BARF συνοπτικά για αρχάριους.


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν είναι πολύ σφιχτά όταν δίνεις πλατάρια μπορείς να βάλεις και λίγα συκωτάκια πχ στο γεύμα. Αν είναι πολύ μαλακά, πρόσθεσε περισσότερο κόκαλο. Γενικά είστε στην αρχή ακόμα και ακόμα συνηθίζει ο οργανισμός στη νέα διατροφή.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Θα το εφαρμόσουμε! Σήμερα έφαγε με πολλή όρεξη και δεν είχαμε εμετους, τα κόπρανα μένει να δω
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
.και σιγα σιγα μετα απο 4-5 μερες προσθεσε πολυ λιγο καροτο η λιγο μαρουλι.
Δεν συνδυαζουμε κοκαλο(πλαταρι) με χορταρικα ή λαχανικα, γιατι το ασβεστιο εμποδιζει την απορροφηση της βιταμινης c. Οταν θελουμε να φαει λαχανικα ο σκυλος μπορουμε να συνδυασουμε με κρεας ή ρυζι ή κατι αναλογο. Οχι με κοκαλο.

Οταν δινουμε κοκαλο, για να μην κανει σκληρα κοπρανα, βαζουμε λιγο παραπανω κρεας. Προσωπικα, με τα πλαταρια βαζω κ πατσα, ο οποιος ειναι μπιμπα στα προβιοτικα. Επισης αλλο γευμα ειναι: πατσας με λαχανικα. Ο δικος μου δεν τρωει τα λαχανιακ, οποτε τα πολτοποιω κ τα αλειφω μεσα στον πατσα. ΣΛΟΥΡΠ!
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Αυτό για τα λαχανικά δεν το ξέρω, μόνο για τα φρούτα έχω διαβάσει ότι πρέπει να δίνονται ξεχωριστά. Πάντως ακόμα λαχανικά δεν έχω δώσει, μόνο κοτόπουλο για αρχή (πλατάρια, μπούτια, λίγο ψαχνό). Πατσά θα δοκιμάσουμε οπωσδήποτε, έχω ακούσει ότι βρωμάει φρικτά αλλα για τη δεσποινίδα όλα θα τα κάνω πια, που με κατάντησε :X3:

Σήμερα δεν είχαμε πρόβλημα με τα κόπρανα, είναι ελάχιστα βέβαια και μου φαίνεται ακόμα πάρα πολύ παράξενο. Με την έτοιμη ήταν λιγότερα μεν σε σχέση με την ξηρά, αλλά καμία σχέση με τώρα που είναι πραγματικά ελάχιστα. Σκληρά ακόμα δεν τα λες βέβαια, αλλα θα το βρούμε που θα πάει
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι ειμαι slow learner...διαβασα τα θεματα της barf αλλα εχω καποιες ερωτησεις, ειπα να μην ανοιξω νεο thread...

Ωμο κοκαλο δινουμε απο κοτοπουλο, μοσχαρι, χοιρινο, το τελευταιο αφου μονο το καταψυξουμε 36 ωρες...τα αλλα δυο εχουν προβλημα αντα δωσουμε φρεσκα;

Πχ. Κοκκαλο απο μοσχαρισια μπριζολα κανει; Κοκαλο απο Μπουτι κοτοπουλο, υπαρχει κινδυνος να πνιγει;

Ο σκυλακος μου ειναι τωρα οκτω ετων.

Θελω να τον βοηθησω να καθαρισει την πετρα που εχει αλλα και να μην κανει και αλλη στο μελλον, επισης αφηστε πως μυριζει το στομα του. Εχω παρει ενα καθαριστικο αλλα δεν βοηθαει και πολυ. Την πολυ θα πετρα θα του την αφαιρεσω στον κτηνιατρο το καλοκαιρι.

Επειδη δεν εχει φαει barf αλλα ξηρα, το κοκκαλο ωμο υπαρχει περιπτωση να τον πειραξει γιατι τοσο καιρο η διατροφη του ειναι μονο ξηρα;

Σκεφτομαι μηπως το γυρισω σε μπαρφ αλλα θα το δω και με τον κτηνιατρο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο κανόνας είναι ότι δεν δίνουμε κόκαλλα που στηρίζουν τον κορμό του ζώου. Δίνουμε τα λεγόμενα meat bones, δηλαδή κόκαλλα που έχουν και κρέας επάνω, ώστε να μπορέσουν να δράσουν σαν οδοντόβουρτσα. Π.χ. πλευρά από μοσχάρι, λαιμούς, πλατάρια. Αν δώσεις π.χ. ένα σκληρό κότσι, το μόνο που μπορείς να πετύχεις είναι να σπάσει ο σκύλος κανένα δόντι.
 
  • Like
Reactions: marcia


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
γιατι δεν αποφευγεις τελειως το χοιρινο; τοσα κοκκαλα μπορεις να χρησιμοποιησεις...
 
  • Like
Reactions: Orilis


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μπράβο, αυτή την πληροφορία δεν την συγκράτησα διαβάζοντας τα posts.

Και κάτι ακόμα τα κόκαλα μοσχάρι, κοτόπουλο, έχουν θέμα να τα δώσουμε φρέσκα ή χρειάζονται και αυτά κατάψυξη;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μπράβο, αυτή την πληροφορία δεν την συγκράτησα διαβάζοντας τα posts.

Και κάτι ακόμα τα κόκαλα μοσχάρι, κοτόπουλο, έχουν θέμα να τα δώσουμε φρέσκα ή χρειάζονται και αυτά κατάψυξη;
Το θεωρώ ασφαλέστερο να καταψύχονται για τουλάχιστον 15 μέρες. Παρμπιπτόντως ωμό χοιρινό δεν δίνω - δεν το ρισκάρω.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το θεωρώ ασφαλέστερο να καταψύχονται για τουλάχιστον 15 μέρες. Παρμπιπτόντως ωμό χοιρινό δεν δίνω - δεν το ρισκάρω.
Τέλεια, ευχαριστώ, με κάλυψες πλήρως...:)
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλημέρα, έκανα (μάλλον) βλακεία και πήρα πρόβατο...Και μάλιστα πόδι
Να το δώσω ή όχι;

Στους οδηγούς δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται το πρόβατο
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλημέρα, έκανα (μάλλον) βλακεία και πήρα πρόβατο...Και μάλιστα πόδι
Να το δώσω ή όχι;

Στους οδηγούς δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται το πρόβατο
μια χαρά είναι το πρόβατο , απλως αν πηρες μόνο μπούτι μην δωσεις το κόκαλο . Δεν δίνουμε ποτέ κοκαλα που στηρίζουν το ζωο . 'Οταν παιρνω μεγάλο σε ηλικία ζώο (γίδα ,ζυγούρι, πρόβατο) τπθυς δίνω λαιμό για τα κόκαλα.
 
  • Like
Reactions: manin


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
μια χαρά είναι το πρόβατο , απλως αν πηρες μόνο μπούτι μην δωσεις το κόκαλο . Δεν δίνουμε ποτέ κοκαλα που στηρίζουν το ζωο . 'Οταν παιρνω μεγάλο σε ηλικία ζώο (γίδα ,ζυγούρι, πρόβατο) τπθυς δίνω λαιμό για τα κόκαλα.
Ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: vek


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
λαιμο γιδας του ειχα δωσει κ εγω, αλλα δεν μπορουσε με τιποτα να σπασει το κοκκαλο μεχρι που το πηρα για να μην εχουμε κανα απροοπτο.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αποφεύγεις και τα πλευρά από αυτά τα ζώα;
οχι παντα, αλλα προτιμώ να παίρνω ενα μπροστινό και μπουτι ετσι δινω το κρεας απο τα ποδια και τον λαιμο οτι πλευρα υπαρχουν στο μπροστινο τα δίνω
 
  • Like
Reactions: sis


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
λαιμο γιδας του ειχα δωσει κ εγω, αλλα δεν μπορουσε με τιποτα να σπασει το κοκκαλο μεχρι που το πηρα για να μην εχουμε κανα απροοπτο.
φανταζζομαι ειναι αναλογα τον σκυλο , τα ζαβα μου και τα μοσχαροπλευρα τα εξαφανιζουν , παντως εγώ που είμαι φοβιτσιάρα με τα κοκαλα, τα μοσχαροπλευρα και τον λαιμο τους τα δινω ανετα τα αλλα παλια δεν τα εδινα καθολου, τωρα τα δινω και εχω διπλα τον νου μου αλλα απο υπερβολή :D
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


Halford

Member
14 Αυγούστου 2017
9
2
40
Αντιδια υπαρχουν σε πολλες barf του εμποριου. δεν νομιζω οτι ανηκει στο "Δε δίνουμε ποτέ"
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Να κάνω μία ερώτηση, αν και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα με barf, καθώς σε λιγους μήνες θα ξαναγίνω σκυλογονιός.
Ποια είναι η γνώμη σας για μία λάμπα UV-C στον καταψύκτη/κατάψυξη? Κατά τα άρθρα που διάβασα, σε μισή ώρα έχει εξοντώσει και E-Coli, και σαλμονέλα κλπ. Δεν προτείνω κατά την ώρα της παρασκευής, γιατί βλάπτει γενικότερα (Ιδίως τα μάτια).
Αλλά μέσα στον καταψύκτη/κατάψυξη?
Καλωδιάκι, μόνωση κατά την είσοδο του καλωδίου στον καταψύκτη, διακοπτάκι, και σε μισή ώρα καταρρίπτονται οι όποιες ανησυχίες θα μπορούσε να έχει ο καθένας.
Εγώ θα μπαρφάρω ούτως ή άλλως (άλλωστε κι εγώ όπου πετύχω καλό κρέας, τείνω στο ωμό), το λέω γενικότερα.
Κόστος λάμπας γύρω στα 30 - 40 €.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3