Akita inu;


Status
Κλειδωμένο θέμα

συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ρε Νεφελάκι.... ποιοι είναι πια αυτοί οι ολοι οι τόσο σχετικοί με το θέμα ακίτα που σου τα είπανε και σε ενημερώσανε και που εσύ βασίστικες στη γνώμη τους.... ιδιοκτήτες, κτηνίατροι, απλοί γνωστοί που λένε ότι ξέρουν???

Δυστυχώς βασικό σου κριτήριο είναι η εμφάνιση και μόνο ...
Εχω αρχισει να πιστευω οτι το βασικο κριτηριο των περισσοτερων που επιλεγουν ακιτα ειναι η εμφανιση και μονο...Εξαλλου τα ακιτα και τα σιμπα ινου που μοιαζουν παρα πολυ σαν φυλες,ειναι τα σκυλια με υψηλοτερα ποσοστα εγκαταλειψης στην αμερικη...Επειδη πολυ απλα πηραν το κουταβακι που μοιαζει με αρκουδακι,και νομιζαν οτι θα εχουν εναν ζουζουνο και οταν θα ενηλικιωθει!!Ποσο εξω πεφτουν ομως...Ασε που δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος γοητευεται τοσο πολυ απο την υπερβολικα ανεξαρτητη φυση του ζωου και απο την εντονη ξεροκεφαλια του...
Δεν λεω,οσοι εχετε ακιτα και τα βγαζετε περα μαζι τους,σας αξιζουν πολλα συγχαρητηρια!Απο εκει και περα ομως το οτι εχει γεμισει ο τοπος απο ακιτα ειναι καθαρα και μονο επειδη ειναι πανεμορφα και πρωταγωνιστες σε συγκινητικη ταινια...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ρε Νεφελάκι.... ποιοι είναι πια αυτοί οι ολοι οι τόσο σχετικοί με το θέμα ακίτα που σου τα είπανε και σε ενημερώσανε και που εσύ βασίστικες στη γνώμη τους.... ιδιοκτήτες, κτηνίατροι, απλοί γνωστοί που λένε ότι ξέρουν???

Δυστυχώς βασικό σου κριτήριο είναι η εμφάνιση και μόνο ...
Απορώ πως δεν το έχεις καταλάβει Χρυσούλα μου! "Γνώστες" της φυλής! Δηλαδή άλλα άτομα που έχουν δει την ταινία!
Και μην ακούσω Nefelaki ότι σου είπε εκτροφέας κάτι τέτοιο... Γιατί ποιος νοήμων άνθρωπος μιλώντας με κάποιον ΜΙΑ φορά μπορεί να κρίνει αν είσαι ικανή ή όχι να χειριστείς ενα δυναμικό σκύλο!
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλα,σορρυ κιολας,γνωριζες τη φυλη πριν την ταινια πώς,απλα σαν ονομα ή ηξερες και χαρακτηριστικα της φυλης;Και προφανως σου αρεσαν απο τοτε και με αφορμη και την ταινια αρχισες να την ψαχνεις πιο πολυ,αρα να ενημερωνεσαι πιο πολυ,ετσι;Γιατι θα επρεπε να εχεις πιο εμπεριστατωμενη αποψη αν ψαχνεσαι απο τοτε,λεγοντας οτι την γνωριζες απο τοτε τη φυλη.

Και οταν γραφουν οτι εισαι μικρη;Αν μπορεις θυμησε μου την ηλικια σου.
Ηξερα σχεδόν τα πάντα για την ράτσα πριν δω την ταινία επειδή είχε η θεια μου. Ειμαι 20
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ρε Νεφελάκι.... ποιοι είναι πια αυτοί οι ολοι οι τόσο σχετικοί με το θέμα ακίτα που σου τα είπανε και σε ενημερώσανε και που εσύ βασίστικες στη γνώμη τους.... ιδιοκτήτες, κτηνίατροι, απλοί γνωστοί που λένε ότι ξέρουν???

