barf και δυσκολη αφοδευση


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Καλησπερα,η μικρη τρεφοταν για 6 μηνες περιπου με barf αλλα ειχε μεγαλο προβλημα με τα κακα της.Δυσκολευοταν πολυ να τα βγαλει επειδη ηταν πολυ σκληρα σε σημειο να προσπαθει πολυ ωρα και να κλαιει,Δοκιμασα να της το γυρισω σε ψητο η βραστο κοτοπουλο αλλα εκανε διαροιες οποτε την γυρισα αναγκαστικα σε ξηρα τροφη κατι που δεν ηθελα γιατι δεν εχω και την καλυτερη γνωμη γι αυτο το ειδος της διατροφης.Το προβλημα με τη δυσκολια στα κακα ειναι συνηθες στη barf?Υπαρχει καποιος τροπος να ξεπεραστει?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλησπερα,η μικρη τρεφοταν για 6 μηνες περιπου με barf αλλα ειχε μεγαλο προβλημα με τα κακα της.Δυσκολευοταν πολυ να τα βγαλει επειδη ηταν πολυ σκληρα σε σημειο να προσπαθει πολυ ωρα και να κλαιει,Δοκιμασα να της το γυρισω σε ψητο η βραστο κοτοπουλο αλλα εκανε διαροιες οποτε την γυρισα αναγκαστικα σε ξηρα τροφη κατι που δεν ηθελα γιατι δεν εχω και την καλυτερη γνωμη γι αυτο το ειδος της διατροφης.Το προβλημα με τη δυσκολια στα κακα ειναι συνηθες στη barf?Υπαρχει καποιος τροπος να ξεπεραστει?
τι ταιζες ?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Εννοεις τι barf?Ολες τις εχω δοκιμασει μηπως καποια θα ελλατωνε το προβλημα.Και απο 3 διαφορετικους,γιατι την επαιρνα ετοιμη.
Το πρόβλημα που είχατε το προκαλούν τα κόκκαλα.
Όταν ετοιμάζεις μόνη σου την barf μπορείς να το λύσεις ρυθμίζοντας την αναλογία κόκκαλα-υπόλοιπες τροφές , μειώνοντας τα δηλαδή και έχεις λύσει το πρόβλημα αφόδευσης..
Στις έτοιμες barf επειδή όπως καταλαβαίνεις το αλεσμένο κόκκαλο δίνει και παίρνει αφού είναι και πολύ φθηνό για αυτούς δεν μπορείς να το ρυθμίσεις..Γενικά θα σου έλεγα αν θέλεις να κάνεις barf πάρε το θέμα στα χέρια σου..Δεν είναι τρομερό μόλις εξοικειωθείς..Τα έτοιμα είναι πιο επικίνδυνα και από ξηρά..
 






Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Δεν εχει σωστη αναλογια κρεας-κοκκαλο η ετοιμη που παιρνεις! Η μονη λυση ειναι να γυρισεις σε σπιτικη, home made barf οπου θα ξερεις εσυ ποσο κοκκαλο και κρεας δινεις και σε τι αναλογιες και με λιγο πειραματισμο στις αναλογιες θα βρεις την ιδανικη για τον σκυλο σου!
 


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Ευχαριστω πολυ παιδια,μαλλον αυτο συμβαινει.Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε ο χρονος ουτε τα μεσα (πχ μχανη κιμα) για παρασκευη barf αλλα θα το παλεψω.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αν ο σκύλος έχει δόντια δεν υπάρχει λόγος να τρώει μόνο κιμά, δεν τη χρειάζεσαι τη μηχανή.
Ο χρόνος είναι ένα θέμα αλλά αν "πάρεις το κολάι" δεν χρειάζεσαι πολύ, γίνεται συνήθεια.

(Είχα πάει σε γνωστό μου, ιδιοκτήτη μεγάλης εταιρείας με κοτόπουλα και του είχα ζητήσει τιμές για διάφορα. Μέσα στην κουβέντα μου ανέφερε ότι τα καρκάσια τα αλέθει και τα πουλάει 0.50/kg για τα σκυλιά :barefoot:
ΥΓ. Τα καρκάσια έχουν ακόμα λιγότερο κρέας από το πλατάρι για όσους δεν τα ξέρουν)
 


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Αμα της βαλω το κρεας σε κομματι μαζι με τα υπολοιπα συστατικα της μπαρφ θα κατσει να διαλεξει το κρεας και ολα τα υπολοιπα θα τα αφησει αθιχτα
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν είναι δυσκολη τότε περνα απο τον μπλέντερ συκωτι αυγο με λαχανικά και γιαουρτι λαφδικλπ θα τα παει αμασητα
 
  • Like
Reactions: Orilis and spyv


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τα φρούτα δεν τα δίνεις ποτέ με το φαγητό -πρώτον.

Δεύτερον, η ποσότητα των λαχανικών είναι τόσο μικρή που νομίζω πως αν πάρεις 1 κιλό κιμά (1 κιλό τρόπος του λέγειν, δεν ξέρω πόσο τρώει η μικρή) και τον χωρίσεις σε μερίδες ίσα για να ανακατεύεται με τα λαχανικά και τα συμπληρώματα (τι συμπληρώματα?) θα το φάει.
Παλιά, κάποτε, όταν ακόμα τα δικά μου μιρμίριζαν το φαγητό, έδινα το πρωί μόνο λαχανικά με κιμά και το βράδυ τα υπόλοιπα. Έδινα λαχανικά 3-4 φορές την εβδομάδα, έβαζα και το αυγό μέσα που το λάτρευαν ανέκαθεν, και λίγο αίμα από τα κρέατα, χαμπάρι δεν παίρνανε.
 
  • Like
Reactions: Orilis and kateopre


kateopre

Well-Known Member
31 Μαϊου 2014
55
33
Με κιμα ναι,αμα της τα ανακατεψω θελει δε θελει θα τα φαει γιατι δε θα μπορει να ξεχωρισει το κρεας.Γι αυτο λεω οτι χρειαζομαι μηχανη κιμα.Συμπληρωματα εννοω διαφορα που παιρνει το ματι μου κατα καιρους οτι μπορει να της κανουν καλο,πχ μηλοξυδο,ιχθυελαιο η καποιο superfood.Η ξηρα τροφη ας πουμε με ολα τα κακα της περιεχει τοδα πολλα πραγματα περα απο τα βασικα ( tripolyphosphate νατρίου (0,15%), εκχύλισμα ρίζας κιχωρίου (0,1%), αλεύρι από αποξηραμένα φύκια, ίνα psylium (0,1%), κιτρικό οξύ, propionate ασβεστίου, συνδυάζοντας το σπανάκι, υδροχλωρική γλυκοζαμίνης, χλωριούχο χολίνη, L-carnitine (0,05%), εκχύλισμα Yucca шидигера, πράσινα μύδια новозеландские (0,01%), ως φυσική πηγή хондроитина, φύλλα πράσινου τσαγιού (0,01%), τα φύλλα μέντα, μαϊντανό, ginkgo, echinacea (Echinacea), χαμομήλι, εκχύλισμα δενδρολίβανου).Αυτα δεν θα πρεπει με καποιο τροπο να της αντικαταστησω?αμα δινω σκετο κρεας με μπροκολο δεν θα φτωχυνει η διατροφη της?

vek εννοεις να κοβω το κρεας και να το περιχυνω με το ζουμι που θα εχω πολτοποιησει ολα τα υπολοιπα?