Barf vs Ξηρά τροφή..??


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αρα για σκυλο ενεργητικο 40 κιλων, θελεις σιγουρα 1kgr/μερα. Αν υποθεσουμε 15 μερες κοτοπουλο, 6 μοσχαρι,4 αρνί,3 ψαρι και 2 το ολοκληρο κοτοπουλο, συμφωνα με το site πληρωνεις
15*1,45 (μεσοσταθμικα) + 6*2,85 + 4*2,75 + 3*3 + 2*2,80 = 64,45€/μηνα.
Για πειτε και το αντιστοιχο κοστος για μια top quality ξηρα το μηνα....
Άλλη ποιότητα να τα παίρνει από φρέσκο κρέας και άλλη από κροκέτα.
αυτό με αγχωνει...το "φρεσκο κρεας" που θα εχει η ετοιμη barf....
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Αρα για σκυλο ενεργητικο 40 κιλων, θελεις σιγουρα 1kgr/μερα. Αν υποθεσουμε 15 μερες κοτοπουλο, 6 μοσχαρι,4 αρνί,3 ψαρι και 2 το ολοκληρο κοτοπουλο, συμφωνα με το site πληρωνεις
15*1,45 (μεσοσταθμικα) + 6*2,85 + 4*2,75 + 3*3 + 2*2,80 = 64,45€/μηνα.
Για πειτε και το αντιστοιχο κοστος για μια top quality ξηρα το μηνα....

αυτό με αγχωνει...το "φρεσκο κρεας" που θα εχει η ετοιμη barf....
Χάρη εμενα μου ειπαν , πως 20 θα ειναι οι στάνταρ μέρες για το κοτόπουλο κ τα υπόλοιπα θα ειναι 9-10 (ανάλογα τις ημέρες του μηνα)οποτε υπολόγισε ξανα το κοςτος κ αφαιρεσε κ μια μερα για την νηστεία του ζώου .
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα Χρυσα , στο δικο μου κουτάβι (4 μηνών ) επέλεξα την barf , ύστερα απο μελέτη , απο εντυπώσεις φίλων κ γνωστών , εγω απο την Δευτερη μερα ειδα τεράστια διαφορα στην ποσότητα κ την ποιότητα των περιττωμάτων κ πλεον μετα απο 2 εβδομαδες μπορω να πω , πως βλεπω σημαντικη διαφορα κ στην μυρωδιά του σκύλου , σώμα κ ανάσα . Δεν μπορω να καταλάβω πως ολοι οι κτηνίατροι λένε τα χειρότερα για την μπαρφ κ όλες οι εξετασεις κ οι ενδείξεις λένε τα καλύτερα για την μπαρφ !!! Ψέμματα ξερω !!! Θέλουν να πουλήσουν τις ξηρές που εχουν στο ιατρείο τους . Η δικη μου , στην πρωτη μας κουβέντα πήγε να κανει το ίδιο , της το έκοψα αμέσως , ήξερε πως ήξερα .....κ η επόμενη κουβέντα ηταν αν βλεπω τις διάφορες , τι δίνω κτλ , οποτε, κατάλαβε πως η απόφαση μου δεν διαπραγματευόταν . Πολλοί θα σου πουν πως θα σου κοστίσει πιο ακριβά , εγω θα έλεγα το αντίθετο , για τον πρώτο μου μηνα (30 μερίδες των 750 γραμμ)πλήρωσα 38 ευρώ κ 6 τα μεταφορικά με ψυγείο για Κω . Επέλεξα την Voldog , σύμφωνα με κριτικες πελατών αλλα κ καλής επικοινωνίας που ειχα, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος , το πεπτικό του σκύλου , δουλευει σαν ελβετικό ρολόι . Τον δευτερο μηνα χρήσης , θα βάλω μερικες μέρες του μηνα , μοσχάρι , αρνί , σολωμο ,αλλα σαν βάση θα εχω το κοτόπουλο . Οι συσκευασίες ερχονται ετσι :
View attachment 57470
Και μπαίνουν στην κατάψυξη , το προηγούμενο πρωινο μπαίνουν στην συντήρηση και την επόμενη μερα ειναι έτοιμο για να κοπεί στα 3 , η μερίδα που θα καταναλωθεί θα μείνει σε θερμοκρασια δωματίου για περίπου 15 λεπτά κ τα υπόλοιπα στην συντήρηση . Η τελική εικόνα πριν την κατανάλωση :
View attachment 57471
Βολευει απιστευτα κ στα θέματα ιεραρχίας ;) Οταν θα βγαλω απο την συντήρηση την τροφή , θα την δείξω στη σκυλα , θα την βάλω πάνω στο ψυγείο κ μετα θα φάω εγω .....ο αρχηγός της αγέλης .....μολις τελειώσω το φαγητό μου , θα φάει κ το κοριτσι ......Ελπίζω να σε βοήθησα .
Η μπαρφ ειναι Μακραν η καλύτερη.γνωμη μου ομως οχι η έτοιμη,γιατι δεν ξερεις πάλι ακριβώς τι εχει μέσα.ενω οταν μονη σου αγοράζεις βλέπεις ακριβώς τι δινεις.γνωμη μου παντα.εγω δίνω ξηρά τροφή.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Παιδιά πόσο % του σωματικού βάρους τους σκύλου αντιστοιχεί στο κοτόπουλο, μοσχάρι και ψάρι; Για τις γάτες είδα πως λέει ότι υπολογίζουμε το 2-3% του βάρους τους ανά ημέρα αλλά για τα σκυλιά δεν λέει.

@Haris Drazen Μήπως λές οι ξηρές να έχουν καλύτερο; Τουλάχιστον νομίζω το σάπιο κρέας κάπως το καταλαβαίνουμε οταν είναι ωμό... αν ψηθεί εε με μπόλικο αλατάκι και ξυδάκι απ' όσα έχω ακούσει παίζει να μας το σερβίρουν και σε καμιά ταβέρνα... :unsure:
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
άρα παμε στα 57,45€...
οποιος ξερεις ας πει και το αντιστοιχο κοστος για τον ιδιο σκυλο (40kgr αρσενικο δραστηριο) στον ενα μηνα (orijen,acana,platinum κτλ)
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Παιδια ουτε εμείς οι ίδιοι δεν τρώμε καθε μερα ίδια ποσότητα....λιγο πιο χαλαρά μετα τις%!
Εγω προσωπικά δεν θα έδινα έτοιμη μπαρφ απο μοσχάρι-αρνί-ψάρι!
Για ψάρι μια στο τοσο αγοράζω γαυρο και τονο,μοσχάρι απο κρεωπολη,και αρνί καμια πατσά (αν ειμαι στις καλες μου και δεν παει για προσωπική χρήση ).Ειμαι ικανοποιημένος γενικα απο την μπαρφ,δεν θα την άλλαζα για ξηρά
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Acana Wild Prairie -> 13kg/79.20 ευρω -> με 450gr/ημέρα στις 30 μέρες θέλεις 13.5kg τροφή. Η Orijen και η Platinum είναι αρκετά ακριβότερες νομίζω.

Εdit: Η καλή σειρά της Platinum είναι 13kg/74.96 ευρώ.

-Και στις δύο εταιρείες έχω διαλέξει grain free κωδικούς... οι υπόλοιποι είναι πιό φθηνοί αλλά πάνω από 62 ευρώ/13kg όλοι-
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Aslan Το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους. Περίπου 3% για ενήλικα σκυλιά. Στα κουτάβια μπορεί να φτάσει και το 10%

@Haris Drazen Στον δικό μου (κάτι λιγότερο από 40 κιλα) όταν έδινα ξηρά, ήθελε περίπου 1μιση σακι 12κιλο. Βάλε εσύ την μάρκα πολλαπλασιασε την τιμή της με το 1μιση και βγάλε αποτέλεσμα. ;)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR and Aslan


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα Χρυσα , στο δικο μου κουτάβι (4 μηνών ) επέλεξα την barf , ύστερα απο μελέτη , απο εντυπώσεις φίλων κ γνωστών , εγω απο την Δευτερη μερα ειδα τεράστια διαφορα στην ποσότητα κ την ποιότητα των περιττωμάτων κ πλεον μετα απο 2 εβδομαδες μπορω να πω , πως βλεπω σημαντικη διαφορα κ στην μυρωδιά του σκύλου , σώμα κ ανάσα . Δεν μπορω να καταλάβω πως ολοι οι κτηνίατροι λένε τα χειρότερα για την μπαρφ κ όλες οι εξετασεις κ οι ενδείξεις λένε τα καλύτερα για την μπαρφ !!! Ψέμματα ξερω !!! Θέλουν να πουλήσουν τις ξηρές που εχουν στο ιατρείο τους . Η δικη μου , στην πρωτη μας κουβέντα πήγε να κανει το ίδιο , της το έκοψα αμέσως , ήξερε πως ήξερα .....κ η επόμενη κουβέντα ηταν αν βλεπω τις διάφορες , τι δίνω κτλ , οποτε, κατάλαβε πως η απόφαση μου δεν διαπραγματευόταν . Πολλοί θα σου πουν πως θα σου κοστίσει πιο ακριβά , εγω θα έλεγα το αντίθετο , για τον πρώτο μου μηνα (30 μερίδες των 750 γραμμ)πλήρωσα 38 ευρώ κ 6 τα μεταφορικά με ψυγείο για Κω . Επέλεξα την Voldog , σύμφωνα με κριτικες πελατών αλλα κ καλής επικοινωνίας που ειχα, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος , το πεπτικό του σκύλου , δουλευει σαν ελβετικό ρολόι . Τον δευτερο μηνα χρήσης , θα βάλω μερικες μέρες του μηνα , μοσχάρι , αρνί , σολωμο ,αλλα σαν βάση θα εχω το κοτόπουλο . Οι συσκευασίες ερχονται ετσι :
View attachment 57470
Και μπαίνουν στην κατάψυξη , το προηγούμενο πρωινο μπαίνουν στην συντήρηση και την επόμενη μερα ειναι έτοιμο για να κοπεί στα 3 , η μερίδα που θα καταναλωθεί θα μείνει σε θερμοκρασια δωματίου για περίπου 15 λεπτά κ τα υπόλοιπα στην συντήρηση . Η τελική εικόνα πριν την κατανάλωση :
View attachment 57471
Βολευει απιστευτα κ στα θέματα ιεραρχίας ;) Οταν θα βγαλω απο την συντήρηση την τροφή , θα την δείξω στη σκυλα , θα την βάλω πάνω στο ψυγείο κ μετα θα φάω εγω .....ο αρχηγός της αγέλης .....μολις τελειώσω το φαγητό μου , θα φάει κ το κοριτσι ......Ελπίζω να σε βοήθησα .
Η μπαρφ ειναι Μακραν η καλύτερη.γνωμη μου ομως οχι η έτοιμη,γιατι δεν ξερεις πάλι ακριβώς τι εχει μέσα.ενω οταν μονη σου αγοράζεις βλέπεις ακριβώς τι δινεις.γνωμη μου παντα.εγω δίνω ξηρά τροφή.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αρα για σκυλο ενεργητικο 40 κιλων, θελεις σιγουρα 1kgr/μερα. Αν υποθεσουμε 15 μερες κοτοπουλο, 6 μοσχαρι,4 αρνί,3 ψαρι και 2 το ολοκληρο κοτοπουλο, συμφωνα με το site πληρωνεις
15*1,45 (μεσοσταθμικα) + 6*2,85 + 4*2,75 + 3*3 + 2*2,80 = 64,45€/μηνα.
Για πειτε και το αντιστοιχο κοστος για μια top quality ξηρα το μηνα....

αυτό με αγχωνει...το "φρεσκο κρεας" που θα εχει η ετοιμη barf....
Εγώ με την ξηρα που εχω επιλεξει (Platinum) υπολογίζω περίπου 70ε-80ε / 15kg που βγάζει 1 μήνα σκύλο 45kg , αρα για 40kg θα βγάλεις 35 ημέρες οπότε το μήνα ~64ε. Η ετοιμη barf θα έχει παρόμοιας ποιότητας "φρέσκο" κρέας που έχει και η ξήρα + ότι η συντηρηση του νωπού κρέτος πως γίνετε , αυτο θα με προβλημάτιζε. Γνωμη μου ειναι ότι αν θελει κάποιος BARF δίνει σπιτική απο το χασαπη αλλιώς χάνεται το μεγάλο ατού της , η προέλευση και η ποιότητα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Παιδια ουτε εμείς οι ίδιοι δεν τρώμε καθε μερα ίδια ποσότητα....λιγο πιο χαλαρά μετα τις%!
Εγω προσωπικά δεν θα έδινα έτοιμη μπαρφ απο μοσχάρι-αρνί-ψάρι!
Για ψάρι μια στο τοσο αγοράζω γαυρο και τονο,μοσχάρι απο κρεωπολη,και αρνί καμια πατσά (αν ειμαι στις καλες μου και δεν παει για προσωπική χρήση ).Ειμαι ικανοποιημένος γενικα απο την μπαρφ,δεν θα την άλλαζα για ξηρά
Έτσι ακριβώς.
Και εγώ όταν του ξεκίνησα μπαρφ πριν από 2 χρόνια ήμουν μες το άγχος, με την ζυγαριά επομ, και προσπαθούσα να υπολογίζω με λεπτομέρεια τα πάντα.
Πλέον ταιζω πιο χύμα, του δίνω και μια φορά την εβδομάδα ξηρά, και μαγειρευτο από το δικό μου άμα περισεψει και είναι κατάλληλο δινω, εξωτικά σπορια και λοιπά σούπερ φουντς ούτε καν και κάνουμε και 2 φορές το χρόνο καμία εξέταση να δούμε ότι είμαστε κομπλέ καιολόλα καλά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγώ με την ξηρα που εχω επιλεξει (Platinum) υπολογίζω περίπου 70ε-80ε / 15kg που βγάζει 1 μήνα σκύλο 45kg , αρα για 40kg θα βγάλεις 35 ημέρες οπότε το μήνα ~64ε. Η ετοιμη barf θα έχει παρόμοιας ποιότητας "φρέσκο" κρέας που έχει και η ξήρα + ότι η συντηρηση του νωπού κρέτος πως γίνετε , αυτο θα με προβλημάτιζε. Γνωμη μου ειναι ότι αν θελει κάποιος BARF δίνει σπιτική απο το χασαπη αλλιώς χάνεται το μεγάλο ατού της , η προέλευση και η ποιότητα.
οποτε μια η αλλη και στο κοστος (σχεδον), μια η αλλη και απο θεμα ποιοτητας(σχεδον) για την ετοιμη barf που με ενδιαφερει...εγω καπου εκει καταληγω....
και επειδη οπως και να χει, στην περιπτωση διακοπων ή οποτε τελος παντων δε θα μπορεις να εχεις την καταψυξη σου διπλα, το να τρωει ο σκυλος ξηρα, ειναι απαραιτητο (μη μου πειτε για ταπερακια ή αλλες χειροποιητες λυσεις, ειπαμε οτι δεν το χω!)...
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγώ κατέληξα στο αντιθετο ξηρά και 1 φορα την εβδομαδα (ΣΚ) πλαταρια και μοσχαρίσιες καρδιές.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Εγω παω και περνώ οποτε θυμηθώ και βοδινό κότσι (τσάμπα)απο τον κρεωπολη και εχει και κάτασπρα δόντια!αλλο ενα +!το χαμόγελο μετράει :)
 






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ναι εννοειται εγω δεν την εχω δοκιμασει ακομη , απλα μεταφερω αυτα που μου ειπε ο εκτροφεας. Απο τριτη και μετα τα βλεπουμε στη πραξη.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
στο ταξιδι δινει κονσερβες σκουμπρι τονου κλπ στο νερο χωρις αλατι, μπορεις καποια φρουτα apple sauce , σπιτικες λιχουδιες εκπαιδευσης και αμα βρεις και κανα κρεοπωλειο πας και του αγοραζεις και μια μπριζολαρα και αρχοντας ..........(y)
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα τωρα ειδα οτι το χτεσινο μηνυμα δε το εγραψα ή το εσβησα.
ενιγουει..
ερωτηση..
στα δικα μου δινω barf την ετοιμη σκετο κοτοπουλο και ταυτοχρονα καθε εβδομαδα τους δινω εγω καροτο - γιαουρτι - αυγο+τσοφλι - μηλο .
πρασιναδες δεν δινω γιατι και τα δυο οποτε τρωνε πρασινο μετα εχουμε πυροβολισμους κατα ρυπας και ρουκετες ..
εχω αλλαξει 2 εταιριες απο την ετοιμη τροφη..την πρωτη την αλλαξα γιατι αλλα παραγγελνα και αλλα εστελναν καθε φορα και ηταν και σχετικα ακριβη , και μου ερχοταν το φαι οποτε θελανε κοινως.στη δευτερη εταιρια ενω ολα μια χαρα ενα χρονο τωρα ξαφνικα στις τελευταιες 2 παρτιδες (παιρνω για μηνα τροφη) υπαρχουν συσκευασιες που οταν τις ανοιγεις το κρεας βρωμαει...και τις πεταω.μετα τη δευτερη τριτη που πεταξα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο παρτιδα που ηταν περισσοτερο καιρο σε καταψυξη και γιαυτο.απο την τελευταια παρτιδα παλι πεταξα 2 κιλα μεχρι τωρα ...του εχει τυχει καποιου απο εσας αυτο??ξερει κανεις αν ισχυει αυτο με την ψυξη αρκετου καιρου??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3