Bullmastiff: Η ιστορια, εκτροφη, χρησιμοτητα και ο χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης!


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
To εκτροφειο Ardhub (πρωην Ferdhu) δεν εχει πια ιστοσελιδα. Καλως ή κακως οι Βρετανοι ειναι και λιγο "παραξενοι" σε τετοια θεματα. Δεν το θεωρει αναγκαιο για εκεινη η εκτροφεας αφου πλοεον τα κουταβια της και οι επιβητορες της ειναι περιζητητοι ανα την Ευρωπη. Κακως για εμενα γιατι δεν εχουμε τη δυνατοτητα να θαυμαζουμε τα θαυμαστα δειγματα της φυλης που εκθρεφει κατ επαναληψη παρα μονο οσοι ειμαστε φιλοι της στο Facebook.
Αυτη τη στιγμη εχει ισως τον κορυφαιο γεννητορα στην Ευρωπη τον Ferdhu Hooch Coochi Man απου τα παιδια του ειναι και αυτα τυπικα δειγματα και οχι δυσκινητα υπερτυπικα μαστιφοειδη που συνανταμε σε αρκετα απο τα λεγομενα δημοφιλυ εκτροφεια της κεντρικης και ανατολικης Ευρωπης.
 












solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Κακως για εμενα γιατι δεν εχουμε τη δυνατοτητα να θαυμαζουμε τα θαυμαστα δειγματα της φυλης που εκθρεφει κατ επαναληψη παρα μονο οσοι ειμαστε φιλοι της στο Facebook.
Επειδη το σκοτωσα λιγακι πανω στη βιασυνη μου, εννοειται οτι ειναι θαυμαστα αφου τα θαυμαζουμε(δεν χρειαζοταν η επαναληψη) και εννοειται οτι εκθρεφει τυπικα δειγματα κατ' εξακολουθηση και οχι κατ' επαναληψη :)
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Mr Hot Shot:

Συμφωνώ κι εγώ πως είναι πανέμορφος!
Έχει καταπληκτικές γωνιώσεις για Μπούλμαστιφ, η εφαρμογή του δέρματος στο κεφάλι μάλλον είναι ο ορισμός του “fair wrinkle” που ζητείται ενω η μάζα του και τα οστά του είναι υποδειγματικά.

Αν θα πρέπει να παρατηρήσουμε κάτι που μπορεί να μας ξενίζει, τότε θα έλεγα πως (από την φωτό τουλάχιστον) είναι μια ιδέα πιο μακρύς ο κορμός του από αυτό που έχουμε συνηθίσει. Επίσης το ρύγχος είναι λίγο μεγαλύτερο απ’ το 1/3 της απόστασης ακρορρίνιου – ινιακού οστού και βλέποντας την όψη του κεφαλιού θα έλεγα (λανθασμένα οπωσδήποτε, αφού πρόκειται για σημαντικό σφάλμα) πως μπορεί και να μην είναι level το δάγκωμα, αλλά ψαλίδι, επειδή έτσι φαίνεται από την εφαρμογή της κάτω γνάθου στο προφίλ.

Σαφέστατα και είναι ένας καταπληκτικός (ίσως και μοναδικός) σκύλος!

Υ.Γ. @solco: πολύ όμορφα!
 
Last edited:


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Στις περισσοτερες φωτο οι σκυλοι στο προσωπο εχουν σχηματισει ρυτιδες εκφρασης επειδη ειναι στημενοι για φωτο και καποιος σιγουρα κανει το overhandling. Στα περισσοτερα σκυλια η ρυτιδα δεν ειναι εμφανης σε ηπια σταση, μην σας φαινεται too much οσο αφορα το fair wrinkle.
 






nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ο sir?? εννοειται οτι θα δοκιμαζε...μονο με ολοσωμη...

οντως ειναι κορυφαια!! πολυ.... fitted...
 










Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Είδα πρόσφατα το See Spot Run (ελληνικός τίτλος "Σποτ" νομίζω). Χαζή ταινία, αλλά κόλλησα με το σκυλί.
Το μελαγχολικό ύφος είναι όλα τα λεφτά, αλλά δεν το βλέπω τα παλιότερα bullmastiffs.
Δεν είχα κάτσει να διαβάσω το άρθρο μέχρι τώρα TEO. Μπράβο σου, πολύ καλή δουλειά!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Ευχαριστω πολυ Λιζα,να'σαι καλα!

p.s τα Bullmastiff ειναι απο τους καλυτερους φυλακες μεσα στο βασιλειο των σκυλων...Δεν χρειαζεται να τον δειτε να την "πεφτει" στον Λεωνιδα...ελατε να δειτε τα χερια και τα ποδια τα δικα μου,απο τα παιχνιδια μας,που ειναι γεματα μελανιες...οσο για την κοπελα μου?την εχει για πρωινο...:p(την ακουει ομως παρ'ολα αυτα:rolleyes:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οκ εφτασε η ωρα της δικης μου απαντησης που ολοι τοσο περιμενατε (παιζει και κανενας :D:D)...ευχαριστω τους οποιους συμφορουμιτες απαντησαν!

ο λογος που εβαλα ολες τις φωτογραφιες(περα απο αγαπη για την φυλη και ορεξη να την μοιραστω και με αλλα μελη) ηταν γιατι στα bullmastiff υπαρχει μια μεγαλη ποικιλια (επιτρεπτη παρακαλω!) οσων αφορα το κεφαλι της φυλης αλλα και διαφορετικοτητα της γενικης οψης.

οσον αφορα το πρωτο παραθετω το παρακατω link:
http://www.bullmastiffsonline.com/heads.html εδω θα βρειτε ολα τα επιτρεπτα κεφαλια της φυλης...

οσον αφορα το δευτερο τα bullmastiff χωριζονται σε οσα φερνουν πιο πολυ στο Αγγλικο Mastiff και σε οσα φερνουν στο Old English Bulldog...προσωπικα δεν εχω ακομα καταληξει πια μ'αρεσουν περισσοτερο...στις φωτογραφιες υπαρχουν πολλα κεφαλια αλλα και διαφορετικοτητες στην οψη...

για παραδειγμα ενω μ'αρεσει το σωμα απιστευτα του Mr Hot Shot,το κεφαλι δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει(και μιλαμε για εναν τεραστιο -οσον αφορα τις διακρισεις- σκυλο).

θα επανελθω στα του θεματος με περισσοτερες πληροφοριες και θα εκφερω ακομα περισσοτερες αποψεις μου.:)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf