε ανοίγεις ένα θεμα και μας ρωτάς αν μπορείς να καταφέρεις κάτι και ποια είναι η γνώμη μας. Πως μπορούμε να σου απαντήσουμε? :)
Σωστό αυτό που λες. Αλλά επειδή εσείς έχετε σκύλους και πολλοί εδω έχετε και Ακιτα, νομίζω θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτές εκπαιδευτές
Δηλαδή; ; Έχετε να μου πριτείνεται κάποιον καλό εκτροφέα στα Γιάννενα;
 
Last edited:








Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3