Bobiras


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αφού είμαστε κρυφό -"ροδεσιανοι" το ξέρεις...


το tug είναι το αγαπημένο του παιχνίδι το θέμα που φοβάμαι είναι το εξής: φοβάμαι μην εκείνη την στιγμή μπερδευτεί και αντί να το δει σαν αντιπερισπασμό (που εγώ αυτό θα ήθελα) το δει ως επιβράβευση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς του. και για αν το κάνω πιο λιάνα εμείς όταν κάναμε εκπαίδευση σαν επιβράβευση έπαιρνε μπαλάκι η tug η κουκουνάρι η οτιδήποτε σε παιχνίδι γενικά κι ακόμα έτσι δουλεύουμε...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα μπορούσες να του αποσπάσεις την προσοχή και να τον προσκαλέσεις σε κατεύθυνση διαφορετική από εκεί που έχει στραμμένη την προσοχή του, κι εφ'όσον σε προσέξει και ξεκολλήσει, τότε tug? Ελπίζω ότι κάπως έτσι δε λειτουργει σαν ανταμοιβή για τη συμπεριφορά "κλαίω που με εγκαταλείπουν" αλλά για την "παίζουμε επειδή ξεκόλλησα". Ή αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο μπερδεμένη ως προς τη σωστή στιγμή επιβράβευσης κάποιων συμπεριφορών...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εαν βγαζετε το παιχνιδι καθως ο αλλος σηκωνεται να φυγει, πριν ακομη αποχωρισει και πριν ο Μπομπιρας πεσει χαμω περιλυπος δεν θα μπορουσατε να του κρατησετε την προσοχη στο παιχνιδι και να συνδυασει οτι οταν ο ενας φευγει αυτος θα παιζει με τον αλλο με κατι που του αρεσει πολυ?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Θα μπορούσες να του αποσπάσεις την προσοχή και να τον προσκαλέσεις σε κατεύθυνση διαφορετική από εκεί που έχει στραμμένη την προσοχή του, κι εφ'όσον σε προσέξει και ξεκολλήσει, τότε tug?
μωρέ με έχει γραμμένη εκεί που ντιέ πιάνει μελάνι που λέει και μάη φίλη μου άπαξ και φύγει ο φάνης. κι εγώ σε κάποια πράγματα που πρέπει να κάτσω να σκεφτώ τι πρέπει να κάνω μπερδεύομαι πολύ!!

Εαν βγαζετε το παιχνιδι καθως ο αλλος σηκωνεται να φυγει, πριν ακομη αποχωρισει και πριν ο Μπομπιρας πεσει χαμω περιλυπος δεν θα μπορουσατε να του κρατησετε την προσοχη στο παιχνιδι και να συνδυασει οτι οταν ο ενας φευγει αυτος θα παιζει με τον αλλο με κατι που του αρεσει πολυ?
η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει και σήμερα πάλι τα ίδια έκανε ο "μπαμποθρεφτος". αλλα πραγματικά πιστεύω ότι με το που tah καταλάβαινε ότι ο φάνης φεύγει ακη πάει προς το γυμναστήριο tah ΈΦΤΥΝΕ το tug και πάλι τα ίδια tah έκανε. tah το δοκιμάσω την επομενη φορα και tah σου πω :x:
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Οταν φυγει ο φανης και αυτος κολλησει βγαζεις το tug. Δεν του το δινεις, του το κουνας για να κερδισεις την προσοχη του. Απαξ και λοκαρει ξεκινας να περπατας με τον μπομπιρα στο αριστερο και το tug στο δεξι να του το κουνας ωστε να τον εχεις λοκαρισμενο. Και που και που θα κανετε και κανα δαγκωμα.

Εμεις ετσι ξεπερασαμε αντιστοιχα προβληματα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Οταν φυγει ο φανης και αυτος κολλησει βγαζεις το tug. Δεν του το δινεις, του το κουνας για να κερδισεις την προσοχη του. Απαξ και λοκαρει ξεκινας να περπατας με τον μπομπιρα στο αριστερο και το tug στο δεξι να του το κουνας ωστε να τον εχεις λοκαρισμενο. Και που και που θα κανετε και κανα δαγκωμα.

Εμεις ετσι ξεπερασαμε αντιστοιχα προβληματα.
αυτό έχει μεγάλη λογική που λες... θα το δοκιμάσω την επομενη φορα!! :)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σήμερα το απόγευμα είχαμε τον πρώτο μας βλακώδη τσακωμό... σ
υναντήσαμε στο πάρκο ένα μποξεράκι σχετικά νεαρό σε ηλικία περί τα 1,5.
ο μικρός κλασσικά επιφυλακτικός σε νέες φάτσες σήκωσε τρίχωμα.
φυσικά τους είχαμε σε λουρί μετά από λίγο κι αφού έπεσαν οι ράχες
και ο δικός μου ξάπλωσε ανάποδα και έδειξε υποταγή άρχισαν τα χαζό παιχνίδια.
κάποια στιγμή αφαιρεθήκαμε και εγώ και το άλλο παιδί με μια κυρια που έφευγε με τον σκύλο της.
το "κακό" δεν άργησε να γίνει ο βλάκας ο δικός μου έκανε κίνηση να καβαλήσει πράγμα στο οποιο δεν με έχει συνηθίσει
(η δεν θα δώσει σημασία καθόλου η θα παίξει χωρίς τέτοιες βλακείες...)
με το που είπα ΜΗ και πήγα να τον διορθώσω τα πήρε το boxer στο κρανίο και με το δίκιο του και άρχισαν το χορό.
εγώ χέστηκα πάνω μου το παιδί ήταν λίγο πιο ήρεμο. δεν είχα δει τέτοιο σκυλοκαβγά ξανά.
δεν ήταν σκυλοκαβγάς του θανατά θέλω να πω πως ενώ γρύλιζαν και έπεφταν μπουνιές
και δείχνανε δόντια δεν πήγε κανεις από τους 2 να δαγκώσει τον άλλο (ευτυχώς δηλαδή)
ήταν ακριβώς αυτό που έχω διαβάσει να περιγράφεται στο forum "παιχνίδι" κυριαρχίας από 2 βλαμμένα στο μυαλό κουτάβια.
με το που τους χωρίσαμε και οι 2 ηρέμησαν το boxer μας έδινε φιλάκια κάτσαμε με το παιδί και τα σκυλιά περπατήσαμε στην επιστροφή μαζί
και όλα ήταν σαν αν μην είχε συμβεί tpt. μονο κάτι γρατζουνιές μικρές έχουμε και αυτό από τις μπουνιές

τα χρειάστηκα λίγο σήμερα από την μια προσπαθώ να χαλαρώσω
κι εγώ και να μην του μεταφέρω το άγχος μου κάθε φορα που συναντάμε νέα φάτσα και από την άλλη συμβαίνει αυτό και πάω κι εγώ και ο μικρός πίσω...ouf
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Το ΜΗ και το ότι επιχείρησες να διορθώσεις ενδέχεται να προκάλεσαν τον σαματά :)
Aν δεν είχες επέμβει πιθανότατα δεν θα είχε συμβεί τίποτα, σύμφωνα με εκπαιδευτή πάνω σε φάση έντασης όπου εγώ ήμουν έτοιμη να επέμβω και με σταμάτησε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το ΜΗ και το ότι επιχείρησες να διορθώσεις ενδέχεται να προκάλεσαν τον σαματά :)
Aν δεν είχες επέμβει πιθανότατα δεν θα είχε συμβεί τίποτα, σύμφωνα με εκπαιδευτή πάνω σε φάση έντασης όπου εγώ ήμουν έτοιμη να επέμβω και με σταμάτησε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
δεν μου είχε ξανασυμβεί
πάντως όντως με το που μίλησα έγινε ο πανικός έχεις δίκιο!!!

πάντως το καλο είναι ότι και το παιδί έχει εκπαιδεύσει το δικό του
(σπάνιο φαινόμενο στο πέριξ μου) και είπαμε να ξαναβρεθούμε
και tah του προτείνω την επομενη φορα
να κάνουμε καμια ρουτίνα επαναλήψεων εντολών μαζί και είμαι σιγουρη tah μας κάνει καλο
 








Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κουκλος ο Μπομπιρας οπως παντα! :)

το scalibor καλυτερα να του το βγαζετε οταν μπαινει στη θαλασσα...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σωσίβιο είναι αυτό?
μια χαρά το bobiroσκυλο!!!
ναι ναι σωσίβιο είναι...βοηθάει σε πολλά πράγματα!!! από τις καλύτερες αγορές που έχουμε κάνει!!!

Ποσο ομορφο ειναι αυτο το σκυλι!!!!!!!!:cool:
σε ευχαριστώ Nizinny
κι εγώ τον καμαρώνω πολύ όταν παίρνει το σοβαρό του ύφος :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μα τι ύφος στρατηγού είναι αυτό ρε φίλε!!!!

Σε τι άλλο καλέ βοηθάει το σωσίβιο; Εκτός φυσικά, απ'το να μένει στην επιφάνεια της θάλασσας :D
 
  • Like
Reactions: d-friend


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Κουκλος ο Μπομπιρας οπως παντα! :)

το scalibor καλυτερα να του το βγαζετε οταν μπαινει στη θαλασσα...
δεν το ήξερα...χάνει την χημική ουσία όταν βρέχεται?

Μα τι ύφος στρατηγού είναι αυτό ρε φίλε!!!!

Σε τι άλλο καλέ βοηθάει το σωσίβιο; Εκτός φυσικά, απ'το να μένει στην επιφάνεια της θάλασσας :D
ύφος σαράντα καρδιναλίων σου λέω!!!


δυστυχώς στην θάλασσα δεν είναι τα πράγματα ελεγχόμενα όπως σε μια πισινα...και κάποια σκυλιά πνίγονται γι αυτό και φοράμε σωσίβιο η lifejacket για αν είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. σε πολύ δευτερεύοντα βαθμό κρατάει το κεφάλι πιο ψηλά στο νερό οποτε αποφεύγουμε ωτίτιδες.
 
Last edited:






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Πιο μούρλια από όλες είναι αυτή η φώτο που είναι τυλιγμένος με την πετσετούλα του!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf