BOΗΘΕΙΑ,ΣΟΣ!


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Και κοψτα πολύ πολύ μικρα... Αν δεις και ζορίζεται παρά πολύ πατα τα και με το πιρούνι ή βαλτα σε μπλέντερ να γίνουν πουρες...! Και μακάρι να ναι τυχερό το μωρό (ρινοτραχιτιδα??)
Δεν καταλαβα,αλλα νομιζω πως ναι.
Η αναπνοη του συνδυαζεται με εναν τραχυ ηχο,καπως σαν να γουργουριζει παντως..
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Φωτογραφιες, ηλικια, φυλο, εαν ειναι εμβολιασμενο, στειρωμενο κτλπ. Μερικοι γραφουν και κειμενακι με την ιστορια του ζωο, μ'αρεσουν αυτα αλλα τα λακωνικα οχι τα γλυκαναλατα (ή αυτα που ειναι σε πρωτο προσωπο) αλλα αυτο ειναι ξεκαθαρα δικια μου προτιμηση και λιγο θα επιρρεασει στην διαδικασια. Γραφεις σιγουρα περιοχη, και μπορεις να ζητησεις βοηθεια της ντοπιας φιλοζωικης για τα διαδικαστικα (π.χ. συμβολαιο υιοθεσιας). Επισης αναλογα με το τι εχει ο γατος το γραφεις και αυτο ειδικα αν ειναι FIP ή FELV γιατι αν το παρει ατομο με αλλα γατακια μη νοσουντα/οχι φορεις πολυ πιθανον να μεταδωθει.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Και κοψτα πολύ πολύ μικρα... Αν δεις και ζορίζεται παρά πολύ πατα τα και με το πιρούνι ή βαλτα σε μπλέντερ να γίνουν πουρες...! Και μακάρι να ναι τυχερό το μωρό (ρινοτραχιτιδα??)
Δεν καταλαβα,αλλα νομιζω πως ναι.
Η αναπνοη του συνδυαζεται με εναν τραχυ ηχο,καπως σαν να γουργουριζει παντως..
Φωτογραφιες, ηλικια, φυλο, εαν ειναι εμβολιασμενο, στειρωμενο κτλπ. Μερικοι γραφουν και κειμενακι με την ιστορια του ζωο, μ'αρεσουν αυτα αλλα τα λακωνικα οχι τα γλυκαναλατα (ή αυτα που ειναι σε πρωτο προσωπο) αλλα αυτο ειναι ξεκαθαρα δικια μου προτιμηση και λιγο θα επιρρεασει στην διαδικασια. Γραφεις σιγουρα περιοχη, και μπορεις να ζητησεις βοηθεια της ντοπιας φιλοζωικης για τα διαδικαστικα (π.χ. συμβολαιο υιοθεσιας). Επισης αναλογα με το τι εχει ο γατος το γραφεις και αυτο ειδικα αν ειναι FIP ή FELV γιατι αν το παρει ατομο με αλλα γατακια μη νοσουντα/οχι φορεις πολυ πιθανον να μεταδωθει.
ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες!!! Βρηκα και 2 σελιδες στο φβ,καταλληλες για τετοιου ειδους δημοσιευσεις.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν καταλαβα,αλλα νομιζω πως ναι.
Η αναπνοη του συνδυαζεται με εναν τραχυ ηχο,καπως σαν να γουργουριζει παντως..

ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες!!! Βρηκα και 2 σελιδες στο φβ,καταλληλες για τετοιου ειδους δημοσιευσεις.
Έχει πολλές Σπύρο, βάλε το λινκ εδώ με την αγγελία και θα το προωθήσουμε.
Πάντως, να ξέρεις, κι εμείς το Σεσιλιάκι έτσι το τσιμπήσαμε πριν 3.5 χρόνια, το βρήκα στο δρόμο λίγο καιρό πριν μετακομίσουμε, λέω "Θα το πάρω και στο άλλο σπίτι θα το έχω έξω να μου τρώει τα ποντίκια" (καταλαβαίνεις πόσο σχετική με τις γάτες ήμουν, έτσι), τέσπα, πιο πιθανό είναι να βγούμε εμείς να ζήσουμε έξω παρά η Σεσίλια. Βέβαια δεν υπήρχαν γονείς στη μέση, κατανοητό κι αυτό.
Βάλε φωτογραφίες :barefoot:
 
  • Like
Reactions: noni_papa












Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν και εγω σεπτεμβρη φευγω,οποτε το να τους αφησω μια γατα σπιτι θα τους κατσει ακομα πιο βαρυ..
Μην τους τον αφήσεις. πάρε τον μαζί σου. Απείρως πιο εύκολο να έχεις γατί ως φοιτητής παρά σκυλί. (Και γκομενοπαγιδούλα, για τις συμφοιτητριες που θα έρθουν σπίτι για εργασία)
 






Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Αρχίσαμε αντιβίωση roxanat και αύριο βάζουμε αμπουλα broadline..!
Πήραμε και τροφή και είμαστε ωραίοι..
Τους μίλαγα σήμερα και το να δεχτούν μια γατα να περπατάει και να ανεβαίνει παντού είναι σχεδόν αδύνατο...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και δε χρειάζεται να ανεβαίνει παντού. Με ένα βαποριζατερ (κοινώς φσιτ φσιτ) με εκτόξευση νερού σε δέσμη κι όχι σε νέφωση, μπορεί κάλλιστα να εκπαιδευτει γάτα ότι πάγκος/τραπέζι/νεροχύτης/κουζίνα/ψυγείο είναι no touch area
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Και δε χρειάζεται να ανεβαίνει παντού. Με ένα βαποριζατερ (κοινώς φσιτ φσιτ) με εκτόξευση νερού σε δέσμη κι όχι σε νέφωση, μπορεί κάλλιστα να εκπαιδευτει γάτα ότι πάγκος/τραπέζι/νεροχύτης/κουζίνα/ψυγείο είναι no touch area
φίλος με την ίδια μέθοδο εκπαίδευσε γάτα να μην ανεβαίνει σε πάγκο ακόμα και με φαί πάνω!

@Spyros-Akita είναι πραγματική απόλαυση η συμβίωση με γάτες. Το ξέρω ότι είμαστε σκυλοφόρουμ, αλλά πρέπει να σου πω ότι το δέσιμο γάτας - κηδεμόνα είναι μοναδικό (για μένα ίσως πιο μοναδικό από το δέσιμο σκύλο - κηδεμόνα, αν και είναι ηλίθια σύγκριση, το ξέρω). Όσοι λένε πως η γάτα δεν δένεται με το αφεντικό(!) δεν έχουν ζήσει προφανώς με γάτα. Ως φοιτητής θα έχεις τη συντροφιά που θες, την αυτονομία που σου προσφέρει ένα αυτάρκες ζώο, που όμως εκτιμά τη παρέα σου. Πολλές φορές λέμε πως δεν πρέπει να ανθρωποποιούμε τους σκύλους, και συμφωνώ. οι γάτες συγκάτοικοι όμως είναι ακριβώς αυτό: συγκάτοικοι.
Σε κάθε περίπτωση, ότι αποφασίσεις, μπράβο σου που δεν γύρισες το κεφάλι. Η ρινοτραχίτιδα αν και θεραπεύεται εύκολα, ταλαιπωρεί τόσο τις γάτες που τις οδηγεί σε βασανιστικό θάνατο. Αυτό το γατάκι πέρα από κουκλί (μα, αλήθεια υπάρχει άσχημη γάτα;) είναι και πολύ τυχερό!!!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αν πας για φοιτητης να ξερεις οτι θα χαρεις απιστευτα με τον γατη!! Την δικια μου την εχω 18 χρονια τωρα απο 6η δημοτικου:ROFLMAO: αν θες ενα κολπο βαζω στο κουτι που ειναι η τουαλετα της κομμενη πανα την πιο φθηνη 3.5€ οι ποσες πανες.. αν δεν θες να ασχολεισαι με αμμους κτλ.. στην αρχη για εκπαιδευση της βαζεις λιγη ισα ισα να μαθει μονο εκει.. ουτε το σπιτι θα σ κανει χαλια ουτε τπτ. Αν δεν θες πανα το ιδιο με λιγη αμμο γινεται κ με εφημεριδες.. παρτον μωρε για παρειτσα τον γλυκουλη.. πανω σε αυτο θα το καταλαβουν κ πιο ευκολα οι γονεις σου γτ ξαφνικα πας καπου μονος σου το εχω ζησει και εγω..αν πας για φοιτητης φυσικα ολα αυτα..
 

Attachments



Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
https://www.facebook.com/spyros.avgulis/posts/1409604509064270
Αν μπορειτε προωθηστε την δημοσιευση μου,αν και καθεεε στιγμη που περναει σκεφτομαι ολοενα και περισσοτερο να κρατησω τον μικρο..ο χρονος ειναι ο καλυτερος κριτης..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
https://www.facebook.com/spyros.avgulis/posts/1409604509064270
Αν μπορειτε προωθηστε την δημοσιευση μου,αν και καθεεε στιγμη που περναει σκεφτομαι ολοενα και περισσοτερο να κρατησω τον μικρο..ο χρονος ειναι ο καλυτερος κριτης..
Όπως σου είπαν, η σχέση με τη γάτα είναι τελείως διαφορετική. Πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη και την αγάπη της αλλά όταν στα δώσει δεν θα τα πάρει πίσω. Θα σε καλωσορίζει, θα αποζητάει την παρέα σου, θα σε θέλει παρέα. Μετά από λίγο καιρό ακούνε και το όνομά τους. Το δε γουργουρητό τους είναι το κάτι άλλο. Οι γάτες είναι ανθρωποκεντρικές απλά όχι τόσο εκφραστικές. Κι εγώ πριν τον Γκάρφιλντ έλεγα ότι δεν θέλω γάτα, ότι δεν θα δεθώ με γάτα γιατί δεν με γεμίζει κλπ, ότι είμαι σκυλόφιλη. Τώρα έχω αναθεωρήσει τελείως. Είναι διαφορετικά ζώα που έχουν όμως και τα δυο περισσεύματα αγάπης και σε μαθαίνουν διαφορετικά πράγματα. Αν τον κρατήσεις δεν νομίζω να τον μετανιώσεις (προώθησα την αγγελία μπάι δε γουέι)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
https://www.facebook.com/spyros.avgulis/posts/1409604509064270
Αν μπορειτε προωθηστε την δημοσιευση μου,αν και καθεεε στιγμη που περναει σκεφτομαι ολοενα και περισσοτερο να κρατησω τον μικρο..ο χρονος ειναι ο καλυτερος κριτης..
Καλά...

Λοιπόν, καλορίζικος ο μπέμπης και κοίτα δώστου κάνα αρρενωπό όνομα ;)!!
Κοινοποίησα βέβαια αλλά μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας! :D(y)