BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
τασο αν διαβασει καλυτερα θα δεις οτι αναφερομαι περισσοτερο στην λιζα,(σε περιπτωση που σας διαφευγει εχω δυο σκυλακια)! και συνεχιζω κανονικα το προγραμμα της! την Στειση την δινω λιγες φορες την εβδομαδα σαν θεραπεια για τον πονο!

και οταν λεω οτι δινω 35 το διμηνο εννοω οτι αγοραζω δυο διαφορετικες τροφες οπου η μια κανει 20 κ η αλλη 15 ευρω των 20 κιλα και η δυο! οταν ταιζεις ενα σκυλο με σκυλοτροφη λογικο να σου φτανουν για δυο μηνες!

τωρα το τι βαζουν μεσα στις φτηνες και τι μεσα στις ακριβες αυτο ειναι αλλο θεμα και καλυτερα να μην το ξαναανοιξουμε!

παιδια απο οτι καταλαβα δεν καθεστε καν να καταλαβετε τι γραφω και οχι οτι με νοιαζει αυτο,με νοιαζει οτι αρχιζετε να κατηγορειτε και κρινετε χωρις να καταλαβαινετε!

δεν είναι τόσο απλή η απάντηση, τα κιλά ειναι κάτι πολυ ενδεικτικό.

έχει να κανει με το πόσο αγοραζεις τα υλικά και τις ποσότητες. Άλλο να πάρεις 1 κοτόπουλο απο το χασάπη, άλλο να πάρεις 10. Ίσως στην δεύτερη περίπτωση έχεις καλύτερη τιμή.

Παιζει ρολο και η εκτόνωση - άσκηση του κάθε σκύλου. Άλλες ανάγκες ένας γερμανικός ποιμενικός που τρέχει όλη μέρα και ασκείται και άλλες ανάγκες ένας δανός που δεν ξεκολλάει από τον καναπέ για παράδειγμα.

Χρειάζεται άπειρο ψάξιμο η μπαρφ, θα σου συνιστούσα να μην ξεκινήσεις αύριο το πρωί (αντιλαμβάνομαι πως το λες σαν σχήμα λόγου, το επισημαίνω όμως).

Σε αυτά που ρωτάς, μπορείς να λάβεις πολύ καλύτερες απαντήσεις από τη δική μου από μέλη που έχουν ήδη γράψει σεντόνια επί σεντονιών για την μπαρφ, και έχουν και εμπειρία.

Η λέξη "δυνειτικά" στο προηγούμενό μου ποστ, ειναι λέξη κλειδί, εγώ ακόμη δεν έχω σκύλο, επομένως η όποια γνώση έχω είναι από ότι διαβάζω, και από ένα φίλο που τους 2 γερμανικούς ποιμενικούς του, τους ταϊζει μπαρφ εδώ και χρόνια.

Αυτά από μένα, ρίξτο στο διάβασμα και στην έρευνα αγοράς, πριν κάνεις οποιοδήποτε βήμα σε αυτή την κατεύθυνση.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και θα τα λαβω υποψη μου αυτα που μου ειπες!
 
Last edited by a moderator:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
παιδια απο οτι καταλαβα δεν καθεστε καν να καταλαβετε τι γραφω και οχι οτι με νοιαζει αυτο,με νοιαζει οτι αρχιζετε να κατηγορειτε και κρινετε χωρις να καταλαβαινετε!
Μεγα λαθος!
ΕΣΥ φασκεις και αντιφασκεις- λες και ξελες και δεν καταλαβαινεις! Οχι εμεις!
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
θυμαμαι πολυ καλα τι γραφω! ειπα οτι δινω και μαγειρυτω και κροκετες,αν δεν προλαβουμε να μαγειρεψουμε μια μερα τι θα τα δωσω αερα;;;

Υ.Γ.,παιδια ειλικρινα τωρα αν μου κανετε πολεμο γιατι θελετε να σταματησω να μπαινω στο φορουμ μπορειτε να μου το πειτε στα ισια,δεν χειαζετε ολο αυτο...!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
χμμ
δεν ειπε κανεις πιστευω να μην ξαναμπεις,που το διαβασες αυτο.
ισα ισα σου προτειναν να διαβασεις καποια πραγματα για να δεις κατι παραπανο απο αυτα που λες.
παραμενω με ενα χμμ.
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
χμμμμ......

δεν ειμαι αρνητικη στο να μαθαινω καινουργια πραματα αντιθετα μου αρεσει πολυ...! απλως στο θεμα διατροφης εχω μια δικια μου φιλοσοφια(που λογω οικονομικων δεν μπορω να την τηρησω) που βασιζετε σε ενα πινακα ενος βιβλιου και αμα θελετε μπορω να σας τον αντιγραψω για να μου πειτε την γνωμη σας(οχι ομως τωρα γιατι προσπαθω να κανω μια εργασια,απο βδομαδα ομως θα σας τον βαλω εαν θελετε)
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Στον πίνακα ενός βιβλίου τώρα, ε;

Πριν λίγο βασιζόσουν σε αυτά που λέει ο θείος σου, ο γνωστός σου, ο κτηνίατρός σου... κλπ.

Τελικά έχεις πλάκα.
και ακομα βασιζομαι....! το ενα δεν αναιρει το αλλο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οσοι σου λένε τόση ωρα για τη μπαρφ εδω όμως, δεν βασίζονται σε πινακάκια, και "σου πα... μου πες". Βασιζονται σε ιατρικές εξετάσεις στα σκυλιά τους ως το πιο απτο δείγμα μακροχρόνιας χρησης barf..
τωρα τι λες εσυ.... βάλε τα κάτω, σκέψου τα γιατι και εδώ και στις ενοχλήσεις από τις αντιφασεις σου, νομιζω ότι μιλάω με ατομο με διπολική διαταραχη.
 
  • Like
Reactions: Berna


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
το πινακακι στο οποιο αναφερομαι αφορα ολους οσους κανουν μπαρφ...! αλλα και φυσικα δεν με ρωτησατε καν τι πινακακι ειναι αυτο ωστε να σας δωσω να καταλαβατε,τοσην ωρα σας απανταω ενω με προσβαλλετε,αλλα σε αυτο μονο εγω φταιω..!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
χμμμμ......

δεν ειμαι αρνητικη στο να μαθαινω καινουργια πραματα αντιθετα μου αρεσει πολυ...! απλως στο θεμα διατροφης εχω μια δικια μου φιλοσοφια(που λογω οικονομικων δεν μπορω να την τηρησω) που βασιζετε σε ενα πινακα ενος βιβλιου και αμα θελετε μπορω να σας τον αντιγραψω για να μου πειτε την γνωμη σας(οχι ομως τωρα γιατι προσπαθω να κανω μια εργασια,απο βδομαδα ομως θα σας τον βαλω εαν θελετε)
συγγνωμη που θα γίνω λίγο ξυνός, αλλά :

1. πως μπορεις να βασίζεις την (οποιαδηποτε) φιλοσοφία σου σε ενα πινακα απο ενα βιβλιο? είναι πολύ περιορισμένη η πηγή σου.

2. αν μπορεις να ποσταρεις τοσα ποστ σε τοσο λιγη ωρα, υποθετω πως το να ανεβασεις την φωτο του πινακα η ενα λινκ του βιβλιου ή και του πινακα δεν θα σου στερήσει και πολύ πολύτιμο χρόνο από την εργασία σου.

3. ορμώμενος από το 2, ακόμη αναμένουμε κάποια βιντεο περί εκπαίδευσης, σε άλλο θέμα.

4. σχετικά με αποχώρηση που ανέφερες πιο πάνω, θα συμφωνήσω με ότι σου ειπε και ο τασος και η berna και θα προσθέσω πως εχεις ποσταρει σε ολα τα θεματα αντικρουομενα μεταξυ τους πραγματα. Θα σου ξαναπροτεινω επαναπροσδιορισμο, έρευνα, διάβασμα και απομάκρυνση από οποιαδήποτε μορφή "απολυτότητας", ειδικά δε όταν αυτή δεν στηρίζεται με καμία παράθεση από οτιδήποτε επιστημονικά αποδεκτό και τεκμηριωμένο.

5. Πάρε μια βαθειά ανάσα, ανέτρεξε στις απαντήσεις που έχεις λάβει, και επανεξέτασέ τες. Μπορείς να ανατρέξεις και σε παλιότερα ποστ του καθενός, και θα καταλάβεις πως δεν υπάρχει τίποτα εναντίον σου από κανέναν, εκτός από των αντιφατικών γραφόμενων σου. Όλοι να βοηθήσουν προσπαθούν, έαν όμως με τη στάση σου δείχνεις πως δεν τη θες τη βοήθεια (και με τις λάθος πληροφορίες που δίνεις "κινδυνεύουν" μελοντικοί αναγνώστε να υποπέσουν σε σοβαρά λάθη) μην περιμένεις καλύτερες (η πιο ήπιες) αντιδράσεις.

Φιλικά πάντα, ποτέ δεν ειναι αργά για αναθεώρηση. Κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα. Το αν θα επιλέξει να μάθει ή να κάνει του κεφαλιού του είναι 100% στο χερί του καθενός.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Μάρθα να σου πω κι εγώ με την σειρά μου ότι καμία διατροφή δεν είναι πανάκεια, ειδικά αν την εφαρμόζεις λάθος.
Διαφωνώ κάθετα με τους μπάρφερς που νομίζουν ότι κάνουν το καλύτερο για τον σκύλο τους δίνοντας μόνο πλατάρια.
Ουσιαστικά δεν παραδέχονται ότι απλώς τους βολεύει από οικονομική άποψη η διατροφή αυτή και το παίζουν γκουρού μπάρφερς.
Από την άλλη ξηρή τροφή από ξηρή τροφή έχει μεγάλη διαφορά. Σε κάποιες ξηρές όντως το μάρκετινγκ έχει κάνει θαύματα και έχει ανεβάσει την τιμή τους αδικαιολόγητα. Σαν γενικός κανόνας όμως δεν ισχύει ότι όλες οι ξηρές είναι το ίδιο, ίσα ίσα. Μπορείς να τον δεις και πάνω στον σκύλο αυτό.

Διάβασα κάτι για σάπια κρέατα κλπ. Εντάξει αν ο άλλος είναι λίγο ιδιόρυθμος και θάβει τα κρέατα για να τα τρώνε τα σκυλιά του σάπια όπως θα έκαναν και στο φυσικό τους περιβάλλον δεν πάει να πει ότι είναι και σωστό αυτό. Άλλωστε οι σκύλοι μας είναι συγκάτοικοι μας και η υγιεινή τους επηρρεάζει κι εμάς,


Κατά τα άλλα ρε παιδιά όταν θέλετε να εκφράσετε την αντίθεση σας με κάποιο ποστ δεν χρειάζεται να λέτε λες βλακείες, μαλακίες κλπ κλπ. Δνε είμαστε με τους φίλους μας που ενδεχομένως τέτοιες απαντήσεις δεν θα τους θίγανε. Υπάρχει κι άλλος τρόπος να εκφράσεις την αντίθεση σου με τα γραφόμενα κάποιου.
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
δεν παίζανε και κατι μηχανές αλέσματος? do it yourself φάση δηλαδη. Αν θυμαμαι καλα πριν λιγο καιρο καποιο μέλος εψαχνε καλη μηχανη να αλέθει μόνη της. (θα το ψάξω και θα παραθέσω λινκ αργότερα)
Για όποιον ενδιαφέρεται για μηχανή κιμά οικιακής χρήσης, έχω γράψει τις εντυπώσεις μου από ένα μοντέλο που αγόρασα και σήμερα ανέβασα και βίντεο για να την δείτε εν ώρα κιμαδοποίησης πλαταριων. Σε αυτό το thread http://www.dogforum.gr/community/threads/μηχανή-για-κιμά-barf.29000/
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Πήρα χθες πρώτη φορά μοσχαρίσιο πατσά ακαθάριστο (ακόμα και τώρα μου'ρχεται να ξεράσω, τι μπόχα ήταν αυτή??). Τέσπα. Το δίνω ως κανονικό γεύμα; Το βάρος του είναι όσο η ποσότητα του ημερήσιου κρέατος για τους 4 (2300 περίπου). Να το δώσω μπαμ κι έξω; Κομματάκια και βουρ στο πιάτο;
 








Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Α,σαν τα εντόσθια, ωραία. Εντάξει, θα το βάλω στα γεύματα του Ιουνίου να δω τι γίνεται.. Thank you! (y)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Λοιπόν, έκανα μια βλακεία χθες αλλά δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική. Είχα ένα κομμάτι χοιρινό το οποίο έληξε πριν λίγες μέρες, ναι μεν δε χάλασε αλλά ο άντρας μου δεν παίζει να το βάλει στο στόμα του. Είπα λοιπόν να το βράσω και να το δώσω στα ζαβά, όπως κι έγινε. Και μετά συνειδητοποίησα ότι το είχα ακουμπισμένο όσο το έκοβα στον πάγκο της κουζίνας, εκεί που ακουμπάω τα μπολ τους για να τα πλύνω. Και οκ, άλλαξα θέση στα μπολ. Αλλά, πες ότι είχε ιό το κομμάτι. Πώς φεύγει από τον πάγκο; Με Dettol;;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Στατιστικά δύσκολο να έχει τον ιό. Καλά κάνεις βέβαια και παίρνεις τα μετρα σου.
Ο αουτζέσκι (ή όπως τον λένε) καταστρέφεται στους 60 βαθμούς. Οπότε αν ρίξεις ζεστό νερό και καθαρίσεις με απορρυπαντικό πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ απ' όσο ξέρω για να αρρωστήσει το σκυλί πρέπει ή να φάει μολυσμένο κρέας ή να συναντήσει ζωντανό γουρούνι το οποίο είναι φορέας.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf