BARF συνοπτικά για αρχάριους.


etlave

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2009
110
0
livadeia
...8.- Τα ωμά αυγά διότι περιέχουν ένα ένζυμο που ονομάζεται αβιδίνη. Η αβιδίνη μειώνει την απορρόφηση της βιοτίνης (βιταμίνης του συμπλέγματος Β) και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα του δέρματος και τριχώματος. Τα ωμά αυγά επίσης μπορεί να είναι αιτία προσβολής της γάτας από σαλμονέλα.....

πηγή
ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ

Ποιά είναι η γνώμη σας.
Προσωπικά έχουμε δώσει ωμό.Μου είχαν πει για την αβιδίνη και έκτοτε δεν ξαναέδωσα.
 




tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Εγώ δίνω μια φορά την εβδόμαδα ένα ωμό αυγό άνα σκύλο. Το δέρμα και το τρίχωμά το βλέπω μια χαρά. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν δίνεις σε υπερβολική δόση, τι προβλήμα να δήμουργεί? Το δίνω μαλιστά όπως είναι, δήλαδη το ανοίγουν μόνο τους!
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πέρνουμε το αυγό στα κρυφά απο το ψυγείο μη μας δει κανένας... η μητέρα ας πούμε. Το σπάμε στο μπωλάκι του σκύλου και το χτυπώ λίγο με πιρουνάκι. Μετά πέρνω τα τσόφλια και τα θρυματίζω όσο μπορώ με τα χέρια μου και βουαλά!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Τσοφλια δε δίνω γιατι τα φοβάμαι...αν χρειαστεί ασβέστιο πέρα απο τα κόκκαλα θα δώσω συμπλήρωμα.Ξερει κανείς αν είναι υδαρα τα κοπρανα τι σημαίνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για τους πιο βουκολικούς τύπους που ο σκύλος τους μπορεί να βρεθεί σε μέρη με κότες κι αυγά είναι καλό να μην μάθει ο σκύλος να τρώει αυγά, για να μειωθούν οι πιθανότητες ατυχημάτων, αλλά και πιθανών "αντιποίνων".....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για τους πιο βουκολικούς τύπους που ο σκύλος τους μπορεί να βρεθεί σε μέρη με κότες κι αυγά είναι καλό να μην μάθει ο σκύλος να τρώει αυγά, για να μειωθούν οι πιθανότητες ατυχημάτων, αλλά και πιθανών "αντιποίνων".....

Σωστό..σωστό !!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τσοφλια δε δίνω γιατι τα φοβάμαι...αν χρειαστεί ασβέστιο πέρα απο τα κόκκαλα θα δώσω συμπλήρωμα.Ξερει κανείς αν είναι υδαρα τα κοπρανα τι σημαίνει;
Νερουλά, ρευστά (ύδωρ, υδαρής)
Τα τσόφλια άμα τα κάνεις σκόνη τα φοβάσαι;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Νερουλά, ρευστά (ύδωρ, υδαρής)
Τα τσόφλια άμα τα κάνεις σκόνη τα φοβάσαι;
Εννοώ ότι πρέπει να ελαττωσω πχ τα λαχανικά;Της mucca τα κοπρανα είναι νερουλα και σαν να έχουν βλεννα...:p (ξερω τι σημαινει υδαρη ;) )Πρέπει να τα κάνω σκόνη πράγμα δύσκολο μιας και δεν έχω γουδι,οπότε το αποφεύγω προς το παρόν!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εννοώ ότι πρέπει να ελαττωσω πχ τα λαχανικά;Της mucca τα κοπρανα είναι νερουλα και σαν να έχουν βλεννα...:p (ξερω τι σημαινει υδαρη ;) )Πρέπει να τα κάνω σκόνη πράγμα δύσκολο μιας και δεν έχω γουδι,οπότε το αποφεύγω προς το παρόν!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mε το Multi τα κάνεις σκόνη
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η βλέννα και τα υδαρα κοπρανα ξέρετε που μπορει να οφείλονται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πόσες μέρες είναι έτσι? Τι έφαγε αυτές τις μέρες?
Τα λαχανικά γενικά μαλακώνουν τα κόπρανα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το πρωι ήταν κανονικά,το μεσημερακι ήταν μαλακά με βλέννα!Εφαγε πλαταρια χτες με λιγο πολτο λαχανικών,λιγο μάγουλο βοδινο και το πρωι μπανάνα,μήλο και γιαούρτι ανακατεμένα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το πρωι ήταν κανονικά,το μεσημερακι ήταν μαλακά με βλέννα!Εφαγε πλαταρια χτες με λιγο πολτο λαχανικών,λιγο μάγουλο βοδινο και το πρωι μπανάνα,μήλο και γιαούρτι ανακατεμένα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε καλά για μία φορά μαλακά κακά μην πανικοβάλλεσαι! Μην δίνεις λαχανικά και εντόσθια (αν είχες σκοπό να δώσεις). Η μπανάνα πάντως βοηθάει στη σύσφιξη όπως και ο άργιλος (λίγη σκόνη άργιλο στο φαγητό).

Σε αυτή τη φάση δώσε μόνο κρέας θα έλεγα - και άσε τα υπόλοιπα μέχρι να επανέλθει. Επίσης μπορείς να βράσεις λίγο ρύζι (να λασπώσει πολύ) και να το προσθέσεις στο κρέας - βοηθάει στη ...σύσφιξη!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συνήθως τα πλατάρια που μας πουλάνε έχουν πνευμόνια και νεφρά πάνω τους. Μαζί με ένα δυνατό κοκτέιλ λαχανικών μπορεί να κάνουν λίγο μαλακά κόπρανα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Είχαν νεφρα και εντόσθια τα πλαταρια...αυτο με το ρύζι έκανα το μεσημέρι και ευτυχώς πριν λιγο είχαμε καλα αποτελέσματα!!!Ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
παιδια θελω απο καιρο να ρωτησω: το milbemax ανα τριμηνο καλυπτει επαρκως το σκυλακι ,οταν τρωει ωμο?γιατι ο πετσοπας φυσικα μου το επεσημανε,οτι και καλα το σκυλι κινδυνευει απο σκουληκι γι'αυτο και δεν το συνιστουν το ωμο...την γνωμη σας,ισως ηδη να το εχετε αναφερει,αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη..
 


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
μμμ...τα εντοσθια εφταιγαν..και εγω μια φορα την εβδομαδα που δινω παντα τα βλεπω πιο μαλακα μετα εκτως αν μου κανει τη χαρη και φαει λιγο ρυζι...(της κακοπεφτει!)

Και προσωπικα τα αυγα βρασμενα τα δινω γιατι αηδιαζω λιγο να πω την αληθεια (δεν τρωω αυγα) αλλα καπου ειχα διαβασει πως σε ελεγχομενη ποσοτητα δεν προκαλουν προβλημα...δε βρισκω το λινκ! το τσοφλι δε το προτιμα ουτε κρυμμενο στο φαι της...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
παιδια θελω απο καιρο να ρωτησω: το milbemax ανα τριμηνο καλυπτει επαρκως το σκυλακι ,οταν τρωει ωμο?γιατι ο πετσοπας φυσικα μου το επεσημανε,οτι και καλα το σκυλι κινδυνευει απο σκουληκι γι'αυτο και δεν το συνιστουν το ωμο...την γνωμη σας,ισως ηδη να το εχετε αναφερει,αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη..
τα σκυλια ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ σκουλικια, οταν τρωνε ομα- δηλ-δεν τα κολλανε απο το κρεας!
Τα σκυλια κολλανε σκουλικια, οταν μυριζουν κοπρανα αλλον σκυλον με παρασιτα του εντερου και εισπνευσουν τα αυγα.
ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ "προλυπτικα" Milbemax η οτιδηποτε αλλο σκευασμα, εαν δεν κανουμε εξεταση κοπρανων για παρασιτα.
Τα δικα μου σκυλια εχουν να παρουν φαρμακο πανω απο ενα χρονο και σκουλικια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf