Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

Yiangos

Member
29 Μαρτίου 2013
8
1
Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατι ο σκύλος πρέπει να επιστραφεί στον εκτροφεα για να "αποζημιωθεί" ο Κος Xaris. Εξετάσεις υπάρχουν που αποδεικνύουν (αν αποδεικνύουν) την πάθηση. Αν ο σκύλος είναι ακόμα στην Ελλάδα ας πολεμήσουν το θέμα να παραμείνει εδώ (στα χέρια ζωόφιλου αυτή τη φορά). Κανέναν δεν συμφέρει η άσκοπη επιπλέον ταλαιπωρία του σκύλου και η δραματική κατάληξη. Ας το καταλάβουν πια...!
Μια ψυχή προσπαθούμε να σώσουμε. Αν υπάρχει έστω και μια ευκαιρία Αυτό θα είναι ΤΟ μάθημα προς τους επόμενους!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατι ο σκύλος πρέπει να επιστραφεί στον εκτροφεα για να "αποζημιωθεί" ο Κος Xaris. Εξετάσεις υπάρχουν που αποδεικνύουν (αν αποδεικνύουν) την πάθηση. Αν ο σκύλος είναι ακόμα στην Ελλάδα ας πολεμήσουν το θέμα να παραμείνει εδώ (στα χέρια ζωόφιλου αυτή τη φορά). Κανέναν δεν συμφέρει η άσκοπη επιπλέον ταλαιπωρία του σκύλου και η δραματική κατάληξη. Ας το καταλάβουν πια...!
Μια ψυχή προσπαθούμε να σώσουμε. Αν υπάρχει έστω και μια ευκαιρία Αυτό θα είναι ΤΟ μάθημα προς τους επόμενους!
η κουτάβα η θα πουληθεί σε άλλον ή το πιο πιθανό θα ''χρησιμοποιηθεί'' ως μηχανή αναπαραγωγής....
και επειδή αυτές οι γέννες είναι ανεξέλεγκτες - θα είναι και πολλές....

κανένας έμπορος δεν είναι τόσο βλάκας ώστε να ευθανατίσει το σκυλάκι και να πετάξει την ευκαιρία να βγάλει περισσότερα λεφτά....
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
k.xaris, έχω έναν σκύλο 14 μηνών σχεδόν, με προβλήματα υγείας. Τα οποία τα γνώριζα από την πρώτη μέρα και όχι αφού τον είχα ζήσει. Όταν με ενημέρωσε ο κτηνίατρος για την κατάσταση του, έβαλα τα κλαματα και είπα στον φίλο μου οτι ΠΡΕΠΕΙ να τον κρατήσουμε. Φοβόμουνα οτι άμα τον δώσουμε πίσω, ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να μην θελήσει να ασχοληθεί και να τον αφήσει έτσι.
Αν σας πω πόσα χρηματα παίρνω από την δουλειά μου, θα βάλετε εσείς τα κλάματα για μένα! Παρόλα αυτά ο σκύλος μου έχει τα πάντα και δεν του έχει λείψει κάτι από αυτά που πρέπει να κάνω για αυτόν. Έχω κόψει το έξω, τα ρούχα, τα καλλυντικά, αλλά δεν με πειράζει καθόλου, φτάνει ένα κούνημα της ουράς....

Δεν ξέρω αν έχετε παιδιά, αλλά σκεφτείτε λίγο το μήνυμα που θα τους περάσετε με αυτήν την πράξη.
Σας παρακαλώ δώστε κάπου το σκυλάκι που θα το προσέξουν. Θα χάσετε τα χρήματα από την αγορά του, αλλά θα ξέρετε οτι κάνατε το σωστό. Αν οπωσδήποτε θέλετε σκύλο μπορείτε να πάρετε έναν δωρεάν από μία φιλοζωική. Μπορεί να μην είναι η ράτσα που θέλετε, αλλά έτσι θα έχετε σώσει 2 σκυλάκια!
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
k.xaris, έχω έναν σκύλο 14 μηνών σχεδόν, με προβλήματα υγείας. Τα οποία τα γνώριζα από την πρώτη μέρα και όχι αφού τον είχα ζήσει. Όταν με ενημέρωσε ο κτηνίατρος για την κατάσταση του, έβαλα τα κλαματα και είπα στον φίλο μου οτι ΠΡΕΠΕΙ να τον κρατήσουμε. Φοβόμουνα οτι άμα τον δώσουμε πίσω, ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να μην θελήσει να ασχοληθεί και να τον αφήσει έτσι.
Αν σας πω πόσα χρηματα παίρνω από την δουλειά μου, θα βάλετε εσείς τα κλάματα για μένα! Παρόλα αυτά ο σκύλος μου έχει τα πάντα και δεν του έχει λείψει κάτι από αυτά που πρέπει να κάνω για αυτόν. Έχω κόψει το έξω, τα ρούχα, τα καλλυντικά, αλλά δεν με πειράζει καθόλου, φτάνει ένα κούνημα της ουράς....

Δεν ξέρω αν έχετε παιδιά, αλλά σκεφτείτε λίγο το μήνυμα που θα τους περάσετε με αυτήν την πράξη.
Σας παρακαλώ δώστε κάπου το σκυλάκι που θα το προσέξουν. Θα χάσετε τα χρήματα από την αγορά του, αλλά θα ξέρετε οτι κάνατε το σωστό. Αν οπωσδήποτε θέλετε σκύλο μπορείτε να πάρετε έναν δωρεάν από μία φιλοζωική. Μπορεί να μην είναι η ράτσα που θέλετε, αλλά έτσι θα έχετε σώσει 2 σκυλάκια!
Anesidora μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι σαν εσένα!!Μπράβο πάντως για την πράξη σου!!Καθώς διάβαζα το κείμενό σου συγκινήθηκα!!!Είναι γεγονός πως ο σκύλος θέλει θυσίες και αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι από πριν για να μην παρατήσουν τα σκυλιά τους μετά!!
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Second

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2012
36
0
k.xaris, έχω έναν σκύλο 14 μηνών σχεδόν, με προβλήματα υγείας. Τα οποία τα γνώριζα από την πρώτη μέρα και όχι αφού τον είχα ζήσει. Όταν με ενημέρωσε ο κτηνίατρος για την κατάσταση του, έβαλα τα κλαματα και είπα στον φίλο μου οτι ΠΡΕΠΕΙ να τον κρατήσουμε. Φοβόμουνα οτι άμα τον δώσουμε πίσω, ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να μην θελήσει να ασχοληθεί και να τον αφήσει έτσι.
Αν σας πω πόσα χρηματα παίρνω από την δουλειά μου, θα βάλετε εσείς τα κλάματα για μένα! Παρόλα αυτά ο σκύλος μου έχει τα πάντα και δεν του έχει λείψει κάτι από αυτά που πρέπει να κάνω για αυτόν. Έχω κόψει το έξω, τα ρούχα, τα καλλυντικά, αλλά δεν με πειράζει καθόλου, φτάνει ένα κούνημα της ουράς....

Δεν ξέρω αν έχετε παιδιά, αλλά σκεφτείτε λίγο το μήνυμα που θα τους περάσετε με αυτήν την πράξη.
Σας παρακαλώ δώστε κάπου το σκυλάκι που θα το προσέξουν. Θα χάσετε τα χρήματα από την αγορά του, αλλά θα ξέρετε οτι κάνατε το σωστό. Αν οπωσδήποτε θέλετε σκύλο μπορείτε να πάρετε έναν δωρεάν από μία φιλοζωική. Μπορεί να μην είναι η ράτσα που θέλετε, αλλά έτσι θα έχετε σώσει 2 σκυλάκια!
Πολυ ωραιο post, νομιζω οτι της αποκτησης σκυλου πρεπει να προηγηθει πολυ μαθηση και συνειδητοποιηση των καταστασεων. ειμαι εδω τοσο καιρο και διαβαζω διαφορα θεματα και οτι νομιζα οτι ηξερα... καταριπτεται με παραδειγματα! Οτι νομιζα "οτι ξερω τι θελω" το βλεπω οτι ηταν με εγωιστικα κριτηρια ή ανουσια. Οσο μαθαινεις, οντας ασχετος, τοσο καταλαβαινεις ποσο "λιγος" ησουνα για την αποκτηση σκυλου με τις αντιληψεις που ειχες να βλεπεις να καταριπτονται...
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
Τι να σχολιασει κανεις ? αν ολα αυτα που εγραψε ο Κ.Χαρης ειναι Αληθεια τοτε εχει σοβαρο προβλημα του ειπατε ολοι οτι απεκτησε με λαθος τροπο σκυλι και ειχατε δικιο κ συνεχισε να θεωρει - πιστευει οτι απεκτησε σκυλι με τον σωστο τροπο . Γιατι λοιπον σπαταλατε την ωρα σας ? Καντε Lock το θεμα για να τελειωνουμε και να βλεπουν τα χαλια του οι νεοτεροι που σκεφτουν να κανουν το ιδιο πραγμα .
To θέμα είναι αν υπάρχει μια πιθανότητα να λογικευτεί ο k.xaris και να σωθεί το σκυλί. Νομίζω γι΄αυτό και μόνο πρέπει να μείνει ανοιχτό.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
To θέμα είναι αν υπάρχει μια πιθανότητα να λογικευτεί ο k.xaris και να σωθεί το σκυλί. Νομίζω γι΄αυτό και μόνο πρέπει να μείνει ανοιχτό.
Νομιζεις οτι υπαρχει εστω και 1/1000000 αυτη η πιθανοτητα?
Εγω οχι!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Να βγάλω τα σώψυχα μου λοιπόν!!!

Απέκτησα σκύλο με τον τελείως λάθος τρόπο! ΑΚΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ δεν ήμουν ντουβάρι! ΠΟΤΕ δεν υπερασπίστηκα την λάθος επιλογή υπερασπίζομαι τον σκύλο μου όμως!!!!

ακόμα θυμάμαι τον pet-shopA να μου λέει <είναι το μακρύτριχο.... να το στείλουμε πίσω?>

και το μαιρακι ειχε κουρνιάσει στην αγκαλιά μου.... λυπάμαι αλλά..... δεν σου αξίζει σκύλος είσαι ανεπαρκής!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Δεν χρειάζεται να αναλωνόμαστε σε περαιτέρω φιλοσοφίες.
Αλλωστε, οι πληροφορίες λένε, ότι το σκυλάκι έχει ήδη επιστραφεί εδώ και μέρες.

Ας ευχόμαστε το καλύτερο γι'αυτό.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.803
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf