bull terrier


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Καλησπερα παιδια. Ειμαι φοιτητης και ειμαι με συγκατοικο απο την οικογενεια μου..Ψαχνουμε σκυλακι εδω και καιρο και εχουμε καταληξει οτι θα θελαμε ενα μπουλ τεριε( θηλυκο κατα προτιμηση)..γενικα ομως οι τιμες στο διαδικτυο ξεφευγουν με μεσο ορο τα 400 ευρω τα οποια δν μπορω να τα παρεχω.Ζηταω αν ξερει κανεις κατι ή αν εχει κανεις καποιο κουταβι και με ανταποδοση ενα συμβολικο ποσο.Επιπλεον ειμαι κατα της βιομηχανιας της εμποριας ζωων και ειναι ενας επιπλεον λογος που δν θελω να δωσω τοσα χρηματα.Ευχαριστω πολυ περιμενω!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Μιας και είσαι φοιτητής στο θεμα σκυλος εγω λεω εχεις μείνει μεταξεταστέος. Και αυτο το λεω γιατι η τιμή απόκτησης είτε ειναι
400 ή γυρο στα 1000 που εχουν τα εκτροφικά σκυλια δεν εχει
καμία σημασία γιατι το κόστος στον σκυλο ειναι το κόστος
συντήρησης και οχι της αγοράς.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Αγοράζοντας από κάποιον ευσυνείδητο εκτροφέα και δίνοντας αρκετά πάνω απο 400 ευρω (γιατι τόσο κοστίζει) δεν συμμετέχεις στην βιομηχανία και στην εμπορία ζώων,αλλα αντίθετα στηρίζεις την ηθική εκτροφή της φυλής που αγαπάς και επέλεξες,ώστε να αποκτήσεις ένα υγιές,ισορροπημένο κουτάβι μέσα στο Πρότυπο της Φυλής.

Είναι κάτι βασικό αυτό που πρέπει να το κατανοήσεις.
 
  • Like
Reactions: TARA


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Μιας και είσαι φοιτητής στο θεμα σκυλος εγω λεω εχεις μείνει μεταξεταστέος. Και αυτο το λεω γιατι η τιμή απόκτησης είτε ειναι
400 ή γυρο στα 1000 που εχουν τα εκτροφικά σκυλια δεν εχει
καμία σημασία γιατι το κόστος στον σκυλο ειναι το κόστος
συντήρησης και οχι της αγοράς.
Οταν ειμαστε 2 ατομα ο ενας εργαζεται σιγουρα υπαρχει η δυνατοτητα συντηρησης.Και αν δν του αγοραζω σκυλοτροφη μπορε να φαει και φασολακια και ψωμι.Ισως τα εμβολια και ο κτηνιατρος ειναι ενα κοστος αλλα σιγουρα μπορει να καλυφθει.Δν ειμαι του αθληματος αλλα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο αυτο.Τελικα τι ειναι το να θελω να κανω κατι ή το αν μπορω.Η λογικη στα παντα ειναι καλη θεληση, και οταν θελεις κατι μπορεις να το στηριξεις.
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Αγοράζοντας από κάποιον ευσυνείδητο εκτροφέα και δίνοντας αρκετά πάνω απο 400 ευρω (γιατι τόσο κοστίζει) δεν συμμετέχεις στην βιομηχανία και στην εμπορία ζώων,αλλα αντίθετα στηρίζεις την ηθική εκτροφή της φυλής που αγαπάς και επέλεξες,ώστε να αποκτήσεις ένα υγιές,ισορροπημένο κουτάβι μέσα στο Πρότυπο της Φυλής.

Είναι κάτι βασικό αυτό που πρέπει να το κατανοήσεις.
Για το μεσο ορο σωστη η αποψη σου, αλλα δε θελω να παρω βασιλισσα.Ενα σκυλακι που απλα να ειναι μπουλ τεριε τωρα δν με πολυνοιαζει αν ειναι με πεντιγκρι και ιστοριες.Απλα μια τετοια φατσα θελω για να γινει φιλος μου και συντροφος για τα επομενα χρονια/
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Για το μεσο ορο σωστη η αποψη σου, αλλα δε θελω να παρω βασιλισσα.Ενα σκυλακι που απλα να ειναι μπουλ τεριε τωρα δν με πολυνοιαζει αν ειναι με πεντιγκρι και ιστοριες.Απλα μια τετοια φατσα θελω για να γινει φιλος μου και συντροφος για τα επομενα χρονια/
Δεν είναι θέμα Βασίλισσας και Βασιλια.Σκυλος απο εκτροφείο δεν σημαίνει πρωταθλητής εκθέσεων και αχρείαστη χαρτούρα,αλλά αυτό που ανέφερα παραπάνω,υγιές και ισορροπημένο κουτάβι μέσα στο Πρότυπο.Το pedigree δεν κοστίζει τίποτα επιπλέον αλλά είναι ο γενεαλογικός χάρτης του σκύλου σου,που αποδεικνύει πέραν της καθαροαιμίας,οτι οι πρόγονοι του σκύλου ήταν εξίσου υγιείς,μέσα στο πρότυπο και άξιοι αναπαραγωγής.Ετσι θα ξέρεις κι ότι το σκυλι σου θα είναι απαλλαγμένο από κληρονομικές παθήσεις.

Αν απλώς θες μια φατσούλα και συντροφιά,μπορείς να υιοθετήσεις κάποιο ημίαιμο.Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε bull terrier,τότε μόνο απο εκτροφέα μπορείς να πάρεις.Από πουθενά αλλού.
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Αγοράζοντας από κάποιον ευσυνείδητο εκτροφέα και δίνοντας αρκετά πάνω απο 400 ευρω (γιατι τόσο κοστίζει) δεν συμμετέχεις στην βιομηχανία και στην εμπορία ζώων,αλλα αντίθετα στηρίζεις την ηθική εκτροφή της φυλής που αγαπάς και επέλεξες,ώστε να αποκτήσεις ένα υγιές,ισορροπημένο κουτάβι μέσα στο Πρότυπο της Φυλής.

Είναι κάτι βασικό αυτό που πρέπει να το κατανοήσεις.
Και συμπληρωνω.Εχω ενα καθαροαιμο θηλυκο οποιασδηποτε ρατσας.Κανει γεννα και βγαζει κουταβακια.Δωσμου ενα λογο να πουλησω το κουταβι 5 κατοσταρικα ενω μπορω να το δωσω με 50 ευρω γιατι πολυ απλα αγαπαω το σκυλι μου και τα ζωα.Ιδιοκτητες που εχουν σκυλους και εμπορευονται τις γεννες τους ειναι απαραδεκτο.Αυτο εννοω εμπορια των σκυλων.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Για το μεσο ορο σωστη η αποψη σου, αλλα δε θελω να παρω βασιλισσα.Ενα σκυλακι που απλα να ειναι μπουλ τεριε τωρα δν με πολυνοιαζει αν ειναι με πεντιγκρι και ιστοριες.Απλα μια τετοια φατσα θελω για να γινει φιλος μου και συντροφος για τα επομενα χρονια/

Αν δεν σε νοιάζει δεν χρειάζεται να δόσεις λεφτά σε κανένα.
Απο φιλοζωηκή μπορείς να βρεις κατι που μοιάζει και δεν θα
πληρώσεις τιποτα.
Να ξερεις ομως οτι με φασολάκια και ψωμί μονο δεν κρατάς ενα
σκυλο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Οταν ειμαστε 2 ατομα ο ενας εργαζεται σιγουρα υπαρχει η δυνατοτητα συντηρησης.Και αν δν του αγοραζω σκυλοτροφη μπορε να φαει και φασολακια και ψωμι.Ισως τα εμβολια και ο κτηνιατρος ειναι ενα κοστος αλλα σιγουρα μπορει να καλυφθει.Δν ειμαι του αθληματος αλλα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο αυτο.Τελικα τι ειναι το να θελω να κανω κατι ή το αν μπορω.Η λογικη στα παντα ειναι καλη θεληση, και οταν θελεις κατι μπορεις να το στηριξεις.
Διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Αν έχουμε αμφιβολίες για τη συντήρηση του σκυλου τότε καλό θα ειναι να μη μπουμε καν σε αυτή τη διαδικασία. Τα έξοδα του σκυλου δεν είναι μόνο η σκυλοτροφή του (τα φασολάκια δε και το ψωμί για φαγητό του ειναι απλά απαράδεκτη σκέψη). Αφήνουμε στην άκρη το κόστος απόκτησης.... σκέψου τα μηνιαία πάγια εξοδα του (αμπουλες κτλ), εκπαίδευση, κτηνίατρο, που μπορει να μην είναι μόνο εμβόλια αλλά και κάτι άλλο έκτακτο.
Επίσης εισαι ακομα φοιτητης, όταν πας φαντάρος?
Τώρα για την αποκτηση του αν τα 400 σου φαίνονται πολλά πολύ κακώς! Εμενα μου φαίνονται λίγα. 400 θα σου ζητησουν απο πετ σοπ ή απο ιδιώτη και τότε συγνώμη δεν θα παρει bullterrier αλλα κάποιο σκυλάκι γλυκύτατο μεν αλλά απλά θα του μοιάζει. Bull terrier μόνο απο καποιο εκτροφέα!
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Και αν δν του αγοραζω σκυλοτροφη μπορε να φαει και φασολακια και ψωμι.
Mπορεί και παξιμάδι :)Δεν ξεκινάς σωστά
Και συμπληρωνω.Εχω ενα καθαροαιμο θηλυκο οποιασδηποτε ρατσας.Κανει γεννα και βγαζει κουταβακια.Δωσμου ενα λογο να πουλησω το κουταβι 5 κατοσταρικα ενω μπορω να το δωσω με 50 ευρω γιατι πολυ απλα αγαπαω το σκυλι μου και τα ζωα.Ιδιοκτητες που εχουν σκυλους και εμπορευονται τις γεννες τους ειναι απαραδεκτο.Αυτο εννοω εμπορια των σκυλων.
Δεν μπορείς να το δώσεις 50 ευρω γιατι πολύ απλά,αν ήσουν σωστός εκτροφέας,τα έξοδα της γέννας,των εξετάσεων,των εκθέσεων που πρέπει να πάνε οι γεννήτορες για να κριθούν και γενικά όλα τα έξοδα που έχει μια ηθική γέννα θα διαμόρφωναν την τιμή σε πολύ υψηλότερο επίπεδο απο αυτό που φαντάζεσαι.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Αρχικά έχω την απορία για ποιο λόγο ψάχνεις σκυλί στο διαδίκτυο? Το σκυλί σου να το δεις και να το αγοράσεις από κοντά και όχι μέσω ιντερνετ. Δεύτερον, συμφωνώ με τον ISKENDER δε βγαίνει η διατροφή με φασολάκια και ψωμί. Τρίτον, οι εκτροφείς δεν είναι απλά ιδιοκτήτες σκύλων που εμπορεύονται τα κουτάβια τους. Είναι επαγγελματίες.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Οταν ειμαστε 2 ατομα ο ενας εργαζεται σιγουρα υπαρχει η δυνατοτητα συντηρησης.Και αν δν του αγοραζω σκυλοτροφη μπορε να φαει και φασολακια και ψωμι.Ισως τα εμβολια και ο κτηνιατρος ειναι ενα κοστος αλλα σιγουρα μπορει να καλυφθει.Δν ειμαι του αθληματος αλλα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο αυτο.Τελικα τι ειναι το να θελω να κανω κατι ή το αν μπορω.Η λογικη στα παντα ειναι καλη θεληση, και οταν θελεις κατι μπορεις να το στηριξεις.
Johnjohn τα έξοδα που έχει ένας σκύλος είναι πολύ περισσότερα από όσα φαντάζεσαι. Και αν όντως τον αγαπήσεις οπότε και θα σε νοιάζει να είναι καλά, δε θα τον ταϊζεις αποφάγια και θα φροντίζεις για την υγεία του.
Διάβασε στο φόρουμ για να δεις θέματα σχετικά με την καθημερινότητα και τις απαιτήσεις του σκύλου. Και μετά αν όντως αποφασίσεις ότι θέλεις και κυρίως ότι μπορείς να έχεις σκύλο ψάξε σε μια φιλοζωική ή σε σελίδες που χαρίζονται.
Θα βρεις υπέροχες φάτσες που θα είναι εξαιρετικοί σύντροφοι και θα κρατήσεις και το αρχικό ποσό αγοράς για τα πρώτα έξοδα ή για κάποιες ώρες με έναν εκπαιδευτη για να σου μάθει τα βασικά πράγματα.
 
  • Like
Reactions: kanarini


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Αν δεν σε νοιάζει δεν χρειάζεται να δόσεις λεφτά σε κανένα.
Απο φιλοζωηκή μπορείς να βρεις κατι που μοιάζει και δεν θα
πληρώσεις τιποτα.
Να ξερεις ομως οτι με φασολάκια και ψωμί μονο δεν κρατάς ενα
σκυλο.
Προφανως και τα φασολακια με ψωμι ηταν για να τσιμπησεις.Κοιτα ομως ειμαι απο επαρχια και γενικα εχω ζησει με σκυλια και απο μικρος τα χω διπλα μου.Και φασολακια τρωγαν και τα παντα τρωνε.Αυτο σου λεω.Θα προσεχω αν παρω το χειμωνα να του βαζω και μπουφανακι!
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα καλέ μου φίλε.

Ως κάτοχος της συγκεκριμένης φυλής, επέτρεψε μου κάποιες παρατηρήσεις αναφορικά με την επιλογή σου. Η συγκεκριμένη φυλή δεν είναι απλά ένα σκυλάκι.

Για να γίνει φίλος και σύντροφος σου τα επόμενα χρόνια, πρέπει να ισχύουν δύο βασικές προϋποθέσεις. Ισορροπημένο και υγιές ζώο. Αυτές τις προϋποθέσεις μόνο η επιλεκτική εκτροφή τις διασφαλίζει. Οτιδήποτε άλλο θα σε βάλει σε περιπέτειες.

Αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη φυλή, θα πρότεινα να ενημερωθείς όσο περισσότερο μπορείς, ιδιαίτερα σε θέματα χαρακτήρα και κληρονομικών ασθενειών.

Καταλήγοντας και χωρίς δόση υπερβολής, σε εξορκίζω μακριά από αγγελίες στο internet και ιδιωτικά ζευγαρώματα.

Στην διάθεση σου για κάθε σοβαρή πληροφορία.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Και συμπληρωνω.Εχω ενα καθαροαιμο θηλυκο οποιασδηποτε ρατσας.Κανει γεννα και βγαζει κουταβακια.Δωσμου ενα λογο να πουλησω το κουταβι 5 κατοσταρικα ενω μπορω να το δωσω με 50 ευρω γιατι πολυ απλα αγαπαω το σκυλι μου και τα ζωα.Ιδιοκτητες που εχουν σκυλους και εμπορευονται τις γεννες τους ειναι απαραδεκτο.Αυτο εννοω εμπορια των σκυλων.

το pedigree ειναι παρακαταθήκη για την υγεία του σκύλου.

τελείως λάθος λογική. φοιτητής είσαι, αναζητήσεις και χρήση του ιντερνετ θεωρώ αυτονόητο πως μπορείς να κάνεις, ψάξε πριν τελικά καταλήξεις να συμβάλεις στην εμπορία των ζώων που όπως λες δε συμφωνείς.

Οι μόνοι τρόποι για να μη συμβάλεις στην εν λόγω εμπορία έιναι 3 :

1. απόκτηση από σοβαρό εκτροφέα (με ότι τιμή αυτό συνεπάγεται - συνήθως υψηλή)

αλλιώς

2. απο φιλοζωϊκή (χωρίς χρήματα)
3. απο το δρόμο απ' ευθείας (πάλι χωρίχ χρήματα).

Οτιδήποτε εκτός του εκτροφέα και να επιλέξεις θα έχεις ένα ημίαιμο σκύλο (όσο και να μοιάζει φαινοτυπικά με τη φυλή που σε ενδιαφέρει), επομένως δεν χρειάζεται να δώσεις ουτε 400 ούτε 100 ούτε 50.

επίσης το κόστος της τροφής, των εμβολίων, των ιατρικών εξετάσεων, των αναλώσιμων (παιχνίδια, λουριά, κρεβάτια, crate κλπ) καθώς και το κόστος εκπαίδευσης είναι κάτι που δεν πρέπει να λάβει υπ' όψη ελαφρά τη καρδία....
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ενα σκυλι, συγκεκριμενης ΦΥΛΗΣ, αν δεν εχει πεντιγκρι (που δεν σε νοιαζουν κλπ), δεν θα ξερεις ποτε αν θα σου βγάλει σωστά το χαρακτηρα αυτής της φυλης. ΕΚΤΟΣ αν το επελεξες μόνο βασει εικόνας αδιαφορώντας για τις ανάγκες εκπαιδευσης, αθλησης/εκτονωσης, χαρακτηρα, δυναμικότητας κλπ.
Το να μην εισαι του "αθληματος", δεν σημαίνει ότι θα κανεις κατι αρπα κολα επειδη "εισαι κατά της βιομηχανίας". BTW βιομηχανία στηνουν όσοι θα σου πουλήσουν το σκυλι με 400, 100 ευρώ προσφορά κλπ... γιατι εκεινοι ειναι που θα ξεσκίσουν τα σκυλια σε γέννες για να βρεις εσύ φτηνό κουτάβι. Αυτοι που θα στο δώσουν όμως 800+ θα εχουν επενδύσει χρόνο, χρήμα, προσωπικό κόστος για να πάρεις ενα πραγματικά bull terrier.
Αν δεν μπορείς να τα διαθέσεις αυτά... δεν θα μπορεσεις να διαθεσεις ουτε τα χρηματα αν ο μη γενοιτο το 'φτηνο' κουτάβι σου βγάλει προβλημα υγείας... ουτε τον εκπαιδευτη, μιας και δεν παιρνεις και καμια φυλη του στυλ "θα δω βιντεο στο γιουτιουμπ και θα το δουλεψω ετσι".
Το περι φασίολων και άρτου, τα θεωρώ κακιστη αποπειρα χιουμορ. Αν δεν μπορείς να καλύψεις εκ των προτέρων τις διατροφικές ανάγκες.... μην παρεις σκυλο.
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Αρχικά έχω την απορία για ποιο λόγο ψάχνεις σκυλί στο διαδίκτυο? Το σκυλί σου να το δεις και να το αγοράσεις από κοντά και όχι μέσω ιντερνετ. Δεύτερον, συμφωνώ με τον ISKENDER δε βγαίνει η διατροφή με φασολάκια και ψωμί. Τρίτον, οι εκτροφείς δεν είναι απλά ιδιοκτήτες σκύλων που εμπορεύονται τα κουτάβια τους. Είναι επαγγελματίες.
Δν ψαχνω σκυλο απο το διαδικτυο απλα ψαχνω να βρω αν υπαρχει κατι που να ειναι προσεγγισιμο και γενικα μια αποψη.Αλλα εσεις εδω μεσα ολοι τρελενεστε!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καλωσόρισες johnjohn!
Μιας και έκανες τον κόπο να μπεις σε σκυλοφόρουμ πριν πάρεις τον σκύλο σου (και πολύ καλά έκανες), διάβασε πρώτα αυτά τα θεματάκια και μετά συνεχίζουμε την συζήτηση...

http://www.dogforum.gr/community/th...ζώου-μας-δεν-είναι-εκτροφή.28093/#post-718678

http://www.dogforum.gr/community/threads/Αναπαραγωγή-ή-διαζευκτικό-Εκτροφή.13746/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/
 


johnjohn

Member
23 Αυγούστου 2013
19
0
Ενα σκυλι, συγκεκριμενης ΦΥΛΗΣ, αν δεν εχει πεντιγκρι (που δεν σε νοιαζουν κλπ), δεν θα ξερεις ποτε αν θα σου βγάλει σωστά το χαρακτηρα αυτής της φυλης. ΕΚΤΟΣ αν το επελεξες μόνο βασει εικόνας αδιαφορώντας για τις ανάγκες εκπαιδευσης, αθλησης/εκτονωσης, χαρακτηρα, δυναμικότητας κλπ.
Το να μην εισαι του "αθληματος", δεν σημαίνει ότι θα κανεις κατι αρπα κολα επειδη "εισαι κατά της βιομηχανίας". BTW βιομηχανία στηνουν όσοι θα σου πουλήσουν το σκυλι με 400, 100 ευρώ προσφορά κλπ... γιατι εκεινοι ειναι που θα ξεσκίσουν τα σκυλια σε γέννες για να βρεις εσύ φτηνό κουτάβι. Αυτοι που θα στο δώσουν όμως 800+ θα εχουν επενδύσει χρόνο, χρήμα, προσωπικό κόστος για να πάρεις ενα πραγματικά bull terrier.
Αν δεν μπορείς να τα διαθέσεις αυτά... δεν θα μπορεσεις να διαθεσεις ουτε τα χρηματα αν ο μη γενοιτο το 'φτηνο' κουτάβι σου βγάλει προβλημα υγείας... ουτε τον εκπαιδευτη, μιας και δεν παιρνεις και καμια φυλη του στυλ "θα δω βιντεο στο γιουτιουμπ και θα το δουλεψω ετσι".
Το περι φασίολων και άρτου, τα θεωρώ κακιστη αποπειρα χιουμορ. Αν δεν μπορείς να καλύψεις εκ των προτέρων τις διατροφικές ανάγκες.... μην παρεις σκυλο.
Δν μπορω να σε καταλαβω..Γιατι τοσο ειδικευση;
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Δν μπορω να σε καταλαβω..Γιατι τοσο ειδικευση;
Γιατί μόνο η εξειδίκευση θα σου προσφέρει έναν ισορροπημένο και υγιή σύντροφο για 12 χρόνια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3