BARF ημερήσια ποσότητα και τρόπος "σερβιρίσματος"


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Ήθελα κι ασκώ να ρωτήσω κάτι. Πάω στο χασάπη, και του λέω ενα κοτόπουλο τεμαχισμένο. Το παιρνει, το κόβει σαν παιδάκια με το μπαλτά και μου το δίνει.
Προσθέτω ενα αβγό με τα τσόφλια ή/και μαρούλια και καρότα στο multi (75% κότα 25% λαχανικά). Ο σκυλος μου ειναι 50kg μέτριας δραστηριότητας. Του βγάζω 1300gr το μοιράζω σε δυο γεύματα μέσα στη μέρα και το δίνω. Ενδιάμεσα του δίνουν ενα μήλο σε μικρά κομμάτια. Είμαι οκ για τη μέρα;;;
Και δευτερον δίνουν το κοτόπουλο οπως το περιέγραψα παραπάνω, γιατι πολλοί λενε καλυτερα μονο λαιμούς και πλατάρια;;;;
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
πολυ καλη ερωτηση,για να μην ανοιξω και αλλο θεμα για μπαρφ υπαρχει καποιος που μπορει να μας δωσει καποιον οδηγο, βιβλιογραφια αγγλικη ή καποιο σαιτ;

ή γενικοτερα κατι πιο συγκεκριμενο απο μια προσωπικη γνωμη ή εμπειριαν του στυλ 1 μερα αυτο 2 το αλλο κ.τ.λ!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τα λαχανικα που δινεις ειναι λιγα. Προσπαθησε να βαζεις παραπανω, οχι απαραιτητα καθημερινα, αλλα μεσα στην εβδομαδα να τρωει ποικιλια λαχανικων. Επισης, μη βαζεις λαχανικοφρουτα μαζι με κοκαλα. Το ασβεστιο των κοκαλων εμποδιζει την απορροφηση των βιταμινων ,ειδκα της C. Δινε φρουτολαχανικα με κρεας ή με ρυζι,μακαρονι,κτλ. Διαβασε τα αναλογα θεματα στο φορουμ και ψαξε και για βιβλιογραφια. Απλα, κατανοητα τα λεει και το "give your dog a bone" του Dr. Ian Billinghurst
 
  • Like
Reactions: DORIS and LaCat