Calcium & coffortan


jaguare

Active Member
10 Ιουλίου 2011
38
0
Θεσσαλονίκη
Ο εκτροφέας μου, μου εχεί συστήσει να δίνω αυτά στον σκύλο μου μαζι με τιν τροφή του. 10 μέρες το ενα 10 το άλλο, με ενα διάλειμμα 5 ημερών ενδιάμεσα.
Έγω έχω πάρει κατι κροκέτες που έχουν και απο τα δύο. Αλλα μου είπε οτι μπορεί να πειράξει το στομάχι του ίσως. Θα ήθελα την γνώμη σας..
Υπερβολή ?
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Αν παίρνεις καλή τροφή περιέχουν μέσα και ασβέστιο και βιταμίνες. Εγώ παρόλο που παίρνω καλή τροφή ο κτηνίατρος μου έδωσε ταμπλέτες ασβέστιο+φώσφορο+βιταμίνη D για να τον βοηθήσουν να στηρίξει το βάρος του μιας και θα γίνει μεγάλος και τρανός και κάτι άλλες βιταμίνες για να μην πάθει αναιμία.
 


jaguare

Active Member
10 Ιουλίου 2011
38
0
Θεσσαλονίκη
Φυσικά. Μπήκα στο τριπάκι να δώσω τόσα λεφτά για τον συγκεκριμένο σκύλο,δεν θα δώσω για την διατροφή του? ^^
Απλά πιστέυω οτι υπάρχουν αρκετές υπερβολές και μάρκετινγκ στα θέματα κατοικιδίων. Όπως και το... "ξεχοριστά απο τις κροκέτες ασβέστιο"κλπ.
όσο για την αναιμία, αυτό σίγουρα θα το πάρω.
 




jaguare

Active Member
10 Ιουλίου 2011
38
0
Θεσσαλονίκη
Ο σκύλος έχει κάνει εξετάσεις?
Την πρώτη μέρα που ήρθε τον πήγα στον κτηνίατρο.Δέν μου ανέφερε τίποτα άλλο παρά να μήν κυκλοφορεί εκεί που έχει αλλά σκυλία μέχρι να κάνει το 3ο εμβόλιο.Ελεγξε την καρδία του,τα μάτια κλπ. Κάναμε το 2ο εμβόλιο και του έδωσε και ένα χάπι για κάτι σκουλίκια. Αυτά.
 
Last edited:


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Αιματολογικές δεν του έκανες; Από τη Σάντρα Πέριν το πήρες αν δεν κάνω λάθος έ; Καλή είναι αυτή, τα προσέχει πολύ τα κουτάβια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο εκτροφέας μου, μου εχεί συστήσει να δίνω αυτά στον σκύλο μου μαζι με τιν τροφή του. 10 μέρες το ενα 10 το άλλο,
Kαλά έκανες και δεν έδωσες calcium κατά τη γνώμη μου, μόνο αν έγιναν εξετάσεις και φάνηκε ότι έχει έλλειψη αλλιώς μακριά. Υπερβολική ποσότητα ασβεστίου μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στην ανάπτυξη των οστών του και αντί για καλό να κάνεις κακό. Μια καλή τροφή και ένας υγιής σκύλος δεν χρειάζεται επιπλέον ασβέστιο.
 


jaguare

Active Member
10 Ιουλίου 2011
38
0
Θεσσαλονίκη
Ναι απ αυτην το πηρα.. Οχι δεν εχω κανει αιματολογικές ακομη,μονο τα παραπανω.. προφανος δεν μου το προτεινε ο κτηνιατρος,γιαυτο. Ευχαριστω!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όπως έγραψε ο/η l.Kyveli η αυξημένη ποσότητα ασβεστίου απο συμπληρώματα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.