Camping


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εχουμε αμαξι και θα ψαξουμε παραλιες
Λοιπον ασχετο μεν με το camping, σχετικο δε με τις παραλιες, σκηνικο που εγινε σημερα κ πραγματικα εμεινα με το στομα ανοιχτο!

Σκαμε σε παραλιακο beach bar για μια βουτια με δυο φιλους.
Καβατζωνουμε ξαπλωστρα παιρνουμε κ το freddo κ κοσμος αρκετος γυρω κυριως νεολαια αλλα κ μαμαδες με παιδια μια εκ των οποιων καθοτανε μπροστα μας.....

Αφου εχουμε κατσει για 5 λεπτα, εχω παρατηρησει μπροστα απο το μπαρ κοιμαται ενα τσοπανοσκυλε στυλ μεγαλοσωμο ζωο.... Καποια στιγμη λοιπον ο σκυλος ξυπναει κ προφανως επειδη ειχε ζεσταθει, ξεκιναει αργα να διασχιζει τις ξαπλωστρες με πλωρη στην θαλασσα!

Περναει αναμεσα σε μια παρεα που επαιζε ρακετες, κ ριχνει μια βουτια ξεγυρισμενη!
Απο την ωρα που ακουμπησε ο σκυλος στο νερο προσπαθω να παρατηρησω τις αντιδρασεις του κοσμου που φαινεται να ειναι εντελως αδιαφορος απο την εικονα.......

Βγαινει απο την θαλασσα ο σκυλαρος κ παει κ την πεφτει στην σκια απο την πρωτη ομπρελα στις ξαπλωστρες που δεν υπηρχε κοσμος.
Μπροστα παιζανε τα πιτσιρικια της μαμας που λεγαμε, οπου αρχιζει η μαμα να τα φωναζει
"μην ενοχλησετε το σκυλακι που κοιμαται"
Εμεινα παγωτο λεμε!

Στην επομενη μια ωρα που ημασταν εκει ο σκυλαρος εριξε 2 η 3 βουτιες χωρις καμια απολυτως αντιδραση του κοσμου.
Στην μια μαλιστα βρεθηκε να κολυμπαει αναμεσα σε 3 κυριες γυρω στα 50 οι οποιες του κανανε κ χαρουλες!

Φευγοντας ρωτησα τον ιδιοκτητη αν ο σκυλος ειναι δικος του, η απαντηση του οτι ηταν αδεσποτο αλλα πλεον τον φροντιζει αυτος.
Επομενη ερωτηση ειναι αν θα μπορουσα να παω εγω με το σκυλο μου για μπανιο (γιατι μιλαμε για οργανωμενη κ πολυσυχναστη παραλια της Αττικης) οπου ο τυπος απαντησε "εγω δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε ο κοσμος απ οσο βλεπω απο την αρχη της χρονιας με τον μουργο κ ερχονται κι αλλοι με τα σκυλια τους εδω, αρκει να ειναι ηρεμος κ να μην ενοχλησει"

Θετικοτατη εικονα που εχω απο το ολο σκηνικο παντως, εντυπωσιαστηκα απο την ΜΗ αντιδραση του κοσμου! Ισως πλεον ενας σκυλος στην θαλασσα να μην προκαλει θυελλα αντιδρασεων αλλα να θεωρειται σαν κατι φυσιολογικο!
Τελικα ισως φτασουμε στο σημειο να κανουμε μπανιο μαζι με τον σκυλο μας κ μετα αυτος να κοιμαται διπλα στην ξαπλωστρα μας στην σκια της ομπρελας .......

Οποιος θελει μπορω να του δωσω πληροφοριες για την παραλια κ το μαγαζι......
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ολα καλα και ωραια,, αλλα εγω ενω ημουν σε ερημικη παραλια με τη ζηνα και δυο φιλες μολις ηρθε μια με το γιο της και ειδε στη θαλασσα τη ζηνα τι φωνες τι απειλες λιμενικα αστυνομια τον αντρα της τους γειτονους μονο εξωγηινους δεν φωναξε,,, φυσικα την εγραψα κανονικοτατα και εκεινη και τον αντρα της και τον γειτονα τους που ηρθε για βοηθεια,,, πηραν και το νουμερο απο το τζιπ να βρει τα στοιχεια μου το λιμενικο γιατι θα κανουν καταγγελια ειπαν γιατι μολυνε το σκυλι τη θαλασσα που κολυμπανε μικρα παιδια,,, για βραχια λεμε και παραλια τιγκα στο σκουπιδι οσο δεν παει αλλο ,,, για τοσο θετικη αντιδραση λεμε ,,, ==))
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Λοιπον ασχετο μεν με το camping, σχετικο δε με τις παραλιες, σκηνικο που εγινε σημερα κ πραγματικα εμεινα με το στομα ανοιχτο! Σκαμε σε παραλιακο beach bar για μια βουτια με δυο φιλους. Καβατζωνουμε ξαπλωστρα παιρνουμε κ το freddo κ κοσμος αρκετος γυρω κυριως νεολαια αλλα κ μαμαδες με παιδια μια εκ των οποιων καθοτανε μπροστα μας..... Αφου εχουμε κατσει για 5 λεπτα, εχω παρατηρησει μπροστα απο το μπαρ κοιμαται ενα τσοπανοσκυλε στυλ μεγαλοσωμο ζωο.... Καποια στιγμη λοιπον ο σκυλος ξυπναει κ προφανως επειδη ειχε ζεσταθει, ξεκιναει αργα να διασχιζει τις ξαπλωστO Σιγουρα εκει κοντα θα ειχε γκρεμιστει κανας φουρνος.Επαιξες τζοκερ μετα? :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το 'χω δει κι εγώ αυτό, με αδέσποτα σε παραπολυσύχναστη οργανωμένη παραλία της Αττικής. Να κάνουν τις βουτιές τους και να περιδιαβαίνουν αργά και νωχελικά, χωρίς κανείς να κάνει κιχ. Προφανώς γιατί δεν υπήρχε ιδιοκτήτης να του κάνουν φασαρία, οπότε το κατάπιαν. Και όσες φορές τουλάχιστον ήμουν εγώ μπροστά, δεν έκαναν και κινήσεις να τα διώξουν. Για καλή τους τύχη δηλαδή...

Εγώ πάντως, με δικό μου σκύλο δεν θα πήγαινα. Αν είναι να περάσω 2-3 ώρες, με πίεση στα ύψη, να μου λείπει το βύσιννο. Στο σπίτι του, στην δροσιά του και στην ησυχία του.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σχοινιά λες??? :p
Ναι
Θα το δοκιμασω απο βδομαδα με την σκυλα.
Αν αντεξουνε το 50κιλο cane corso που παρανοει βλεποντας νερο σιγουρα μπορουν να ανεξουνε οτιδηποτε!!!
Παντως ο κοσμος οχι μονο δεν δυσανασχετισε, δυο αντιδρασεις που ειδα, οι μεν κυριες ηταν να "παιξουνε" μαζι του, η δε μαμα παρακαλεσε τα παιδια της να "μην το ενοχλουν που κοιμαται" !!!!!
Ενταξει αν πας Κυριακη που το μαγαζι ειναι τιγκα υποθετω δεν θα ειναι τοσο ηρεμα τα πραγματα
Αλλα καθημερινη απογευμα νομιζω ειναι μια χαρα!

@ferozasea αν υπαρχει καποιος που εκεινη την στιγμη θεωρειται "λουομενος" (δλδ κολυμπαει) τοτε δια νομου επιβαλλεται να απομακρυνεις το σκυλο.
Αν δεν υπαρχει καποιος να κολυμπαει η τον εχεις εξω απο το νερο κ δη δεμενο δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να σου πει τπτ.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
.......
το εγγλεζονησι η γαιδουρονησι απεναντι απο τη δροσια ευβοιας,,, πας και με κανο εκει... τα καλα νησια στον κορινθιακο,, θες βαρκα,,, τα λιχαδονησια απεναντι απο καμενα βουρλα,, τα νησακια αναμεσα σαλαμινα αιγινα και πελοπονησο,,,, οι πεταλιοι απεναντι απο το μαρμαρι... τα νησακια αναμεσα αστακο και ιθακη.... ο δοκος αναμεσα υδρα και ερμιονη,,, η ακτογραμμη απο πολιτικα ευβοιας μεχρι αιδηψο,,, πελλοπονησο μετα τα λουτρα της ωραιας ελενης και μετα το κατακαλι μεχρι κατω τα μεθανα,,,, απο λουτρακι περαχωρα πας στο ηραιο βουλιαγμενης και μετα στο μυλοκοπι,,, .... και δεξια προς σχινο η μαυρολιμνη εχει παραλιες με πευκα και λιγο κοσμο,,, εχει πολλους που κανουν ελευθερο καμπινγκ στην ελλαδα κατω απο τεραστια πευκα,, και ενα και δυο και τρεις μηνες,,, σε καποιες απο αυτες πας και με κανονικο αυτοκινητο,, οχι χαμηλωμενο,,, αλλα με ενα 4χ4 πας παντου,,, και με ενα ψυγειο της προκοπης εχεις παγωμενα τροφιμα και νερα για μερες,,,
εισαι αρχοντας ==))
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3