Barf-διαροιες


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Χαιρετω ολους σας....ειμαι νεοεγγεγραμενος στο φορουμ κ στο χωρο επισης....εχω ενα γ.π ειναι τριων χρονων τον πηρα πριν εξι μηνες απο φιλο κ εδω κ ενα μηνα εχω ξεκινησει την ωμη διατροφη....εχω δει καπιαα διαφορα οπως τριχωμα μυρωδια κ τρωει με ορεξη.....το θεμα ειναι οτι συχνα κανει διαροιες...πριν απο λιγο καιρο ετρωγε χορτα κ εκανε εμετο μετα...τωρα την διατροφη την φτιαχνω εγω με καποιες πληροφοριες που εχω συλεξει απο δω κ αλλου....συνηθως αλεθω ενα ολοκληρο κοτοπουλο κ λιγο ρυζι εννιοτε κ ειχα φτιαξει ενα πολτο λαχανικων σπανακι καροτο λινελαιο μυλοξιδο....εβαζα μια κουταλια....τωρα τον εκοψα τον πολτο μηπως ευθυνεται αυτο....δν ξερω τι φταιει...μηπως δν του κανει καλο η ωμη διατροφη?

Ευχαριστω εκ των προτερων για οσους με βοηθησουν...
 
Last edited by a moderator:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ξεκινα ξανα προσθέτοντας ενα ενα τα συστατικά για να μπορέσεις να καταλάβεις τι ειναι αυτο που τον πειραζει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and vrmode


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα @Stef82 ,

Όταν λες "συχνά" τι εννοείς ακριβώς; Δηλαδή, στον ένα μήνα που τρώει ωμά πόσες φορές έχει κάνει διάρροια;

Επίσης, τι μορφής είναι η διάρροια του (νερό, μερικά σχηματισμένα κόπρανα και υγρά, κρεμώδη, μυρίζει έντονα, έχει αχώνευτες τροφές, έχει αίμα και αν ναι, πόσο, υπάρχει βλέννα... κλπ.);

Σημαντικό είναι αν πέρα από την διάρροια βλέπεις και κάποιο άλλο σύμπτωμα. Είναι νωχελικό και ληθαργικό; Έχει χάσει την όρεξη για φαγητό; Πίνει πολύ νερό ή δεν πίνει;...

Πως σταματούν αυτές οι διάρροιες; Μόνες τους και μετά από μια μέρα; Κάνεις κάτι; Επιμένουν για 2-3 μέρες ή περισσότερο;

Δώσε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσω να σου δώσω μια ποιο περιεκτική και "στοχευμένη" απάντηση... :)
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
στον ενα μηνα εχει κανει κανει μια διαροια σαν κρεμα κ πολυ μικρη ποσοτητα κ μια φορα τη μερα για κανα δυο μερες κ μετα ειναι πιο σφιχτα...για κανα δυο τρεις μερεε κ μετα παλι τα ιδια...αυτο συνεχιζεται ολη την ωρα....τωρα κατεηξα να αλεθω ολοκληρο το κοτοπουλο μηπως ειναι καλητερα απο σκετα πλαταρια που ετρωγε αλλα κ παλι....κ κανει μια μικρη ποσοτητα μια φορα την μερα..
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Άλλα συμπτώματα; Αίμα; Νερό πίνει και πόσο; Πριν τι έτρωγε και για πόσο καιρό;

Για γράψε ακριβώς τι τρώει... Ποια είναι τα συστατικά σου, δηλαδή και σε ποιες ποσότητες;
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ξεκινα ξανα προσθέτοντας ενα ενα τα συστατικά για να μπορέσεις να καταλάβεις τι ειναι αυτο που τον πειραζει.
Αυτό. Αλλιώς δεν πρόκειται να βγάλεις ποτέ άκρη.
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
λοιπον....νερο πινει κανονικα..πολυ λιγοτερα απο οτι οταν ετρωγε ξηρα....λοιπον τα συστατικα....
αλεθω κοτοπουλα ολοκληροα κ τα καταψηχω σε μεριδες του κιλου....μπορει να ειναι κ πλαταρια αλεσμενα σκετα.....μετα ενα πολτο λαχανικων(μπροκολο καροτο ή σπανακι λιγο μήλο αυγο με τσοφλι λινελαιο μηλοξιδο) κ βράζω ρυζι......λοιπον τον ταιζω 2 φορες τη μερα απο μισο κιλο περιπου κ κατι....ειναι περιπου 40 κιλα ο Ζαμ....
βαζω λοιπον 400 γραμμαρια περιπου κιμα με 1-2 κουταλιες της σουπας πολτο κ 1-2 κουταλιες της σουπας ρυζι...αυτα.....παλαιοτερα ειχα παρει κ κιμα μοσχαρισιο 5 κιλα εβαλα κ μια καρδια μοσχαρισια μεσα κ εκανα την ιδια διαδικασια...παλι εκανε δυαριες....κ με προβληματιζε που καμια φορα ετρωγε χορτα κ μετα εκανε εμετο....εχω κανει ολες τις εξετασεις ειναι μια χαρα....μονο οταν τον ταισα μαγειρευτο κοτοπουλο με ρυζι τοτε δν εκανε διαροιες(ειχε παθει μια γαστριτιδα με ενα πλαστικο που εφαγε)....κ παντως δν ειναι καθολου λαιμαργος κ πολυ παραξενος στο φαι....ξηρα πλεον μετα απο 4 μερες νηστειας....απλα ακολουθησα μπαρφ γιατι εχω δει σκυλια με αυτη τη διατροφη κ πραγματικα διαφερουν....αυτα,ελπιζω να εχω δωσει μια εικονα...
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Προτείνω για ενα διάστημα να δεις μόνο ζωικά προιόντα χωρίς κανένα αλλο πρόσθετο.Ειτε λάδια, είτε ξύδια, είτε λαχανικά.
Εφόσον δεν εχει πρόβλημα αρχιζεις και προσθέτεις ενα ενα τα υπόλοιπα υλικά.

Πιθανόν να τον ενοχλεί κάποιο απο τα πρόσθετα που βάζεις.Υπο την προυπόθεση βέβαια οτι ολα αυτά είναι όντως λόγω της διατροφής του κι οχι κάτι άλλο και οτι το κρέας που του δίνεις είναι σε άψογη κατάσταση.
 








Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Ναι....οπως επισης σου δινει κ πλαταρια αλεσμενα....ειμαι ηρακλειο κρητης κ εχει μερικους που το κανουν
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είναι ολίγον επικίνδυνο να στο αλεθει ο κρεοπωλης στην μηχανή του κιμά όπου το πιθανότερο για να μην πω σίγουρο αλεθει και χοιρινό κρέας. Αλλά πέρα από αυτό επειδή συχνά πυκνά διαβάζω από πολλούς ότι αλεθουν το κρεας, γιατί στερειτε απότον σκύλο σας να απολαμβάνει ολόκληρα κομμάτια κρέας και κόκαλα ; καθαρίζουν και τα δόντια.
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Το αλεθουμε γιατι αποθηκευεται πιο ευκολα...τωρα τι να πω....παντως κ σημερα το πρωι ενω πηγαμε βολτα ετρεξε μυρισε κακα δν εκανε....λες κ δν εχει
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Με μπαρφ και μαγειρευτό έτσι είναι, λίγα κακά. Μια φορά άντε δύο στο τσακίρ συνήθως, μη σε ανησυχεί.

Δοκίμασε γαλοπούλα αντί για κοτόπουλο αν μπορείς (και αν είναι οκ για μπαρφ από άποψη "απολύμανσης", δεν ξέρω, ψάχτο).
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Το ψαχνω...ολοι λενε οτι η μπαρφ ειναι οκ....δν ξερω....μαλλον θα βαζω κρεας σκετο κ σιγα θα προσθετω....κ βλεπουμε...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μηπως δε βραζεις αρκετα το ρυζι; Το ρυζι πρεπει να ειναι παραβρασμενο. Λαπας. Διαφορετικα κανει διαροοια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ψάχτο εννοώ το αν κάνει να δίνεις γαλοπούλα ωμή ή αν έχει κάτι διαφορετικό στην "προετοιμασία" της (ψύξη π.χ.) από το κοτόπουλο, όχι για το αν θα δίνεις μπαρφ γενικά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf