Bullmastiff: Η ιστορια, εκτροφη, χρησιμοτητα και ο χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης!


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τελεια παρουσιαση Θοδωρη. Παρα πολυ χρησιμη για μια καλη γνωριμια με την φυλη.
Πρσωπικα δεν τα γνωριζα ιδιαιτερα. Απλά ειχα στο μυαλο μου κατι που μοιαζει με φίλα (που κι αυτα στο φορουμ τα εμαθα).
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
@ Αρη

Σ'ευχαριστω πολυ,προσπαθω και εγω οσο μπορω να ψαχνομαι και να μαθαινω για τα σκυλια και την κυνολογια γενικοτερα και τα bullmastiff ειδικοτερα:D

@ Λεωνιδα

Οντως και τα εχω καταταξει με σειρα προτιμησης...θα την πω σε επομενο post μου πανω στο θεμα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απλά ειχα στο μυαλο μου κατι που μοιαζει με φίλα
Εμένα μου θυμίζουν περισσότερο boxer και dog de bordeaux. Κι εγώ την τύφλα μου δεν ήξερα για τη φυλή, μόνο ότι τα γούσταρα τρελά εμφανισιακά.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οπου εχω παει οι περισσοτεροι boxer το βγαζουν το σκυλι μου και μετα λογο ογκου το ξανασκεφτονται...με τα DDB ειναι κοντα και εμφανισιακα και ως οικογενεια των "μαστιφοειδων".
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Η αληθεια ειναι οτι μερικα κουταβια μοιαζουν με μποξερ στην ηλικια μεταξυ 3-7 μηνων εκει που βλεπεις ενα ματσο ποδια και αποκαλεις το κουταβι κατσικι αλλα δεν ειναι επιθυμητο αυτο ακριβως το "σκαρι". Και ντογκ ντε Μπορντω υπαρχουν και με μαυρη μασκα αλλα ειναι χαμηλα προς το εδαφος σκυλια και υπερτυπικοτατα για Μπουλμαστιφ. Μην ξεροντας λοιπον λεπτομερειες, λογικο ειναι κανεις να μπερδευτει
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
απο τα 8 "κεφαλια" της φυλης που υπαρχουν στο link που παρεθεσα παραπανω,προτιμω (και συμφωνω με τον Robet Cole) το κεφαλι F και μετα το κεφαλι C.Σαν τριτο κεφαλι προτιμω το E.

με λιγα λογια το "Τελειο" bullmastiff για εμενα ειναι αυτο που βρισκεται αναμεσα στο Mastiff και το Old English Bulldog πραγματικα και ΟΧΙ στην θεωρια...οσο πιο κοντα λοιπον,ενα σκυλι ειναι σε αυτο το προσωπικο μου "προτυπο" τοσο πιο καλο (κατ'εμε) ειναι ενα bullmastiff.

εξ'αλλου οπως λεει και το breed standard "60% mastiff + 40% Old English Bulldog= Bullmastiff"...αληθεια ποσοι εκτροφεις το θυμουνται αυτο?πσοοι το ακολουθουν?οσοι εκτροφεις (και καλα κανουν) το εξελισουν αυτο,ποσοι το κανουν πατωντας στις επιταγες των προγενεστερων εκτροφεων και δημιουργων της φυλης?ποιος ειμαι εγω που τα λεω ολα αυτα?κανεις...ενας απλος λατρης και ιδιοκτητης της φυλης,ο οποιος ενδιαφερεται λιγακι παραπανω...
 
Last edited:




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
θελεις επιμερους λεπτομερειες πανω στη μορφολογια τους πχ κεφαλι με κεφαλι? Θελεις γενικοτερα σαν κατασκευη τις διαφορες τους?

Σαν χαρακτηρες παντως τα Ντογκ ντε Μπορντω ειναι πιο "υπακουα" στο να ακολουθησουν και να εκτελεσουν τις επιθυμιες μας. Ισως γιατι ειναι και λιγοτερο ανθρωποκεντρικα.
Το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να ξεκολησει το βλεμα του απο πανω σου, δεν μπορει να αλλαξεις δωματιο μεσα στο σπιτι και να μην σε ακολουθησει, σε βλεπει και λιωνει, θελει να εχει συνεχεια σωματικη επαφη μαζι σου(αν του το επιτρεπεις), να ειναι κυριολεκτικα κολημμενο επανω σου. Να καθεσαι στον καναπε και να ανεβαινει επανω σου και με τα 4 ποδια του. Ακομη και αν καθεσαι σε σκαμπο.
Το Ντογκ ντε Μπορντω αρκειται μονο στο να βαλει το κεφαλι του στα ποδια σου. Αν δεν εχεις ορεξη και του πεις "οχι" με το αναλογο υφος ή "μεινε" θα σε καταλαβει ενω το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να το αντεξει...
Οι κινησεις τους διαφερουν, ο τροπος που αντιδρουν στο καθε ερεθισμα ειναι διαφορετικος. Το μπουλμαστιφ ειναι πιο εκρηκτικο, εκει που ειναι ξαπλωμενο ωωωρες ατελειωτες, εκτινασσεται και σου κοβει τα ποδια. Λες παει "ειμαι τελειωμενος". Ομως μεχρι εκει, δεν θα επιτεθει. Δεν θα ολοκληρωσει αυτο που ξεκινησε με την εννοια που θα το κανει ενα ροτβαιλερ.
Το Νογκ ντε Μπορντω απλα θα σηκωθει αλλα οσο και να σε εχει υπο επιτηρηση, το βλεμμα του περισσοτερο σου φαινεται οτι θα ερθει να σε αγκαλιασει για να γνωριστειτε, παρα οτι θα σε ποδοπατησει κι ας φτανει τα 60 κιλα.
Η εκφραση τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετη οταν παρατηρησουν κατι ξενο στο χωρο τους κι ας ειναι και τα δυο σκυλοι φυλακες. Σιγουρα η διαθεση τους ομως δεν διαφερει και παρα πολυ
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θελεις επιμερους λεπτομερειες πανω στη μορφολογια τους πχ κεφαλι με κεφαλι? Θελεις γενικοτερα σαν κατασκευη τις διαφορες τους?

Σαν χαρακτηρες παντως τα Ντογκ ντε Μπορντω ειναι πιο "υπακουα" στο να ακολουθησουν και να εκτελεσουν τις επιθυμιες μας. Ισως γιατι ειναι και λιγοτερο ανθρωποκεντρικα.
Το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να ξεκολησει το βλεμα του απο πανω σου, δεν μπορει να αλλαξεις δωματιο μεσα στο σπιτι και να μην σε ακολουθησει, σε βλεπει και λιωνει, θελει να εχει συνεχεια σωματικη επαφη μαζι σου(αν του το επιτρεπεις), να ειναι κυριολεκτικα κολημμενο επανω σου. Να καθεσαι στον καναπε και να ανεβαινει επανω σου και με τα 4 ποδια του. Ακομη και αν καθεσαι σε σκαμπο.
Το Ντογκ ντε Μπορντω αρκειται μονο στο να βαλει το κεφαλι του στα ποδια σου. Αν δεν εχεις ορεξη και του πεις "οχι" με το αναλογο υφος ή "μεινε" θα σε καταλαβει ενω το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να το αντεξει...
Οι κινησεις τους διαφερουν, ο τροπος που αντιδρουν στο καθε ερεθισμα ειναι διαφορετικος. Το μπουλμαστιφ ειναι πιο εκρηκτικο, εκει που ειναι ξαπλωμενο ωωωρες ατελειωτες, εκτινασσεται και σου κοβει τα ποδια. Λες παει "ειμαι τελειωμενος". Ομως μεχρι εκει, δεν θα επιτεθει. Δεν θα ολοκληρωσει αυτο που ξεκινησε με την εννοια που θα το κανει ενα ροτβαιλερ.
Το Νογκ ντε Μπορντω απλα θα σηκωθει αλλα οσο και να σε εχει υπο επιτηρηση, το βλεμμα του περισσοτερο σου φαινεται οτι θα ερθει να σε αγκαλιασει για να γνωριστειτε, παρα οτι θα σε ποδοπατησει κι ας φτανει τα 60 κιλα.
Η εκφραση τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετη οταν παρατηρησουν κατι ξενο στο χωρο τους κι ας ειναι και τα δυο σκυλοι φυλακες. Σιγουρα η διαθεση τους ομως δεν διαφερει και παρα πολυ
τις διαφορες στο χαρακτηρα ηθελα. τα μορφολογικα τα βλεπεις.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
θελεις να σου πω και κατι αλλο πανω στο χαρακτηρα τους? Πιο συγκεκριμενο? Με λιγα λογια τα Μπουλμαστιφ ειναι πιο ξεροκεφαλα σκυλια ενω το Ντογκ ντε Μπορντω πιο συγκαταβατικα. Το πρωτο ειναι πιο εκφραστικο σε αυτο που νιωθει, το αλλο θελει παρισσοτερο να ευχαριστει εσενα. Και τα δυο ομως ειναι φυλακες οσο αφορα τους αλλους. Με παιδια-οικογενεια δεν εχουν κανενα προβλημα. Δε στραβωνουν με κανεναν ξενο οσο ειναι μαζι σου. Οπου κι αν βρισκονται. Το θεμα αρσενικου-αρσενικου θηλυκου-θηλυκου υπαρχει και σε αυτες τις φυλες και πολλες φορες και μεταξυ 2 διαφορετικων φύλων.
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θελεις να σου πω και κατι αλλο πανω στο χαρακτηρα τους?
οτι σου ερχεται και οσο δεν βαριεσαι

Πιο συγκεκριμενο? Με λιγα λογια τα Μπουλμαστιφ ειναι πιο ξεροκεφαλα σκυλια ενω το Ντογκ ντε Μπορντω πιο συγκαταβατικα. Το πρωτο ειναι πιο εκφραστικο σε αυτο που νιωθει, το αλλο θελει παρισσοτερο να ευχαριστει εσενα. Και τα δυο ομως ειναι φυλακες οσο αφορα τους αλλους. Με παιδια-οικογενεια δεν εχουν κανενα προβλημα. Δε στραβωνουν με κανεναν ξενο οσο ειναι μαζι σου. Οπου κι αν βρισκονται. Το θεμα αρσενικου-αρσενικου θηλυκου-θηλυκου υπαρχει και σε αυτες τις φυλες και πολλες φορες και μεταξυ 2 διαφορετικων φύλων.
ειναι κυριαρχικα ? και εαν ναι ποσο?
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Με αλλα σκυλια ναι, με τον ανθρωπο απλα ξεροκεφαλα θα τα ελεγα και οχι κυριαρχικα. Ειναι ομως και πολυ ανεκτικα(με τον ιδιοκτητη τους παντα και με τα παιδια). Μεγαλο ρολο παιζει και η κοινωνικοποιηση τους.
Μια ενσταση εχω μονο. Αυτα που λεγονται ειδικα για τα Μπουλμαστιφ οτι ουτε η μανα σου δεν μπορει να μπει στο σπιτι αν δεν εισαι εσυ μεσα, δεν τα εχω δει μεχρι τωρα σε κανενα σκυλι...σωστα κοινωνικοποιημενο
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Με αλλα σκυλια ναι, με τον ανθρωπο απλα ξεροκεφαλα θα τα ελεγα και οχι κυριαρχικα. Ειναι ομως και πολυ ανεκτικα(με τον ιδιοκτητη τους παντα και με τα παιδια).
ειναι ξεροκεφαλια του στυλ "μεγαλωσα τωρα θα επαναδιαπραγματευτω την θεση μου" η΄"αντε παρατα με τωρα εγω παιζω με το κοκκαλο μου"?
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
απο τα 8 "κεφαλια" της φυλης που υπαρχουν στο link που παρεθεσα παραπανω,προτιμω (και συμφωνω με τον Robet Cole) το κεφαλι F και μετα το κεφαλι C.Σαν τριτο κεφαλι προτιμω το E.

με λιγα λογια το "Τελειο" bullmastiff για εμενα ειναι αυτο που βρισκεται αναμεσα στο Mastiff και το Old English Bulldog πραγματικα και ΟΧΙ στην θεωρια...οσο πιο κοντα λοιπον,ενα σκυλι ειναι σε αυτο το προσωπικο μου "προτυπο" τοσο πιο καλο (κατ'εμε) ειναι ενα bullmastiff.

εξ'αλλου οπως λεει και το breed standard "60% mastiff + 40% Old English Bulldog= Bullmastiff"...αληθεια ποσοι εκτροφεις το θυμουνται αυτο?πσοοι το ακολουθουν?οσοι εκτροφεις (και καλα κανουν) το εξελισουν αυτο,ποσοι το κανουν πατωντας στις επιταγες των προγενεστερων εκτροφεων και δημιουργων της φυλης?ποιος ειμαι εγω που τα λεω ολα αυτα?κανεις...ενας απλος λατρης και ιδιοκτητης της φυλης,ο οποιος ενδιαφερεται λιγακι παραπανω...
στην ερωτηση μου παραπανω κανεις δεν μου απαντησε.....:(
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εξ'αλλου οπως λεει και το breed standard "60% mastiff + 40% Old English Bulldog= Bullmastiff"...αληθεια ποσοι εκτροφεις το θυμουνται αυτο?ποσοι το ακολουθουν?οσοι εκτροφεις (και καλα κανουν) το εξελισουν αυτο,ποσοι το κανουν πατωντας στις επιταγες των προγενεστερων εκτροφεων και δημιουργων της φυλης?
σε αυτες τις τρεις ερωτησεις μου,θα ηθελα μερικες απαντησεις αν δεν σας κουραζω.

ευχαριστω προκαταβολικα:)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf