Arden Grange - Ξηρά τροφή


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλησπέρα!ενημέρωση για την πορεία αλλαγή τροφής.
Η αλλαγή έγινε σταδιακά και με βάση τις οδηγίες που αναφέρονται στο site της arden(7 ημέρες).Μέχρι την 5η μέρα ολα οκ,απο την 6 άρχισαν να μαλακώνουν τα κακά και την 7η που έδωσα μόνο arden ξεκίνησαν τούρτες(είχα υπολογίσει τσίμα τσίμα την προηγουμενη τροφη και δεν ειχα αλλη για να συνεχίσω σταδικά την αλλαγή).Το επόμενο πρωί παθαίνω ΣΟΚ..τούρτα με βλέννα κ λίγο αίμα και κάθε πέντα βήματα θέση αφόδευσης και να βγαίνει μύξα με μία σταγόνα αίμα..κτηνίατρο στο καπάκι και διάγνωση κολίτιδας..μου είπε να μην την σταματήσω την τροφή και αν σε 2 μέρες δεν δω βελτίωση να τα ξαναπούμε..ευτυχώς οι βλεννες και το αίμα αποχώρησαν γρήγορα και είμαστε οκ..
Ηθικό δίδαγμα...Η σταδιακή αλλαγή δεν έχει πλαφον στις μέρες..βλέπεις και πράττεις.
Πρώτες εντυπώσεις αν και είναι νωρις...
Τα πρωινά κακά είναι super τα επόμενα είναι σχηματισμένα αλλα λίγο μαλακά.(οι φορές εχουν μειωθεί).
Μυρίζει λίγο το στόμα του σε άσχετες ώρες και όχι πάντα(μπορεί να είναι απο την κολίτιδα)
Διάθεση και ενέργεια στο foul οταν δεν κοιμαται το κουταβι..
Τέλος την κατεβάζει με αρκετή όρεξη και πολλες φορές θέλει και άλλο.
Καλύτερα συμπεράσματα βέβαια μετά το πρώτο τσουβαλάκι..
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Καλησπέρα!ενημέρωση για την πορεία αλλαγή τροφής.
Η αλλαγή έγινε σταδιακά και με βάση τις οδηγίες που αναφέρονται στο site της arden(7 ημέρες).Μέχρι την 5η μέρα ολα οκ,απο την 6 άρχισαν να μαλακώνουν τα κακά και την 7η που έδωσα μόνο arden ξεκίνησαν τούρτες(είχα υπολογίσει τσίμα τσίμα την προηγουμενη τροφη και δεν ειχα αλλη για να συνεχίσω σταδικά την αλλαγή).Το επόμενο πρωί παθαίνω ΣΟΚ..τούρτα με βλέννα κ λίγο αίμα και κάθε πέντα βήματα θέση αφόδευσης και να βγαίνει μύξα με μία σταγόνα αίμα..κτηνίατρο στο καπάκι και διάγνωση κολίτιδας..μου είπε να μην την σταματήσω την τροφή και αν σε 2 μέρες δεν δω βελτίωση να τα ξαναπούμε..ευτυχώς οι βλεννες και το αίμα αποχώρησαν γρήγορα και είμαστε οκ..
Ηθικό δίδαγμα...Η σταδιακή αλλαγή δεν έχει πλαφον στις μέρες..βλέπεις και πράττεις.
Πρώτες εντυπώσεις αν και είναι νωρις...
Τα πρωινά κακά είναι super τα επόμενα είναι σχηματισμένα αλλα λίγο μαλακά.(οι φορές εχουν μειωθεί).
Μυρίζει λίγο το στόμα του σε άσχετες ώρες και όχι πάντα(μπορεί να είναι απο την κολίτιδα)
Διάθεση και ενέργεια στο foul οταν δεν κοιμαται το κουταβι..
Τέλος την κατεβάζει με αρκετή όρεξη και πολλες φορές θέλει και άλλο.
Καλύτερα συμπεράσματα βέβαια μετά το πρώτο τσουβαλάκι..
Να σε ρωτησω κατι? Σου ειπε ο γιατρος πως η κολιτιδα οφειλεται στην αλλαγη της τροφης??
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Υποθέσεις έκανε,μπορεί και απο παράσιτα..αν βελτιωθεί γρήγορα είναι θέμα αλλαγής και συμβαίνει στα κουτάβια.Για τα κακά πλην των πρωινών που είναι πιο μαλακά υπάρχει εξήγηση?
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Εφοσον υποπτευεται κατι τετοιο ο κτηνιατρος εχει καλως, απλα κολιτιδα απο τροφη πρωτη φορα ακουω..
Γενικοτερα ειναι συνηθες τα πρωτα κακα να ειναι σουπερ ενω αν ξανακανει να βγαινουν πιο μαλακα. Γραψε μας περισσοτερες εντυπωσεις οταν τελειωσετε το τσουβαλακι. Ειμαι περιεργη πως θα στρωσει το στομαχι του. Σου εδωσε κατι για τις διαρροιες, καμια κονσερβα για την γαστρεντεριτιδα η δινεις μονο Αρντεν??
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μπορει και να τανε σκαρτη η συγκεκριμενη σακουλα. Εμενα απο belcando κονσερβα τη παθανε και τα δυο σκυλια. Κι ενω ηθελα στον μεγαλο να περασω σε belcando ξηρα, που να το τολμησεις μετα;;; Αααασε καλυτερα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εφοσον υποπτευεται κατι τετοιο ο κτηνιατρος εχει καλως, απλα κολιτιδα απο τροφη πρωτη φορα ακουω..
Κολίτιδα από τροφή έπαθε και ο δικός μου μικρός. Τώρα τρώει την ίδια τροφή και είναι μια χαρά.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλημερα!
Update ενημερωση για την τροφη.
Μετά απο 3 κιλα περιπου τροφης εχω να αναφερω τα εξης.
Την τρωει με μεγαλη ορεξη,κακα λιγοτερες φορες και πιο σφιχτα(τα απογευματινα πιο μαλακα) και απο ενεργεια μια χαρα.
Παρουσιαστηκε μια ελαφρια μυρωδια καποιες φορες στην ανασα(οχι ενοχλητικη)και σε αυτο που δεν ειδαμε αλλαγη ειναι στα βρωμερα αερια(ισως να μειωθηκαν λιγο).
Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι του εχει κατσει καλα και σιγουρα του αρεσει πολυ.
Ο μικρος τωρα ειναι 7 μηνων πιστευεται οτι πρεπει να του κοψω το μεσημεριανο γευμα και να περιοριστουμε στα δυο?το κοβω σταδιακα το γευμα η μαχαρι?
 




Zeitgeist

Active Member
9 Ιανουαρίου 2014
25
0
καλησπέρα, νέος στο φόρουμ με κουτάβι 5 μηνών γκόλντεν ριτρίβερ, την Κάρμα :). Ποιον κωδικό της άρντεν θα μου προτείνατε, θέλω να της την δοκιμάσω (έχει ευαίσθητο στομαχάκι).
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Επαναφέρω το θέμα..

Σύντομο ιστορικό: Ο σκύλος εδώ και αρκετό καιρό μου κάνει εμμετούς κίτρινο υγρό, πήγαμε στον κτηνίατρο, μας έδωσε ζαντακ και ειδική τροφή για μια εβδομάδα(μας είπε πως μάλλον κάτι έφαγε και του έχει κάνει θέμα στο στομάχι ή εμφάνισε δυσανεξία ξαφνικά), το σκυλί μια χαρά! Μετά ξαναδίνω την κανονική τροφή, μου κάνει μια φορά κίτρινο υγρό και εχθές αγοράζω τη sensitive της Arden Grange και βάζω μισή και μισή.

Τα κακά στην πρωϊνή βόλτα ήταν μια χαρά και το απόγευμα μου έκανε εμμετό στερεό, δε φαίνονταν κροκέτες μέσα όμως. Δεδομένου ότι οι κροκέτες είναι πολύ μικρές (ίδιο μέγεθος με την ειδική τροφή που έτρωγε για να "στρώσει" το στομάχι) μήπως τις έφαγε γρήγορα και γ'αυτό ο εμμετός; Έχει τύχει σε κάποιον;

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο τον γιατρό.
 


D

Deleted member 14614

Guest
@vas τι έγινε τελικά? Τώρα είδα το post σου.

Απορία: Ταίζω την lamb&rice, η οποία συστήνει, σύμφωνα με τα κιλά του σκύλου μου, να δίνω περίπου 250 gr. Επειδή πήζαμε στο σκ@τό, τα αέρια, κλπ. του το έφτασα στα 200gr. Θεωρείτε μεγάλη τη διαφορά στην ποσότητα?
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αν ο σκύλος δε δείχνει να πεινάει @rick νομίζω δε θα πάθει κάτι -- ίσως μπορείς ν' αυξήσεις σταδιακά την ποσότητα όταν αρχίσει να κρυώνει πάλι ο καιρός, κτλ.
Πάντως, και εμάς η Arden που τη δοκιμάσαμε λίγο μπας και βάλει κανά κιλό μας έκανε σκ@τοθύελλα :-/ Επέστρεψα στην Sam's field που δίνει ΤΕΛΕΙΑ κ@κ@, άοσμα και σφιχτά και (σχετικά) λίγα, αλλά εύχομαι να μην αδυνατίσει πάλι η μικρή. On a happier note, σκέφτομαι μήπως αρχίσω να την τρώω και εγώ άμα είναι να γίνω συλφίς!! :LOL:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@vas τι έγινε τελικά? Τώρα είδα το post σου.
Τελικά δεν ήταν κάτι, ίσως να έφαγε κάτι και να τον πείραξε. Συνεχίζουμε μέχρι και σήμερα με τη sensitive της arden grange και εξακολουθεί να την τρώει με αρκετή όρεξη ενώ δε μου έχει ξανακάνει εμμετό.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αν ο σκύλος δε δείχνει να πεινάει @rick νομίζω δε θα πάθει κάτι -- ίσως μπορείς ν' αυξήσεις σταδιακά την ποσότητα όταν αρχίσει να κρυώνει πάλι ο καιρός, κτλ.
Πάντως, και εμάς η Arden που τη δοκιμάσαμε λίγο μπας και βάλει κανά κιλό μας έκανε σκ@τοθύελλα :-/ Επέστρεψα στην Sam's field που δίνει ΤΕΛΕΙΑ κ@κ@, άοσμα και σφιχτά και (σχετικά) λίγα, αλλά εύχομαι να μην αδυνατίσει πάλι η μικρή. On a happier note, σκέφτομαι μήπως αρχίσω να την τρώω και εγώ άμα είναι να γίνω συλφίς!! :LOL:
Χαχα άκυρες με αυτόν τον τρόπο οι δίαιτες, κλπ, ε?
Η αλήθεια είναι ότι δεν δείχνει να πεινάει. Έχει χάσει, βέβαια, ένα κιλό αλλά δεν με πειράζει αυτό αν μείνει έτσι. Θα τον παρατηρήσω κι άλλο.
Α η Sam's Field δεν έχει αρνί, οπότε δεν δοκιμάζουμε! χεχε
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf