Belcando (dog food)


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
Εγω θα ηθελα να βγαζουν τις τροφες και σε 1 κιλο ωστε να κανουμε δοκιμες για να δουμε ποια τροφη ταιριαζει στο σκυλακι μας. Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι ποια τροφη ειναι η καλυτερη η οποια περιεχει κρεας σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τα αλλα συστατικα... Εχω καταμπερδευτει.....
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
και με την belcando μύριζαν άσχημα?
με την belcando περισσοτερο δεν μου αρεσαν σε σχημα.. ηταν καπως πιο μαλακα.. οσμη δεν θυμαμαι αν ειχα τοσο θεμα.. παντως απο οσμη η ακανα με πεθαινε.. δεν μπορουσες να κατσεις στα 30μ. :D
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Εγω θα ηθελα να βγαζουν τις τροφες και σε 1 κιλο ωστε να κανουμε δοκιμες για να δουμε ποια τροφη ταιριαζει στο σκυλακι μας. Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι ποια τροφη ειναι η καλυτερη η οποια περιεχει κρεας σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τα αλλα συστατικα... Εχω καταμπερδευτει.....

Δες εδώ, θεωρώ ότι είναι πολύ καλές

http://www.kompa.gr
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
με την belcando περισσοτερο δεν μου αρεσαν σε σχημα.. ηταν καπως πιο μαλακα.. οσμη δεν θυμαμαι αν ειχα τοσο θεμα.. παντως απο οσμη η ακανα με πεθαινε.. δεν μπορουσες να κατσεις στα 30μ. :D
Είναι αυτό που λένε "πως θα κάτσει στο κάθε σκυλί
εγώ έδινα PUPPY GRAVY, μετά από όλες που του δοκίμασα στην αρχή, σαν κουτάβι τα έκανε μέσα και βρώμαγε το σπίτι ακόμα και αφού τα είχα μαζέψει και ειχα πετάξει και τα σκουπίδια, με την Puppy δεν μύριζε τίποτα ήταν και το σχήμα τους ήταν μια χαρά νομίζω όμως ότι σφιγγώταν.
Τώρα με την acana
ADULT SMALL BREED δεν ξέρω πόσο έντονα μυρίζουν γιατί τα κάνει έξω και όχι σε κλειστό χώρο για να καταλάβω την διαφορά. Πάντως είναι μεν σχηματισμένα αλλά είναι πιο μαλακά, δεν σφίγγεται και νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην είναι πολύ σφικτά.

 
Last edited:


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά μια φίλη μου που δούλευε πωλήτρια στην αντιπρωσοπεία μου είπε ότι για αυτά που προσφέρει είναι πεταμένα λεφτά.

Έχεις δοκιμάσει άλλη εκτός από αυτή? Να συγκρίνεις αυτό που σε προβληματίζει?
rossi αναλαμπη! μπορεις να ρωτησεις τη φιλη σου για ποιο λογο ελεγε οτι η eukanuba δεν ειναι κ ακριβως αυτο που λεμε value for money? εννοω με ποια κριτηρια σου ειπε οτι δεν προσφερει κατι? απο συστατικα που διαβασα δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα με ρογιαλ ας πουμε..
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Εγω θα ηθελα να βγαζουν τις τροφες και σε 1 κιλο ωστε να κανουμε δοκιμες για να δουμε ποια τροφη ταιριαζει στο σκυλακι μας. Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι ποια τροφη ειναι η καλυτερη η οποια περιεχει κρεας σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τα αλλα συστατικα... Εχω καταμπερδευτει.....
Αν και σε μικροτερες συσκευασιες ,υπαρχουν και τα δειγματακια που δινουν καποιες (οι περισσοτερες) εταιρειες.Απλα για μεγαλοσωμους σκυλους θα πρεπει να παρεις πιο πολλα σακουλακια.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
Σημερα αγορασα την Brit care salmon all breed '' Salmon & Potato'' 1kg. Protein 25% / Fat 15%. Hypo-Allergenic Formula for Adult Dogs off All Breeds.. Ξερει κανεις να μου πει;
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
να ρωτήσω και εγώ κάτι..
θέλω να να κάνω μια αλλαγή στον σκύλο μου απο Belcando Finest Croc σε Belcando Dinner.

Πρέπει και εδώ η αλλαγή να γίνει σταδιακά σε μια βδομάδα ή επειδή είναι απο την ίδια εταιρία δεν υπάρχει λόγος;;
μάλλον το 1ο ε??:eyecrazy:
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
rossi αναλαμπη! μπορεις να ρωτησεις τη φιλη σου για ποιο λογο ελεγε οτι η eukanuba δεν ειναι κ ακριβως αυτο που λεμε value for money? εννοω με ποια κριτηρια σου ειπε οτι δεν προσφερει κατι? απο συστατικα που διαβασα δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα με ρογιαλ ας πουμε..
Βεβαίως και μπορώ, δεν την είχα ρωτήσει τότε γιατί δεν τα έψαχνα παραπάνω τα πράγματα. Μόλις μάθω θα ενημερώσω.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
να ρωτήσω και εγώ κάτι..
θέλω να να κάνω μια αλλαγή στον σκύλο μου απο Belcando Finest Croc σε Belcando Dinner.

Πρέπει και εδώ η αλλαγή να γίνει σταδιακά σε μια βδομάδα ή επειδή είναι απο την ίδια εταιρία δεν υπάρχει λόγος;;
μάλλον το 1ο ε??:eyecrazy:
Ναι πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να γίνει η αλλαγή σταδιακά
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
απο συστατικα που διαβασα δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα με ρογιαλ ας πουμε..
Γιατί? πιστεύεις ότι η ρογιαλ είναι καλή?
Δεν ξέρω αν έχεις μπει εδώ να δείς, δες σε πια θέση είναι οι τροφές που πλασάρουν τα petshop και οι κτηνίατροι. Εγώ, αυτό είδα και μπήκα σε σκέψεις, από τότε ξεκίνησα το διάβασμα σχετικά με την τροφές και άρχησα να ψάχνω.

Dog Food Analysis - Reviews of kibble
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
απο συστατικα που διαβασα δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα με ρογιαλ ας πουμε..
Γιατί? πιστεύεις ότι η ρουαγιαλ είναι καλή?
Δεν ξέρω αν έχεις μπει εδώ να δείς, δες σε πια θέση είναι οι τροφές που πλασάρουν τα petshop και οι κτηνίατροι. Εγώ, αυτό είδα και μπήκα σε σκέψεις, από τότε ξεκίνησα το διάβασμα σχετικά με την τροφές και άρχησα να ψάχνω.

Dog Food Analysis - Reviews of kibble
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Καλησπέρα! Εγώ ταίζω τη Λαμπραντορίνα μου εδώ και 7 μήνες Royal Canin για Labradors. Καλά της έχει κάτσει, μόνο τα κακά της βρωμάνε, δεν υποφέρονται :p Επειδή παραξένεψε κάποια στιγμή και δεν έτρωγε, άρχισα να της ανακατεύω στο φαγητό λίγη κονσέρβα (RINTI ή Belcando). Τώρα είπα να το κόψουμε αυτό το βιολί και της βάζω σκέτη ξηρά. Κάθεται 2 μέρες νηστική και τρώει μία φορά. Μετά δύο μέρες νηστική και τρώει άλλη μια φορά. Έλεγα να πάρω Belcando για αλλαγή μήπως της κινήσει το ενδιαφέρον, αλλά πήρα δύο δειγματάκια και δε μυρίζουν σχεδόν καθόλου! Ενώ ανοίγεις ένα τσουβάλι Royal και θέλω να το φάω εγώ!! Πώς στο καλό θα τη δελεάσω έτσι; Anyway, είμαι ανάμεσα σε Belcando και Acana (έχει μια με μήλο! μιαμ μιαμ...). Τι προτείνετε; Μήπως να κάτσω στα αυγά μου; :p
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Γιατί? πιστεύεις ότι η ρουαγιαλ είναι καλή?
Δεν ξέρω αν έχεις μπει εδώ να δείς, δες σε πια θέση είναι οι τροφές που πλασάρουν τα petshop και οι κτηνίατροι. Εγώ, αυτό είδα και μπήκα σε σκέψεις, από τότε ξεκίνησα το διάβασμα σχετικά με την τροφές και άρχησα να ψάχνω.

Dog Food Analysis - Reviews of kibble
κοιταξε απο οσες εχω δοκιμασει μεχρι τωρα αυτη με εχει αφησει ευχαριστημενο! ψηνομουν να δοκιμασω την Acana lamb & apple αλλα ειναι για ενηλικους σκυλους κ δεν ξερω αν ειναι καλη φαση να του δωσω adult τροφη.. το εχω κανει κ θεμα στο φορουμ αλλα δεν εβγαλα ακρη..
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Καλησπέρα! Εγώ ταίζω τη Λαμπραντορίνα μου εδώ και 7 μήνες Royal Canin για Labradors. Καλά της έχει κάτσει, μόνο τα κακά της βρωμάνε, δεν υποφέρονται :p Επειδή παραξένεψε κάποια στιγμή και δεν έτρωγε, άρχισα να της ανακατεύω στο φαγητό λίγη κονσέρβα (RINTI ή Belcando). Τώρα είπα να το κόψουμε αυτό το βιολί και της βάζω σκέτη ξηρά. Κάθεται 2 μέρες νηστική και τρώει μία φορά. Μετά δύο μέρες νηστική και τρώει άλλη μια φορά. Έλεγα να πάρω Belcando για αλλαγή μήπως της κινήσει το ενδιαφέρον, αλλά πήρα δύο δειγματάκια και δε μυρίζουν σχεδόν καθόλου! Ενώ ανοίγεις ένα τσουβάλι Royal και θέλω να το φάω εγώ!! Πώς στο καλό θα τη δελεάσω έτσι; Anyway, είμαι ανάμεσα σε Belcando και Acana (έχει μια με μήλο! μιαμ μιαμ...). Τι προτείνετε; Μήπως να κάτσω στα αυγά μου; :p
πάντως γενικά οι περισσότερες συσκευασίες της belncado είναι αρκετά γευστικές.
και επίσης υπάρχουν συσκευασίες που με λίγη προσθήκη χλιαρού νερού, βγάζουν μια σάλτσα και έτσι γίνεται ακόμα πιο νόστιμο για τον σκύλο.

Τώρα όμως απ την άλλη είσαι λίγο άτυχη εδώ γιατί οι μόνες συσκευασίες της belcando που έχουν αυτή την "πατέντα" με το νερό, είναι η finest croc και η multi croc, καθώς την πρώτη την απορίπτεις γιατί είναι για σκύλους το πολύ μέχρι 25kg και την 2η δεν θα σου την συνιστούσα γιατί δεν έχει και τα καλύτερα συστατικά που θα μπορούσε να χει.
Οπότε λογικά πας στην dinner.
Και εγώ θα αλάξω προς αυτή σιγά σιγά γιατί η finest croc έχει μικρά κομμάτια και τρώει πολύ λαίμαργα χωρίς να μασάει κτλ.

Μιλάμε πάντα για ενήλικο σκύλο;
επίσης ποια belncando του έδωσες να δοκιμάσει και δεν μύριζε καθόλου;
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
κοιταξε απο οσες εχω δοκιμασει μεχρι τωρα αυτη με εχει αφησει ευχαριστημενο! ψηνομουν να δοκιμασω την Acana lamb & apple αλλα ειναι για ενηλικους σκυλους κ δεν ξερω αν ειναι καλη φαση να του δωσω adult τροφη.. το εχω κανει κ θεμα στο φορουμ αλλα δεν εβγαλα ακρη..
Υπάρχει και η
PUPPY LARGE BREED
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Υπάρχει και η
PUPPY LARGE BREED
Ναι αλλα την εχω δοκιμασει (ηταν κ η πρωτη τροφη που του πηρα) αλλα δεν του καθοταν καθολου καλα κ σκεψου την δωρισα σε κατι γνωστους! ημασταν μονιμως με πολτωδη κακακια..
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
πάντως γενικά οι περισσότερες συσκευασίες της belncado είναι αρκετά γευστικές.
και επίσης υπάρχουν συσκευασίες που με λίγη προσθήκη χλιαρού νερού, βγάζουν μια σάλτσα και έτσι γίνεται ακόμα πιο νόστιμο για τον σκύλο.

Τώρα όμως απ την άλλη είσαι λίγο άτυχη εδώ γιατί οι μόνες συσκευασίες της belcando που έχουν αυτή την "πατέντα" με το νερό, είναι η finest croc και η multi croc, καθώς την πρώτη την απορίπτεις γιατί είναι για σκύλους το πολύ μέχρι 25kg και την 2η δεν θα σου την συνιστούσα γιατί δεν έχει και τα καλύτερα συστατικά που θα μπορούσε να χει.
Οπότε λογικά πας στην dinner.
Και εγώ θα αλάξω προς αυτή σιγά σιγά γιατί η finest croc έχει μικρά κομμάτια και τρώει πολύ λαίμαργα χωρίς να μασάει κτλ.

Μιλάμε πάντα για ενήλικο σκύλο;
επίσης ποια belncando του έδωσες να δοκιμάσει και δεν μύριζε καθόλου;
της εδωσα belcando dinner, lamb and rice και multi croc κ παρολο που την τελευταια την ανακατεψα με λιγο νερο ουτε να τη μυρισει. την εφ;γε μετα απο ωωωρες ξενηστικομαρας. η μπεμπα μου ειναι 13 μηνων περιπου. το τελευταιο τσουβαλι που της πηρα ηταν για ενηλικα γιατι παχαινε πολυ (η royal συνηστα μεχρι 15 μηνων κουταβισια τροφη). ο πετσοπας μου ειχα προσφορα για golden retriever κ το πηρα. η κροκετα ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΑ. Μια ωρα κανει να τη φαει οταν την τρωει. δε μ'αρεσουν τα ρισκα γι αυτο φοβαμαι να αλλαξω φαι... οποτε ισως παρω παλι για λαμπραντορ. απο την αλλη κ ακανα με το μηλο φαινεται μιαμ μιαμ!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καταρχήν όταν την ταίζεις δεν αφίνεις το μπολ με το φαγητό με τις ώρες μπροστά της. Το αφήνεις 10-20 λεπτά και αν δεν το φάει το πέρνεις και ξανά το ίδιο το βράδυ. Δεν το αφήνεις με τις ώρες μπροστά της.
Και αλλίως μυρίζει ο σκύλος και αλλίως ο άνθρωπος. Τώρα μεταξύ Μπελκάντο και Ακάνα η τίμη και η ποιότητα δεν έχει σχέση. Η Μπελκάντο για την τιμή της και την ποιότητα της είναι καλή, η Ακάνα ξεφεύγει και στα δύο. Υπολόγισε το με 400-500 γραμμάρια που θες κάθε μέρα και θα δεις τη εννοώ.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf