BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
@LaCat 60 βαθμούς, ωραία, οπότε πάω να γεμίσω βραστήρα, σάουνα θα την κάνουμε την κουζίνα. Να μην πανικοβάλλομαι..

@Berna και ζωντανό; Ω, κι έλεγα να ψάξω σε κανα χωριό να πάρω.. Άσε, δεν το ρισκάρω, ας τρώνε σπανίως και βρασμένο. Και δεν φαίνεται αυτός ο σκασμένος,ε;
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οι περισσότερες περιπτώσεις μολυσμένων σκύλων είναι μετά από επαφή με φορείς (συνηθως γουρούνια ή αγριογούρουνα) και μετά από κατανάλωση εντοσθίων.
 






Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν έχω δώσει ποτέ, ποτέ, ποτέ, ίσως επειδή κι εμείς δεν πολυτρώμε χοιρινό στο σπίτι. Αλλά πριν κάποιο καιρό μου'χαν στείλει 1,5 κιλό τηγανιά. Δεν το χώρισα στην κατάψυξη και όταν το ξεπάγωσα, έκανα το μισό. Το άλλο μισό το καλόβρασα και το έδωσα στα ζαβά -η δε ομοιοπαθητικός μας στην πρώτη συνάντηση για τη μικρή μου είχε πει ότι 1ος σκοπός είναι να ρίξουμε την θερμοκρασία της εσωτερικά, αφενός γιατί έχει ζέστη αφετέρου λόγω των δερματικών -δίνω πχ αγγούρι κάθε μέρα. Και ως πρώτη επιλογή, αν και ξέραμε κι οι 2 ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το τολμήσω- ήταν το γουρούνι, αλλά μου είπε πρέπει να ξέρω από πού θα το πάρω -φέξε μου και γλύστρησα. Τέσπα, το έδωσα τότε βρασμένο και είδα και το κομμάτι αυτό τώρα, 2 κιλά είναι, να το πετάξω; :cry:
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Α, νόμιζα στο "δεν το ρισκάρω" - "ούτε κι εγώ" πήγαινε και στο μαγειρεμένο. Θα το έκανα με καμιά σάλτσα και θα το έδινα στον άντρα μου στην ανάγκη χωρίς κουβέντα, εντάξει.. :LOL:
 


queenitsa

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
75
29
Λάρισα
Μία ερώτηση σε όσους ταϊζουν BARF. Κλείνουμε αισίως τους 2 μήνες αφού κάναμε την μετάβαση στην ωμή διατροφή και θέλω να κάνω αιματολογικές στον σκύλο μου για να δω που βρίσκεται. Ποια ακριβώς στοιχεία πρέπει να ζητήσω από τον γιατρό να περιλαμβάνονται στην εξέταση; Η΄είναι κάποια στάνταρ έτσι κι αλλιώς;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μία ερώτηση σε όσους ταϊζουν BARF. Κλείνουμε αισίως τους 2 μήνες αφού κάναμε την μετάβαση στην ωμή διατροφή και θέλω να κάνω αιματολογικές στον σκύλο μου για να δω που βρίσκεται. Ποια ακριβώς στοιχεία πρέπει να ζητήσω από τον γιατρό να περιλαμβάνονται στην εξέταση; Η΄είναι κάποια στάνταρ έτσι κι αλλιώς;
Αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις ζήτα του να κάνει και δεν ξέρω αν θες να κάνεις και για κάποια παράσιτα, εμείς μια φορά το χρόνο κάνουμε για διροφιλαρίωση, λάιμ, αναπλάσμωση και ερλίχια
 
  • Like
Reactions: queenitsa




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Α, νόμιζα στο "δεν το ρισκάρω" - "ούτε κι εγώ" πήγαινε και στο μαγειρεμένο. Θα το έκανα με καμιά σάλτσα και θα το έδινα στον άντρα μου στην ανάγκη χωρίς κουβέντα, εντάξει.. :LOL:
Βραστο το δινεις ανετα!
 
  • Like
Reactions: Anniegr


SmadonOne

Member
15 Αυγούστου 2013
6
0
Καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ αλλα δινω μπαρφ εδω κ κατι μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Θελω να πω οτι καλο ειναι να αποφευγουμε στα εντοσθια να δινουμε συκωτι(μικρες ποσοτητες μονο) γιατι εκει μαζευονται ολες οι ορμονες που δινουν στην μαζικη παραγωγη!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ αλλα δινω μπαρφ εδω κ κατι μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Θελω να πω οτι καλο ειναι να αποφευγουμε στα εντοσθια να δινουμε συκωτι(μικρες ποσοτητες μονο) γιατι εκει μαζευονται ολες οι ορμονες που δινουν στην μαζικη παραγωγη!!
Γενικότερα δεν πρέπει να υπερβάλουμε με τίποτα.. Το συκώτι σε μεγάλες ποσότητες όντως μπορεί να γίνει επικίνδυνο αλλά για άλλους λόγους (υπερβιταμήνωση Α)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ τι να πω, πριν πάω να ψωνίσω τα του μήνα παίρνω τηλέφωνο να μου κρατήσουν αυτά που θέλω γιατί είναι και πολλά. Μου λέει η κοπέλα τελευταία φορά -μόλις της είπα "στομάχια και καρδιές κοτόπουλο" "Α,έχουμε μια προσφορά σήμερα, 60 λεπτά το κιλό". Ενθουσιάστηκα! Πάω λοιπόν και ήταν μόνο συκώτι, στομάχια κλπ δεν είχε και του 'χανε τελειώσει κιόλας. Τα πήρα τελικά, όχι για την τιμή τους, αλλά γιατί τον έβαλα τον άνθρωπο να τα κρατήσει. Ακόμα στην κατάψυξη είναι (n)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Καλημερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ αλλα δινω μπαρφ εδω κ κατι μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Θελω να πω οτι καλο ειναι να αποφευγουμε στα εντοσθια να δινουμε συκωτι(μικρες ποσοτητες μονο) γιατι εκει μαζευονται ολες οι ορμονες που δινουν στην μαζικη παραγωγη!!
Ξέρεις πόσες φορές το σκέφτομαι και εγώ αυτό; :(
Αυτό που προσωπικά κάνω είναι να δίνω ελάχιστη ποσότητα, μικρότερη από την προβλεπόμενη. Επίσης, το δίνω πάντα μαγειρεμένο -αν και δε ξέρω αν αυτό προφυλάσσει από κάτι.
Σε αντιστάθμισμα προσπαθώ να ταΐζω τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας που έχει περισσότερο σίδηρο από το λευκό. Από τα κόκκινα κρέατα που συνήθως δίνουμε το μοσχάρι "υπερέχει" συγκριτικά με το χοιρινό και έχει περισσότερο σίδηρο.

Επίσης, ποτέ δε δίνω μαζί κόκαλα με εντόσθια. Στον άνθρωπο την απορρόφηση του σιδήρου μπλοκάρει το ασβέστιο. Ίσως το σκύλο να βοηθά το ότι ο ο ίδιος παράγει βιταμίνη C η οποία συμβάλλει στην απορρόφηση του σιδήρου.
Επειδή όμως δεν έχω βρει κάτι ειδικά για το σκύλο και υποθέτω ότι λογικά η "σύγκρουση" δημιουργείται από τις ιδιότητες των ουσιών καθεαυτές και όχι του ανθρώπινου οργανισμού το τηρώ απαρέγκλιτα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εγώ τι να πω, πριν πάω να ψωνίσω τα του μήνα παίρνω τηλέφωνο να μου κρατήσουν αυτά που θέλω γιατί είναι και πολλά. Μου λέει η κοπέλα τελευταία φορά -μόλις της είπα "στομάχια και καρδιές κοτόπουλο" "Α,έχουμε μια προσφορά σήμερα, 60 λεπτά το κιλό". Ενθουσιάστηκα! Πάω λοιπόν και ήταν μόνο συκώτι, στομάχια κλπ δεν είχε και του 'χανε τελειώσει κιόλας. Τα πήρα τελικά, όχι για την τιμή τους, αλλά γιατί τον έβαλα τον άνθρωπο να τα κρατήσει. Ακόμα στην κατάψυξη είναι (n)
Και εσύ πώς τα ξεχώρισες ρε θηρίο; Ορισμένοι με εντυπωσιάζετε με τις πολύπλευρες γνώσεις σας! (y) :D
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πως σας φαίνεται ο παρακάτω τρόπος ταΐσματος;

2 φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ

Το πρωί όλα εκτός από τα κόκκαλα με κρέας
Το βράδυ μόνο κόκκαλα με κρέας
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ Αλέξια, ναι μας βολεύει αυτό.

Για διάρροιες δεν ξέρω μιας και δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Αν και η τσοπάνα έχει γερό στομάχι

Είμαστε στο στάδιο της προετοιμασίας, περιμένουμε τον καταψύκτη για να ξεκινήσουμε
 
  • Like
Reactions: vaggelo and Alexia


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf