Alaskan Malamute... Απλώς άγνωστα


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τα "βασιλικα" Ροτβαιλερ δεν εχουν καμια σχεση με τα Μαλαμουτ του Wakon...Τα οποια ειναι τεραστια και δεν εχει να κανει με κοντους ανθρωπους...
Δεν ειναι ολοι ανθρωποι κοντοι..
[video=youtube;XQErawVDFjc]http://www.youtube.com/watch?v=XQErawVDFjc[/video]
Επισης ποτε δεν αποθεωσα τα Μαλαμουτ του Wakon..Ειπα απλως το σκυλι του φιλου ηταν μεγαλο και πολυ ομορφο....
Αν θελω να βρω ρατσες μεγαλοσωμες ξερω ποιες ειναι.Ειχα αλλωστε CAO.
Φυσικά και σχετίζονται και τα Βασιλικά Ροτβάιλερ και τα Γιγαντόσωμα Μάλαμιουτ με την άγνοια του ανθρώπου και την υπερβολή που διακατέχει το ανθρώπινο είδος.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Φυσικά και σχετίζονται και τα Βασιλικά Ροτβάιλερ και τα Γιγαντόσωμα Μάλαμιουτ με την άγνοια του ανθρώπου και την υπερβολή που διακατέχει το ανθρώπινο είδος.
Σεβαστο αυτο...Απλα ειπα και ξαναλεω οτι μπηκα μην γνωριζοντας την φυλη και απλα ηξερα ενα εκτροφειο λογω φιλου...Απο εκει και περα ουτε εγω ειμαι της αποψης να ειναι τα σκυλια υπερβαρα...
Αλλωστε στα Ροτβαιλερ το κατεκρινα...
Και ξανα λεω ουτε αποθεωσα το Wakon.Ειπα απλα οτι βγαζει μεγαλα σκυλια...
Τοσο απλα..Γενικα σε ρατσες που γνωριζω ειμαι απολυτος σε πολλα πραγματα..
Σε ρατσες που δεν γνωριζω κανω τουμπεκι...
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
[video=youtube;18vSOGjjblc]http://www.youtube.com/watch?v=18vSOGjjblc&feature=feedrec_grec_index[/video]
 








gkavala

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2012
26
0
kavala
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΛΑΜΟΥΤ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Χτες το βραδυ ειδα στην παραλια εναν ασπρο σκυλο που απο μακρια μου εμοιασε samoyed.
Λεω στην δικη μου ελα βρηκαμε καποιο της φυλης σου κ μαλλον αγορακι γιατι αν κ καθιστο κ μακρια εδειχνε εμφανως πιο μεγαλοσωμο. Παμε να παιξετε.
Φτανουμε κοντα κ σηκωνεται ενα θηριο!
Τριπλασιο απο τη δικη μου κ το μονο κοινο που ειχαν ηταν το χρωμα κ εμοιαζε καπως το εξωτερικο τριχωμα!
Ρωτησα την φυλη του κ μου ειπε η κυρια που το ειχε πως ειναι Μαλαμουτ καθαροαιμο!
Εμεινα γιατι πρωτη φορα ειδα τετοιο "θηριο" σε μεγεθος μαλαμουτ 10 χρονων κ αφανταστα ηρεμο!
Οταν λεω θηριο το εννοω μιλαμε η δικια μου χαθηκε διπλα του!
Το αναφερω γιατι τωρα διαβαζα (βασικα εψαχνα να βρω αν ηταν οντως μαλαμουτ το χτεσινο) στο θεμα κατι για GIANT ALASKAN MALAMUTE.
Ακομη δεν μπορω να το χωνεψω..
Τεραστιο μιλαμε!
 


CathyB

Active Member
14 Μαϊου 2014
43
59
Λίγο καθυστερημένα, να πω ότι επισκέφθηκα τον τύπο με τα giant στα Ιωάννινα και πραγματικά ένα αρσενικό που κράτησε από γέννα αυτών που έφερε από Αμερική είναι γύρω στα 120 κιλά. Πολύ πολύ μεγαλύτερο από τον πατέρα. Είναι πραγματικά τεράστια. Μας έδειξε και κουτάβι 5 ημερών θηλυκό από γέννα giant και ήθελε και τα δύο χέρια για να το κρατήσει. Πέρα από αυτό, κάποια πράγματα μου έκαναν άσχημη εντύπωση όπως ότι στη σελίδα του (που το είδα μετά) γράφει ότι κάνει παραγγελίες κουταβιών. Αλλά για να είμαστε ειλικρινείς, μου έδειξε τα πέντιγκρί τους (αμερικάνικα ήταν). Και μας είπε ότι εν ασχολείται με εκθέσεις. Συνέβη μόλις προχθές. Επισκέφθηκα όμως και το Ioannina wolves ζθες και σήμερα και πραγματικά είδα καταπληκτικά ζώα. Αυτό που ήθελα και περίμενα να δω. Πραγματικά μάλαμουτ. Αληθινά σκυλιά.
 
Last edited:


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Αγαπητή CathyB τυχαίνει να συμφωνώ μαζί σου - απόδειξη ότι πήρα 2 κουτάβια από τον κύριο Σπύρο (μιλάω για τα normal και όχι για τα giant) .
Υπάρχει όμως, ή τουλάχιστον υπήρξε, στο forum, μια τάση έντονης αμφισβήτησης που προκάλεσε αυτό που στο χωριό μου το λένε heated conversation.
Απλά για να γνωρίζεις, στην περίπτωση που σου διέφυγε! ;)
 
  • Like
Reactions: CathyB


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εχω μιλήσει και γω με τον Σπύρο , σοβαρός άνθρωπος .
Δυστυχώς δεν κατεβαίνει στις ελληνικές εκθέσεις… τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια , δεν ξέρω αν πηγαίνει εξωτερικό .

Όσο για το "giant", giant ειναι μονο η εταιρία του Γιανγκου Δράκου .
Το οτι έχει pedigree -προφανώς απο το μπακάλικο του AKC- δε λέει τιποτα.
Ο AKC ουσιαστικά μια database ειναι όπου οτι δηλώσεις είσαι :)
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
O Σπύρος έχει σταματήσει πια να εκτρέφει.
Εθελοντικό "fold in" λόγω προσωπικών καταστάσεων.

Σε άλλο νήμα ("Η απάτη έχει όνομα και επίθετο" - ξεκίνησε για άλλο άτομο αλλά στη συνέχεια ενεπλάκη και το δικό του όνομα) κάναμε πολύ μεγάλη κουβέντα για αυτόν και μάλιστα βρέθηκα να προσπαθώ να τον υπερασπιστώ χωρίς να έχω φυσικά κάποιο ίδιον συμφέρον.

Συμφωνώ και εγώ ότι πρόκειται για σοβαρό άνθρωπο με αγάπη προς το αντικείμενο και ταυτόχρονα με κοινή λογική!

Άλλωστε επέλεξα να πάρω από αυτόν τα 2 καινούργια μου κουτάβια...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εγω εχω απορία (αν γνωρίζει κάποιος) πως γίνανε γιγαντόσωμα
και απο ποιες διασταυρώσεις. Και πως απο αυτές τις διασταυρώσεις
κρατήσανε την ιδια εμφάνιση.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ο θεματοθέτης το έθιξε στην παρουσίασή του.

Αρχικά υπήρχαν δύο "τύποι" το Kotzebue (ας το πούμε το μικρό) το οποίο ήταν και αυτό που είχε αρχικά ορισθεί ως πρότυπο από το AKC και το M'Loot (πολύ πιο μεγάλο).
Υπήρξε και μια τρίτη γραμμή η Hinman-Irwin αλλά με μικρή επίδραση (πολύ λίγα εξετράφησαν άρα αμφισβητείται η αυτοτέλειά της) και δεν θα ασχοληθώ με αυτήν περισσότερο.

Μέχρι το 1950 το "μικρό" ήταν το Standard. Στη συνέχεια λόγω του μικρού αριθμού υπαρχόντων "σωστών" και μετά από έντονες αντιδικίες τα standards αναθεωρήθηκαν (μπήκαν τα "μεγαλύτερα" Μ'Loots) και έτσι φτάσαμε στα σημερινά δεδομένα.

Τα giant είναι απλά (απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω) η προς τα "επάνω" επιλεκτική εκτροφή μεγάλων malamutes με τις γνωστές συνέπειες της υπερβολής.
Δεν μπόρεσα να βρω στη βιβλιογραφία αναφορές μίξης με άλλες φυλές.

Πάντοτε με επιφύλαξη τα παραπάνω.

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα παρακαλώ να μας πει.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο:

Υπάρχει η θεωρία της γενετικής παραλλαγής σε σχέση με το γονίδιο FGF5 που έχει σχέση με την ικανότητα του σκύλου να ρίχνει το τρίχωμά του και ταυτόχρονα με το μέγεθός του.

Γενετική παραλλαγή λοιπόν που "τείνει" να βγάλει πολύ πιο μεγάλα Malamutes.

Αν αυτό συμβεί σε M'Loots (που ήδη είναι τα "μεγάλα" malamutes) τότε το μέγεθος φεύγει ακόμη περισσότερο προς τα επάνω και τα υπόλοιπα είναι θέμα επιλεκτικής εκτροφής

Scientific journal Reference : D. J. E. Housley and P. J. Venta (2006) The long and the short of it: evidence that FGF5 is a major determinant of canine "hair"-itability. Animal Genetics
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf