Barking Heads και αλλες τροφες!


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Απο το ίδιο το πήρα κι εγω, άλλο κωδικό όμως. Στο σακί δεν βρίσκω τρύπα, γίαυτο και απορώ για την κατάσταση της τροφής...
 






reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
οπου ακουμπαει η τροφη εχει μια ελαχιστη,φυσιολογικη,λιπαροτητα οπως ολες οι ξηρες...τιποτα αξιο αναφορας ομως...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Το ίδιο μου είπε και η υπευθυνη στο τηλέφωνο, που χρησιμοποιεί την ίδια τροφή με αυτήν που πήρα... Θα με πάρουν αργότερα να μου πουν τι θα γίνει...
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Ρε παιδιά, καλημέρα και συγνώμη για το άσχετο σχόλιο αλλά έχω μείνει άφωνη με το κόστος των τροφών που αγοράζετε!
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Γιατί το λες αυτό; Για σκυλο 20 κιλών το 12κιλο σακί κρατάει πάνω απο 1,5 μήνα, οποτε εμένα μου βγαίνει 30 ευρώ το μήνα η τροφή του περίπου. Στην Arden αυτα, η barking ειναι ελάχιστα ακριβότερη. Δυο φορές αν πάω στην ταβέρνα σίγουρα θα δώσω τόσα χρήματα, και αυτό ειναι όλο το φαγητό του για τον μήνα ;) Μια μίνιμουμ ποιότητα την χρειάζεται πιστεύω...:) Ο καθένας κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί άλλωστε.(y)
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Χμ...ομολογώ ότι έβγαλα συμπέρασμα πριν ρωτήσω το βασικότερο: πόσο καιρό κρατάει το σακί. Εμάς, χονδρικά, θέλουν δύο 20κιλά σακιά της Visan το μήνα και είναι σκυλιά των σαράντα κιλών. Οπότε ο καθένας τρώει ένα 20κιλό με 36-37 ευρώ
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Αν υπολογίσεις το ημερήσιο κόστος τροφής του κάθε σκυλου με βάση το πινακακι της τροφής και το κόστος της σακούλας , αυτό το πόσο μπορείς να το συγκρίνεις μεταξύ δυο διαφορετικών τροφών , και, συγκρίνοντας και τα συστατικά να δεις τι σε συμφέρει να πάρεις. Οι ποιοτικοτερες τροφές συνήθως έχουν μικρότερη συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα απο τις φθηνότερες.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Το πινακάκι συνιστώμενης ημερήσιας δόσης δεν είναι δεδομένο πάντα και το γράφουν πάνω και τα σακιά. Εξαρτάται από το εκάστοτε σκυλί και τις δραστηριότητές του. Πάντως πρέπει να έχεις δίκιο σε αυτό "Οι ποιοτικοτερες τροφές συνήθως έχουν μικρότερη συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα απο τις φθηνότερες." γιατί τώρα που άλλαξα στον δικό μου σακί (της ίδιας εταιρείας όμως) παρόλο που είναι 15κιλο αντι για 20 κιλο όπως πριν, τρώει μικρότερη ποσότητα και είναι σε καλύτερη κατάσταση!! Πάντως αν τα υπολογίζω σωστά εκεί μου βγαίνει, στα 36-37 ευρώ το μήνα για σκύλο σαράντα κιλών
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Ρε παιδιά, καλημέρα και συγνώμη για το άσχετο σχόλιο αλλά έχω μείνει άφωνη με το κόστος των τροφών που αγοράζετε!
γιατι το λες αυτο? για παραδειγμα εγω παιρνω την barking heads tiny. κανει 28 ευρω τα 4 kg τροφης και μου κραταει πανω απο διμηνο σιγουρα;) οποτε οπως σου ειπε και η κατερινα μια φορα να βγεις εξω σε μια ταβερνα, θα τα δωσεις αυτα τα λεφτα. ο καθενας οτι μπορει κανει
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
RogeF οι δύο σκύλοι, ο δικός σου και της StellitsaD, δεν έχουν καμία σχέση στις ποσότητες που πρέπει να τρώνει. Για το μεγαλόσωμο το τετράκιλο ξηράς θα βγάλει μια εβδομάδα.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Ναι βρε παιδι μου ξερω.... Σαφώς και για εναν μεγαλόσωμα σκυλο τα πράγματα αλλάζουν. Γι'αυτο ο καθένας οτι μπορει κανει για τον σκυλο του οπως ειπα και πριν. :)
 
  • Like
Reactions: LaCat


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
37 ευρώ κάνει το 15κιλο το δικό μου και κρατάει ενα μήνα. Τα 28 (διά 2 μήνες=14 ευρώ/μήνα) για τεσσερα κιλα τροφή τα θεωρώ πολλά όπως και να το σκεφτώ
 






rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Παιζει ρόλο και η ποιότητα. Η friskies έκατσε καλα στην δικια μου αλλα δεν τη λες καλη τροφή
 
  • Like
Reactions: LaCat




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
γιατι το λες αυτο? για παραδειγμα εγω παιρνω την barking heads tiny. κανει 28 ευρω τα 4 kg τροφης και μου κραταει πανω απο διμηνο σιγουρα;) οποτε οπως σου ειπε και η κατερινα μια φορα να βγεις εξω σε μια ταβερνα, θα τα δωσεις αυτα τα λεφτα. ο καθενας οτι μπορει κανει
πόσα κιλά είναι το δικό σου και δίνεις μόνο 65 γραμμάρια την ημέρα?
εμένα είναι 5,5 και 7 κιλά και τους δίνω περίπου 100 gr την ημέρα
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
roger το σκυλι σου ειναι γυρω στα δεκα κιλα?
65 γρ. ειναι πολύ λίγο, μηπως κατι υπολογισες λάθος?

StellitsaD καταρχας εμεις επιλέγουμε την τροφή, ανάμεσα σε όσες θεωρουμε ποιοτικώς σωστές και ικανοποιούν και την τσέπη μας, και απο αυτες βλέπουμε ποια κάθεται σωστά τον σκύλο. Προτιστως παίζει ρόλο η ποιότητα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf