BARF συνοπτικά για αρχάριους.


tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
παιδια θελω απο καιρο να ρωτησω: το milbemax ανα τριμηνο καλυπτει επαρκως το σκυλακι ,οταν τρωει ωμο?γιατι ο πετσοπας φυσικα μου το επεσημανε,οτι και καλα το σκυλι κινδυνευει απο σκουληκι γι'αυτο και δεν το συνιστουν το ωμο...την γνωμη σας,ισως ηδη να το εχετε αναφερει,αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη..
Ο πετσοπάς μήπώς θέλει να πώλήσει.... Προσωπικά κάνω ελεγχό κοπράνα έφόσον θα είχανε σκουλίκια θα έδινα χημική θεραπεία. Τα σκυλιά που τρώνε ώμα συνηθός (και δεν τρώνε ποντίκια συχνά ;)) σπάνιο εμφάνισουν σκουλἰκια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
τα σκυλια ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ σκουλικια, οταν τρωνε ομα- δηλ-δεν τα κολλανε απο το κρεας!
Προφανώς και με την κατανάλωση μολυσμένου ωμού κρέατος και κυρίως εντόσθιων, τα σκυλιά μολύνονται από κάποια ενδοπαράσιτα....

Όμως, η θεωρία λέει ότι τα κρέατα, από την στιγμή που προορίζονται για ανθρώπινη καταναλωση δεν είναι μολυσμένα...
Αλλά και να είναι, ειδικά στα εντόσθια είναι ιδιαίτερα εμφανής η εικόνα των μολυσμένων!
 






STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ "προλυπτικα" Milbemax η οτιδηποτε αλλο σκευασμα, εαν δεν κανουμε εξεταση κοπρανων για παρασιτα.
Πως την κανουμε αυτη την εξεταση? Περνουμε δειγμα και το παμε στον κτηνιατρο? και αν ναι καθε ποτε?
Η μηπως τα παρατηρουμε με το ματι μας πχ και αν δουμε κατι υποπτο τοτε το κανουμε? Δηλαδη ειναι μυθος το χαπι αποπαρασιτωσης καθε 3 μηνες που συστηνει ο κτηνιατρος?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
και μία λεπτομέρεια..να εμπιστεύεσαι τον χασάπη..
Λίγο δύσκολο αυτό... στη Βαρβάκειο ψωνίζουμε - άλλωστε μόνο εκεί βρίσκεις τα περισσότερα της Barf και χωρίς να σου πηγαίνει ο κούκος αηδόνι...
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
παιδια,το κομματακι κοτοπουλο που της δινω,εννοειται οτι ειναι καθαρο,απο αυτο που θα τρωγαμε κι εμεις,τα κακα στον δρομο τα αποφευγουμε (δλδ της τραβαω το λουρακι,εκεινη τα αγαπαει... :eek:μπλιαχ:-x),το milbemax δεν επιβαλλεται ανα τριμηνο? αυτο δεν το γνωριζα....απο τοτε που μου εβαλλε ψυλλους στ'αυτια ο τυπος,παντα ελεγχω οπτικα τα δικα της κακακια! επισης καθε φορα που τρωει ωμο,της πλενω με αραιομενο μυλοξυδο ,ποδαρακια,στομα,κλπ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Προφανώς και με την κατανάλωση μολυσμένου ωμού κρέατος και κυρίως εντόσθιων, τα σκυλιά μολύνονται από κάποια ενδοπαράσιτα....

Όμως, η θεωρία λέει ότι τα κρέατα, από την στιγμή που προορίζονται για ανθρώπινη καταναλωση δεν είναι μολυσμένα...
Αλλά και να είναι, ειδικά στα εντόσθια είναι ιδιαίτερα εμφανής η εικόνα των μολυσμένων!
Εχεις δικιο!
Εγω ταιζω κρεατα που προοριζονται για ανθρωπινη καταναλοση και μονο.
Ψωνιζω απο βαρβακειο- επειδη μονο εκει βρισκω τοσα πολλα πραγματα σε αυτες τις τιμες ( πρασινο πατσα δεν φερνει ο κρεοπολις της γειτονιας ουτε με παραγελια).

ΔΕΝ σκουπιζω μουρες και ποδια μετα απο το φαι.

Για να κανεις εξεταση κορπανων για ενδοπαρασιτα, μαζευεις σε εναν ουροσυλεκτη για 3-4 μερες απο διαφορες εκκενοσεις μικρα δειγματα/ποσοτητες κοπρανων ( τα βαζεις ολα μαζι σε ενα).
Ο κτνηιατρος ειτε θα τα στελνει για εξεταση σε εργαστηριο ή την κανει μονος του ( το μονο που απαιτειται ειναι ενα μικροσκοπιο- και να ξερει πως ειναι τα αυγα).
Αυτη η εξεταση καλο ειναι να γινει ανα 3-4 μηνες. Οπος θα καναμε αποπαρασιτοση δηλαδη. Και ΕΑΝ βρεθει ο σκυλος με ενδοπαρασιτα, δινουμε Milbemax, Drontal η κατι αλλο.

Δινοντας στον σκυλο τακτικα ινδικη καρυδα και λαδι ινδικης καρυδας ( μαζι με τα λαχανικα- αναλογα με το μεγεθος ενα -2 κουταλιες της σουπας 2-3 φορες την εβδωμαδα), κανουμε το εντερο πολυ αφιλοξενο για τα παρασιτα και δυσκολα εκαθιστουνται!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ "προλυπτικα" Milbemax η οτιδηποτε αλλο σκευασμα, εαν δεν κανουμε εξεταση κοπρανων για παρασιτα.
Τα δικα μου σκυλια εχουν να παρουν φαρμακο πανω απο ενα χρονο και σκουλικια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!
Εγώ πάλι δίνω κάθε τρίμηνο χωρίς εξέταση κοπράνων.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
FrenchieFan ,ευχαριστω για τις συμβουλες,ομως γιατι δεν σκουπιζεις ποδια στομα μετα απο ωμο?εμενα με ανησυχουν τα καταλοιπα απο κρεας και αιματακι στην Λινα,μετα ανεβαινει καναπεδες κλπ...τα γνωστα..."λενε" οτι αυτος ειναι και ο λογος που δεν το συνιστουν πια ως διατροφη ...η μεταφορα στο εσωτερικο του σπιτιου μας σαλμονελας και αλλων βακτηριων,μικροβιων κλπ σε χωρους που δεν μπορουν ν'απολυμανθουν τοσο τακτικα...λεω τωρα...
μπορω επισης να της προσθετω ινδοκαρυδο μεσα στην ξηρα της στην αναλογια που προτεινεις?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Τελικά σήμερα το πρωι είχαμε κίτρινο εμετο με δυο μικρα κόκκαλα απο το πλαταρι που έφαγε χτες το βράδυ,οπότε της έδωσα primperan και τώρα φαίνεται μια χαρα!Αναρωτιεμαι είναι κρυωμα ή μήπως κατάπιε ολόκληρα κάποια κοκκαλακια και δε μπόρεσε να τα χωνεψει...;!Τα κοπρανα σήμερα ήταν κανονικα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ πάλι δίνω κάθε τρίμηνο χωρίς εξέταση κοπράνων.
Οι περισσοτεροι ετσι κανουν- αφου ετσι τους λενε οι κτινιατροι!

Αλλα θα επαιρνες εσυ πχ. καθε μερα Ponstan- μονο και μονο μην τυχων και κανεις πονοκεφαλο??
Δεν νομιζω! Και γιατι τοτε φορτονεις φαρμακα τον οργανισμο του σκυλου σου, που ισως δεν χρειαζεται?

@marytherion
Τα σαλια των σκυλων ειναι αρκετα ¨"αντισηπτικα". Οι δικες μου δεν ακουμπουν με τα ποδια το φαι τους- το τρωνε ετσι ( τους δινω και τα κοκκαλα σε κομματια- για να χρειαζονται μονο μερικα μασουληματα μεχρι να καταπιουνται)- και τη μουσουδα την καθαριζουν μονα τους, γλυφοντας την.
Ουτε κανω απολυμανση ολη μου την κουζινα, οταν φτιαχνω το φαι τους.
Πλενω τα σκευη- τα χερια μου και τελος.
Πανω απο 10 χρονια ωμη διατροφη τωρα- και κανεις μας δεν εχει παθει τιποτα. ( τα παιδια μου ειναι μεγαλα).

Η ξερα τροφη γενικος καθεται πολυ ωρα στο γαστεντερικο του σκυλου- αλλαζει ολη την χλωριδα και δεν ξερω εαν εχει νοημα τοτε να δινει κανεις ινδοκαρυδο για προστασια απο παρασιτα.

@mucca
η ωμη τροφη περναει μεσα σε ενα 8ωρο απο το γαστεντερικο του σκυλου. Η ξερα θελει 12-18.
Οταν ενας σκυλος εχει μαθει με ξερα- και χωνευει γρυγορα την ωμη- το στομαχη του μεινει για αρκετη ωρα αδειο. Οι κιτρινοι εμετοι ειναι εντελος φυσιολογικα σε σκυλια των οπιων το στομαχη τους εμεινε καιρο αδειο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Οι περισσοτεροι ετσι κανουν- αφου ετσι τους λενε οι κτινιατροι!

Αλλα θα επαιρνες εσυ πχ. καθε μερα Ponstan- μονο και μονο μην τυχων και κανεις πονοκεφαλο??
Δεν νομιζω! Και γιατι τοτε φορτονεις φαρμακα τον οργανισμο του σκυλου σου, που ισως δεν χρειαζεται?
Γιατί αν αρχίσω κάθε τρίμηνο να τους κάνω και εξέταση κοπράνων στο τέλος θα λαλήσω και θα κακαρίζω όπως στην ταινία!
Σωστό είναι και συμφωνώ αλλά εγώ προσωπικά ήδη υπερβάλω αρκετά δεν μου χρειάζεται κι άλλο! ;)
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
FrenchieFan ,δεν διαφωνω ,απλως εκανα αυτο που μου συστηθηκε εξ'αρχης απο τον κτηνιατρο μου,γιατι εγω ειμαι σκυλομαμα δυο χρονια μονο,και δεν εχω και την τεραστια εμπειρια ,ΦΥΣΙΚΑ και δεν παστωνομαι η ιδια με φαρμακα για προληπτικους λογους,κατανοητον!Εγω ετσι το ξεκινησα,και ετσι το συνεχισα,μεχρι να αναθεωρησω σημερα,μα γι'αυτο αλλωστε ρωτησα κιολας...δλδ τωρα που κοντευει τριμηνο,δεν δινω στην μικρη milbemax ,αφου λετε οτι δεν ειναι επιβεβλημενο...ποτε ξαναδινω λοιπον? η δικη μου το ωμο ΔΕΝ το κανει μια χαψια,γιατι ειναι μικρουλα,το παιδευει κανα 15λεπτο,και λερωνεται με κοκκινα η γουνιτσα της γι'αυτο και την πλενω μετα.....μεσα στο σπιτι,συνεχιζει η ιδια το καθαρισμα της,δεν γινεται να την αφησω να μπει οπως ειναι ....παιδια ποσο κοστιζει πανω κατω η εξεταση κοπρανων παρεπιπτοντως?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
εγω παρακολουθω τα κακα τους... αυτο.
δεν τηρω το ανα3μηνο.. ομως μια φορα το χρονο τους δινω.. :D :D
Αυτό είναι χειρότερο από το να μην κάνεις καθόλου!
Έτσι και εκρίζωση δεν μπορείς να επιτύχεις αν έχει ήδη παράσιτα ο σκύλος και μπορεί να βοηθήσεις στην ανάπτυξη αντοχής από τα παράσιτα!

Αν θες να έχει κάποιο αποτέλεσμα στα σκυλιά σου και ταυτόχρονα να μην αποδυναμώνεται η θεραπευτική ισχύς του παρασιτοκτόνου είτε θα δίνεις κανονικά τις συνιστώμενες δόσεις, όπως είναι το πρωτόκολο, είτε θα κάνεις εξετάσεις και σε περίπτωση νόσησης θα κάνετε πλήρη θεραπεία....

Εγώ πάντως είμαι υπέρ της κανονική ανά τρίμηνο ή όποτε άλλοτε ανάλογα με το φάρμακο, χορήγησής του!
Ο στόχος αυτού είναι πέρα από την προστασία του σκύλου που λαμβάνει το φάρμακο και ο έλεγχος και η εξάλειψη αυτών των ενδοπαρασίτων!
Σε περίπτωση που ο σκύλος θεραπεύεται όποτε βρεθεί θετικός σε ενδοπαράσιτα για ένα διάστημα πριν το ανακαλύψουμε, αλλά και για ένα διάστημα κατά την θεραπεία μπορεί να μεταδίδει!
 
Last edited:


STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Οι κτηνιατροι απο οτι εχω καταλαβει μας θελουν μεσ'τα ποδια τους...
Παραπανισια εμβολια...καθε τοσο αποπαρασιτωσεις χωρις εξεταση...Ακομα αδυνατω να καταλαβω που ειναι η χρυση τομη σε ολο αυτο...
Θα κανω μια εξεταση για ενδοπαρασιτα παντως και δε θα δωσω προληπτικα drontal...θα συνεχισω την ερευνα μου και βλεπουμε..
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κ αν κολλήσει κάτι 1 βδομάδα,1 μήνα μετά την εξέταση?Θα κάνεις κάθε μήνα εξέταση για ενδοπαράσιτα?
Με αυτό τον τρόπο δεν είσαι ακριβώς στα πόδια των κτηνιάτρων? :p
Η προληπτική αποπαρασίτωση ανα 3μηνο είναι επιβεβλημένη αν θες να χαιδεύεις το σκυλάκι σου κ να το αφήνεις να σε γλύφει/φιλάει έχοντας το κεφάλι σου ήσυχο.
H ιδέα να μεγαλώνει ταινία μέσα σου που ξεκινάει από 40εκ κ φτάνει τα 5 μέτρα είναι ...



..not cool at all !!!