BARF και προφυλάξεις υγιεινής


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω κανω το αλλο για το ξεπαγωμα...βγαζω το σακουλακι με τις φτερουγες απτο προηγουμενο βραδυ απτη καταψυξη και το βαζω στη συντηρηση.το πρωι ειναι ξεπαγωμενο και δροσερο!:D

Οσον αφορα τα μικροβια...και εμενα μ λενε πολλοι οτι δεν κανει και θα παθουμε κατι.Αν ρωτησεις τη Frenchie θα σου πει οτι δεν εχει καμια τετοια εμπειρια και το σκυλι της ειναι υγιεστατο...:rolleyes:

Αλλα λεμε για μικροβια...η δικια μ εχωσε τη μουρη της σε μια σακουλα με σκατα!!!:mad: το ωμο κοτοπουλο θα τη πειραξει???....:cool:
Αυτο π με προβληματιζει ειναι οι αποπαρασιτοσεις.Μηπως θα πρεπει να γινονται ποιο συχνα...:confused:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Νταλί, σχετικά με τα μικρόβια είναι κάπως δύσκολο να κολλήσει ο άνθρωπος όταν έχει έμα μινιμουμ υγιηνής.

Και εσύ στο σπίτι σου ανέκαθεν είχες και θα έχεις φρέσκα προϊόντα που μετά απο κάποια διαδικασία (μαγείρεμα) τα τρώς. Άρα γιατί να μην έχεις κολλήσει τόσο καιρό κάποια ασθένεια απο αυτά και θα κολλήσεις τώρα απο τον σκύλο;;

Κυκλοφορούν και πάρα πολλές φήμες. Ας είμαστε προσεκτικοί αλλά όχι και υστερικοί (χωρίς παρεξήγηση, το λέω και για μένα :) )
 
Last edited:


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Ταιζω barf 4 μήνες σχεδον και προς το παρον δεν ειχα ποτε προβλημα.Απλα θελει λιγη προσοχη,δηλαδη να πλενουμε λιγο το πιατακι-μπολακι του αφου τελειωσει να πλενουμε τα χερια μας αφου ερθουμε σε επαφη με το ωμο κρεας και αν πεσει στα πλακακια στο σπιτι η στην βεραντα,να καθαρισουμε με λιγη χλορινη και σαπουνι.Ειναι απλο κ ευκολο απλα θελει λιγη προσοχη.Παντως εγω χαιρομαι που απεφυγα την ξηρα τροφη γιατι δεν μ καθοταν καλα.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Σε συμβουλεύω αντί για χλωρίνη να χρησιμοποιείς ξύδι που σκοτώνει όλα τα βακτιρίδια! Το χρησιμοποιώ για όλες τις δουλιές του σπιτιού. Θέλει λίγο τρίψημο παραπάνω αλλά είναι πολύ πιο υγιεινό!
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Ξυδι καποιο συγκεκριμενο ή αυτο που βαζουμε και στην σαλατα?Μαλλον κατι διαφορετικο ετσι?Συγγνωμη κιολας π ρωταω απλα ειμαι λιγο ασχετος απο κουζινα και υγιεινη του σπιτιου,τωρα αρχισα να ασχολουμαι με το που πηρα τον μοτζο :)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εγώ για τις δουλείες του σπιτιού πέρνω το πιό φτηνό ξύδι (Top,....) και καλύτερα να παίρνεις το λευκό.
Το χρησιμοποιώ παντού, ακόμα και όταν πλένω τα πιάτα: μαζί με το υγρό βάζω και λίγο ξύδι ;);)
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ναι το ξέρω και γω ότι είναι καλό το ξύδι για τα μικρόβια, και γω το "τοπ" χρησιμοποιώ για τέτοιες δουλειές (αλλά και για τη σαλάτα μου :D)
 






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναι, το λεμόνι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς αντισεπτικό καθώς σκοτώνει πολλά μικρόβια. Για τον λόγω αυτό, μας λέει και ο γιατρός να βάζουμε λεμόνι στο τσάι, στο ρύζι, κτλ... όταν είμαστε άρρωστοι ;)

Λεμόνι (Citrus Limonum)


Δεν είναι τυχαίο που το λεμόνι θεωρείται ευλογημένος καρπός. Χρησιμοποιείται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, ως καρύκευμα, ως ποτό, ως ορεκτικό, ως φάρμακο. Περιέχει σε μεγάλη ποσότητα βιταμίνη C.
Ιδιότητες:
Είναι αντιπυρετικό, αντιμικροβιακό, καθαριστικό του αίματος, (διώχνει τις τοξίνες) και βοηθά με συνεχή χρήση στην καταπολέμηση της χοληστερίνης. Εντριβές του τριχωτού της κεφαλής με λεμόνι πιστεύεται ότι εμποδίζουν την τριχόπτωση. Μπορεί να σταματήσει τις αιμορραγίες και είναι καλό φάρμακο στις περιπτώσεις γάγγραινας. Μερικοί πιστεύουν ότι το λεμόνι μπορεί να βοηθήσει και στις περιπτώσεις της αϋπνίας. Ο χυμός του λεμονιού είναι και κατά των κάλων και μπορεί επίσης να ξεκουράσει τα πόδια. Χυμός λεμονιού με μέλι, κανέλλα και ζεστό νερό, πιστεύεται ότι βοηθά στην καταπολέμηση της γρίπης.

Κείμενο απο: http://www.ert.gr/afieromata/votana/votana11.html
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Για το ξύδι βρήκα αυτά:

▪Όταν μικρά παιδιά ή κατοικίδια ζώα έχουν ένα «ατύχημα» πάνω σε κάποιο στρώμα, η καλύτερη λύση για να καθαριστεί ο λεκές, είναι ξύδι και νερό. Όταν καθαριστεί, γεμίστε ένα πιατάκι με ξύδι και αφήστε το στο χώρο για να εξαλειφθεί η μυρωδιά.


Το ξύδι είναι ιδανικό για τη γενική καθαριότητα του σπιτιού στην κουζίνα κι όχι μόνο.
Εξαφανίζει τα άλατα , τις δυσάρεστες οσμές, απολυμαίνει και χαρίζει λάμψη.
Μια κουταλιά μηλόξυδο περιέχει 4 διαφορετικές βιταμίνες, 13 ένζυμα, 30 αμινοξέα.
Το ξύδι είναι ιδανικό για να τονώσετε το μεταβολισμό σας, να βοηθήσετε την πέψη, να ανακουφιστείτε από μυϊκές κράμπες και τον πυρετό, αλλά και για να προστατευτείτε από το κρυολόγημα.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, το ξύδι βέβαια σε μεγάλη ποσότητα κατάποσης κάνει κακό απ' όσο ξέρω.
Ξέρει κανείς αν όλα αυτά που λέγονται για το λεμόνι ισχύουν και για τα σκυλιά... Κάνει να τους δίνουμε? Και αν ναι σε τι ποσότητα? ;)
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
αν ''ξεπλεναμε το κρεας με ξυδι η λεμονι για την αποφυγη των μικροβιων θα ηταν καλη ιδεα η θα τα πειραξει στο στομαχι??? (φυσικα μετα ξεπλενουμε την περισσια ποσοτητα)...
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Μια κουταλιά μηλόξυδο
Σε ενα φυλλαδιο που εχω απο το Shar Pei Club τις Αγγλίας λεει οτι καλο ειναι να βαζεις μηλοξυδο στο νερο του σκυλου... το εχει κανει κανενας? και ποσο?:)