Barf σε Μαλτέζ !


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Καλημέρα φίλοι μου !
Εχω ενα Μαλτέζ 5χρ αισίως !
Αφου ειδα κ απόειδα με τις ξηρές τροφές , ( ξεκίνησα με Royal canin , πήγα για καλύτερα στην Acana ) , τελικα ειπα να το γυρίσω στη μπαρφ !
Τον ξεκίνησα light με κοτόπουλο ! ( ( Να σημειώσω πως την αγόρασα έτοιμη απο τη voldog! Και την ιδια δίνω κ στο Λυκακι που εχω ) !
Απλα ήθελα να ρωτήσω αν εχει κάποιος εμπειρίες απο μικρόσωμα που τρώνε μπαρφ !
Έκανα καλα με την αλλαγή , οι ποσότητες οι σωστές ποιες ειναι θαρρείτε ;
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη !
Αγανάκτησα πια με την ξηρά !
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Και εγω ξεκινησα και στα δυο μου σκυλια πριν εναμιση μηνα περιπου... Στο "μαλτεζ" (οχι καθαροαιμο βεβαια καθοτι αγορασμενο δυστυχως απο πετ σοπ), δεν εκατσε καθολου καλα και νοσηλευτηκε πριν μια εβδομαδα περιπου στον κτηνιατρο με ορους κλπ, αφου εκανε διαρροια με παρα πολυ αιμα... Εχει βεβαια και καρκινο και στην αρχη ειχα φοβηθει για μετασταση αλλα ο γιατρος μου ειπε πως ηταν καθαρα απο την τροφη... Απο μικρος βεβαια ειχε και θεματα με το στομαχι του και του εχω αλλαξει γενικα πολλες τροφες γιατι οι περισσοτερες τον πειραζαν (οχι βεβαια στο σημειο να βγαζει αιμα, οπως με την μπαρφ).
Στην θηλυκια μου που την μαζεψα απο τον δρομο (μικροσωμη προς μεσαιου μεγεθους περιπου 11 κιλα ειναι) και φανταζομαι πριν ετρωγε στην καλυτερη απο τα σκουπιδια, "εκατσε" πολυ καλα παντως, οποτε πιστευω ειναι θεμα οργανισμου κυριως...
Ελπιζω να την συνηθισει το σκυλακι σου και να μην τον πειραξει, επειδη απο αυτα που εχω διαβασει θεωρω πως ειναι καλη τροφη, η τουλαχιστον πολυ καλυτερη απο την ξηρα...
Οσο για τις ποσοτητες στο "μαλτεζακι" μου εδινα περιπου 140 γραμμαρια την ημερα (μοιρασμενα σε δυο δοσεις) δηλαδη 70 το πρωι και 70 το βραδυ... Φυσικα μετα απο αυτο που επαθε, την σταματησα και αναγκαστικα τον ξαναγυρισα σε ξηρα...
Παντως παρακολουθησε τον, δες πως θα παει και ελπιζω να μην εχετε κανενα θεμα!
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Και εγω ξεκινησα και στα δυο μου σκυλια πριν εναμιση μηνα περιπου... Στο "μαλτεζ" (οχι καθαροαιμο βεβαια καθοτι αγορασμενο δυστυχως απο πετ σοπ), δεν εκατσε καθολου καλα και νοσηλευτηκε πριν μια εβδομαδα περιπου στον κτηνιατρο με ορους κλπ, αφου εκανε διαρροια με παρα πολυ αιμα... Εχει βεβαια και καρκινο και στην αρχη ειχα φοβηθει για μετασταση αλλα ο γιατρος μου ειπε πως ηταν καθαρα απο την τροφη... Απο μικρος βεβαια ειχε και θεματα με το στομαχι του και του εχω αλλαξει γενικα πολλες τροφες γιατι οι περισσοτερες τον πειραζαν (οχι βεβαια στο σημειο να βγαζει αιμα, οπως με την μπαρφ).
Στην θηλυκια μου που την μαζεψα απο τον δρομο (μικροσωμη προς μεσαιου μεγεθους περιπου 11 κιλα ειναι) και φανταζομαι πριν ετρωγε στην καλυτερη απο τα σκουπιδια, "εκατσε" πολυ καλα παντως, οποτε πιστευω ειναι θεμα οργανισμου κυριως...
Ελπιζω να την συνηθισει το σκυλακι σου και να μην τον πειραξει, επειδη απο αυτα που εχω διαβασει θεωρω πως ειναι καλη τροφη, η τουλαχιστον πολυ καλυτερη απο την ξηρα...
Οσο για τις ποσοτητες στο "μαλτεζακι" μου εδινα περιπου 140 γραμμαρια την ημερα (μοιρασμενα σε δυο δοσεις) δηλαδη 70 το πρωι και 70 το βραδυ... Φυσικα μετα απο αυτο που επαθε, την σταματησα και αναγκαστικα τον ξαναγυρισα σε ξηρα...
Παντως παρακολουθησε τον, δες πως θα παει και ελπιζω να μην εχετε κανενα θεμα!
Αρχικά ευχαριςτω πολυ για την ανταπόκριση !
Εύχομαι καλη δύναμη κ στους δυο σας με αυτη την βρωμοαρρωστια πραγματικά ! Ξερω πολυ καλα τι σημαίνει , δυστυχώς !

Ειναι η δεύτερη μερα που την τρώνε κ τα δυο με απίστευτη όρεξη μπορω να πω , λύσσανε στην κυριολεξία !

Τα κακά τους ηταν πολυ καλα δόξα τω θεω , τα παρακολουθώ ´ολη μερα σημερα !
(Για το Λυκακι δεν αγχώνομαι τοςο γιατι ξερω πως θα παρει τα κιλα που πρέπει ! Ειναι στην ανάπτυξη όντας 4,5 μηνών ! )
Το μαλτεζ δεν θέλω να παχύνει κ τον εχω ιδιαίτερη πρόσοχη , γιατι κ κεινος ειχε δείξει διαφορά θεματα με το στομαχάκι του στο παρελθόν ! Μάλλον λόγω της βρωμοξηρας!
Απηυδησα πια !!
Ευτυχώς διάρροια δεν ειδα , το αντίθετο ! Όποτε λεω να του δίνω μια μικρη ποσότητα πρωι κ βραδυ ! Βλέποντας κ κάνοντας ! Θέλω το καλύτερο γι αυτα! Οπως υποθέτω όλοι μας εδω !
Σ'ευχαριστω πολύ κ παλι καλη δύναμη !
 
  • Like
Reactions: byroncity


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
γιατί λάιτ ?
Ειναι η πρώτη φορα που παίρνω κ σκέφτηκα η μετάβαση απο την ξηρά στην μπαρφ να γινει ομαλά !
Το Λυκακι ειναι 4,5 μηνών ! Το μαλτεζ ειναι 5 ετών με ευαίσθητο στομαχάκι γενικά απο γαστρεντερίτιδες! Όποτε σκέφτηκα πως το κοτόπουλο θα ηταν μια καλη αρχή !
 
  • Like
Reactions: vek


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ευχαριστω πολυ, να εισαι καλα...Και εγω ελπιζω για το καλυτερο!
Ναι οντως πρεπει να τους αρεσει παρα πολυ γιατι και τα δικα μου την καταβροχθιζαν στην κυριολεξια σε δευτερολεπτα... :)
Ωραια, αφου βλεπεις πως και τα κακα τους ειναι μια χαρα, πιστευω δεν θα εχεις θεμα...
Βεβαια και εμενα ο μαλτεζος μου στην αρχη εκανε σφιχτα και λιγα, και μετα απο εναμιση μηνα περιπου επαθε οτι επαθε... Αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια, ουτε φυσικα αντιδρουν ολα με τον ιδιο τροπο...
Ελπιζω πραγματικα σε εσας να "κατσει" καλα η συγκεκριμενη τροφη...
Οσο για το παχος, τα μαλτεζακια παχαινουν πολυ δυκολα! Ο δικος μου τρωει ολο του το φαι (συν τα πολλα που δυστυχως δεν εχουν σταματησει να του δινουν οι δικοι μου) και ειναι και στειρωμενος, παρολαυτα ειναι στυλακι:)
Νομιζω πως θελει πολυ προσπαθεια για να τον παχυνεις...
Παντως φυσικα και να υπολογιζεις γραμμαρια, πιστευω και στον δικο σου περιπου 140 την ημερα θα ειναι μια χαρα!
Και απο εκει και περα οπως το ειπες και εσυ βλεποντας και κανοντας...!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ειναι η πρώτη φορα που παίρνω κ σκέφτηκα η μετάβαση απο την ξηρά στην μπαρφ να γινει ομαλά !
Το Λυκακι ειναι 4,5 μηνών ! Το μαλτεζ ειναι 5 ετών με ευαίσθητο στομαχάκι γενικά απο γαστρεντερίτιδες! Όποτε σκέφτηκα πως το κοτόπουλο θα ηταν μια καλη αρχή !
καλά εκανες και ξεκινησες με κοτοπουλο ! αλλά οχι λαιτ .
Αν θυμάμαι καλά ο κωδικός του βολντογκ με το λαιτ (ευαισθητα ) εχει : κοτόπουλο 30 %, ειναι παρα πολυ χαμηλο ! Μην μπερδεύεις την πρωτεΐνη με το κρέας ειναι διαφορετικά πράγματα και μην φοβασε το πολύ κρέας ο σκύλος ειναι σαρκοφάγο.
Δεν τον πειράζει το κρέας , αυτό που μπορει να τον πειράζει ειναι το μεγάλο ποσοστό κόκκαλο ανάλογα με το κρέας ;) γυρνα σε κανονικη (καποια στιγμη ξεκινα να φτιαχνεις και μονος σου )και σιγα σιγα βαλτους και αλλα ειδη εαπο κρεας οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα :)
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Οχι οχι , μάλλον εγώ το έθεσα λάθος !
Light εννοούσα πως ξεκίνησα με το κοτόπουλο ,αντί για μοσχάρι η αρνί !
Αυτο που τους πήρα ειναι complete chicken meal plus ! 75% κοτόπουλο γράφει πάνω !
Αλλα παρατήρησα πως μετα την πρώτη μερα που έδωσα στο Λυκακι στα πρώτα κακά μετα την αλλαγή τροφής ειχε σκουλήκι ! Ενα μακρυναρι να !
Έβαλα σκόρδο στο επόμενο γεύμα κ ξαναβρήκα στα επόμενα κακά
2-3! Ελα Παναγία μου λεω !
Απο την ξηρά υποθέτω πως ειναι !
Κ τωρα με το σκόρδο καθαρίζει θεωρώ !
Να δώσω λες χάπι ;
 
  • Like
Reactions: vek


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Ευχαριστω πολυ, να εισαι καλα...Και εγω ελπιζω για το καλυτερο!
Ναι οντως πρεπει να τους αρεσει παρα πολυ γιατι και τα δικα μου την καταβροχθιζαν στην κυριολεξια σε δευτερολεπτα... :)
Ωραια, αφου βλεπεις πως και τα κακα τους ειναι μια χαρα, πιστευω δεν θα εχεις θεμα...
Βεβαια και εμενα ο μαλτεζος μου στην αρχη εκανε σφιχτα και λιγα, και μετα απο εναμιση μηνα περιπου επαθε οτι επαθε... Αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια, ουτε φυσικα αντιδρουν ολα με τον ιδιο τροπο...
Ελπιζω πραγματικα σε εσας να "κατσει" καλα η συγκεκριμενη τροφη...
Οσο για το παχος, τα μαλτεζακια παχαινουν πολυ δυκολα! Ο δικος μου τρωει ολο του το φαι (συν τα πολλα που δυστυχως δεν εχουν σταματησει να του δινουν οι δικοι μου) και ειναι και στειρωμενος, παρολαυτα ειναι στυλακι:)
Νομιζω πως θελει πολυ προσπαθεια για να τον παχυνεις...
Παντως φυσικα και να υπολογιζεις γραμμαρια, πιστευω και στον δικο σου περιπου 140 την ημερα θα ειναι μια χαρα!
Και απο εκει και περα οπως το ειπες και εσυ βλεποντας και κανοντας...!
Ο Μπέμπης ( το μαλτεζ ) ειναι περίπου 5 κιλα ! Το πιο εύκολο για αυτόν ειναι να παρει κιλα !
Γι αυτό ρώτησα για τη δοσολογια!
Κακα με
Αίμα ειχε κάνει πριν Κανα μήνα ! Βαριά γαστρεντερίτιδα μου ειχε πει ο γιατρός !
Κάθε λιγο θεμα με
Το στομαχάκι του ! Γι αυτο μου την έδωσε κ άλλαξα ρότα !
Εύχομαι πραγματικά να του κάτσει να ησυχάσει κ κεινος κ γω μαζι !

Στο Λυκακι ειδα Σκουλήκι στα κακά του και έδωσα σκόρδο να φαει ! Στα επόμενα κακά
Ηταν τρεις οι σκουληκαντερες! Θαρρώ ηταν απο την ξηρά !
( τι βάζουν εκει μεσα Παναγία μου σκέφτομαι κ τι γινόταν στα στομαχάκια τους) ! Πφφφφ !!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Οχι οχι , μάλλον εγώ το έθεσα λάθος !
Light εννοούσα πως ξεκίνησα με το κοτόπουλο ,αντί για μοσχάρι η αρνί !
Αυτο που τους πήρα ειναι complete chicken meal plus ! 75% κοτόπουλο γράφει πάνω !
Αλλα παρατήρησα πως μετα την πρώτη μερα που έδωσα στο Λυκακι στα πρώτα κακά μετα την αλλαγή τροφής ειχε σκουλήκι ! Ενα μακρυναρι να !
Έβαλα σκόρδο στο επόμενο γεύμα κ ξαναβρήκα στα επόμενα κακά
2-3! Ελα Παναγία μου λεω !
Απο την ξηρά υποθέτω πως ειναι !
Κ τωρα με το σκόρδο καθαρίζει θεωρώ !
Να δώσω λες χάπι ;
ωραία καλά έκανες και ξεκίνησες με κοτόπουλο σιγά σιγά βάλτους και άλλα κρέατα ;)
Τα κουτάβια έχουν σκουληκάκια και θέλουν συχνή αποπαρασιτωση , μίλα με τον γιατρό σου όμως για αυτό.
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
ωραία καλά έκανες και ξεκίνησες με κοτόπουλο σιγά σιγά βάλτους και άλλα κρέατα ;)
Τα κουτάβια έχουν σκουληκάκια και θέλουν συχνή αποπαρασιτωση , μίλα με τον γιατρό σου όμως για αυτό.
Αυτο θα κανω ! Ισως χρειάζεται χάπι παλι !
Μετα απο ποσο καιρό μου προτείνεις να βάλω κ άλλο είδος ; Στη δεύτερη βδομάδα
Για παράδειγμα ;
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ο Μπέμπης ( το μαλτεζ ) ειναι περίπου 5 κιλα ! Το πιο εύκολο για αυτόν ειναι να παρει κιλα !
Γι αυτό ρώτησα για τη δοσολογια!
Κακα με
Αίμα ειχε κάνει πριν Κανα μήνα ! Βαριά γαστρεντερίτιδα μου ειχε πει ο γιατρός !
Κάθε λιγο θεμα με
Το στομαχάκι του ! Γι αυτο μου την έδωσε κ άλλαξα ρότα !
Εύχομαι πραγματικά να του κάτσει να ησυχάσει κ κεινος κ γω μαζι !

Στο Λυκακι ειδα Σκουλήκι στα κακά του και έδωσα σκόρδο να φαει ! Στα επόμενα κακά
Ηταν τρεις οι σκουληκαντερες! Θαρρώ ηταν απο την ξηρά !
( τι βάζουν εκει μεσα Παναγία μου σκέφτομαι κ τι γινόταν στα στομαχάκια τους) ! Πφφφφ !!

Η ξηρα πραγματι ειναι οτι χειροτερο για το στομαχι τους, δυστυχως :(
Παντως αφου την προμηθευεσαι απο μαγαζι ρωτα καλου κακου εκει για τις δοσολογιες, θα ξερουν φανταζομαι να σου πουν ποσο θα πρεπει να τρωει...
Εμενα ο δικος μου ειναι 6μιση κιλα και του εδινα 140 γραμμαρια, οποτε εσυ λογικα θα πρεπει να δινεις πιο λιγο...
Αιμα εβγαλε απο την ξηρα, η απο κατι αλλο που εφαγε?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτο θα κανω ! Ισως χρειάζεται χάπι παλι !
Μετα απο ποσο καιρό μου προτείνεις να βάλω κ άλλο είδος ; Στη δεύτερη βδομάδα
Για παράδειγμα ;
ναι μετα την δευτερη εβδομαδα βαλε ακομα ένα και μετα απο 10 μερες και αλλο
 


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
ναι μετα την δευτερη εβδομαδα βαλε ακομα ένα και μετα απο 10 μερες και αλλο
Το οτι δεν εχε Παρει γραμμάριο ακομα; Το παιρνει σε μπόι ; Του δίνω 750γραμ ημερησίως!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το οτι δεν εχε Παρει γραμμάριο ακομα; Το παιρνει σε μπόι ; Του δίνω 750γραμ ημερησίως!
αν εχει σκουλικια δεν θα παρει ευκολα κιλα , τωρα αν δεν παιρνει βαρος με τα 750 αυξησε το.
Μιλα με τον γιατρο σου καντου αποπαρασίτωση .
 
  • Like
Reactions: dnassib


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
αν εχει σκουλικια δεν θα παρει ευκολα κιλα , τωρα αν δεν παιρνει βαρος με τα 750 αυξησε το.
Μιλα με τον γιατρο σου καντου αποπαρασίτωση .
Πιστεύεις πως ειναι υπερβολή να του δίνω παράλληλα με τη μπαρφ κ το συμπλήρωμα της χονδροιτινης ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf