BARF ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ+ΒΙΝΤΕΟ


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατερίνα, δεν έχεις δει το Μουφ να καταβροχθίζει, είναι πραγματικά τρομακτικό το θέαμα και ούτε βίντεο τον παίρνω, ούτε τον ενοχλώ. Αυτό το σκυλί έχει τέτοια τρομερή έμμονη ιδέα με το φαΐ, που ακόμα κι αν του πω "σ' αγαπώ, Μουφάκι" ή ανάλογες σαχλίτσες, το καταλαβαίνει και γλύφεται για να μου δείξει ότι ναι μεν τα λόγια είναι ωραία, θέλει όμως να βλέπει και έργα.

Περί BARF τώρα: έχω δει μια τάση στο Μουφ να θέλει να φάει από δαύτο, αλλά δεν τολμάω διότι η κτηνίατρος είπε σκυλοτροφή. Αλλά ήθελα να σας πω και κάτι άλλο. Χτες στο σκυλόπαρκο άκουσα κάτι τρομερό: οι Καλαμποκάτοικοι-ζωόφιλοι έφτιαξαν ένα listserv για να μιλάνε για τους σκύλους τους και είναι μια τύπισσα που ισχυρίζεται ότι, λέει, πρέπει να μαζεύουνε μεταξύ τους ληγμένα κρέατα για να τα ταΐζουνε στους σκύλους τους είδει BARF!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: Κόντεψα να πέσω κάτω, δήλωσα ότι το Μουφ δεν τρώει σκουπίδια αλλά μόνον εκλεκτά πράγματα και μου είπε η τύπισσα να της στέλνω τότε τα ληγμένα μου!!!!! :eek::eek::eek::eek::eek: Μη χειρότερα!!!!! Να το 'χω κρίμα στο λαιμό μου ότι προκάλεσα τροφική δηλητηρίαση σε σκύλους ανόητων απανταχού Καλαμποκιστάν!!!!!!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Δεν είναι και τόσο τρομερό βρε Sara! Οι φαντάροι μας τι νομίζεις ότι τρώνε άλλωστε? :p:D

Αν μιλάμε για ληγμένα κατεψυγμένα κρέατα, μπορεί να τα φάει και άνθρωπος και να μην πάθει κάτι, κι ας μην το κάνουμε οι περισσότεροι.

Όσο για τα σκυλιά, υπάρχει η θεωρία ότι τα περισσότερα προτιμάνε το κρέας τους ώριμο, στα όρια αυτού που εμείς θεωρούμε χαλασμένο. Οι hardcore-barfers θάβουν το κρέας πριν το δώσουν, να πιάσει και λίγο σκουλικάκι για extra πρωτεϊνη :shock: :D

Edit: Όσο γι'αυτό...
έχω δει μια τάση στο Μουφ να θέλει να φάει από δαύτο
σιγά μη δεν είχε! Αφού έχει μια τάση να φάει τα πάντα! :p
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, ωραία, ευχαριστώ, τα διάβασα τα περί ληγμένων και θα συμφωνήσω με όσους λένε ότι κάνουν για το σκύλο τους ό,τι και για τον εαυτό τους, αφού μάλιστα τον εξανθρωπίζω συνεχώς έτσι κι αλλιώς.

Αυτά που γράψατε για την ξηρή τροφή επίσης ισχύουν. Αν περάσουν αρκετές μέρες και την εχω αφήσει κάπως ανοιχτή δεν την θέλει το Μουφ. Ενδιαφέρον. Διαφωνώ μόνο με τα περί παρασκευής της ξηρής τροφής. Ναι μεν αλέθουνε σκ@τ@ οι περισσότεροι, εγώ όμως αγοράζω για το Μουφ οργανική και άριστης ποιότητας με εγγύηση και για τα υλικά. Η συγκεκριμένη δεν κυκλοφορεί παρά μόνο από συγκεκριμένους πωλητές και έχει ελεγχθεί. Επίσης το να τρώει ο σκύλος πού και πού από το ανθρώπινο φαΐ λέει ότι είναι καλό και η κτηνίατρός του. Δεν έχω δοκιμάσει τις παπάρες που φτιάχνετε μερικοί αλλά ίσως να το κάνω, το έλεγε και ο πατέρας μου ότι διάφοροι γείτονές του τις φτιάχνανε στο χωριό του.

Περί ψωμιού: ορισμένα είδη προκαλούν εμετό στο Μουφ, κυρίως άμα είναι ζεστά, όχι όμως διάρροια. Ψωμί φτιαγμένο από τα χεράκια μου πάντως το τρώει μια χαρά και δεν παθαίνει τίποτα.

Ωραία, πάω τώρα να ταΐσω το Μουφ πρωινό διότι έχει κουλουριαστεί δίπλα μου, έχει πάρει ένα γλυκούτσικο ύφος και ξερογλύφεται!! Ο μόνος λόγος που δεν γκρινιάζει (ακόμα) είναι ότι είναι νωρίς και βλέπει ότι κι εγώ νηστική είμαι.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, να ρωτήσω κάτι: μου δώσανε πριν κανα-δυο μήνες διαφημιστικά κάτι κρεατοειδή σε συσκευασία για το Μουφ, απ' αυτά που διατηρείς εκτός ψυγείου εκτός αν τα ανοίξεις. Τα είχα ξεχάσει στο αυτοκίνητο για κανά-δυο μέρες, εννοείται κλειστά, αλλά έκανε πολύ ζέστη. Είναι δυνατόν να έχουν χαλάσει? Τα είχα ξεχάσει τελείως και λέω να τα πετάξω διότι δε ρισκάρω να πάθει τίποτα το Μουφ. Απέξω δε γράφουν τίποτα πέραν του να τα βάλω στο ψυγείο έτσι και τ' ανοιξω. Δε νομίζω ότι θεωρούνται BARF και μάλλον είναι κάπως "μαγειρεμένα" ή processed που λένε και οι ντόπιοι ιθαγενείς.
 




BRUNO10

Active Member
19 Νοεμβρίου 2009
34
0
KOZANI
καλησπερα διαβαζω για το barf κ εχω καποια ερωτηματα.
1ον απο ποια ηλικια κ μετα θα πρεπει να του δωσω?
2ον καθε ποτε ειναι καλο να τρωει?
3ον θα τρωει μετα την τροφη του?
4ον ποιο ειναι το καλυτερο?(κρεας χοιρινο μοσχαρι κτλ κτλ..)


(εμενα ο δικος μου εκει που ετρωγε η γατουλα κατι σαρδελες φρεσκοτατες οχι μαγηρεμενες πηγε τσιμπισε μια κ αμεσως εμμετοο:-|)
 


THEODOROF

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2009
152
0
ΠΑΤΡΑ
Γιατί δεν δίνετε στα σκυλιά σας ψημένο/μαγειρεμένο κρέας? (δε μιλάω για σκετο κόκκαλο).
Υπάρχει λόγος που το τρώνε ωμό?Όπου υπάρχει κρέας δλδ.
υ.γ:Να τα χαίρεστε είναο κουκλιά
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Ρίξε μια ματιά στις συζητήσεις της ενότητας που αφορούν την B.A.R.F.
Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.
:)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πάνω στο φόρουμ, έχει ένα κουμπάκι που γραφει «Αναζήτηση». Πάτησε το, γράψε στο πλαίσιο μια λέξη-κλειδί («πχ BARF») και μετά πάτα το κουμπάκι «Πάμε» για να εμφανιστούν όλες οι σχετικές συζητήσεις που αφορούν την μέθοδο barf (και είναι αρκετές!)

Καλό διάβασμα! :)