Arden Grange - Ξηρά τροφή


D

Deleted member 14614

Guest
Οκ επισήμως αλλάζω τροφή. Αν και επιμένω ότι είναι πολύ καλή τροφή η Arden Grange, του έδωσα Imodium για τη διάρροια και η μόνη βελτίωση είναι ότι έχει πολύ μαλακά κακά πλέον. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι βγάζει περισσότερη τρίχα από πριν. Η χαριστική βολή ήταν σήμερα που αρνιόταν να φάει, του έδωσα λίγη κονσέρβα-όλα καλά και όταν έβαλα μέσα στην τροφή της κονσέρβας λίγες κροκέτες, την έφτυσε, απομάκρυνε τις κροκέτες και έφαγε το υπόλοιπο! Με βλέπω ή για Nutro ή για Sam's Field (άκουσα κι από άλλους καλά λόγια)...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κακως κανεις, κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον. Η τροφη δεν εχει προλαβει ΚΑΝ να δρασει. Το διαστημα που τη δινεις ειναι ελαχιστο. Εγω θα τη συνεχιζα σε συνδυασμο με id την οποια και θα μειωνα σιγα σιγα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τελικά, έχεις δίκιο aouimbae. Μίλησα με κτηνίατρο και μου είπε τα ίδια με εσένα. Είμαι υπερβολικά αγχώδης με αυτό το θέμα και πρήζω κι εσάς κιόλας χωρίς λόγο. Τελευταία ερώτηση: τι είναι το id?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ειναι απο την κτηνιατρικη σειρα της Hills, τη δινουν σε διαρροιες, εμμετους γενικοτερα σε γαστρεντερολογικα θεματα
 


D

Deleted member 14614

Guest
Οκ, αν και έπαθα ένα σοκ με την τιμή της, έχει μπει στο check list, αν δεν στρώσουμε! Ευχαριστώ!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Πρόσφατα απέκτησα ένα yorkshire 5 μηνών και θέλω να του προσφέρω μια ποιοτική τροφή.
Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα να δοκιμάσω την arden,μια τροφή με αρκετά καλά συστατικά και οικονομική.
Ηθελα να ρωτησω ποια απο τις δύο puppy που έχει η εταιρεία ενδύκνειται για το κουταβι?
H weaning/puppy(κιτρινη συσκευασια) η puppy/junior(γαλάζια συσκευασία)?
Τώρα χρησιμοποιώ μία που σε αναλογίες πρωτείνης και λιπαρών είναι κοντά με την weaning/puppy(32% πρωτεινη και 20% λιπαρα) και τρώει πάντα λίγο λιγότερο απο την συνιστώμενη ημερησία ποσότητα.
Nα συμπληρώσω οτι το κουτάβι είναι αρκετά μικρόσωμο(λίγο πάνω απο κιλό)και σύμφωνα με τον κτηνίατρο δεν προορίζεται να μεγαλώσει ιδιαίτερα...
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Πρόσφατα απέκτησα ένα yorkshire 5 μηνών και θέλω να του προσφέρω μια ποιοτική τροφή.
Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα να δοκιμάσω την arden,μια τροφή με αρκετά καλά συστατικά και οικονομική.
Ηθελα να ρωτησω ποια απο τις δύο puppy που έχει η εταιρεία ενδύκνειται για το κουταβι?
H weaning/puppy(κιτρινη συσκευασια) η puppy/junior(γαλάζια συσκευασία)?
Τώρα χρησιμοποιώ μία που σε αναλογίες πρωτείνης και λιπαρών είναι κοντά με την weaning/puppy(32% πρωτεινη και 20% λιπαρα) και τρώει πάντα λίγο λιγότερο απο την συνιστώμενη ημερησία ποσότητα.
Nα συμπληρώσω οτι το κουτάβι είναι αρκετά μικρόσωμο(λίγο πάνω απο κιλό)και σύμφωνα με τον κτηνίατρο δεν προορίζεται να μεγαλώσει ιδιαίτερα...
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!
5 μηνων εγώ δεν θα εδινα τη weaning, εμεις τρώγαμε την puppy/junior που ειχε και μια χαρά μεγεθος κροκέτας!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Προβληματιζομουν λογω του μικρου μεγεθους του μηπως το βοηθουσε περισσοτερο στην αναπτυξη η weaning/puppy,ομως για την ηλικια του ταιριαζει καλυτερα η puppy/junior και μαλλον θα καταληξω σε αυτη. Σ ευχαριστω ghelly!
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προβληματιζομουν λογω του μικρου μεγεθους του μηπως το βοηθουσε περισσοτερο στην αναπτυξη η weaning/puppy,ομως για την ηλικια του ταιριαζει καλυτερα η puppy/junior και μαλλον θα καταληξω σε αυτη. Σ ευχαριστω ghelly!

Δεν θα σε βοηθούσε κατι, ξέρω γιορκομάνα που δινει την κονσερβα της royal canin που ειναι για τα νεογέννητα και τη μάνα τους για να "φορτώσει" γραμμάρια το γιορκι της.... Δεν αλλαξε τίποτα.... στα 1680 ήταν στα 1700 ειναι τώρα!
Την τροφή πάντα θα την πηγαίνεις βασει ηλικίας.... δεν θες να παίρνει λάθος ποσότητες θρεπτικών συστατικών που δεν ταιριάζουν στο επιπεδο ανάπτυξης του. Όσο και να θες να πάρει βάρος, αν δεν ειναι από τη φύση του να πάρει, δεν θα κερδίσεις κατι.... Πάχος θα ειναι, που δεν ειναι καλό....
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Πολύτιμες οι συμβουλές σου ghelly και θα τις ακολουθήσω.Πες σου σε παρακαλώ στην περίπτωση που τρώει λιγότερο απο την ημερήσια συνιστώμενη ποσότητα(καμιά 10αρία γρ) πιστεύεις οτι πρέπει να του εμπλουτίζω την ξηρά με καμιά κονσέρβα ή λίγο ανθότυρο π.χ που τρελαίνεται?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πολύτιμες οι συμβουλές σου ghelly και θα τις ακολουθήσω.Πες σου σε παρακαλώ στην περίπτωση που τρώει λιγότερο απο την ημερήσια συνιστώμενη ποσότητα(καμιά 10αρία γρ) πιστεύεις οτι πρέπει να του εμπλουτίζω την ξηρά με καμιά κονσέρβα ή λίγο ανθότυρο π.χ που τρελαίνεται?
Kαλημερα, κοιτα να δεις τι γινεται... αν αρχίσεις να εμπλουτίζεις για να φάει, όταν θα πρεπει να φάει χωρις να εχει το κατιτις παραπάνω...δεν θα πλησιάσει την κροκέτα, οποτε όχι μόνο 10γρ λιγοτερα θα φάει, αλλά ουτε 1γρ. Στη δικιά μου που στο παρελθόν μετρουσα τις κροκέτες που ετρωγε με καημό, πλέον μόλις τελειώσει το φαι της, της δινω εγώ κατι σαν λιχουδίτσα, είτε λιγο γιαουρτι είτε λιγο κοτοπουλακι. Ανθότυρο και γενικά τυριά δεν δινω, 1) γιατι ειναι αλμυρα, 2) γιατι δεν τρωω τυρι και το σιχαίνομαι.
Απλά υπάρχουν γιορκι που θα φτάσουν 3 κιλά και τρώνε με όρεξη και αλλα που θα πάνε 2-2.5 κιλά και δεν τρώνε ολη την ημερησια ποσότητα. Εγώ αποδέχτηκα ότι ανηκουμε στη β' κατηγορία οποτε πλέον δεν σκάω πόσο τρώει. Και ειμαι και εγώ πιο ηρεμη και η μικρή πιο 'ορεξάτη'.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλημέρα!!Εχεις δίκιο,αυτό σκεφτόμαι και εγώ και τον αφήνω να φάει όσο θέλει...αυτό μόλις τελειώνει το φαγήτο λίγο γιαουρτάκι(1.5% φαντάζομαι) θα το εφαρμόσω.Λίγο όταν λές? μετά απο κάθε γεύμα?
Σε λίγες μέρες τελειώνει και η pro plan(3 φορες φαγητό 4 φορές κακά :()θα ξεκινήσουμε την arden..με την ελπίδα να του κάτσει καλά!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλημέρα!!Εχεις δίκιο,αυτό σκεφτόμαι και εγώ και τον αφήνω να φάει όσο θέλει...αυτό μόλις τελειώνει το φαγήτο λίγο γιαουρτάκι(1.5% φαντάζομαι) θα το εφαρμόσω.Λίγο όταν λές? μετά απο κάθε γεύμα?
Σε λίγες μέρες τελειώνει και η pro plan(3 φορες φαγητό 4 φορές κακά :()θα ξεκινήσουμε την arden..με την ελπίδα να του κάτσει καλά!
Οταν λέω λιγο γιαουρτι εννοώ όσο να αλλάξει τη γεύση της. Δεν ειναι αγελαδινό, δινω προβειο, τα λιπαρά του τα θεωρώ πιο ωφελιμα και στην ποσότητα που τρωει με το κουταλάκι του γλυκού δεν επιβαρύνουν τον οργανισμό.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλησπέρα!!Ξεκίνησα σήμερα την puppy/junior...θα γίνει ομαλή μετάβαση μίας εβδομάδας ανακατεμένη με την προηγούμενη τροφή όπως έχετε αναφέρει για αποφυγή διάρροιας..θα ενημερώνω για την πορεία.
ghelly στις προτεινόμενες δοσολογίες στην junior,απο 27-52 εβδομάδες δεν αναφέρει ποσότητα στα 1-3 κιλα..γιατι άραγε?θυμάσαι πόσο έδινες εσύ που κυμαίνεσαι σε αυτα τα κιλά?
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ θυμαμαι αμυδρα βεβαια, για 40-60 γρ! Δεν εχω στο σπιτι το πινακάκι αλλά εχω τη μεζούρα που το ειχα σημείωσει πανω της. Το σημαδάκι το ειχα στα 40 γρ περιπου
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλημέρα!Στη συγκεκριμένη συσκευασία στις εβδομάδες 27-52 αναγράφει ποσότητες απο 3-5 κιλά και πάνω...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Από όσο βλέπω και στην συσκευασία για ενηλικα από 1-3 ειναι 56-93....
με δεδομενο όμως ότι δεν εφτανε ποτε την ανωτατη ποσότητα η δικια μου, ετρωγε περιπου 50γρ κατα προσέγγιση. Οποτε εμένα ό,τι και να μου ελεγε το πινακάκι... δεν συμφωνουσε το σκυλι μου!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Εγώ θυμαμαι αμυδρα βεβαια, για 40-60 γρ! Δεν εχω στο σπιτι το πινακάκι αλλά εχω τη μεζούρα που το ειχα σημείωσει πανω της. Το σημαδάκι το ειχα στα 40 γρ περιπου
Μέχρι 26 εβδομάδες στα 1-3 δίνει 60-105..Official Distributor of Arden Grange, Applaws, Nature's Harvest and Trixie & VERY olive oil and
Λογικά μετά και εως τις 52 πέφτει λίγο η ποσότητα οπότε γυρω στα 40 νομίζω είναι καλά..