BARF συνοπτικά για αρχάριους.


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Απορία..αν ένας σκύλος δε τρώει καθόλου λαχανικά,φρούτα,ψάρια και εντόσθια...πώς να μπαρφάρει και να μην του λείπει κάτι?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απορία..αν ένας σκύλος δε τρώει καθόλου λαχανικά,φρούτα,ψάρια και εντόσθια...πώς να μπαρφάρει και να μην του λείπει κάτι?
Χωρίς φρούτα, λαχανικά, ψάρια γίνεται αν δίνεις πράσινο πατσά και συμπληρώνεις με ω3. Αλλά χωρίς εντόσθια, γιοκ.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν έχουμε όλοι λαμπ...

Εντόσθια και τα δικά μου ή μαγειρεμένα ή μέσα σε κιμά, αλλιώς δεν τα τρώνε. Ούτε λαχανικά σκέτα τρώνε.
Ψάρια κάποια από τα σκυλιά μου τα τρώνε ωμά, κάποια μαγειρεμένα.

Αυτό το κόλπο το έχεις δοκιμάσει;
http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή....ϊζουμε.και.τι.όχι-313/index39.html#post727137
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δεν έχουμε όλοι λαμπ...

Εντόσθια και τα δικά μου ή μαγειρεμένα ή μέσα σε κιμά, αλλιώς δεν τα τρώνε. Ούτε λαχανικά σκέτα τρώνε.
Ψάρια κάποια από τα σκυλιά μου τα τρώνε ωμά, κάποια μαγειρεμένα.

Αυτό το κόλπο το έχεις δοκιμάσει;
http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή....ϊζουμε.και.τι.όχι-313/index39.html#post727137
Θα το δοκιμάσω αν και δε τρώει γιαούρτι και αν τα μυρίσει τα λαχανικά το αποτέλεσμα είναι ίδιο...Φύκια?!Που τα βρίσκουμε αυτά?
 








συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγω Μουκα προτιμώ τις φρέσκιες σαρδέλες. Με ανησυχει το αλάτι στις κονσέρβες, και ειναι και πάμφτηνες.
Αν και νομίζω οτι είχα διαβάσει οτι με ξέπλυμα, δεν αποτελει πρόβλημα.
Ουτε σολωμό δεν έχω δώσει ποτέ.
 




adulthood1

Member
5 Φεβρουαρίου 2014
7
0
Στην ξηρα τροφη γραφει πρωτεινη 30% φωσφορος 1,2 ξερουμε στην barf τι παιζει με αυτα?παιρνει αρκετο φωσφορο η θα χρειαστω συμπληρωμα, γιατι ο δικος μου ειναι 3 μηνων...παρηγγειλα ετοιμη barf με κοτοπουλο ,αυγο, ολοκηρα και λαχανικα...ακομα μου ειπαν για σαλμονελα αλλα οτι καταστρεφεται στους -18 κατι τετοιο...οποιος γνωριζει ας μας ενημερωσει...
 


adulthood1

Member
5 Φεβρουαρίου 2014
7
0
Το σημαντικοτερο ξεχασα.....μολις ξεκινησω barf κοβω ξηρα τροφη...στην εκπαιδευση που τον εκπαιδευω με frolic, οταν αρχισω barf θα τρωει frolic??και αν οχι με τι λιχουδια μπορω να τoν εκπαιδευω??
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ενταξει κι εσυ. μπαρφ ειπαμε, οχι να μην ξαναφαει τιποτα αλλο. :D
παντα υπαρχει λιχουδια που θελουν. τυρακια, αλλαντικα, λιχουδιες με συκωτι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στην ξηρα τροφη γραφει πρωτεινη 30% φωσφορος 1,2 ξερουμε στην barf τι παιζει με αυτα?παιρνει αρκετο φωσφορο η θα χρειαστω συμπληρωμα, γιατι ο δικος μου ειναι 3 μηνων...παρηγγειλα ετοιμη barf με κοτοπουλο ,αυγο, ολοκηρα και λαχανικα...ακομα μου ειπαν για σαλμονελα αλλα οτι καταστρεφεται στους -18 κατι τετοιο...οποιος γνωριζει ας μας ενημερωσει...
Αυτες οι αποριες θα επρεπε να σου λυσει αυτος, που προμηθευεσαι την ετοιμη Barf, επειδη μονο αυτος ξερει τι βαζει μεσα!

Το κρεας εχει μεσο ορο 20% πρωτεινες- οσο πιο απαχο, τοσο πιο πολυ!
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Απορία..αν ένας σκύλος δε τρώει καθόλου λαχανικά,φρούτα,ψάρια και εντόσθια...πώς να μπαρφάρει και να μην του λείπει κάτι?
εγω δινω καψουλες με ω3 και λιγα εντοσθια και ειμαι οκκκκ:),μαζι με τα υπολιπα ενοιται εεεεε
 
Last edited:


adulthood1

Member
5 Φεβρουαρίου 2014
7
0
ξεκινησα μπαρφ σημερα!την εφαγε σαν τρελος...θελω να ρωτησω ειναι 4 μηνων 14 κιλα λεω να τον ταιζω 2 φορες την μερα...ειναι καλα ή να τον ταιζω 3??επισης διαβασα οτι πρει να τρωει απο 5-10 % του βαρους του οσο ειναι κουταβι....δλδ οταν θα ειναι 15 μηνων που θεωρηται ακομα κουταβι αν ειναι 40 κιλα πρεπει να τρωει 4 κιλα την ημερα?δεν ειναι υπερβολικο?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νομίζω "κουτάβι" είναι όσο ψηλώνει, δηλαδή 12 μηνών για τις περισσότερες φυλές, αλλά το καλύτερο είναι να βλέπεις τον σκύλο σου, δηλαδή αν παχαίνει μειώνεις την ποσότητα και το αντίθετο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ξεκινησα μπαρφ σημερα!την εφαγε σαν τρελος...θελω να ρωτησω ειναι 4 μηνων 14 κιλα λεω να τον ταιζω 2 φορες την μερα...ειναι καλα ή να τον ταιζω 3??επισης διαβασα οτι πρει να τρωει απο 5-10 % του βαρους του οσο ειναι κουταβι....δλδ οταν θα ειναι 15 μηνων που θεωρηται ακομα κουταβι αν ειναι 40 κιλα πρεπει να τρωει 4 κιλα την ημερα?δεν ειναι υπερβολικο?
Αποκλειεται!! Ακομα και ο γερμανικος μολοσσος της φιλης μου, που ειναι 75 κιλα- τρωει 1-1,2 kg τροφη την ημερα ( μπαρφαρεται!).
 


adulthood1

Member
5 Φεβρουαρίου 2014
7
0
Αποκλειεται!! Ακομα και ο γερμανικος μολοσσος της φιλης μου, που ειναι 75 κιλα- τρωει 1-1,2 kg τροφη την ημερα ( μπαρφαρεται!).
Ναι αλλα ποσο χρονων ειναι?γιατι μιλαμε για κουταβια...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf