Barf...Puppy.... ηλικία;


myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
Χαιρετω ολο τον κοσμο αυτου του Forum, που με τις γνωσεις του με εχει διαφωτισει για πολλα!!!

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Μεχρι ποσο μηνων το κουταβι σε διατροφη Barf τρωει το 10% του σ.β του?
Δηλαδη αν ειναι 4-5 μηνων και 20-25 κιλα τρωει 2kg-2,5kg RMB's?

Ευχαριστω εκ των προτερων και αν εχει απαντηθει καπου, θα σας παρακαλουσα να με παραπεμψετε!!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μέχρι να φτάσει το ενήλικο βάρος του.
Αν είναι για παράδειγμα Γ.ποιμενικό το ενήλικο του βάρος παίζει γύρω στα 35kg. Όταν φτάσει αυτό το βάρος μπορείς να του κάνεις συντήρηση. Με λίγα λόγια όταν δεις ότι έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του.

Όλα αυτά είναι θεωρητικά.
 


myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
Θα ειναι θηλυκο Rottweiler και η ποσοτητα μου φαινεται υπερβολικη....Με τοσο κρεας θα αρρωστησει το σκυλι....Οχι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το 10% του βάρους είναι ένας μπούσουλας ο οποίος σε βοηθάει να ξεκινήσεις. Απο εκει και πέρα βλέποντας αλλάζεις αναλόγος την ποσότητα και τα συστατικά.

Πιστεύω το να ξεκινάς το σκύλο απο την αρχή με 3% του ενήλικου του βάρος είναι πιο εύκολο. Αν η μάνα είναι για παράδειγμα 40kg θα έδινα στο κουτάβι 850gr ανεξαρτήτου ηλικίας. Επικοινωνόντας με τον εκτροφέα τακτικά θα ελέγχεις το βάρος αν είναι σωστό για τη ηλικία του, και πράττεις ανάλογα αυξάνοντας ή μειώνοντας.

myselfthensd said:
Με τοσο κρεας θα αρρωστησει το σκυλι....
Το θεωρώ δεδομένο ότι γνωρίζεις το 10% δεν είναι μόνο κρέας.
 


myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
Ευχαριστω και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες!!!
Οταν ειδα τη "μικρη".....Κυβελη θα ειναι το ονομα της , ηταν περιπου 30 ημερων, ο εκτροφεας ειχε τη μανα μεσα στο σπιτι, γιατι θηλαζε και ετσι ειδα μονο τον πατερα....ηταν ενας θηριωδης τυπος (συγνωμη ξεχνω το ονομα του)!!!!

Την αλλη βδομαδα που θα την παρω θα ειναι 53 ημερων. Η μεταβαση, απο οσα διαβασα, μεταξυ ξηρας τροφης και barf θα πρεπει να γινει σταδιακα, αναλογα με τις αντιδρασεις του κουταβιου....σωστα?????

Το 10% κρεας το ειπα σχηματικα....να δωσω εμφαση!!!!!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ευχαριστω και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες!!!
Οταν ειδα τη "μικρη".....Κυβελη θα ειναι το ονομα της , ηταν περιπου 30 ημερων, ο εκτροφεας ειχε τη μανα μεσα στο σπιτι, γιατι θηλαζε και ετσι ειδα μονο τον πατερα....ηταν ενας θηριωδης τυπος (συγνωμη ξεχνω το ονομα του)!!!!

Την αλλη βδομαδα που θα την παρω θα ειναι 53 ημερων. Η μεταβαση, απο οσα διαβασα, μεταξυ ξηρας τροφης και barf θα πρεπει να γινει σταδιακα, αναλογα με τις αντιδρασεις του κουταβιου....σωστα?????

Το 10% κρεας το ειπα σχηματικα....να δωσω εμφαση!!!!!

Θελει πολυ διαβασμα φιλε το θεμα "barf" αλλα καλυτερα ειναι να σε συμβουλέψει και ο εκτροφεας σου αν γνωριζει !!!


53 ημερων δεν ειναι μικρο για να το παρεις ?
 


myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
Θελει πολυ διαβασμα φιλε το θεμα "barf" αλλα καλυτερα ειναι να σε συμβουλέψει και ο εκτροφεας σου αν γνωριζει !!!


53 ημερων δεν ειναι μικρο για να το παρεις ?


Καλημερα σας..........

Η barf θελει διαβασμα και τα ματια μου γυαλια, μετα απο ενα (1) μηνα που διαβαζω.....και ακομη δεν εχω φτασει να παρω το σκυλακι!!!!!!!!!

Στον εκτροφεα πηγα "διαβασμενη".....μου ειπε πως δινει και κεινος σε καποιες περιπτωσεις, κυριως κοτοπουλο, αλλα με τοσα σκυλια που εχει του ηταν παρα μα παρα πολυ δυσκολο να δινει μονο barf (οικονομικα).....Επομενως δεν ηταν αρνητικος!

53 ημερων δεν ειναι πολυ μικρο, θα εχει απογαλακτιστει.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Καλημερα σας..........

Η barf θελει διαβασμα και τα ματια μου γυαλια, μετα απο ενα (1) μηνα που διαβαζω.....και ακομη δεν εχω φτασει να παρω το σκυλακι!!!!!!!!!

Στον εκτροφεα πηγα "διαβασμενη".....μου ειπε πως δινει και κεινος σε καποιες περιπτωσεις, κυριως κοτοπουλο, αλλα με τοσα σκυλια που εχει του ηταν παρα μα παρα πολυ δυσκολο να δινει μονο barf (οικονομικα).....Επομενως δεν ηταν αρνητικος!

53 ημερων δεν ειναι πολυ μικρο, θα εχει απογαλακτιστει.

Ευχαριστω δεν ξερω ακριβως ποσο φεύγουν απο τη μαμα τους αλλα υπολόγιζα 2, 2.5 μηνες οποτε 53μ μου φάνηκε λιγο !!

Τοτε θα σου απαντήσουν και πιο έμπειρα μελη του φορουμ για το θεμα "barf" !!
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Αν θες την γνωμη μου γαι τον πρωτο χρόνο δώσε της μία καλή ξηρα τροφή ....
φοβαμαι να ξεκινησεις με barf ενω δεν ξερεις ... Διαβασε και βλέπεις μετά από 4-5 μήνες
Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα κόκκαλα κάτι σαν μικτή να κρατά το στόμα του καθαρό που είναι σημαντικό για την υγεία του
 


myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
φοβαμαι να ξεκινησεις με barf ενω δεν ξερεις ... Διαβασε και βλέπεις μετά από 4-5 μήνες


Οτι δεν ξερω, ειναι αληθεια.....δεν ξερω......Εξυπναδα και "μουρη" μπορουμε να πουλησουμε αλλου και οχι εις βαρος της υγειας ενος οποιουδηποτε κατοικιδιου!!!! (λεω εγω τωρα!!!!)

Αυτο που κυριολεκτικα δεν εχω καταλαβει, διαβαζοντας και ξαναδιαβαζοντας ειναι γιατι υπαρχει "συγκρατηση" για να μην πω φοβος σε οτι αφορα αυτη την μεθοδο διατροφης? Δωστε αφοβα στα ζωακια σας ξηρα τροφη, καλη, μετρια, κακη....αλλα σπαστε το κεφαλι σας, αν θελετε να ταϊσετε barf. (μπορει να λεω βλακειες, αλλα εχω αποριες)........

Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες!
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Αυτο που κυριολεκτικα δεν εχω καταλαβει, διαβαζοντας και ξαναδιαβαζοντας ειναι γιατι υπαρχει "συγκρατηση" για να μην πω φοβος σε οτι αφορα αυτη την μεθοδο διατροφης? Δωστε αφοβα στα ζωακια σας ξηρα τροφη, καλη, μετρια, κακη....αλλα σπαστε το κεφαλι σας, αν θελετε να ταϊσετε barf. (μπορει να λεω βλακειες, αλλα εχω αποριες)........

Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες!
διοτι τις ξηρες τροφες τις προωθει η εταιρια που τις φτιαχνει και δινουν εκατομυρια σε αυτο....
σε σημειο να εχουν πεισει ολους μας οτι ενς ξεραμενος σβωλος εχει οτιδηποτε μπορει να βρει στην φυση ενα σκυλι

ενω την barf μολις τα τελευταια χρονια αρχισαν να τις παραγουν σε "πακετο"
αμα βαλεις και κατι χαζους μυθους οτι αμα φαει ωμο θα αγριεψει.. καταλαβαινεις...

εγω τωρα ξεκιναω για barf και εχω δει οτι θα χρειαστω ενα καταψυκτη 100λτ σηγουρα
γιατι καθε μερα δεν προλαβαινω να το ετοιμαζω οποτε θα το κανω μεριδες
ασε που θα πρεπει να αγοραζω το κρεας σε ποσοτητες γιατι αμα το παιρνω λιγο λιγο ειναι αλλη η τιμη του
και αλλα πολλα...