Arden Grange VS Naturea


mixalisx

Member
11 Απριλίου 2016
5
1
43
Καλησπερα σε ολα τα μελη !! Πριν μια εβδομαδα βρηκα ενα jack russell 30-35 ημερων πεταμενο στα σκουπιδια. Το φροντισα και το πηγα σε κτηνιατρο. Αποτελεσμα... ενα υγιεστατο, πανεξυπνο και παιχνιδιαρικο αντρακι που εγινε ηδη το νεο μελος της οικογενειας. Η τροφη που τρωει μεχρι τωρα με ορεξη και χωρις κανενα προβλημα, ειναι μια puppy της Bewi Dog ''by Belcando'' χυμα που μου εδωσε το pet shop της γειτονιας μιας και δεν υπηρχε χρονος εκεινη την στιγμη για περαιτερω ψαξιμο. Θα ηθελα να το ταίζω με μια καλυτερη τροφη και ετσι μετα απο διαβασμα και κριτικες αλλα και απο μια μικρη ''φοβια'' για τις τροφες με υψηλο ποσοστο πρωτεινης (acana/orijen) οσον αφορα τα κοπρανα κλπ, λεω να του παρω μια απο τις δυο puppy
http://natureapetfoods.com/el/naturals/puppy-chicken-2/ ή http://milann.eu/ardengrange-dog-puppy-jr.htm
Καθε βοηθεια/γνωμη απο γνώστες της διατροφης των αγαπημενων μας τετραποδων, θα μου ητανε ιδιαιτερα
χρησιμη !! Ευχαριστω εκ των προτερων και καλως σας βρηκα !!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα! μπράβο σου που έσωσες το μικρούλη :love::love:
Εγώ θα προτιμούσα την πρώτη που δεν έχει και καλαμπόκι απλά δεν ξέρω κάπου έχω ακούσει ότι έχει μεγάλη κροκέτα και ίσως δεν μπορέσει να τη δαγκώσει. Πάρε μικρό δειγματάκι πρώτα και δοκίμασέ το.
 
  • Like
Reactions: mixalisx


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Καλησπέρα.. Εγω απο royal γυρισα σε Arden και εχω μεινει ευχαριστημένος..
Την τρώει σαν τρελη..σκεψου την χρησιμοποιώ και σαν λιχουδιά στην εκπαιδευση.
 
  • Like
Reactions: mixalisx


mixalisx

Member
11 Απριλίου 2016
5
1
43
Καλησπέρα! μπράβο σου που έσωσες το μικρούλη :love::love:
Εγώ θα προτιμούσα την πρώτη που δεν έχει και καλαμπόκι απλά δεν ξέρω κάπου έχω ακούσει ότι έχει μεγάλη κροκέτα και ίσως δεν μπορέσει να τη δαγκώσει. Πάρε μικρό δειγματάκι πρώτα και δοκίμασέ το.
Δεν ηξερα οτι βγαινουν και δειγματα (μικρες ποσοτητες), θα το τσεκαρω !! thnx
Και η acana παιζει στα ιδια σχεδον χρηματα, αλλα......
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν ηξερα οτι βγαινουν και δειγματα (μικρες ποσοτητες), θα το τσεκαρω !! thnx
Και η acana παιζει στα ιδια σχεδον χρηματα, αλλα......
ναι, κάποιες τροφές έχουν σακουλάκια 350 ή 500 γρ.
Εγώ πάντως ταΐζω Acana τα δικά μου (7 κουτάβια και 2 ενήλικα) και κανένα πρόβλημα απολύτως με τα κόπρανα. Απλά μη δίνεις παραπάνω από ό, τι χρειάζεται.
 


mixalisx

Member
11 Απριλίου 2016
5
1
43
ναι, κάποιες τροφές έχουν σακουλάκια 350 ή 500 γρ.
Εγώ πάντως ταΐζω Acana τα δικά μου (7 κουτάβια και 2 ενήλικα) και κανένα πρόβλημα απολύτως με τα κόπρανα. Απλά μη δίνεις παραπάνω από ό, τι χρειάζεται.
Αυτο μου ειπαν και στο pet shop για την acana και οντως η naturea εχει μεγαλυτερη κροκετα.
Παντως και οι δυο ειναι καλες τροφες, απλα δεν ξερω ποια για να παρω.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αυτο μου ειπαν και στο pet shop για την acana και οντως η naturea εχει μεγαλυτερη κροκετα.
Παντως και οι δυο ειναι καλες τροφες, απλα δεν ξερω ποια για να παρω.
όποια και θα δώσεις στην αρχή να του τη μουλιάζεις επειδή δεν θα έχει ακόμα όλα τα δοντάκια και θα δυσκολεύεται να τη μασήσει. Επίσης μπορείς να του δίνεις κάπου κάπου ωμό μοσχαρίσιο κιμά ή βραστό στήθος κοτόπουλο κομμένο σε κυβάκια.
 


mixalisx

Member
11 Απριλίου 2016
5
1
43
όποια και θα δώσεις στην αρχή να του τη μουλιάζεις επειδή δεν θα έχει ακόμα όλα τα δοντάκια και θα δυσκολεύεται να τη μασήσει. Επίσης μπορείς να του δίνεις κάπου κάπου ωμό μοσχαρίσιο κιμά ή βραστό στήθος κοτόπουλο κομμένο σε κυβάκια.
Την τροφη, του την δινω μουλιασμενη και σε καμια εβδομαδα (45 ημ.), θα αρχισω να του δινω σιγα σιγα κοτοπουλακι. Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και το ενδιαφερον, να'σαι καλα !!
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Βάσει συστατικών κι εγώ θα πήγαινα στην Naturea και δες και Farmina N&D low grain... Κοτοπουλάκι γιατί να ξεκινησεις σε καμία εβδομάδα και όχι τώρα που είναι ακόμα πιο μικρός??
 
  • Like
Reactions: mixalisx


mixalisx

Member
11 Απριλίου 2016
5
1
43
Τελικα επιλεχθηκε η Acana puppy small breed, μιας και ειχε πιο καταλληλη (μικρη) κροκετα που διευκολυνει τον μικρουλη και ηδη ξετρελαθηκε.....!!!
Κοτοπουλακι θα του δωσω μολις γινει πληρη μεταβαση απο την μια ξηρα τροφη στην αλλη, περιπου σε μια εβδομαδα.
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις χρησιμες συμβουλες σας !!
Θα ενημερωσω συντομα για την αποδοχη και την εμπειρια μου, με την συγκεκριμενη τροφη, ευχαριστω !
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τελικα επιλεχθηκε η Acana puppy small breed, μιας και ειχε πιο καταλληλη (μικρη) κροκετα που διευκολυνει τον μικρουλη και ηδη ξετρελαθηκε.....!!!
Κοτοπουλακι θα του δωσω μολις γινει πληρη μεταβαση απο την μια ξηρα τροφη στην αλλη, περιπου σε μια εβδομαδα.
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις χρησιμες συμβουλες σας !!
Θα ενημερωσω συντομα για την αποδοχη και την εμπειρια μου, με την συγκεκριμενη τροφη, ευχαριστω !
Αυτή δίνω και εγώ σε όλα τα κουτάβια μου. Ελπίζω να του κάτσει καλά επειδή είναι πολύ καλή τροφή.
 
  • Like
Reactions: mixalisx


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η Naturea είναι εξαιρετική τροφή. Και η N&D low grain, την οποία δίνω τώρα στην κουταβίνα μου, είναι εξίσου καλή. Την τρώει με όρεξη και της έχει κάτσει εξαιρετικά :D