Akita inu;


Status
Κλειδωμένο θέμα


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ηηηηηηηη ντροπη μου. Σορρυ εχω χασει το μπουσουλα με τοσα που εχω διαβασει. Χαθηκα η καημενη :p
Ωραια ερωτηση 2 : Οταν ειχες παει Νεφελη στον εκτροφεα δεν ειχες δει τα σκυλια του ή μιλησατε απο το τηλεφωνο?
Στην τρίτη άκυρη ερώτηση θα γράψεις τιμωρία! Μίλησε με εκτροφείς τηλεφωνικώς! Δε νομίζω να είδε κάποιον απο κοντά! (ειτε Γ.Π. είτε ακίτα)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Βρε αι στο διαολο. Ολοι νομιζεται οτι μονο εσεις κανεται για σκυλο. Δεν χαρικα καθολου που σας γνωρισα. Αντιο.
Αααα εγώ χάρηκα πολύ βρε Νεφέλη....κρίμα!
Απλά εμείς δε νομίζουμε ότι κάνουμε για σκύλο γι αυτο και διαβάζουμε ασχολούμαστε για να τον κάνουμε να είναι όσο το δυνατό καλύτερη η ζωή του!
Δε παίζουμε μαζί του...για αυτό είναι τα λούτρινα!
Αντίος αμίγκος
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Στην τρίτη άκυρη ερώτηση θα γράψεις τιμωρία! Μίλησε με εκτροφείς τηλεφωνικώς! Δε νομίζω να είδε κάποιον απο κοντά! (ειτε Γ.Π. είτε ακίτα)
Μην της απαντας αλικη!!! Αστην να το διαβασει απο την αρχη το θεμα για τιμωρια!!!!!:p
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Στην τρίτη άκυρη ερώτηση θα γράψεις τιμωρία! Μίλησε με εκτροφείς τηλεφωνικώς! Δε νομίζω να είδε κάποιον απο κοντά! (ειτε Γ.Π. είτε ακίτα)
Οκ οκ εχω πολλα κενα απο οτι φαινετε. Δεν διαβασα καλα το θεμα :roll:

Μην της απαντας αλικη!!! Αστην να το διαβασει απο την αρχη το θεμα για τιμωρια!!!!!:p
Απαπα εσυ εισαι αυστηρος #-o:p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χαχαχα καλοκαίριασε και ώρα ν'αρχίσουν τα μπάνια!

Δεν ξέρω γιατί θυμώνεις Νεφελάκι, αφού ξέρεις και η ίδια όχι πως δεν κάνεις για ιδιοκτήτης Ακίτα, αλλά πως ο χαρακτήρας των Ακίτα δεν σου κάνει! Οπότε γιατί αμήνεσαι όταν σου λένε τα παιδιά πως παίρνεις σκύλο μόνο γιατί σου αρέσει εμφανισιακά; Ποτέ δεν παίρνουμε σκύλο μόνο γιατί μας αρέσει εμφανισιακά ή γιατί τον θέλουμε για εκθέσεις μορφολογίας. Οταν γίνει 45 κιλά σκύλαρος, βγάλει επιθετικότητα σε άλλα σκυλιά και γάτες και δεν μπορέσεις να τον κουμαντάρεις όταν δει άλλο ζώο, τι θα κάνεις; Θα έρθεις στο φόρουμ (ή οποιοδήποτε φόρουμ) για βοήθεια; Θα ζείτε μια κόλαση και εσύ και το σκυλί σου και στο τέλος θα γίνετε μόνο βάρος ο ένας στον άλλον.

Με τον πρώτο μας σκύλο αναπόφευκτα κάνουμε πολλά λάθη, και μερικοί καταλαβαίνουν, δυστυχώς αργά, πως δεν είναι τύποι για κανέναν σκύλο. Αν έχεις πιο ήπιο ζώο είναι πιο εύκολο να διορθώσεις τα λάθη όταν γίνουν, αλλά με ένα τόσο κυριαρχικό και χοντροκέφαλο σκύλο όπως το Ακίτα, δύσκολο κάνεις "reset"!

Πάντως εύχομαι να το σκεφτείς σοβαρά πριν πάρεις σκύλο, επίσης σκέψου το για το θηλυκό. Είναι πιο εύκολα από τα αρσενικά. Νομίζω πως ζεις κάποιο παραμύθι. Θες τον "τέλειο" σκύλο, αλλά αυτός δεν υπάρχει. Θέλει πολλή δουλειά και αφοσίωση. Είσαι 20 χρονών και είσαι κοπέλα. Ειλικρινά δεν σου συνηστώ καθόλου καμία κυριαρχική φυλή. Πριν θυμώσεις σκέψου τι έχει γραφτεί εδώ.
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Νεφελη μενεις θεσσαλονικη.Θεσσαλονικη ειναι τα 2 καλυτερα εκτροφεια στην Ελλαδα ακιτα(μην πω τα μονα γιατι ειναι αμφιλεγομενο ) 25 σελιδες θεμα λες οτι θες παρα πολυ ακιτα και το ψαχνεις.Τωρα διαβασα οτι απο κοντα δεν εχεις δει ακιτα.Εγω απορω γιατι δεν πας να δεις τα σκυλια απο κοντα και να μιλησεις με γνώστες και να ρωτησεις οτι θες και να παρεις τις απαντησεις σου?Εγω που δεν ειμαι απο Θεσσαλονικη ειχα παει 6 7 φορες μονο και μονο για να δω τα σκυλια να μιλησω με τον εκτροφεα ωστε να παρω την τελικη αποφαση.
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Σου έχω πρόταση τρελή!! Τέλος η ανασφάλεια και τα διλήμματα...τέλος στο άγχος των συμforumιτών για το αν θα τα καταφέρεις να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις οποιουδήποτε σκύλου, τέλος στα pedigree και του εκτροφείς και το κόστος που σου βάζει φρένο. Τέλος στις φοβίες για το αν μπορείς να το έχεις ελεύθερο στο πάρκο και στο αν θα σε ακολουθεί στο έλα. Δε χρειάζεται ούτε εκπαίδευση το πας μόνο μπρος πίσω χωρίς να σε τραβάει. Ιδού:

Σκυλάκι GoGo - YouTube


Αποφάσισε το και βάλε τα γυαλιά σε όλους!!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
20 χρονών έχεις κάτσει να σκεφτείς οτι φοιτητική ζωή και σκύλος είναι οτι πιο δύσκολο?
Όταν θα φτάνει το τέλος του μήνα εσυ μπορείς να τρως τυρόπιτα αλλα ο σκύλος δεν φταίει σε κάτι.
Όταν θα σκάνε έκτακτα έξοδα θα τας σκας για το σκυλί και ας έχεις ξεμείνει απο τσιγάρα.
Θα γυρνάς στο σπίτι πίτα και το μονο που θα θέλεις είναι να ναρκωθείς για μέρες κάποιος θα πρέπει να βγει βόλτα...
¨οταν οι άλλοι θα τα πίνουν στα μπαράκια εσύ ή θα τα πίνεις μαζί με το σκυλί ή θα πρέπει να γυρίσεις πίσω.
Καλά για εκδρομές και σκ μην μιλήσω καλύτερα.
Το καλοκαίρι θα θες διακοπούλες και θα πρέπει να το ''ξεφορτωθείς'' κάπου.
Η μάνα σου θα ουρλίαζει για τις τρίχες στον καναπέ....
ξέχνα το κομμωτήριο θα πρέπει να γνωρίσεις τους γκρούμερ αφου θες και εκθέσεις.

δεν ειναι τα σκυλάκια για πάντα κουτάβια, μεγαλώνουν και εαν δεν μεγαλώσουν σωστα μόνο πρόβλημα αποτελούν και δεν τα βρίσκει κανεις χαριτωμένα...
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Το θέμα πρεπει να κλείσει εδώ γιατί κάποιοι παραφέρονται. Η αλήθεια είναι ότι τα Akita Inu είναι μια πολύ δύσκολη φυλή η οποία θέλει προσοχή, με λάθος χειρισμό ο απειρος ιδιοκτήτης θα την πληρώσει κάποια στιγμή τη νύφη. Επίσης οι φοιτητές δεν μπορούν να έχουν μεγαλόσωμα σκυλιά γιατι στις διακοπές πως θα τα μεταφέρουν; Νεφέλη χωρίς ειρωνία και με απόλυτη ειλικρίνεια θα σε συμβούλευα να μην πάρεις ακόμα Akita Inu, παρόλο που σου είπα ότι είμαι διατεθειμένος να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις και απορίες σου όπως και σε άλλους ανερχόμενο θα ιδιοκτήτες Akita Inu, προτιμησες να τρολάρεις στο forum. Αν ήσουν σωστή και υπεύθυνη θα το είχες αποφύγει όλο αυτο. Αν σε αποκλείσουν απο την κοινότητα μας δεν θα έχουν άδικο.

Κι εσείς οι παλιοί έξυπνακηδες που πουλάτε ειρωνία χαλαρώστε λιγάκι, θα έπρεπε να κατευνάζετε τα πνεύματα και να βοηθάτε τους νέους χρήστες, με το να δημιουργείτε αντιπαραθέσεις μόνο κακό κάνει στο forum αλλά και στην εικόνα σας.

Φιλικά
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Δεν θα παρω Ακιτα, γιατί δεν θέλω το σκυλί να δυστυχήσει. Αναγνωρίζω και μόνη μου οτι δεν είμαι έτοιμη για εναν τέτοιο σκύλο. Θα παρω γερμανικο και το εχω ηδη κλεισει. Και όλα αυτά περι φοιτητικής ζωης τα εχω σκεφτεί! Λεγατε να μην τα είχα σκεφτει και να προχωρούσα στην αποκτηση σκύλου; Οσο για της διακοπες θα το παιρνω μαζί μου (έχω αυτοκίνητο) και αν δεν μπορέσω να το πάρω θα το αφήσω για λίγες μέρες στους γονείς μου ή σε κάποιον φίλο που ξέρω πως θα το προσέχει. Δεν τρολάρω, νομίζω αυτη την δουλεία την κάνουν άλλα ατομα εδω μέσα! Και το οτι είμαι ανάμεσα σε 2 φυλές και απλά δεν θέλω ενα δυστυχισμένο σκύλο, δεν σημαίνει πως είμαι ανεύθυνη, ίσα ίσα οτι είμαι αρκετά συνηδητοποιημένη και έχω τα @@@@δια για να πω οτι εγω για την συγκεκριμένη φυλή ΔΕΝ ΚΑΝΩ! Οποιος νομίζει οτι τρολάρω προβλημά του. Αυτές τις μέρες έμαθα κάτι πολύ σημαντικό! Μην βοηθάς αυτούς που δεν θέλουν την βοηθειά σου και μην μιλας σε αυτούς που δεν σε ακούν! Ενας πολύ καλός μου φίλος απο εδω, με βοήθησε να το καταλάβω! Γι αυτό λοιπόν δεν θα κάθομαι να χαλιέμαι εγω για τον κάθε π@π@ρα...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ειλικρινα τωρα αφου θα παρεις τελικα γερμανακι , γιατι δεν παιρνεις τον ερμη τον αδεσποτακο? η ερωτηση ειναι σοβαρη και δεν ειναι για να στην πω και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση , αν βεβαια εχεις ορεξη να απαντησεις
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ειλικρινα τωρα αφου θα παρεις τελικα γερμανακι , γιατι δεν παιρνεις τον ερμη τον αδεσποτακο? η ερωτηση ειναι σοβαρη και δεν ειναι για να στην πω και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση , αν βεβαια εχεις ορεξη να απαντησεις
τι ρωτας κι εσυ ρε σιρκος? εχουμε να παμε και σε εκθεσεις!
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ειλικρινα τωρα αφου θα παρεις τελικα γερμανακι , γιατι δεν παιρνεις τον ερμη τον αδεσποτακο? η ερωτηση ειναι σοβαρη και δεν ειναι για να στην πω και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση , αν βεβαια εχεις ορεξη να απαντησεις
Δυστυχως καποιος απο εδω μεσα εβαλε το χερακι του ωστε να με κρινουν ακαταλληλη για τον Εμρη και για οποιοδηοτε αδεποτο... Δεν ξερω ποιος και δεν με ενδιαφερει κιολας. Αλλα οκ πες οτι ειχαν δικαιο να το πουν επειδη ειπα καποια πραγματα, τα οποια στην πραγματικοτητα τα ειπα για να ξεφωρτοθω καποιους απο εδω μεσα, ομως ειπώθικαν. Αυτο που με νευριασε σε σημειο που δεν παει παρα πανω, είναι οτι μου ειπαν "Ετσι κι αλλιως δεν θα στον διναμε γιατι απο το πρωτο τηλεφωνο που μας πηρες, καταλαβαμε οτι εισαι χαζη, επειδη δεν μπορεσες να απαντησεις σε μια απλη ερωτηση "που μενει ο φιλος σου που λες οτι μπορει να τον φιλοξενησει στην Αθηνα" Πραγματικα δεν ήξερα που ακριβως μένει, γιατί έχει λίγο καιρό που μετακόμισε εκει. Εκτος αυτού μου είπαν οτι τόσο καιρό εξαφανίστικα και ξαφνικα ρωταω για εναν μαυρο γατο, ο οποιος με ενδιεφερε(σκεφτομουν να ιυθετησω τον Ερμη και μαζί ακόμα ενα γατάκι απο την φιλοζωικη για να έχει παρέα και ο Ερμης και η δικια μου η γατα) ενω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ρωτουσα τι κανει ο Εμρης την κοπελα που τον είχε... Τώρα είναι σε πανσιον ο καημένος...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν θέλεις την γνώμη, ενός πολύ μεγαλύτερου από εσένα, τα έχεις κάνει...μπάχαλο.
Ισως θα έπρεπε να κάτσεις να σκεφτείς, εκτός απ'το αν πρέπει να έχεις σκύλο και τι σκύλο, πως γίνεται τόσοι άγνωστοι σε σένα άνθρωποι, εδώ...αλλού..., να σε έχουν κρίνει ακατάλληλη, γενικώς.

Δίκαια; Αδικα; Γιατί;

Κάνε ένα break λοιπόν από τα ποσταρίσματα, καθάρισε το μυαλό σου και απλώς συνέχισε να μαθαίνεις πράγματα, χωρίς να κάνεις άλλες προγραμματικές δηλώσεις. Οπως ελπίζω να κατάλαβες...δεν σε οδηγούν πουθενά.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα