chow-chow


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
2 τσόου-τσόου που έχω γνωρίσει από φιλικό ζευγάρι, στην αρχή χωρίς παιδιά, ήταν απλά υπέροχα στη συμπεριφορά τους, ήρεμα, προστατευτικά, 'ευγενικά' κ συνεσταλμένα. Πρόσφατα έκαναν παιδάκι κ τα σκυλιά συμπεριφέρονται άψογα από όσο μου λένε οι 'γονείς' των σκυλιών. Κάνουν ησυχία όταν το παιδί πέσει για ύπνο, πέφτει η πιπίλα του μωρού κ την πηγαίνουν στη μητέρα να την πλύνει κ.λ.π.
Είναι κ τα δύο θηλυκά κ στειρωμένα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό).
Ίσως να είναι κ αυτά εξαιρέσεις. Ίσως το περιβάλλον να ήταν ιδανικό ώστε να γίνουν ήρεμα κ αξιαγάπητα ζώα. Ίσως αν μεγαλώσει το παιδί να μην έχουν κ αυτά την υπομονή κ αλλάξουν συμπεριφορά, δεν ξέρω... Πάντως το μικρό είναι τώρα 10 μηνών (κοριτσάκι κ αυτό) κ τα σκυλιά το λατρεύουν! :)

άσχετο, αλλά γιατί σε όσες ιστοσελίδες έψαξα πληροφορίες για τη φυλή, γράφουν ότι είναι σκυλιά υπομονετικά με τα παιδιά κ πολύ προστατευτικά με την οικογένεια..;; :confused:
 


vilda

New Member
26 Ιανουαρίου 2009
2
0
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα και από εμένα! έχουν όντως πολύ περίεργο χαρακτήρα. θέλει πολύ προσοχή ειδικά στη σχέση του με τα μικρά παιδιά, γιατί το βλέπουν πολύ ανταγωνιστικά
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πιο συχνά να βρείς αυτό σε αναφορές για τα Τσόου:
"Can be snappy". Δηλαδή κάποια δαγκώνουν χωρίς προειδοποίηση.

Μερικοί εκπαιδευτές θεωρούν πως το κάνουν γιατί βλέπουν κάτι ξαφνικά, λόγο τριχώματος γύρο από το κεφάλι. Μου φαίνεται γελοία θεωρία. Πιο πιθανό είναι το ότι αρκετά είναι δύσκολοι σκύλοι, αν και το καλύτερο Τσόου δεν είναι και ότι καλύτερο για σπίτι με πολλά παιδιά (ή το όποιο σπίτι με τόση φασαρία).

Υπάρχουν εξαιρέσεις ΣΙΓΟΥΡΑ. Αλλά δεν παίρνεις σκύλο με βάση τις εξαιρέσεις, πόσο μάλλον όταν έχεις τόσα παιδάκια... Εγώ δεν το ρίσκαρα, αφού υπάρχουν αρκετές φιλές γνωστές για την υπομονή και υπακοή τους (σε όλα τα μεγέθη με ότι μαλλί θες).

Κάποτε εκπαίδευσα ένα Ντόμπερμαν (3 ετών) που μεγάλωσε σε σπίτι με 5 παιδιά. Τα είχε δαγκώσει ΟΛΑ και η μαμά ήταν έτοιμη να πάρει διαζύγιο από την κούραση και τα νεύρα της. Τα παιδιά δεν ασχολήθικαν ποτέ με τον σκύλο και ο πατέρας ήταν ανένδοτος στο να τον κρατήσουν (και ας τα δάγκωνε ενίωτε!).

Μόνο όταν εκπαίδευσα τα παιδιά να χειρίζονται τον σκύλο (έκανα τα μαθήματα όλα με τα παιδιά μαζί) ηρέμισε το σπιτικό όλο. Το πιο ωραίο ήταν πως τα παιδιά ερωτεύτηκαν τον σκύλο τους και ο σκύλος το ίδιο. Φυσικά δεν κακοφάνηκε καθόλου στην μαμά το ότι δεν ξαναχρειάστηκε να βγάζει βόλτα το σκύλο πια.

Θέλω να πω πως σε τέτοιες οικογένειες τον μεγαλύτερο ρόλο τελικά τον παίζει η ανατροφή των παιδιών. Σε πολλές οικογένειες, τα παιδιά είναι πολύ κακομαθημένα και δεν ασχολιούνται με τον σκύλο όσο πρέπει. Η μαμά μετά, βλέποντας πως δεν τα βγάζει πέρα (δεν έχει τον χρόνο με τόσα παιδιά να φροντίσει και ένα κουτάβι), ξεφορτώνεται τον σκύλο χαροπά, χαροπά (συχνά στον δρόμο προσθέτοντας στ' αδέσποτα).

Πρέπει να προετοιμάσουν τα παιδιά για τις ΑΓΓΑΡΙΕΣ κι ευθύνες που θα αναλαμβάνουν καθημερινά, πολύ πριν πάρουν το κουταβάκι. Να ξέρουν πως δεν είναι μόνο "χαρές και πανηγύρια" το να έχεις σκύλο. Αν δεν το κάνουν αυτό, είναι βέβαιο πως θα προκύψουν προβλήματα πολλά, ότι φυλή κι αν επιλέξουν.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τελικά έχω θεματάκι με το chow chow... και ίσως η γνώμη μου να μην πρέπει να ληφθεί σοβαρα υπ' όψιν (δε μ' αρέσει καθόλου να ακούω διάφορους μύθους για το κανίς!) όμως και το ντόμπερμαν που αναφέρθηκε είναι ένας φυσιολογικός σκύλος.
Το chow για μένα έχει χαρακτήρα γάτας.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Πιο συχνά να βρείς αυτό σε αναφορές για τα Τσόου:
"Can be snappy". Δηλαδή κάποια δαγκώνουν χωρίς προειδοποίηση.

Μερικοί εκπαιδευτές θεωρούν πως το κάνουν γιατί βλέπουν κάτι ξαφνικά, λόγο τριχώματος γύρο από το κεφάλι. Μου φαίνεται γελοία θεωρία. Πιο πιθανό είναι το ότι αρκετά είναι δύσκολοι σκύλοι, αν και το καλύτερο Τσόου δεν είναι και ότι καλύτερο για σπίτι με πολλά παιδιά (ή το όποιο σπίτι με τόση φασαρία).

Υπάρχουν εξαιρέσεις ΣΙΓΟΥΡΑ. Αλλά δεν παίρνεις σκύλο με βάση τις εξαιρέσεις, πόσο μάλλον όταν έχεις τόσα παιδάκια... Εγώ δεν το ρίσκαρα, αφού υπάρχουν αρκετές φιλές γνωστές για την υπομονή και υπακοή τους (σε όλα τα μεγέθη με ότι μαλλί θες).

Κάποτε εκπαίδευσα ένα Ντόμπερμαν (3 ετών) που μεγάλωσε σε σπίτι με 5 παιδιά. Τα είχε δαγκώσει ΟΛΑ και η μαμά ήταν έτοιμη να πάρει διαζύγιο από την κούραση και τα νεύρα της. Τα παιδιά δεν ασχολήθικαν ποτέ με τον σκύλο και ο πατέρας ήταν ανένδοτος στο να τον κρατήσουν (και ας τα δάγκωνε ενίωτε!).

Μόνο όταν εκπαίδευσα τα παιδιά να χειρίζονται τον σκύλο (έκανα τα μαθήματα όλα με τα παιδιά μαζί) ηρέμισε το σπιτικό όλο. Το πιο ωραίο ήταν πως τα παιδιά ερωτεύτηκαν τον σκύλο τους και ο σκύλος το ίδιο. Φυσικά δεν κακοφάνηκε καθόλου στην μαμά το ότι δεν ξαναχρειάστηκε να βγάζει βόλτα το σκύλο πια.

Θέλω να πω πως σε τέτοιες οικογένειες τον μεγαλύτερο ρόλο τελικά τον παίζει η ανατροφή των παιδιών. Σε πολλές οικογένειες, τα παιδιά είναι πολύ κακομαθημένα και δεν ασχολιούνται με τον σκύλο όσο πρέπει. Η μαμά μετά, βλέποντας πως δεν τα βγάζει πέρα (δεν έχει τον χρόνο με τόσα παιδιά να φροντίσει και ένα κουτάβι), ξεφορτώνεται τον σκύλο χαροπά, χαροπά (συχνά στον δρόμο προσθέτοντας στ' αδέσποτα).

Πρέπει να προετοιμάσουν τα παιδιά για τις ΑΓΓΑΡΙΕΣ κι ευθύνες που θα αναλαμβάνουν καθημερινά, πολύ πριν πάρουν το κουταβάκι. Να ξέρουν πως δεν είναι μόνο "χαρές και πανηγύρια" το να έχεις σκύλο. Αν δεν το κάνουν αυτό, είναι βέβαιο πως θα προκύψουν προβλήματα πολλά, ότι φυλή κι αν επιλέξουν.
συμφωνώ σε όλα :):)
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Τα chow chow ειναι δυσκολα σκυλια ακομα και για καποιον που ξερει.Φυσικα μιλαμε για τον κανονα μπορει δηλαδη να παρεις μποξερ που για μενα ειναι το ιδανικο για οικογενεια και φυλαξη,ηρεμο και εκρηκτικο συναμα,και να σου βγει τελειως τρελοσκυλο.Συμβαινει σε ολες τις ρατσες αλλα παντα μιλαμε για τον κανινα και οχι για την εξαιρεση.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
H ερώτηση που έχει σειρά είναι:

Τα παιδιά της φίλης σου "κάνουν" για σκύλο;
Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, κατά τη δική μου άποψη κανένα παιδί και με τον όρο παιδί εννοώ άτομο κάτω των 13 ετών δεν κάνει για σκύλο. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά στο γονέα να πειθαρχήσει και τις δύο μεριές ώστε να τουλάχιστον να έχουν μία ήρεμη συμβίωση. Αλλά αυτή η δυσκολία πειθαρχίας αυξάνεται ανάλογα με το σκύλο και δεν ενννοώ τόσο το μέγεθος αλλά το χαρακτήρα, την ευκολία του χαρακτήρα να υποταχτεί και να υπακούσει. Αλλά αυτό είναι ένα στάδιο για πιο προχωρημένους. Στη δική μου περίπτωση έχουμε να κάνουμε με μία οικογένεια που δεν πιστεύω οτι θα περάσει από εκπαίδευση το σκύλο της. Για αυτό το σκυλί που θα πάρουν χρειάζεται να έχει ήρεμη φυσιογνωμία και καθώς μιλάμε για μία άκρως κοινωνική οικογένεια με κόσμο που πηγαίνει και έρχεται όλη την ημέρα, ο σκύλος θα πρέπει να είναι εξίσου κοινωνικός. Βρήκα οτι το chow έρχεται 8ο στην κατάταξη δαγκωμάτων αλλά και τα boxer, φίλε Νίκο, είναι στην πρώτη δεκάδα. Τελικά όσο πιο κυριαρχικό είναι το σκυλί τόσο πιο κατάλληλους ιδιοκτήτες χρειάζεται, αυτό καταλαβαίνω. Θα τους παραθέσω τη συζήτηση μας ώστε να βγάλουν και οι ίδιοι τα συμπεράσματα τους. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, κατά τη δική μου άποψη κανένα παιδί και με τον όρο παιδί εννοώ άτομο κάτω των 13 ετών δεν κάνει για σκύλο. .

πρόσφατα διάβαζα ένα αρθρο το οποίο θεωρούσε την ηλικία μεταξύ 5-7 καλυτερη για ένα παιδι για την απόκτηση σκύλου.
Καλύτερη ηλικία με την εννοια της υπευθυνότητας ,ανάληψης ευθυνών και
φυσικα συντροφιάς και συναισθημάτων.

Τώρα ποια έιναι για το σκύλο η καλύτερη ηλικία να είναι το παιδί είναι
άλλο θέμα:)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Μία ερώτηση για όσους έχουν τη συγκεκριμένη ράτσα ... η γλώσσα τους από την κάτω μεριά είναι λίγο άσπρη? Και επίσης τα χείλη και τα ούλα είναι εντελώς μαύρα ή ροζίζουν κάπως? Γιατί σε κάποια σημεία στο μέσα μέρος έχω παρατηρήσει ότι άρχισε να ανοίγει το χρώμα (έχει γίνει ροζ). Και σα να παρατήρησα ότι και η γλώσσα της άνοιξε λίγο σε χρώμα. Να ανησυχήσω?
 


manos chow

New Member
9 Ιουλίου 2011
2
0
Μία ερώτηση για όσους έχουν τη συγκεκριμένη ράτσα ... η γλώσσα τους από την κάτω μεριά είναι λίγο άσπρη? Και επίσης τα χείλη και τα ούλα είναι εντελώς μαύρα ή ροζίζουν κάπως? Γιατί σε κάποια σημεία στο μέσα μέρος έχω παρατηρήσει ότι άρχισε να ανοίγει το χρώμα (έχει γίνει ροζ). Και σα να παρατήρησα ότι και η γλώσσα της άνοιξε λίγο σε χρώμα. Να ανησυχήσω?
Φιλε μου η γλωσσα ειναι μπλε σκουρο προσ μαυρο και τα ουλα μαυρα σαν πισσα .... τωρα δεν ξερω να σου πω αν ειναι προβλημα καθαροτητας της ρατσας .. κοιταξε αν εχει παντελονακια απο τριχα στα πισω ποδια και επισης αν η ουρα του στην ακρη ειναι πιο ανοιχτοχρωμη σε σχεση με το χρωμα του σκυλου ... γενικα τα χαρακτηριστικα της φυλης ειναι αυτα ..... αλλα και καποια διαφορα να δεις μην τρελαινεσαι .. αγαπα το σκυλο ετσι κι αλλιως ... φιλικα Μανος
 


manos chow

New Member
9 Ιουλίου 2011
2
0
Μετα απο ενα Pitbull nigerino και ενα badog (διασταυρωση τυπου 2 - pressa canario me pitbull) , αποφασισα να παρω ενα chow chow ...
Απο οτι καταλαβα υπαρχει το συνδρομο που εχουν ολοι ..με το να θεωρουν τον σκυλο τους καλυτερο και να μειωνουν αλλους σκυλους .....
Το chow chow θελει τον χωρο του και απο την φυση του ειναι φυλακας και οχι αρκουδακι απο τα jumbo!!!! Ειναι μοναχικα σκυλια που δεν θελουν πολλα χαδια και τρελιτσες , η διακριτικη παρουσια σου τους αρκει ... Επιθετικα δεν γινονται ποτε με ανθρωπο μονο αν τα προκαλεσεις ( για σκυλο που τον εχεις για μοστρα κ δεν του εδωσεσ σημασια παρα μονο περιμενες να μεγαλωσει για να τον πηγαινεις βολτα δεν μπορω να ξερω αν ειναι επιθετικο) .. Λογω του οτι ειναι τεμπελικα και δεν θελλουν πολλα πολλα δεν ειναι καλη περιπτωση για οικογενεια με παιδια .. τα παιδια θελουν εναν σκυλο να πειραζουν συνεχεια ... και τα chow chow αυτο το αποφευγουν ...... οποτε ο σκυλος θα ειναι δυστηχησιμενος και θα καταπιεζεται .... Θελουν πολυ χρονο και υπομονη κατι που τα παιδια δεν εχουν .... Οσο αρκουδα και sweety και αν φαινεται .. στον δρομο λογο της φυσης του ειναι αφεντικα .... πολυ περισοτερο απο τα αλλα 2 που εχω που η ρατσα του φημιζεται για την επιθετικοτητα τους και την ανωτεροτητα απεναντι σε αλλους σκυλους ......... Χαρακτηριστικο ειναι οτι σε συναντηση του pitbul και του badog με αλλα σκυλια αδεσποτα η μη σωματωδη η οχι .. παντα ο αλλος σκυλος ερχεται για να μυρισει ... ο Liono ( το chow chow ) προχωραει και απλα δεν ερχεται κανεις ...!!!!
 


vanessa 02

Member
5 Ιουνίου 2013
5
0
Athens
marcia καλησπερα! ειμαι ιδιοκτητρια ενος τσοου και εχω να πω πως ολα αυτα που γραφονται και λεγονται ειναι απλως ανακριβειες..εχω ζησει ανα διαστηματα με διαφορες ρατσες σκυλων και τον τελευταιο χρονο ζω με ενα πανεμορφο γλυκητατο τσοου.. πρωτα απ'ολα το διαμερισμα εφ'οσον ειναι ευρηχωρο δεν αποτελει προβλημα γτ τα τσοου δεν ειναι καθολου αθλητικα σκυλια. διαβασα σε σχολια παρακτω οτι τα τσοου λεει δεν εκπαιδευονται ευκολα.. δεν γνωριζω με τι τσοου εχουν συναναστρεφει εκεινοι που το γραφουν, παντως το δικο μου εχει μαθει τελεια την βασικη υπακοη (κατσε,μεινε,αστο,ξαπλωσε,σηκω,κοιτα με στα ματια, δωσε χερι κλπ) απο 3 μηνων! οσον αφορα τα παιδια, τα τσοου ειναι γεγονος οτι εχουν αλλη συμπεριφορα σε ενηλικες και αλλη σε παιδια. δεν εχω παιδια αλλα τον βλεπω απο μικρο οταν τον εβγαζα βολτα και τον πλησιαζαν παιδια καθοταν κατω τα κοιτουσε στα ματια δεν πηδαγε πανω τους ουτε τα δαγκωνε (ελαφρα φυσικα) για να παιξει οπωσςεκανε στους ενηλικες.. αν οι φιλοι σου ομως θελουν ενα σκυλι για να το καβαλανε τα παιδια και να παιζουν δεν πρεπει να παρουν τσοου.. οχι πως θα τα δαγκωσει απλα αυτα τα σκυλια θελουν την ηρεμια τους, το χωρο τους και σεβασμο..δενονται μονο με 1 ατομο στην οικογενεια και σε αυτον υπακουν κυριως.. μπορω να σου γραφω εως αυριο για τα τσοου αλλα λεω να σταματησω εδω..εαν οι φιλοι σοι επιμενουν πως αυτη ειναι η φυλη που τους ταιριαζει μπορουμε να κανονισουμε να επικοινωνησω μαζι τους και να συζητησουμε οτι θελουν, τροπους εκπαιδευσης, φροντιδας, διατροφη κλπ!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Vanessa 02 καλωσήρθες!

Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα γράφεις και είμαι σίγουρη οτι θα βοηθήσει πολύ κόσμο αλλά φαντάζομαι οχι τη marcia καθώς το ποστ της ήταν από το 2009!

Πέρασε από τα νέα μέλη να μας συστηθείς! :)
 






chiosdj

New Member
18 Δεκεμβρίου 2013
4
0
Vanessa συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις έτσι ήταν και οι δικιά μου μόνο σε εμένα υπακουγε αλλα είχε δεθει με ολοι την οικογένεια ήταν παν έξυπνη παρα πολυ πεισματάρα και δεν ήθελε πολλα χάδια ούτε οταν ήταν κουτάβι οταν βρισκόταν σε χώρο με παιδιά πήγαινε Μονή της κοντά τους και ποτε δεν ήταν επιθετική προς αυτα. Ειναι παρα παρα πολυ καλεί φιλικές αυτα τα σκυλιά υπέρογκα να και τουλάχιστον αυτη που ειχα εγω ποτε δεν έτρωγε αν ήταν άλλος στο δωμάτιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf