caucasian ovtcarka


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δεν μπορει να αποκλεινουν ρε συ τοσο πολυ.δεν ξερεις καποιο σαιτ εκτροφεα?οπως κ να εχει,βρεις δεν βρεις,θελουν προσοχη.λεπτομερειες δεν ειμαι εγω ο αρμοδιος να σου πω,ουτε εχω κ λεπτομερεις γνωσεις πανω στο θεμα.ας ελπισουμε οτι θα δει το θεμα καποιος γνωστης κ θα σε βοηθησει.
 


Nikoulakis

Member
23 Ιανουαρίου 2011
14
0
Κοίτα.Τα καυκάσια βλέπουν την οικογένεια σαν αγγέλη....αυτά θα ακολουθήσουν το αφεντικό της αγγέλης.Άμα δεν υπάρχει αρχηγός τα καυκάσια παίρνουν την αρχηγία μόνα τους...Αφόυ έστω και μιά φορά έχει δείξει συμπεριφορά υποτιμητική ώς προσ εσένα τότε θα πρέπει να αρχίσεις να φοβάσε...και τα καυκάσια δεν μπορείς να τους πάρεις τον αέρα με το ξύλο ..το μόνο που θα κάνεις είναι να τα νευριάσεις.Το καυκάσιο όπως θα ξές σέβεται μόνο αυτούς που νιώθει οτι είναι ανώτεροι του... και σε καμία περίπτωση δεν είναι πάνω απο 1 άτομο.τα καυκάσια άς πούμε με τα παιδιά.Θα τα προστατέψει με την ζωή του...Θα τα προσέχει....αλλα τα θεωρεί ποταπά μπροστά του...τα θεωρεί κτίσματα του...δεν τα σέβεται... άρα και δεν τα ακούει ... άμα το σκυλί έχει πάψει να σε ακούει την πάτησες...Για την εκπαίδευση που ρώτησε κάποιος....τα καυκάσια είναι υπερβολικά λαίμαργα...μάλλον θα το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα... ο καλύτερος...ίσως και μόνος τρόπος να εκπαιδεύσεις τον καύκασο είναι να του δείξεις τι να κάνει...και όταν τον βάλεις να το κάνει και το κάνει...να του πείς χαρουμενος μπράβο και να του δώσεις κάποια λιχουδιά
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Φιλε το σκυλι που πηρες εχει πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα και αυτο ειναι λογικο αν δεις ποια ηταν η χρηση του σκυλιου αυτου τα προηγουμενα 500 χρονια..

Ειναι ανεξαρτητο σκυλι το οποιο λειτουργει σκεπτομενο και δεν ειναι εντολοδοχος...εχει δικη του κριση και εκτιμηση των πραγματων και των καταστασεων..Εαν σκεφτεις οτι ηταν σκυλι τσοπανης ειναι αολυτα λογικο να εχει τετοια συμπεριφορα γιατι ουσιαστικα ηταν ο αντικαταστατης του τσοπανη στο κοπαδι οτανα υτος ελειπε οποτε επρεπε να εχει τα παραπανω γνωρισματα και για να επιβιωσει το ιδιο αλλα και για να φερει εις περας τη δουλεια του...

Απο εμπειρια ξαδερφου μου που ειχε φερει καυκασιο απο τη Γεωργια οταν εγινε 9 μηνων και του εδινε να εκτελεσει καποια εντολη και ο σκυλος δεν γουσταρε του πεταγε δοντι...μια δυο τρεις θεωρησε ο Γιαννης οτι με το να χτυπαει τον σκυλο οταν του πεταει δοντι θα του το κοψει...ωσπου μια μερα του εκανε μαρς ο ιγκορ χωρις να πεταξει δοντι και του εκανε 40κατι ραματα στην κοιλια και μετα του κανανε ευθανασια του αμηρου...

Δεν ειναι σκυλια για ολους αυτα, και το βασικοτερο δεν ειναι σκυλια για σπιτι...απο καποιος θεωρουνετ απο τις ελαχιστες ρατσες που εχουν ακομα το ενστικτο της ανεξαρτησιας της ανθρωπινης παρουσιας στο αιμα τους...
 


nasos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2010
61
0
μπορω να πω δυσκολα σκυλια
ο ξαδερφος μου διπλα στο σπιτι μου στα βιλια ειχε... και 2 φορες τους ειχε δαγκωσει ασχημα
και χωρις καποιο λογο απο τη μου ελεγε
ο σκυλος χαθηκε πριν 5 μηνες δεν ξαναγυρισε
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ετσι, να διατυπώσω μία απορία:

Τόσον ο σκύλος του ξαδέλφου του nasos, όσο και ο σκύλος του ξαδέλφου του deas, σε τι συνθήκες είχαν μεγαλώσει, εκπαιδευτεί, κοινωνικοποιηθεί, ζήσει, παίξει, πριν δαγκώσει άσχημα - θανατωθεί ο ένας και πριν δαγκώσει κατ' επανάληψη - εξαφανιστεί ο άλλος?

Σημαντικές λεπτομέρειες που, όπως βλέπουμε, καθορίζουν την ισορροπία life or death του σκύλου (τουλάχιστον) και, ενδεχομένως, του ιδιοκτήτη και της οικογένειας...

Τα ρωτάω αυτά, γιατί
α) η φυλή είναι ανάμεσα σ' αυτές που θαυμάζω και παρακολουθώ,

β) γιατί διάβασα ότι ήδη ο εξάδελφος του deas είχε την προσέγγιση "θα το το κόψω με το ξύλο"... προσέγγιση που την έχουν (ή, θέλω να ελπίζω, την είχαν παλιότερα) και αρκετοί τσοπάνηδες (μην σας πω και ορισμένοι παραδοσιακοί εκπαιδευτές)...
 
Last edited:


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Oσον αφορα την περιπτωση του ξαδερφου μεχρι 5-6 μηνων εβγαινε καθημερινα βολτα ερχοταν σε επαφη με πολυ κοσμο και εντος και εκτος σπιτιου...Μετα ομως αρχισε η βολτα να γινεται μαχη του ξαδερφου με τον σκυλο καθως στην ηλικια αυτη ηταν κοντα στα 50 κιλα και ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ οποτε μετα του τις εκοψε τις πολλες βολτες και τον ειχε μονο στο κτημα στο σπιτι αντε και κανα ΣΚ στο βουνο για βολτα..Παρολαυτα κοσμος συνεχισε να πηγαινει σπιτι και ο σκυλος δεν ειχε παρουσιασει θεμα με κανεναν αλλο παρα μονο με τον ξαδερφο οποιος υποτιθεται πως ηταν και το αφεντικο του...Παρολαυτα πιο πολυ σεβοτανε τον θειο μου που δεν ειχε ασχοληθει ποτε μαζι του κυριολεκτικα, παρα τον ξαδερφο που περναγε τη μιση μερα με τον σκυλο..

Επειδη απο χωριο ειμαι και ξερω πως μεγαλωνει εκει ο κοσμος τα σκυλια του ακομη μερικες φορες και τα παιδια του αν τους πεις θετικη μεθοδο εκπαιδευσης θα πεσουν κατω απο τα γελια και θα σε κοροιδευουν...Οπως αν τους πεις πηγαινε το παιδι σε ψυχολογο η τον σκυλο σε εκπαιδευτη παλι η ιδια θα ειναι η αντιδραση τους...

Σιγουρα αυτο δεν ειναι ενα παραδειγμα ομαλης συμβιωσης καυκασιου με ενα μεσο ιδιοκτητη που εχει ιδεα απο σκυλια, οπως και ο φιλος πιο πανω πιστευω οτι δεν κατεχει το αθλημα τα μεγιστα και σιγουρα αν μη τη αλλο εχει επιλεξει μια απο της πιο δυσκολες ρατσες...

@johnv

Φιλε δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει αν κανει ενα καυκασιο σε 7 κυνηγοσκυλα ετσω και αν ειναι 5 μηνων..ειναι μοναχικα σκυλια και εσυ θα το εχεις με αλλα 7 τα οποια θα γαυγιζουν κα θα χτυπανε τα κουδουνια τους ολη την ωρα και θα του σπαν τα νευρα...Ωσπου μια μερα
ειτε δεμενο το εχεις ειτε σε κλουβα θα λυθει και θα εχεις μονο ενα σκυλο πλεον ...


 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ειναι μοναχικα σκυλια?απο ποτε?υπερβαλουμε λιγακι σε ολα αυτα..εχουμε δει πολλα καυκασια που δεν ειναι ετσι.μην γενικευουμε λοιπον μια προβληματιη συμπεριφορα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ειναι μοναχικα σκυλια?απο ποτε?υπερβαλουμε λιγακι σε ολα αυτα..εχουμε δει πολλα καυκασια που δεν ειναι ετσι.μην γενικευουμε λοιπον μια προβληματιη συμπεριφορα.
Συμφωνω απολυτα .. υπάρχουν και καυκασια που ζουνε σε αγελες με αλλα σκυλια και δεν τα "εξαφανιζουν".
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Παρολαυτα πιο πολυ σεβοτανε τον θειο μου που δεν ειχε ασχοληθει ποτε μαζι του κυριολεκτικα, παρα τον ξαδερφο που περναγε τη μιση μερα με τον σκυλο..

2)...Φιλε δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει αν κανει ενα καυκασιο σε 7 κυνηγοσκυλα ετσω και αν ειναι 5 μηνων..ειναι μοναχικα σκυλια και εσυ θα το εχεις με αλλα 7 τα οποια θα γαυγιζουν κα θα χτυπανε τα κουδουνια τους ολη την ωρα και θα του σπαν τα νευρα...Ωσπου μια μερα, ειτε δεμενο το εχεις ειτε σε κλουβα, θα λυθει και θα εχεις μονο ενα σκυλο πλεον ...
Φίλε deas,

1) Απ' ότι καταλαβαίνουμε και οι δυό μας, ο σκύλος αναγνώριζε τον θείο σου σαν "αφεντικό". Αυτά τα σκυλιά (και όχι μόνο) βασίζονται πολύ στον αμοιβαίο σεβασμό... Γι' αυτό έβαλα τα εισαγωγικά. Δεν νομίζω ότι αναγνωρίζουν "αφεντικό" με τη συμβατική έννοια, αλλά περισσότερο έναν "ηγετικό σύντροφο", πράγμα που είναι (ομολογώ) αρκετά δύσκολο να βρεθεί...

2) Εξαρτάται σίγουρα από το "πως" το έχεις μεγαλώσει και κοινωνικοποιήσει - εκπαιδεύσει...
Και πάλι, τονίζω ότι δεν είχα ποτέ Καυκάσιο (ούτε άλλο ορεινό ποιμενικό), οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σαν "αυθεντία".
Παρόλα αυτά, έχω μελετήσει πάρα πολύ τη φυλή (και περίπου άλλες 5-6 ορεινές ποιμενικές φυλές) και έχω μιλήσει και με ιδιοκτήτες...
Οι περισσότεροι συγκλίνουν στην άποψη ότι ο Καυκάσιος θα προστατέψει την οικογένειά του και την περιουσία (όπου συμπεριλαμβάνονται οι κότες του, τα πρόβατά του, οι γάτες του, τα - πιό μικρόσωμα - σκυλιά του και, οπωσδήποτε το αυτοκίνητό του και κάθε σπιθαμή του κτήματός του ή της αυλής του - για να μη συζητήσουμε για το εσωτερικό του σπιτιού του). Αυτά, εφόσον έχει κοινωνικοποιηθεί μαζί τους από κουτάβι... Και, σαφώς, δεν μιλάνε για δεμένο κουτάβι, ή για κουτάβι μέσα σε κλούβα... Και μην ξεχνάμε ότι η φυλή ωριμάζει στον χαρακτήρα (σταματάει να είναι κουτάβι - έφηβος) στα 2 - 2,5 χρόνια...
Τι να πω... Εκτός και εάν κάνω μεγάλο λάθος...
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
τα καυκασου ειναι σκυλια κυριαρχικα,καθολου νευρικαη πρωτη τουσ δουλεια ειναι να αποτρεψουν και οχι να εξολοθρευσουν.το προβλημα το εγαλο εδω στην ελλαδα ειναι οτι αναπαραγουν τα ποιο επιθετικα.καυκασου δεν ειχα εχω αλλα πολυ κοντινοσ μου.δυο προβληματα εχει οτι οταν τον εβλεπαν τον σκυλο οι αλλοι ιδιοκτητεσ ηταν σ μαζεμενοι και δυσκολευτικε να το κοινωνικοποιηση και οτι ειναι σκυλοσ που θελει πολυ δουλεια γιατι δεν ειναι ενδιαφερον αυτα που κανει και τον γραφει.και οπωσ λενε οι περισοτεροι εδω τα σκυλια δεν τα διωρθονουμε με ξυλο
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Φίλε deas,

1) Απ' ότι καταλαβαίνουμε και οι δυό μας, ο σκύλος αναγνώριζε τον θείο σου σαν "αφεντικό". Αυτά τα σκυλιά (και όχι μόνο) βασίζονται πολύ στον αμοιβαίο σεβασμό... Γι' αυτό έβαλα τα εισαγωγικά. Δεν νομίζω ότι αναγνωρίζουν "αφεντικό" με τη συμβατική έννοια, αλλά περισσότερο έναν "ηγετικό σύντροφο", πράγμα που είναι (ομολογώ) αρκετά δύσκολο να βρεθεί...

2) Εξαρτάται σίγουρα από το "πως" το έχεις μεγαλώσει και κοινωνικοποιήσει - εκπαιδεύσει...
Και πάλι, τονίζω ότι δεν είχα ποτέ Καυκάσιο (ούτε άλλο ορεινό ποιμενικό), οπότε δεν μπορώ να μιλήσω σαν "αυθεντία".
Παρόλα αυτά, έχω μελετήσει πάρα πολύ τη φυλή (και περίπου άλλες 5-6 ορεινές ποιμενικές φυλές) και έχω μιλήσει και με ιδιοκτήτες...
Οι περισσότεροι συγκλίνουν στην άποψη ότι ο Καυκάσιος θα προστατέψει την οικογένειά του και την περιουσία (όπου συμπεριλαμβάνονται οι κότες του, τα πρόβατά του, οι γάτες του, τα - πιό μικρόσωμα - σκυλιά του και, οπωσδήποτε το αυτοκίνητό του και κάθε σπιθαμή του κτήματός του ή της αυλής του - για να μη συζητήσουμε για το εσωτερικό του σπιτιού του). Αυτά, εφόσον έχει κοινωνικοποιηθεί μαζί τους από κουτάβι... Και, σαφώς, δεν μιλάνε για δεμένο κουτάβι, ή για κουτάβι μέσα σε κλούβα... Και μην ξεχνάμε ότι η φυλή ωριμάζει στον χαρακτήρα (σταματάει να είναι κουτάβι - έφηβος) στα 2 - 2,5 χρόνια...
Τι να πω... Εκτός και εάν κάνω μεγάλο λάθος...
εχεισ απολυτο δικιο
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
@Jonk
Εγω δεν προτεινα ουτε να το δεσει ουτε να το εχει μεσα στην κλουβα, ομως πιστευω κατα 95% οτι ο καυκασος δεν θα κανει μαζι με τα κυνηγοσκυλα ουτε θα τα προστατεψει γιατι θα τα θεωρησει υποδιεστερα οποτε και θα αναγκαστε να προβει σε μια τετοια λυση αν δεν υπαρξει ο διαχωρισμος του χωρου τους...

Ειναι αλλο πραγμα να ζει σε μια αγελη 5 σκυλιων ελευθερος στο βουνο οπου η αγελη ειναι απαραιτητη για την επιβιωση τους στην αγρια φυση και αλλο πραγμα να ζει σε μικα αυλη με 7 αλλα σκυλια...εχει τεραστια διαφορα.

Οι ανθρωποι που εχεις γνωρισει ειναι ανθρωποι με γνωσεις και λατρεια για την φυλη και προσπαθουν συνεχως να βγαλουν τα καλα γνωρισματα της τα οποιοα ανεφερες, ομως για να γινει αυτο πρεπει να εχεις βασικα τις γνωσεις μετα την θεληση και μετα τον χρονο και πολλες φορες δεν εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα παρολαυτα...

Παιδια νομιζω πως το διευκρινισα..

Σιγουρα αυτο δεν ειναι ενα παραδειγμα ομαλης συμβιωσης καυκασιου με ενα μεσο ιδιοκτητη που εχει ιδεα απο σκυλια, οπως και ο φιλος πιο πανω πιστευω οτι δεν κατεχει το αθλημα τα μεγιστα και σιγουρα αν μη τη αλλο εχει επιλεξει μια απο της πιο δυσκολες ρατσες...


Δεν ξαναμιλαω πανω στο θεμα οτι ειχα να πω το ειπα.
 
Last edited:




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στο τελευταίο δεν έχεις άδικο.
Το Καυκάσιο απευθύνεται σε έμπειρους ιδιοκτήτες. Και, όταν λέω "έμπειρους", δεν εννοώ να είχαν προηγουμένως Golden Retriever, ή Pointer (να εξηγηθώ, για να μην παρεξηγηθώ, ότι τα λατρεύω τα σκυλιά που αναφέρω)...

Το Καυκάσιο (και οι σχετικές φυλές) δεν παίζει με μπαλάκια, δεν σε κοιτάζει στα μάτια για να εκτελέσει πάραυτα την επιθυμία σου, διαθέτει ...επιλεκτική ακοή (δεν ακούει, δηλαδή, πάντα τις εντολές σου και, σε κάθε περίπτωση όχι αυτές που δίνεις για πλάκα - χρειάζεται πάντα μία αιτία για να εκτελέσει) κλπ....

Υ.Γ. Επειδή είδα και το ερώτημα του vagolf, πιστεύω κι εγώ ότι είναι "δύσκολη" ράτσα, από την άποψη που αναφερω και παραπάνω. Από τη μία, δεν είναι για ιδιοκτήτη "πρώτης φοράς" και, από την άλλη, ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι σωματικά και ψυχικά ισχυρός, μιάς και είναι "δυνατή" ράτσα...
 
Last edited:




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δυσκολη ρατσα για κατοικιδιο.....
"Προκλητική" θα έλεγα....

Οι αμερικάνοι, στο μάρκετινγκ, αν δεν θέλουν να ακουστεί η λέξη "δυσκολία", χρησιμοποιούν τη λέξη "πρόκληση"...

Υ.Γ. Είναι εντάξει για κατοικίδιο, αλλά χρειάζεται κάποιο αντικείμενο εργασίας - ενασχόλησης ή/και άφθονο χρόνο με τους ιδιοκτήτες...
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Στο τελευταίο δεν έχεις άδικο.
Το Καυκάσιο απευθύνεται σε έμπειρους ιδιοκτήτες. Και, όταν λέω "έμπειρους", δεν εννοώ να είχαν προηγουμένως Golden Retriever, ή Pointer (να εξηγηθώ, για να μην παρεξηγηθώ, ότι τα λατρεύω τα σκυλιά που αναφέρω)...

.
κι εγω, γι αυτο πριν παρω καυκασου, ειχα ποιντερ ..
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
ετυχε να δω 2 καυκασου σε διαστημα καποιων ημερων εδω στην περιοχη μου,
ζουσαν και τα 2 βεβαια κατω απο τις πιο ασχημες συνθηκες,
δεμενα ,μεσα στον ηλιο ,η θερμοκρασια κοντα στους 40,με λιγο νερο
ηταν και τα 2 μαγαζια που τα ειχαν και τα ειχαν στο πλαι για ασφαλεια
οταν πλησιασα βιωσα κατι που πραγματικα δεν εχω ξαναζησει
(εχω δει παρα πολλα σκυλια σε δραση,εχω φιλο εκπαιδευτη,eχω βρεθει σε mondioring,εχω δει να λυσανε μαλινουα,μπαντογκ)
ξαφνικα εγινε μια εκρηξη μπροστα μου η οποια δεν ειχε σταματιμο
τετοια λισα,μισος,δυναμη,αποφασηστικοτητα,εκρηξη δεν εχω ξαναδει ποτε μου,
αν εσπαγε η αλυσιδα πραγματικα πιστευω οτι δεν θα εμενε τιποτα απο εμενα
και οι μαλακες ιδιοκτητες φυσικα γελουσαν με το κατορθωμα τους
τωρα που γραφω και το σκαιφτομαι ανατρηχιαζω παλι.
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
"Προκλητική" θα έλεγα....

Οι αμερικάνοι, στο μάρκετινγκ, αν δεν θέλουν να ακουστεί η λέξη "δυσκολία", χρησιμοποιούν τη λέξη "πρόκληση"...

Υ.Γ. Είναι εντάξει για κατοικίδιο, αλλά χρειάζεται κάποιο αντικείμενο εργασίας - ενασχόλησης ή/και άφθονο χρόνο με τους ιδιοκτήτες...
οι αμερικανοι ονομασαν τον πολεμο ,"διπλωματικες σχεσεις" κ "ελευθερια των λαων",στην δυσκολια θα κολλησουν....
επειδη στην προκληση λοιπον ,στην στροφη κρυβεται κ η αποτυχια κ διοτι κ καθοτι,του φοβιτσιαρη η μανα ποτε δεν εκλαψε,καλυτερα ο ιδιοκτητης ενος ρωσου να μην αισθανεται μονο την προκληση ,αλλα κ τον φοβο της προκλησης ατυχηματος.

στην ιδεα μιας προκλησης ,πολλοι ανθρωποι γουσταρουμε κ προχωραμε.αλλοι βαζουμε τα δυνατα μας για να την πετυχουμε κ αλλοι απλα προχωραμε νομιζοντας πως τα ξερουμε ολα κ εκει γινεται η στραβη.πιστευω πως για τετοια σκυλια γενικα,θα επρεπε τον πρωτο λογο να εχει ο φοβος,ο σεβασμος κ μετα η προκληση.καλυτερα να τρομαξει καποιος κ να μην παρει τετοια σκυλια ,παρα να πιαστει ανετοιμος με καμια μυνησαρα σε βαρος του.