chow-chow


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μία πολύ κοντινή μου φίλη και συγγενής ενδιαφέρεται να πάρει, όχι άμεσα, από καλοκαίρι, ένα τσόου-τσοόυ. Είδα το πρότυπο φυλής, αλλά εμπειρικά τι γνωρίζετε για αυτόν; Πρόκειται να ζήσει με πολύτεκνη οικογένεια και σε διαμέρισμα. Εγώ έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς τον χαρακτήρα του αλλά θα ήθελα και τη δική σας πιο έμπειρη άποψη, Ευχαριστώ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Χωρίς να έχω ζήσει ποτέ με chow chow, θεωρητικά γνωρίζω ότι έχουν αρκετά περίεργο χαρακτήρα, οτι είναι ξεροκέφαλα κι ότι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα για συμβίωση!Έχω την εντύπωση ότι μεσα στο forum υπάρχει άλλη μια συζήτηση για απόκτηση chow chow οπότε ρίξε μια ματιά μήπως σε βοηθήσει!:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξέρω-αλλά έχω ακούσει ότι θα ήταν μιά λάθος επιλογή

εκτός κι αν μιλάμε για πραγματικά εμπειρους ανθρώπους οπότε σχεδόν οποιοδήποτε σκυλί θα συμβίωνε ομαλότατα...

δεν θα σταματήσω να το λέω...ειδικά για πολύτεκνη οικογένεια...
Πές τους να πάρουν ένα κοκόνι:)
θα κρατάει και τους ψιλοδιαρρήκτες μόνο στις γύρω γειτονιές
Γαβγαβγρρρρρρρρ
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ευχαριστώ και εγώ έχω αμφιβολίες για το χαρακτήρα του καθώς λέγεται οτι έχουν μάλλον επιφυλακτικό αλλά και κυριαρχικό χαρακτήρα. Το κακό είναι οτι τους αρέσει παρά πολύ και δύσκολα θα τους αλλάξω γνώμη. Αλλά δεν θα ήθελα να έχουν έναν σκύλο που θα τους ταλαιπωρήσει. Αγαπάω πολύ αυτην την οικογένεια και θα κάνω οτιδήποτε για να πειστούν και να βρουν έναν σκύλο κατάλληλο για διαμέρισμα και για πολλούς (7) ιδιοκτήτες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ τώρα το είδα...και πέντε παιδιά???

το πιό απλό που έχεις να κάνεις είναι να βρείς το πρότυπο του σκύλου και να τους το πάς με κίτρινο μάρκερ εκεί που λέει χαρακτήρας και αν λέει την ιστορική του χρήση η οποία νομίζω ήταν κυνηγόσκυλο μεγάλων θηραμάτων επίσης κάτι στατιστικές που παίζουν και το βάζουν ψηλά στα δαγκώματα ανθρώπων δεν ξέρω πόση εγκυρότητα είχαν αλλά πολύς καπνός για καθόλου φωτιά ε???και οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είναι για τέτοια...
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
οντως ειναι κυριαρχικα κ πεισματαρικα σκυλια.δυσκολα εκπαιδευονται κ δεν ενδικνιντε για τοσο μεγαλη οικογενεια κ ειδικα αν εχει κ παιδια...
αν παρ'ολα αυτα δεν τους πισεις κοιτα να παρουν τουλαχιστον κοντοτριχο μπας κ ηρεμησουν κ αυτοι λιγο απο την τριχα κ το ζωντανο το καλοκαιρι απο την ζεστη.ειναι σκυλι για aircontition παντως τους καλοκαιρινους μηνες, υποφερει εδω.
αλλα παλι το θεωρω χαζο να παρουν ενα σκυλι μονο κ μονο γιατι τους αρεσει στην εμφανηση...εχει κ αλλες παρομοιες ''αρκουδοφυλες'' με πιο ευκολο χαρακτηρα απο αυτην. ειναι δυσκολο σκυλι κ δεν ενδικνειτε για ολους, ειδικα αν η συγκεκριμενη οικογενεια δεν ειχε ποτε ξανα σκυλο.
ειναι εγωκεντρικα σκυλια κ δεν ειναι κ εκδηλωτικα, ουτε ιδιαιτερα χαδιαρικα, οποτε απορω γιατι να εχει κολλησει τοσο μια ολοκληρη οικογενεια. σε καποιες περιπτωσεις μπορει να γινουν επικυνδυνα επιθετικα, κ συνηθως ειναι ''δαγκανιαρικα''...
ειναι σκυλι για λιγους νομιζω κ για γνωστες.
παρεπεμψε τους σε κατι αλλο σιγουρα!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι, πολλά δαγκώνουν. Είναι απ' τα πιο δύσκολα στην εκπαίδευση σκυλιά, με ιδιαίτερο χαρακτήρα και τείνουν να κολλάνε σε ένα άτομο. Δεν τους αρέσουν πολύ τα χάδια και γενικά θέλουν έμπειρους ιδιοκτήτες που ξέρουν πολύ καλά γιατί το θέλουν. Λόγω του ότι έχει γίνει "μόδα" είναι απ' τα μεγάλα θύματα κακής εκτροφής. Τα πετ σοπ είναι γεμάτα με τέτοια σκυλάκια.
Εχω γνωρίσει μερικά και ένα είναι πολύ καλό. Ήρεμο, "αμίλητο" αλλά και "άχρωμο" σκυλί αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ζει σε τετραμελή οικογένεια και υπακούει σε εντολές όποτε θέλει, από ένα μόνο άτομο.
Ίσως είμαι προκατειλημένη αλλά το chow chow είναι το τελευταίο σκυλί που θα επέλεγα σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν ήμουν.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ. Κάνε ότι περνάει από το χέρι σου να αλλάξει επιλογή.
Μισούν τα παιδιά τα Τσόου. Και δεν έχουν υπομονή και ναι δαγκώνουν πολύ πιο εύκολα από τους περισσότερους σκύλους.
Πες της φίλης σου πως τα Τσόου μαδάνει πολύ (χόντρινέ το κι όλας).

Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να επιλέξουν φυλή ΙΔΑΝΙΚΗ για παιδιά.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι, έχετε απόλυτα δίκιο και αφού επιβεβαιώσατε και με τη γνώση σας την υποψία μου οτι είναι κυριαρχικά και δύσκολα θα κάνω οτι μπορώ να τους αλλάξω άποψη. Όπως είπε και elena-magna (αν δεν κάνω λάθος spelling το nickname), το ερωτεύτηκαν λόγω της λεόντιου χαίτης και της αρκουδοεμφάνισης. Αυτό βέβαια φανερώνει και την έλλειψη εμπειρείας πάνω στα σκυλιά, τις ανάγκες΄κάθε ράτσας αλλά και το χαρακτήρα. Για αυτό το λόγο ψάχνομαι γιατί καταβάθως πιστεύω οτι βλέπουν το δικό μου maltese, και λένε ντάξει αν τα έχεις μες το σπίτι και παίζεις μαζί τους, όλα έτσι παιχνιδιάρικα και χαδιάρικα γίνονται. Αλλά νιώθω οτι πρέπει να τους προλάβω διαφορετικά θα δυστυχήσουν και αυτοί και ο σκύλος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Eπίσης τα chow chow από την φύση τους δένονται μονο με ένα άτομο από την αγελη και είναι τόσο απόμακρα που πολλές φορες μπορούν να γίνουν και επιθετικά..
Ξέρω περίπτωση 9 μηνών που έκανε πολύ μεγάλη ζημια σε μια περαστικη έξω από ένα μαγαζί.
Η γυναικα δεν το ακούμπησε καν απλά έτυχε και πέρναγε από έξω..
Tης έκανε τέτοια ζημια στα καλά καθούμενα ,που η γυναικα πήγε στο νοσοκομείο και το σκυλί σε έναν τσοπάνο σε ένα βουνό.

και είναι πολλά τα περιστατικά γενικά..

Σίγουρα η κακή εκτροφή εντείνει κάποια τέτοια θέματα ..αλλα μπορώ να πω ,όσο όμορφα είναι ..άλλο τόσο δύσκολα σε χαρακτήρα είναι σαν φυλη.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ναι οντως..:maria:
Αλλα ηταν οπου φυγει φυγει..
Ειχαν και μικρο παιδι..και μετα απο αυτο και τα βουνα πολυτελεια ηταν..
Ετυχε ενας απο το χωριο της να θελει σκυλο..:-|
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Πολύ κακή επιλογή για σπίτι με τόσο παιδιά για μένα πολύ κακή επιλογή γενικώς αυτός ο σκύλος. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές εγώ σε σπίτι με 5 παιδιά θα συμβούλευα boxer....:)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Να πω και εγώ την εμπειρία μου:

Κολλητό ζευγάρι είχαν chow chow και είχαμε ζήσει απο πολύ κοντά το

συγκεκριμένο ,μάλιστα αρκετές φορές είμασταν και διακοπές μαζί.

Ο συγκεκριμένος ήταν το πιο ήσυχο σκυλί που έχω συναντήσει ,με πολύ

μικρές απαιτήσεις για άσκηση ακόμα και όταν ήταν μικρός. Να αναφέρω ότι

τον έβγαζα για τρέξιμο και κυριολεκτικά του έβγαινε η γλωσσα μέχρι το

πάτωμα και κουραζόταν πολύ πιο γρήγορα από ότι εγώ.Οπότε ένας

5 λεπτος περίπατος το πρωι και άλλος ένας το απόγευμα ήταν υπεραρκετός.

Επίσης να αναφέρω ότι πάντα υπήρχαν και παιδιά κοντά του τα οποία το

είχαν κατσιάσει απο το χάδια όμως εκείνος ούτε καν έδειχνε να

δυσανασχετεί.
Ηταν πολύ καλόβολος και προσαρμοστικός .

Το μόνο προβληματάκι που τον απασχολούσε συνχα ήταν δερματικής φύσης.

Τι να πω μάλλον ήταν ή εξαίρεση του κανόνα..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι και η Λίζα που ξέρω εξαίρεση είναι. Κάθεται να τη χαϊδέψουν, αλλά όχι ότι της αρέσει κιόλας :D
Και εξακολουθεί να μην ακούει κανέναν πέρα απ' τον πατέρα της οικογένειας (και όποτε αυτή νομίζει). Το καλοκαίρι σκάει, μαδάει ΠΑΛΑΒΑ και την ξυρίζουν (αν είναι δυνατόν... πιο άσχημο σκυλί από ξυρισμένο chow δεν υπάρχει!).

Το chow θα κάνει ΤΙ με τα παιδιά? Θα παίξει? Θα κάνει χαριτωμενιές και χαρούλες? Δεν νομίζω... Έχετε δει οι πιο έμπειροι chow chow να συμπεριφέρεται σαν σκύλος? Εγώ όχι... Πιο πολύ σε γάτα μου φέρνει.

Επιπλέον, το πιο σημαντικό. ΠΟΥ θα το βρουν? Δεν ξέρω αν υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα, αλλά ένας σοβαρός δεν νομίζω ότι θα έδινε σκύλο σε οικογένεια με τόσα παιδιά. Κόβω το κεφάλι μου ότι θα ψάξουν σε πετ σοπ ή από κάποιον byb. Και ναι... τότε θα ατυχήσουν. Αυτά τα σκυλιά παρα-είναι μόδα, για να βγουν ΕΣΤΩ μέτρια από γέννες ιδιωτών, πόσω μάλλον από puppy mills. Ας μην το κάνουν.
Μια καλή ιδέα είναι να τους δείξεις αυτή τη συζήτηση.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ να τους παραθέσω τη συζήτηση και να τους πω να γραφτούν μέλη ώστε να ξεφύγουν από τις βλακείες που λένε οι γείτονες και οι άσχετοι φίλοι και γνωστοί που κάποτε είχαν σκύλο και αυτό στο εξοχικό τους. Ωστόσο είδα κάτι και με μπέρδεψε, http://www.chowchow.at/welcome.html, είναι ή δεν είναι κατάλληλο για παιδιά, εγώ κατάλαβα οτι είναι αλλά με προϋποθέσεις (εκπαίδευση και αντίληψη του σκύλου για τη θέση του στην ιεραρχία). Θα το καταλάβει όμως αυτό κάποιος που δεν ξέρει ή θα τρέχει να πάρει κουτάβι;
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δημήτρη αυτό το chow-chow όντως θα έπρεπε να ήταν φαινόμενο σκύλου και όχι μόνο φυλής.:p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
είναι ή δεν είναι κατάλληλο για παιδιά, εγώ κατάλαβα οτι είναι αλλά με προϋποθέσεις (εκπαίδευση και αντίληψη του σκύλου για τη θέση του στην ιεραρχία).
Μα όλα τα σκυλιά "κάνουν" θεωρητικά για παιδιά! Δεν υπάρχει κανένα για το οποίο θα ακούσεις "απαγορεύεται"!
Δεν έχει σχέση αυτό, εξακολουθεί να είναι απ' τους πλέον ακατάλληλους σκύλους για παιδιά.
Τα παιδιά που ζουν με τη Λίζα που προανέφερα την αγαπούν βέβαια, αλλά κάνουν ΣΑΝ ΤΡΕΛΑ με οποιοδήποτε άλλο σκυλί που συμπεριφέρεται σκυλίσια (που παίζει μαζί τους, τους κουνάει ουρίτσες, γυρίζει κοιλίτσες κ.λπ). Τη Λίζα τη φέρνουν ΣΗΚΩΤΗ για να τη βάλουν κοντά τους και να τη χαϊδέψουν...

Στο site γράφει ότι τα περί προσκόλλησης είναι μύθος:
[FONT=Verdana,arial]The wide-spread belief that the Chow is a "One-Man-Dog" is a myth that is difficult to correct! The Chow is, in fact particularly attached to his family and will return the love individual family members have for him with the same intensity[/FONT]
Μπορεί και να είναι. Αλλά έχει τύχει όχι μόνο να ζήσω ένα απ' τα πιο καλά chow chow, αλλά να γνωρίσω κι άλλα. Ισχύει για όλα. Το έχει επιβεβαιώσει και μέλος του forum με μεγάλη εμπειρία στη φυλή.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Thank you, χρειάζομαι αυτά τα σχόλια για να τους δείξω πως δεν είναι οτι διαβάσουν και οτι ακούσουν έτσι ακριβώς...τίποτα δεν είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα όλα τα σκυλιά "κάνουν" θεωρητικά για παιδιά! Δεν υπάρχει κανένα για το οποίο θα ακούσεις "απαγορεύεται"!
Σωστό, η ερώτηση που έχει σειρά είναι:

Τα παιδιά της φίλης σου "κάνουν" για σκύλο;