Δυστυχώς βασικό σου κριτήριο είναι η εμφάνιση και μόνο ...
Εκτροφείς και κτηνιατροι. Ξέρεις όμως τι κατάλαβα; Αυτοί νοιάζονται απλά να πουλήσουν το κουτάβι. Δεν τους ενδιαφέρει αν μπορείς πραγματικά να τα βγάλεις πέρα. Μου λεγαν δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το σκυλι αν εκπαιδευτή σωστά! Και έρχονται τώρα τα παιδιά που έχουν αρσενικά ακιτα και μου λένε τα προβλήματα τους και πώς πραγματικά είναι η κατάσταση!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Απορώ πως δεν το έχεις καταλάβει Χρυσούλα μου! "Γνώστες" της φυλής! Δηλαδή άλλα άτομα που έχουν δει την ταινία!
Και μην ακούσω Nefelaki ότι σου είπε εκτροφέας κάτι τέτοιο... Γιατί ποιος νοήμων άνθρωπος μιλώντας με κάποιον ΜΙΑ φορά μπορεί να κρίνει αν είσαι ικανή ή όχι να χειριστείς ενα δυναμικό σκύλο!
και όμως μου τα ειπε κετροφέας! Αν θες το πιστεύεις! Φυσικά και μου αρέσει στην εμφάνιση το ακιτα αλλά πανώ απ ολα μετράει για μένα ο χαρακτήρας! Αν δεν μετρούσε θα έπαιρνα ακιτα χωρίς καναν ενδιασμό μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Εχω αρχισει να πιστευω οτι το βασικο κριτηριο των περισσοτερων που επιλεγουν ακιτα ειναι η εμφανιση και μονο...Εξαλλου τα ακιτα και τα σιμπα ινου που μοιαζουν παρα πολυ σαν φυλες,ειναι τα σκυλια με υψηλοτερα ποσοστα εγκαταλειψης στην αμερικη...Επειδη πολυ απλα πηραν το κουταβακι που μοιαζει με αρκουδακι,και νομιζαν οτι θα εχουν εναν ζουζουνο και οταν θα ενηλικιωθει!!Ποσο εξω πεφτουν ομως...Ασε που δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος γοητευεται τοσο πολυ απο την υπερβολικα ανεξαρτητη φυση του ζωου και απο την εντονη ξεροκεφαλια του...
Δεν λεω,οσοι εχετε ακιτα και τα βγαζετε περα μαζι τους,σας αξιζουν πολλα συγχαρητηρια!Απο εκει και περα ομως το οτι εχει γεμισει ο τοπος απο ακιτα ειναι καθαρα και μονο επειδη ειναι πανεμορφα και πρωταγωνιστες σε συγκινητικη ταινια...
Καλά, δεν είναι σκυλιά δολοφόνοι...Μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο...
Κυριαρχικά με σκυλιά του ίδιου φύλου είναι....Ούτε τα πρωτα που έχουν αυτό το "θεματάκι" ούτε τα τελαυταία.
Και δεν είναι τόσο μεγάλα και δυνατά.... 35-45 κιλά είναι...
Δλδ όσοι έχουν σκυλιά που είναι πάνω από 50-60 κιλά τι πρέπει να κάνουν??
Υπάρχουν πολύ ποιο δύσκολες φυλές...
Απλά στα Ακίτα δεν τους φαίνεται, εκ πρώτης όψεως...Ούτε εκ δεύτερης... ;-)
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Γιατί δεν παίρνεις θηλυκό;
Ολα τα ζωάκια που είχα ήταν θυλικά. Και οι 2 σκυλίτσες οι ημιαιμες που είχα και αυτές θυλικές ήταν και κάθε φορά που γάναμε βόλτα μαζεύονταν 10 αρσενικά απο πίσω.... Δεν θέλω να τραβάω τα ίδια
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Εγώ πάντως δεν ε΄χω δει ουτε ενα ακίτα ούτε στις φιλοζωικές που ψάνχω κάθε μέρα ούτε κα στον δρόμο που να το έχει κάποιος!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλά, δεν είναι σκυλιά δολοφόνοι...Μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο...
Κυριαρχικά με σκυλιά του ίδιου φύλου είναι....Ούτε τα πρωτα που έχουν αυτό το "θεματάκι" ούτε τα τελαυταία.
Και δεν είναι τόσο μεγάλα και δυνατά.... 35-45 κιλά είναι...
Δλδ όσοι έχουν σκυλιά που είναι πάνω από 50-60 κιλά τι πρέπει να κάνουν??
Υπάρχουν πολύ ποιο δύσκολες φυλές...
Απλά στα Ακίτα δεν τους φαίνεται, εκ πρώτης όψεως...Ούτε εκ δεύτερης... ;-)
Αυτο που λεω ειναι το ακιτα ειναι προκληση για τον ιδιοκτητη.Ειναι σιγουρα πιο δυσκολα απο πολλες αλλες ρατσες ακριβως λογω της ανεξαρτητης φυσης τους και της ξεροκεφαλιας τους.Δεν ειπα οτι ειναι σκυλια δολοφονοι,προς θεου...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ολα τα ζωάκια που είχα ήταν θυλικά. Και οι 2 σκυλίτσες οι ημιαιμες που είχα και αυτές θυλικές ήταν και κάθε φορά που γάναμε βόλτα μαζεύονταν 10 αρσενικά απο πίσω.... Δεν θέλω να τραβάω τα ίδια
Μήπως μαζεύονταν τα 10 αρσενικά γιατί τις έβγαζες βόλτα με οίστρο?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλά, δεν είναι σκυλιά δολοφόνοι...Μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο...
Κυριαρχικά με σκυλιά του ίδιου φύλου είναι....Ούτε τα πρωτα που έχουν αυτό το "θεματάκι" ούτε τα τελαυταία.
Και δεν είναι τόσο μεγάλα και δυνατά.... 35-45 κιλά είναι...
Δλδ όσοι έχουν σκυλιά που είναι πάνω από 50-60 κιλά τι πρέπει να κάνουν??
Υπάρχουν πολύ ποιο δύσκολες φυλές...
Απλά στα Ακίτα δεν τους φαίνεται, εκ πρώτης όψεως...Ούτε εκ δεύτερης... ;-)
tsimakgr δυνατο μπορει να μην ειναι για εναν αντρα.
εγω που ειμαι γυναικα και οχι ντερεκι ακομα και τα 30 κιλα της δικιας μου δεν ειναι ευκολο να τα κουμανταρω.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγώ πάντως δεν ε΄χω δει ουτε ενα ακίτα ούτε στις φιλοζωικές που ψάνχω κάθε μέρα ούτε κα στον δρόμο που να το έχει κάποιος!
Σε φιλοζωικη στην ελλαδα προφανως και δεν θα βρεις...Για την Αμερικη μιλησα.
Στο δρομο κυκλοφορουν πολλοι με ακιτα.Ψαξε καλυτερα!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι μην πιστευείς οτι σου λένε εκτροφείς, κτηνίατροι κλπ γιατί θέλουν να βγάλουν λεφτά! Θα το ψάξω πολύ το θέμα και θα δω άλλες φυλές. Πρώτα θα είμαι 100% σίγουρη οτι μπορώ να τα βγάλω πέρα με μια ράτσα και έπειτα θα προχωρήσω σε απόκτηση κλπ... Το μόνο σίγουρο είναι οτι έχω πολύ διάβασμα και ψάξιμο... Μπορείται να μου πείτε κάποιοες ράτσες που να είναι "ευκολες" δηλαδή να κάνουν για αρχάριο, ώστε να αρχίσω το ψάξιμο; Να του αρέσουν τα παιχνίδια και οι δραστηριότητες και να θέλει να περνάμε πολύ χρόνο μαζί. Να δένεται με την οικογένεια αλλά να έχει ιδιαίτερο δεσμό με εμένα. Εχετε κάτι να προτείνεται;
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Σε φιλοζωικη στην ελλαδα προφανως και δεν θα βρεις...Για την Αμερικη μιλησα.
Στο δρομο κυκλοφορουν πολλοι με ακιτα.Ψαξε καλυτερα!
Εδώ είδα μόνο ενα ασπρο τυφλό που προφανώς το παράτησαν γιατί τυφλόθικε(σε φιλοζωική). Στον δρόμο ααα ναι τώρα που το θυμάναι τις προάλες είδα το πρώτο ακίτα απο κοντά (15 μέτρα αόσταση) είναι το κοντινότερο που έχω δει. Βέβαια επειδ΄γ έχω και μια κάποια γκαβομάρα μπορεί να μην ακίτα...:p
 






epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Μου λεγαν δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το σκυλι αν εκπαιδευτή σωστά!
Έτσι είναι, μια χαρά στα έλεγαν. Σαφέστατα θα θέλουν να επιβληθούν ακόμα και όταν είναι σωστά εκπαιδευμένα αλλά τότε θα μπορείς να κάνεις κουμάντο εσύ και όχι ο σκύλος. Ξέρω δύο άτομα με ακίτα (το ενα εκτροφείου και το άλλο ημίαιμο) κανένα τους δεν έχει πρόβλημα (τουλάχιστον όχι τόσο μεγάλο) με άλλα αρσενικά. Και αυτο επιτεύχθηκε χάρις την βοήθεια του εκπαιδευτή αλλά και από πολύ προσπάθεια από τους ιδιοκτήτες,οι οποίοι είναι αρκετά (αν όχι πολύ) έμπειροι με σκυλιά. Άποψη μου και φιλική πάντα, μην πάρεις ακίτα ακόμα, απο τις αντιδράσεις σου θεωρώ πως δεν είσαι έτοιμη. Φιλικά Μάκης...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3